Anasayfa
Ders ver

Mersin Arapça Dersleri

🥇 Deneyimli Arapça öğretmenleri
💻 7 öğretmen
🔒 Onaylı üye yorumları
💸 En uygun ücretler

Seviyeniz nedir?

Superprofla özel dersler

Mersin Arapça Ders Seçenekleriniz

Daha fazla öğretmen gör

44 ₺/saat

ve saatlik ortalama ücret 44 TL Bütçe dostu ücretler: İlk dersinizi ücretsiz Arapça dersi olarak veren öğretmen oranımız %100

1

Mersin içinde ideal Arapça öğretmenini bulun

Arapça öğretmeni profillerini inceleyin ve kriterlerinize uyan Mersin içindeki harika Arapça öğretmenleriyle iletişime geçin (ücret, diploma, yorumlar, evde veya online Arapça ders)

2

Mersin içinde Arapça dersinizi planlayın

İhtiyaçlarınızı ve müsait zamanlarınızı belirlemek için Mersin içindeki Arapça öğretmeninizle iletişim kurun. Derslerinizi planlayın ve Arapça öğrenmeye başlayın

3

Yeni bir dil öğrenin

Öğrenci Pass size her ay yeni öğretmenlere, eğitmenlere, derslere sınırsız erişim sağlar. Mersin konumunda mükemmel hocalarla yeni diller ve hobiler keşfetmek için vaktiniz var.

Mersin içindeki eski öğrencilerimiz
arapça öğretmenlerini değerlendiriyor

Tüm Mersin Arapça özel ders öğretmeni seçeneklerini aratın

Mersin'de Arapça öğretmenlerimiz ile Arapça dersleri yaparak hızlıca ve etkili bir şekilde öğrenin

Mersin’de Arapçanın Önemi

Mersin ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan büyük şehirlerinden biridir. Mersin aynı zamanda Suriye sınırına yakın diyebileceğimiz şehirlerindendir. Hatay ve Adana’dan sonra Mersin Suriye sınırına en yakın kıyı şehridir. Suriye’den çıktıktan sonra Hatay ve Adana’yı geçip Mersin’e kolaylıkla geçilebilir.

Suriye iç savaşı sonrasında ülkelerini terk eden pek çok Suriyeli mülteci Türkiye’ye sığınmıştır. Günümüzde Suriyeli mülteci sayısı tüm Türkiye’de 4 milyonu aşmıştır. Mersin Suriyeli sığınmacılarının nüfusunun arttığı şehirlerimizden biridir. Bunun nedenlerinden biri Mersin’in yaşanması kolay ılıman iklime sahip bir şehir olmasıdır. Hem ılıman iklimi hem kolay yaşamı hem de diğer şehirlere göre Suriye’ye yakınlığı ile Mersin Suriyeli sığınmacıların ilk tercihleri arasındadır. Bu durum Mersin’de yoğun bir Arapça konuşan nüfusu da beraberinde getirmiştir.

Mersin’de Arapça konuşan daha doğrusu ana dili arapça olan kişilerin sayısı hızla arttığı için şehirde arapça konuşan kişilere ihtiyaçta artmıştır. Özellikle Suriyeli sığınmacıların şehre gitgide entegre olması ile şehirde hem ekonomik hem de sosyal hayata katılımları artmıştır. Bu noktada dil bariyeri hala büyük engeller bulunmaktadır.

Mersin’deki Suriyeli sığınmacılar için çeşitli yardım kampanyaları düzenlenmektedir. Yardım kampanyalarının yanında Mersin’de Suriyelilere yardım dernekleri de yer almaktadır. Bu dernekler hem Türkiye tarafından kurulmuş dernekler hem de yurtdışından özellikle Avrupa Ülkelerinden Suriyelilere yardım için kurulmuş derneklerdir. Bu dernekler Mersin’de Suriyeli çocuklar başta olmak üzere Suriyeliler için eğitim projeleri ve onları hem sosyal hem de diğer tüm konularda desteklemek için çeşitli projeler oluştururlar.

