Mükemmel
yorum Trustpilot'ta

ekonomi özel dersi seçeneklerimiz

Daha fazla öğretmen gör

5.0 /5

Ortalama 5.0 değerlendirmeli ve en az 67 yorumlu star öğretmenlerimiz.

102 ₺/saat

En iyi ücretler: İlk dersini ücretsiz veren öğretmen oranımız %98 ve saatlik ortalama ₺102

5 saat

Şimşek gibi hızlı öğretmenlerimiz genellikle 5 saat içinde cevap verir.

Öğrenmek hiç bu kadar
kolay olmadı

2. dersleri derslerinizi planlayın

İhtiyaçlarınızı ve müsait zamanlarınızı belirlemek için Ekonomi öğretmeninizle iletişim kurun. Derslerinizi planlayın ve mesaj kutunuzdan güvenli bir şekilde ödeyin

3. Ekonomi alanında yeni deneyimler edinin

İnanılmaz Öğrenci Pass size 1 yıl boyunca öğretmenlere, eğitmenlere, atölyelere sınırsız erişim sağlar. Mükemmel insanlarla yeni hobiler keşfetmek için 1 yıl.

Sıklıkla sorulan sorular:

💰Ekonomi dersi fiyatı saatlik ortalama ne kadar?

Ekonomi dersi fiyatı saatlik ortalama 102 TL.

Bu ücret birçok kritere göre değişmektedir: 

 • ekonomi öğretmeninin deneyimi
 • ders mekanı (online veya evde) ve konumunuz
 • derslerin süresi ve sıklığı

Öğretmenlerin %97'si tüm öğrencilere ilk derslerini ücretsiz veriyor.

Yakınlarınızdaki öğretmenlerin ücretlerini öğrenin.

💡 Neden Ekonomi dersleri almalıyım?

Özel ders hocası ile Ekonomi dersleri alarak kendinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz. 

Öğretmeninizi seçip derslerinizi evde veya uzaktan işleyebilirsiniz! 

Derslerinizi planlamak için güvenle birbirinizle iletişime geçin. 

Milyonlarca mükemmel öğretmen arasından size en uygununu arama motorumuzla bulabilirsiniz.

1 tıkla aramanızı gerçekleştirin.

💻 Ekonomi online dersleri almak mümkün mü?

Ekonomi öğretmenlerinin çoğu 

online dersleri veriyor.

Online Ekonomi dersi verenlerin ilanlarını görmek için arama motorumuzdan "webcam" seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

🎓Ekonomi dersi vermek için kaç öğretmen müsait?

274 ekonomi öğretmeni ekonomi dersi vermeye hazır.

Profillerini inceleyip ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

274 ilandan istediğiniz öğretmeni bulun.

✒️ Ekonomi öğretmenlerimize yorumlar nasıl?

67 not sayısıyla, öğrenciler öğretmenlere 5 üzerinden ortalama 5.0 verdi.

Derslerinizle ilgili sorun yaşamanız halinde müşteri hizmetlerimiz en hızlı çözümü bulmak için hizmetinizde (Hafta içi her gün telefon veya e-mail ile)

Her alandaki öğretmenler için öğrencilerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Ekonomi öğrenmek mi istiyorsunuz?

En iyi Ekonomi öğretmenlerimiz sizin için hazır!

Daha fazla öğretmen gör Başlayın

Ekonomi dersinde desteğe ihtiyacınız varsa yardım almanız size çok şey kazandıracaktır

Türkiye Ekonomisi ve Dünya Ekonomisi

Ekonomi hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bir alandır. Ekonomi bilimi diğer adıyla iktisat hayatımızdaki madde alışverişi ve ticari, parasal ilişkileri ve dengeleri inceler.

 

Ekonomi bilmek gelir ve giderlerinizi daha iyi hesaplamanıza yardımcı olur. İster küçük bir market alışverişi olsun, ister aylık harcama dengelerinizi hesaplamaya çalışıyor olun ekonomi bilme veya diğer adıyla iktisat size yardım edecektir.