Bu projelerde mültecilere yardımcı olabilmek için arapça konuşmak olmazsa olmazlardandır. Yardım edilen Suriyeli sığınmacıların ana dili Arapça olduğu için bu sığınmacılarla iletişim kurup, en iyi iletişimi sağlayabilmek için Arapça konuşan eleman ihtiyacı doğacaktır. Bu dernekler aktif olarak arapça konuşan kişi aramaktadırlar. Bu yüzden Mersin’de Arapça iş ilanları gün geçtikçe artmaktadır. Mersin’de Arapça bilen eleman arayışı da bunun nedenidir.

Arapça Mersin’deki yoğun sığınmacı nüfusu nedeniyle bu şehirde gördüğünüz üzere git gide önemli bri dil haline gelmiştir.

Mersin’de bu denli Suriyeli nüfusunun bulunması Mersinde ki Arapça Türkçe çeviri hizmetlerine de ihtiyacı büyük derecede arttırmıştır. Mersin’de arapça Türkçe çevirmek sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle resmi kurumlar ve resmi evraklar için Mersin’de arapça yeminli tercüman arayışı daha da artmıştır. Bildiğimiz üzere mersinde mahkeme salonu, adliye sarayı, vergi dairesi, kaymakamlık, valilik, belediyeler, ssk gibi tüm resmi kurumlarda evraklar resmi statüdedir. Ülkemizde resmi dil Türkçe olduğu için bu kurumlarla iletişimde kullanılacak evraklar Türkçe olmalıdır. Evrakları arapça olan Suriyeli mülteciler Mersin’de arapça Türkçe yeminli tercüman aramaktadırlar. Bu durum Mersin’de Arapçayı en çok aranan diller arasına koymaktadır.

Mersin’de arapça çeviri hizmeti alabileceğiniz pek çok özel kuruluş bulunur. Mersin tercümanlık büroları şehrin her yerinde bulunabilir. Özellikle şehir merkezinde adliyelerin çevresinde, hukuk bürolarının yanlarında, Mersin çeviri büroları yer alır.

Sizin için Mersin’deki tercüme bürosu listesini kısaca derledik:

 • Metropol Tercüme Bürosu / Merkez / Mersin
 • Oscar Tercüme Bürosu, Merkez / Mersin
 • Akpınar Tercüme Bürosu, Merkez / Mersin
 • Kalite Tercüme Bürosu, Merkez / Mersin
 • Mersin Tercüme Bürosu – Şehrin Tercüme Bürosu, Mezitli / Mersin
 • Turkuvaz Tercüme Bürosu – Mersin Tercüme - Yeminli Tercüme, Akdeniz / Mersin
 • Kocamaz Yeminli Tercüme, Merkez / Mersin
 • Alkan Tercüme, Akdeniz / Mersin
 • Zengin Tercüme Müşavirlik Hizmetleri, Akdeniz / Mersin
 • Eser Tercüme Bürosu, Merkez / Mersin
 • Global Tercüme Bürosu, Yenişehir / Mersin

Mersin’de Arapça öğrenmek size bu tarz bir iş kapısı açabilir. Özellikle üniversiteler de Arapça eğitimi aldıysanız arapça yeminli tercüman olmak sizin için daha kolay olacaktır.

Mersin’de Arapça Kursları

Mersin ülkemizin artan nüfusa sahip şehirlerinden biridir. Mersin’de arapça kursları gitgide artmaktadır. Bunun nedenleri arasında hem şehirdeki yoğun mülteci nüfusu ile entegre olan Türk nüfusu hem de İslam dinini ana dilinde öğrenmek isteyen ve Kuranı arapça okumak isteyen kişiler bulunmaktadır. Aynı zaman da Osmanlıca eserleri okuyabilmek veya Arapça konuşulan ülkelere eğitim veya iş amaçlı gitmek de Mersin’de arapça öğrenme hedefleri arasındadır.

Mersin’de Suriyeli mültecilerin halk ile kaynaşması ile Suriyeli Türk evlilikleri çoğalmaya başlamıştır. Bu sebeple kültürler arasında ki yakınlaşmalar arttıkça dil engeli de artmıştır. Suriyelilere kalplerini kaptıran Türkler arapça öğrenmek için mersin’de Arapça kursu aramaya başlamışlardır. Mersin’de arapça kursları sıfırdan arapça öğrenmek isteyenlere açıktır. Bu şekilde Suriyeli yakınlarınızla bağlarınızı güçlendirebilir ve onların kültürünü çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir diğer Mersin’de arapça kursu arayan bir diğer grup ise Osmanlıca eserleri okumak isteyen insanlardır. Özellikle Türk dili edebiyatı ve tarih alanında faaliyet gösteren kişiler Osmanlıca eserleri inceleyebilmek için en azından arap alfabesi okuyabilmelidir.

Arapça kursu aynı zamanda okulda arapça dersi alan ve derslerinde zorlanan kişilerce de tercih edilen bir yöntemdir.

Arapça konuşulan ülkelere ve şehirlere örneğin, Dubai’ye seyahat etmek isteyenler için de gezilerinden önce öğrenmek istenilen bir dildir.

Mersin’de dil kursları arapça dersi sağlayabilir. Mersin’de dil kursları şehrin her yanında bulunabilir. Kıyı şehri olan mersin sahil boyunca yerleşmiş ve uzunlamasına gelişmiş bir şehirdir. Yine de belirtmeliyiz ki Mersin’de dil kursları daha çok Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Yenişehir olarak dört adettir. Mersin nüfusunun büyük çoğunluğu bu ilçelerde toplanmıştır. Mersin’de nüfusun çoğunluğu gençlerden ve orta yaşlı insanlardan oluştuğu için Mersin’de dil kurslarına talep oldukça fazladır.

Mesin’de dil kursu ararken çok fazla seçeneğiniz bulunacaktır. Aynı zamanda çok fazla kriterinizde bulunacaktır. Mersin’de dil kursu ararken muhtemelen en önemli kriteriniz fiyat olacaktır.

Mersin’de dil kursu fiyatları kurstan kursa farklılık göstermektedir. Mersin’de dersleri hangi amaçla aldığınız veya hangi seviyede aldığınınz kurs ücretinin belirlenmesinde önemli bir kriter olacaktır. Örneğin sıfırdan arapça öğrenmek istiyorsanız, A1 arapça kursu sizin için daha uygun olacaktır. Fakat arapça seviyeniz gelişmişse ve ileri seviyede arapça kursu almak istiyorsanız. Muhtemelen ileri seviye arapça kursu dersleri daha pahalı olacaktır. Bunun yanında arapça sertifika sınavı hedefleriniz arasındaysa bu durumda sınavlara yönelik bir kursa gitmeniz gerekecektir. Arapça YDS sınavı da özel bir kurs gerektiren sınavlar arasındadır. Bu tarz sınava hazırlık kursları hobi olarak arapça öğrenenlerden daha pahalı olabilir.

Bir diğer konuda kursların programlarının yoğunluğudur. Kurs programı oldukça yoğunsa yine fiyatları daha farklı olacaktır. Örneğin, aylık 120 saat ders sunan bir arapça kursu ile aylık 60 saat ders sunan bir arapça kursu aynı fiyatlara sahip olmayacaktır.

Kursun konumu da sizin için önemli olacaktır. Kursunuz evinize yakınsa hiç zorlanmadan kursa gidip geleceksiniz. Fakat kurs merkezi evinize uzaksa bir ulaşım aracı kullanmanız gerekecektir. Bu da size ekstra yol masrafı anlamına gelir. Aynı zamanda evinizden uzak bir kursa giderken yolda da oldukça fazla zaman kaybedersiniz.