 

İktisat özellikle büyük çaplı yatırımlar için önemli bir alandır. Yüklü bir miktarda para ile bir iş yapmak istiyorsanız temel iktisat kurallarını bilmek daha akıllıca kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Böyle bir bilgi birikiminiz yok ise ekonomi uzmanlarından yatırım danışmanlığı alabilirsiniz.

 

Sadece yatırım değil, ekonomi alanında çalışan insanlar yani ekonomi mevzunları birçok iş vereninde ihtiyaç duyacağı bir alandır. Özellikle bir şirket sahibi iseniz ve işlerinizde ki mali dengelerin daha sağlam temellerde olmasını istiyorsanız ekonomi mevzunları size yardımcı olabilecektir.

 

Türkiye’de İktisat Okumak

Türkiye’de ekonomi bölümü veya iktisat bölümü öğrenciler tarafından en çok tercih edilen alanlar arasındadır. Ekonomi veya iktisat bölümü öğrencileri TM veya eşit ağırlık bölümlerinden alır. İktisat okumak için her şeyden önce liseden itibaren bir karara varmış olmanız gerekmektedir.

 

Lisede öğrenciler, lise 1 ve lise 2’de tüm ortak temel dersleri alırlar. Yani herkes eşit alanda kimya, biyoloji, fizik, geometri, İngilizce, türk dili ve edebiyatı, Türkçe, coğrafya, tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi dersler lise 1 ve 2’de tüm öğrencilere eşit oranda verilir. Fakat lise 2’de öğrencilerin bölüm seçmesi gerekmektedir. Bu bölüm seçerken öğrencilerin dört tercihi bulunur. Eşit ağırlık bölümü veya diğer adıyla TM bölümü, sayısal bölümü, dil bölümü ve sözel bölümüdür.

 

Sayısal bölümde daha çok fizik, kimya, biyoloji, geometri ve matematik dersleri ağırlıktadır. Bu bölümde öğrenciler, lise sonda TYT ve AYT sınavlarına girerek daha çok bu derslerde ki sınav sorularına ağırlık verirler. Sayısal bölümden mevzun olanlar mühendislik fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, tıp fakültesi, eczacılık fakültesi ve fen fakültesi bölümlerinde lisans eğitimi almaya devam edebilirler.

 

Sözel bölüm öğrencileri daha çok türk dili edebiyatı, Türkçe, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ağırlık verirler. Bu bölümden mevzun öğrenciler yine AYT ve TYT sınavlarına girerler. Üniversitelerin eğitim fakülteleri, edebiyat fakülteleri, iletişim fakülteleri sözel bölümden öğrenci alan başlıca bölümleri içerirler.

 

Dil bölümü öğrencileri ise okulda yoğunluklu olarak dil dersleri görürler. Bu dil dersi ülkemizde hemen hemen her zaman İngilizcedir. Dil bölümü öğrencileri diğer öğrenciler gibi TYT sınavına girerek matematik, Türkçe, geometri, coğrafya, tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, fizik, kimya, biyoloji soruları çözerler. Sonrasında YDT sınavına girerler. Dil bölümü öğrencileri üniversitelerin edebiyat ve eğitim fakültelerine genellikle yerleşirler.

 

Son olarak eşit ağırlık veya diğer adıyla TM bölümü öğrencileri de TYT ve AYT sınavlarına girerler. Eşit ağırlık öğrencileri TYT sınavında diğer bölümdeki öğrenciler gibi temel seviyedeki tüm derslerin sorularını çözerler. TYT sınavından sonra ATY sınavına girerler AYT sınavında Türk Dili ve Edebiyatı, matematik, geometri ve Türkçe soruları ayrıntılı olarak yer alır. Bu sınavdaki başarı oranı AYT puanının ve buna bağlı olarak genel ortalamanın belirlenmesine yardımcı olur. Eşit ağırlık öğrenciler sınav sonunda eşit ağırlık bölümleri tercih edebilirler. Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, fen edebiyat fakülteleri ve eğitim fakülteleri başlıca eşit ağırlık bölümlerini içerir. Eşit ağırlık bölümü öğrencileri ülkemizde sayısal öğrencileri bölümüyle en fazla orana sahip öğrenci grubudur.