Mersin’de arapça kursları kendi programlarına sahiptir. Kurs programları, derse saatleri, derslerin içerikleri önceden belirlenir. Öğretmenler kurslarda önceden oluşturulmuş bu programları takip ederler. Bu yüzden programın değiştirme şansı pek bulunmamaktadır. Özellikle kalabalık bir sınıftaysanız ve herkesin farklı hayat stili varsa kurs programını değiştirmek imkansız olacaktır. Böyle bir durumda kendi programınızı kurs programına göre ayarlamanız gerekmektedir.

Özellikle yaşam tarzı yoğun olan biri iseniz kendi programınıza göre ve kendi ihtiyaçlarınıza göre uzun süre araştırma yapmanız gerekebilir.

Sizin için Arapça dersi veren Mersin’deki dil kursları listesini kısaca hazırladık:

 • Mersin Arapça Eğitim
 • Özel Evrim Dil Kursları
 • Som Dil Kursu
 • Mersin Dil Kursu
 • Mersin American Team Dil Kursları
 • Mat – Dil Dershane & Dil Kursları
 • US Boston Dil Kursları
 • Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu
 • Özel Mersin İDA Yabancı Dil Kursu

Arapça öğrenmek Mersin’de yaşayan ve arapça konuşulan ülkelere çalışmak için gitmek isteyenler içinde önemli olabilir. Özellikle maaşların yüksek olduğu Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkelerde çalışmak istiyorsanız arapça bilmek işinize yarayacaktır.

Katar’da iş bulmak her zaman kolay değildir. Son zamanlarda popüler bir ülke olsa da Katar’da iş bulmak için İngilizcenin yanında Arapçada bilmek gerekli olabilir. İş ilanlarını incelemek, yeni insanlarla iletişim kurup yeni iş ilanları hakkında bilgi sahibi olmak için arapça konuşmanız gerekebilir. Özellikle şirketlerle iletişime geçip çevrenizi genişletmek ve fırsatlardan daha hızlı haberdar olabilmek için arapça bilmeniz yararınıza olacaktır. Sadece Katar değil Kuveyt’te iş bulmak için de aynı yöntemler geçerli olacaktır.

Mersin’de Kuran ve Arapça Kursu ve Okullarda Arapça

Mersin’de pek çok veli çocuklarını arapça ve kuran öğrenmeleri için kuran kurslarına gönderirler. Kuran kursları sadece kuran değil, arapça dili de öğretirler. Çünkü kuran okuyabilmek için kuran Arapçası bilmek önemlidir. Kuran Arapçası günlük Arapçadan farklı olsa da kuran okuyabilmek için gerekli bir dildir.

Çocukların arapça ile erken yaşta tanışmaları Arapçayı çok daha hızlı öğrenmelerine olanak sağlar. Çocuklar erken yaşta özellikle okul öncesi çağlarda yeni bir dil öğrenmeye oldukça açıktırlar. Çocuklarının zihnini boş bir resim sayfası olarak düşünebilirsiniz. Çocuklara erken yaşlarda ne öğretirseniz hemen algılama ve beyinlerine yerleştirme kabiliyetini sahiplerdir. Bu dönemde verilen bilgiler oldukça kalıcıdır ve kolay kolay unutmazlar. Bu yüzden erken yaşta arapça öğrenmek çocukların en hızlı şekilde arapça öğrenmesine yol açacaktır. İleri ki yaşlarda arapça öğrenmek çok daha zorlaşacaktır.

Arapça Türkçe’den gramer anlamında çok farklı olduğu için öğrenmesi zor bir dil olacaktır. Aynı şekilde arap albesi Türkçe’den kullandığımız Latin alfebesinden oldukça farklıdır. O yüzden yeni bir alfabede öğrenecektir. İleri ki yaşlarda bu oldukça zor bir aktivite olacaktır. Tek bir güzel bir nokta ise arapça ve Türkçenin çok fazla aynı sözcüğe sahip olmasıdır. Türkçe özellikle Osmanlı döneminde Arapçadan çok fazla kelime almıştır. Bu sayede Türkçe arapça sözcük bakımından zengin bir dil haline gelmiştir. Sizini için hem Türkçe hem de arapça da kullanılan Türkçe arapça ortak dil listesini sizin için hazırladık:

 • Saat
 • Kitap
 • Vakit
 • Ezan
 • Sanat
 • Akraba
 • Araba
 • Emin
 • Alet
 • Lezzet
 • Mümkün
 • Hedef
 • Mizah
 • Müdür
 • Mevzu
 • Limon
 • Fikir
 • Casus
 • Cesaret
 • Şair
 • Resim
 • Rüya

Gördüğünüz gibi bu kısacık listede bile gün içinde kullandığımız sözcükler bulunmaktadır. Bunlar gibi daha binlerce sözcük günümüzde her gün kullandığımız sözcükler arasındadır. Düşünsenize her gün kullandığımız ‘’merhaba’’ ve ‘’selam’’ sözcükleri bile Arapçadan günümüze geçmiştir! Yani arapça aslında arapça türkçe’ye oldukça fazla sözcü getirivermiştir. Osmanlı döneminde aynı devlet altında yaşayan araplar ve türkler hem kültürel hem de dilsel anlamda gördüğünüz gibi çok fazla alışverişte bulunmuşlardır.

Hem İslam dinini daha yakından tanımak hem de Arapçanın ve islam kültürünün kültürümüze etkisini daha fazla öğrenmek için liseden itibaren bu alanlara yoğunlaşmaya başlayabilirsiniz. Orta okulda LGS’den sonra İmam Hatip Liseleri tercih ederek İslam ve arapça üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Mersin’de pek çok imam hatip liseleri bulunmaktadır. Mersin’de her semtte bulabileceğiniz İmam Hatip Liseleri bulunmaktadır. Sizin için Mersin’deki İmam Hatip Liseleri listesini kısaca hazırladık:

 • Mersin Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Mersin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Yenişehir Proje İmam Hatip Lisesi
 • Dumlupınar Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Mezitli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Mersin Akdeniz Kız İmam Hatip Lisesi
 • Toroslar İmam Hatip Lisesi
 • Fatma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Necip Fazıl Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Şehit Kübra Doğanay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Şehit Cennet Yiğit Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
 • Gülnar İmam Hatip Lisesi
 • Hoca Ahmet Yesevi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bu liselerde arapça ve islam eğitimine yoğunlaşacağından daha erken yaşlardan arapça kariyerinize başlamış olursunuz lise bittikten sonra dilerseniz üniversitelerin ilahiyat fakültelerinde veya arapça ile ilgili diğer bölümler de okuyabilirsiniz. Sizin için üniversitede de arapça üzerine okuyup yoğunlaşabileceğiniz Mersin’deki arapça bölümlerine ve mersin üniversitelerini kısaca listeledik:

 • Mersin Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı

Mersin’de arap dili ve edebiyatı okuyarak hem Arapçanızı geliştirirsiniz ve arap kültürü ve medeniyet hakkında bilgi edinirsiniz. Bu bölümlerden mevzun olduktan sonra Mersin’de arapça çevirmenlik Mersin’de arapça turist rehberi gibi çok çeşitli alanlarda iş bulabilirsiniz.

Superprof’ta Mersin’de Arapça Özel Dersleri

Superprof’ta arapça dersi bulmak çok kolay. Mersin’de yaşıyorsanız arapça öğretmeni seçeneğiniz çok fazla olacaktır. Özellikle Mersin’deki yoğun arapça konuşan nüfus ile çok fazla ana dili arapça olan arapça öğretmeni seçenekleriniz de mevcuttur. Önemli olan tüm bu öğretmenlere kolayca erişebilmektir. Superprof’ta kısa bir arama ile Mersin’deki arapça öğretmenleri tek bir sayfada karşınızda olacaktır. Bu şekilde çok fazla vakit kaybetmeden ihtiyaçlarınıza uygun arapça öğretmenlerini görüntüleyebileceksiniz. Mersin arapça özel ders seçenekleri Superprof’taki her seviyeden ve deneyim seviyesindeki öğretmenler ile bulması oldukça kolaydır.