 

İşte iktisat bölümü de eşit ağırlık puanı ile öğrenci alan bölümler arasındadır. İktisat bölümü üniversitelerin genellikle iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde yer alan bir bölümdür. İktisat bölümü ülkemizde en yaygın bölümlerdendir. Hemen hemen her üniversitede iktisat bölümü bulunabilir. Bunun nedenlerinden biri ekonominin hayatımızın her alanında olması ve her şehrimizi iktisatçılara ihtiyaç duyulmasıdır.

 

İktisat bölümü en çok üniversitelerde finans, işletme, siyaset bilimi, aktüerya, bankacılık ve muhasebe gibi aynı fakülte içerisinde yer alan bölümlere benzemektedir.

 

İktisat okumak, yoğun bir analitik zeka gerektirir. İktisat bölümü öğrencileri en az mühendislik bölümü öğrencileri kadar matematik görmektedir. Bu bakımdan iktisat bölümü matematik dersi iyi bir matematik temeli gerektirir. İktisat bölümü finans ve maliye bölümleri gibi oldukça yoğun hesaplar yapmaktadır. Bu hesaplarda matematik çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle virgüllü sayılar, karmaşık denklemler ve grafikler geometri bölümünde sık sık karşılaşılan matematik bölümlerindendir.

 

İktisat bölümlerinde grafik kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle ekonomide toplanan verilen görselleştirilmesi ve daha iyi anlaşılması için matematiksel analiz yanında geometride kullanılarak verileri görselleştirme de kullanılır. Grafikler oluşturarak iktisat bölümü öğrencileri ifade etmek istedikleri matematiksel verileri daha düzenli açık bir şekilde ifade ederler.

 

İktisat bölümü birçok farklı bölümden dersler içerir. Hukuktan, siyaset bilimine, İngilizceden tarihe, uluslararası ilişkilerden, maliyeye pek çok farklı bölümden ders iktisat bölümünde gösterilmektedir.

 

Sizin için iktisat bölümü dersleri başlığı altında özet olarak iktisat bölümünde görülen derslerin listesini hazırladık:

 • Temel matematik
 • Hukuka giriş
 • İngilizce
 • Makro ekonomi
 • İleri matematik
 • İstatistik
 • Muhasebeye giriş
 • Uygarlık tarihi
 • Kamu maliyesi
 • Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi
 • Türk dili
 • Matematiksel iktisat
 • Para ve sermaye piyasaları
 • İleri istatistik
 • Ekonometriye giriş
 • Ekonometri
 • Uluslararası iktisat
 • Uluslararası politik iktisat
 • Büyüme ekonomisi
 • İktisadi düşünce tarihi
 • Türkiye ekonomisi
 • Genel muhasebe
 • Para teorisi
 • Çalışma ekonomisi
 • Ekonominin güncel sorunları

Bu gibi dersler çoğu üniversitede öğretilen genel ekonomi dersleri olarak bilinir. Gördüğünüz üzere iktisattan matematikten maliyeye pek çok alandan dersler bulunmaktadır.

 

İktisat bölümü hemen hemen her şehrimizde bulunur. İktisat bölümünü hangi üniversitede okuduğunuz önemlidir. İyi bir akademik kadroya üniversitede iktisat okumak size avantajlar sağlayacaktır. Aynı zamanda iş hayatıyla bağlantıları güçlü üniversiteler size okul sonrası hayata da hazırlayacaktır. Bu şekilde iktisat mevzunu olduğunuzda bulabileceğiniz iş seçenekleri artabilecektir.

 

İktisat bölümü mevzunları ne iş yapar sorusu bu noktada aklımıza gelebilir. İktisat bölümü öğrencileri mevzun olduklarından genel kültürleri yüksek ve özellikle özel şirketlerde çok faydalı olabilecek elemanlar olacaklardır.