Bütçeniz ne olursa olsun Mersin’de arapça özel ders öğretmenini kendi fiyat kriterlerinize göre bulunabilir. Superprof’ta aramanıza bütçenizi girerek sadece bütçenize uygun öğretmenleri görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda öğretmenin evinize yakın olmasını istiyorsanız belirli semtlerde de arama yapabilirsiniz. Evinizden çıkmadan yüz yüze değil de online olarak ders almak istiyorsanız da online arapça dersi seçenekleri de mevcuttur.

Sıklıkla sorulan sorular:

💸 Mersin ve çevresinde Arapça dersi ücretleri nedir?

Mersin semtlerinde, ücret bakımından özel Arapça dersi ortalama ₺44.

 

Derslerin fiyatı birkaç faktöre göre değişiklik gösterir:

 • Hocanın deneyim ve tecrübesi
 • Derslerin nerede işleneceği (Webcam üzerinden veya öğretmenin evinde)
 • Toplam alınacak ders sayısı ve derslerin uzunluğu
 • Derslerden beklenenler

Özel ders öğretmenlerinin %97'si ücretsiz ilk ders saati sunuyor. Yakınızdaki Arapça özel ders öğretmeni ücretlerini keşfedin.

👨🏼‍⚖️ Mersin semtlerinde Arapça dersleri işlemek için kaç öğretmen müsait?

Mersin ve çevresinde 7 özel öğretmen Arapça dersi işlemek için müsait.

 

Özel ders öğretmeninizi bulmak için, özgeçmişlerini okuyun ve verdikleri dersler hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Arapça dersinizi Mersin semtlerindeki 7 üzeri müsait Arapça özel ders öğretmeni arasından seçim yaparak almaya başlayın.

💻 Online Arapça özel ders alabilir misiniz?

Superprof'ta özel öğretmen ile Arapçanızı geliştirin ve  yazmanızı güçlendirin.

 

Arapça öğretmenlerimizin çoğu derslerini online olarak da verebilmekte. Hatta, platformumuzdaki özel ders öğretmenlerimizin %80'i Arapça derslerini webcam ile işleyebiliyor.

 

Müsait online kurslar bulmak için, arama kısmına aradığınız alanı yazın ve online butonuna basarak ders almak istediğiniz alanda online ders veren tüm öğretmenleri görün.

 

Skype üzerinden online dersler size daha fazla avantaj sunar. Dersleri kendi programınıza göre planlayabilirsiniz ve öğretmenin yol masrafı olmadığı için daha hesaplı olur.

 

Online Arapça öğretmeni bul.

 

✒️ Mersin öğrencileri Arapça hocalarına ortalama kaç puan veriyor?

oy ile, öğrenciler öğretmenlerine beş üzerinden ortalama değerlendirmesinde bulundu.

 

Dersinizle alakalı herhangi bir sorun yaşamanız halinde, Superprof müşteri memnuniyet temsilcilerimizden biri size çözüm sunmak için müsait olacak (e-mail yoluyla hafta içi her gün).

 

Daha fazla sorunuz mu var?

👴🏼 Neden Mersin içinde Arapça özel ders alarak Arapça öğrenmeye başlamalısınız?

Arapça ve Arap kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için tecrübeli özel ders öğretmeni ile Arapça özel dersleri almaya başlayın. Öğretmeninizin yardımıyla, kalıcı olarak Arapça öğrenmek için mükemmel bir fırsat.

 

Tek yapmanız gereken öğretmeninizi seçmek ve dersinizi rezerve etmek, derslerinizi evinizin rahatlığında veya online ders olarak alabilirsiniz.

 

Alacağınız dersleri evinizde veya online ders olarak almak istediğinizi, özel ders öğretmeniniz ile paylaşımda bulunarak planlayın ve Arapça özel ders almaya başlayın.

 

Mersin içinde 7 özel öğretmen arasından ihtiyacınıza uygun olanı bulmak için arama motorumuzu kullanın.

 

Arapça öğretmeninizi bulun