 

Sizin içini iktisat bölümü ne iş yapar sorusunu cevaplayıp mevzun olunca yapabileceğiniz bazı işleri listeledik:

 • Mali Müşavirlik
 • Bankacılık
 • Banklarda uzman veya banka müfettişi
 • TBMM merkez bankası uzmanlığı
 • İdari hakimlik
 • Finans
 • Ekonomist
 • Yönetim
 • Sayıştay denetçiliği
 • Müfettişlik
 • Denetim müdürü

Bu noktalara ulaşabilmek için elbette ilk önce iktisat okumanız gerekir. Lise bitiminde sınava girdikten sonra alacağınız puan hangi üniversitede hangi bölüm okuyacağınıza dair belirleyici bir etkiye sahip olacaktır. Yüksek puanlar aldıysanız dilediğiniz üniversitede dilediğiniz bölümde okuma şansınız artacaktır.

 

Puanınız ne olursa olsun, Türkiye’de iktisat bölümü okuma şansınız yüksek olacaktır. Çok fazla üniversite de iktisat bölümü olduğu için iktisat bölümü puanları da geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bu da demek oluyor ki bölümler arası puan farkı oldukça fazladır.

 

Sizin için Türkiye’de okuyabileceğiniz üniversitelerde ki iktisat bölümleri listesini kısaca derledik:

 • Adıyaman Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Adıyaman
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Afyon
 • Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Ankara
 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Eskişehir
 • Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Hatay
 • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / İstanbul
 • Mersin Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Mersin
 • Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Ankara
 • Giresun Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Giresun
 • Gaziantep Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Gaziantep
 • Erzurum Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Erzurum
 • Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Zonguldak
 • Çukurova Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Adana
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Çanakkale
 • Koç Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / İstanbul
 • ODTÜ İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Ankara
 • Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Ankara
 • Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / İstanbul
 • Sabancı Üniversitesi İktisat Bölümü / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / İstanbul

 

İktisat Özel Dersi İçin iktisat Öğretmeni Superprof’ta

Superprofta özellikle iktisat sınavlarına hazırlık için iktisat özel dersi almak mümkün. İktisat bölümü sınavlarına hazırlık yoğun bir çalışma süreci gerektirebilir. Bazı öğrenciler bu süreçte çok yorulabilirler. Bazılarımız iktisat derslerin de zorlanabilir. Bu oldukça normal bir durumdur.

 

Bu noktada Superproftaki deneyimli iktisat hocaları size yardımcı olabilir. Superprofta istediğiniz şehirde ister yüz yüze ister online olarak iktisat sınavları için hazırlık dersleri alabilirsiniz. Platformumuzdaki iktisat hocaları sizi bekliyor. Superprof Türkiye’deki tüm iktisat hocalarını tek bir platform altında birleştiren önde gelen sitedir.

 

Superprof’ta arama motoruna hemen iktisat ve ders almak istediğiniz şehri yazıp aramanızı yapabilirsiniz. Aramanızı ders almak istediğiniz seviyeye göre filtreleyebilirsiniz. Örneğin üniversitede iktisat bölümü öğrencisi iseniz ve üniversite iktisat bölümü dersi yardımı arıyorsanız üniversite seviyesini seçebilirsiniz. Aramanızı bu şekilde filtreleyebildiğinizde karşınıza sadece üniversite iktisat dersi veren hocalar çıkacaktır. Böylece size yardımcı olamayacak öğretmenler ile vakit kaybetmemiş olursunuz.

 

Aynı zamanda öğrenci olarak kısıtlı bir bütçenize varsa aramanızı kendi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz. Superprof’ta pek çok farklı fiyat seçeneği bulunmaktadır. Bu yüzden aramanızı verebileceğiniz en fazla ücreti belirleyerek filtreleyebilirsiniz. Böylelikle bütçenizi sarsmayarak sadece size uyan öğretmenleri görüntülemiş olursunuz.

 

Son olarak dersleri yüz yüze veya online almak istediğinizi seçebilirsiniz. Böylelikle derslerinizi kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Online iktisat dersleri almayı seçerseniz Türkiye’deki tüm iktisat hocaları size ders verebilecektir. Böylelikle çok daha fazla seçeneğe sahip olacak ve aradığınız hocayı çok daha hızlı bir şekilde bulabileceksiniz.

Ne öğrenmek istersiniz?