Anasayfa
Ders ver
,
Yakınlarımda ara Online

Popüler şehirler

Anasayfa
Ders ver
Mükemmel
yorum Trustpilot'ta

İstanbul tarih öğretmenleri seçeneklerimiz

Daha fazla öğretmen gör

5.0 /5

Ortalama 5.0 değerlendirmeli ve en az 80 yorumlu star öğretmenlerimiz.

59 ₺/saat

En iyi ücretler: İlk dersini ücretsiz veren öğretmen oranımız %100 ve saatlik ortalama ₺59

1 saat

Şimşek gibi hızlı öğretmenlerimiz genellikle 1 saat içinde cevap verir.

Öğrenmek hiç bu kadar
kolay olmadı

2. İstanbul konumunda Tarih derslerinizi planlayın

İhtiyaçlarınızı ve müsait zamanlarınızı belirlemek için İstanbul konumundaki tarih öğretmeninizle iletişim kurun. Derslerinizi planlayın ve mesaj kutunuzdan güvenli bir şekilde ödeyin

3. Yeni deneyimler edinin

İnanılmaz Öğrenci Pass size 1 yıl boyunca öğretmenlere, eğitmenlere, atölyelere sınırsız erişim sağlar. İstanbul konumunda mükemmel insanlarla yeni hobiler keşfetmek için 1 yıl.

Sıklıkla sorulan sorular:

💸 İstanbul Tarih özel ders ücretleri ne kadar?

İstanbul Tarih özel dersi fiyatı 59 TL ortalamasında.

Bu ücret birçok kritere göre değişmektedir: 

 • öğretmeninin deneyimi
 • ders mekanı (online veya evde) ve yaşadığınız şehir
 • derslerin süresi ve sıklığı

Öğretmenlerin %97'si tüm öğrencilere ilk derslerini ücretsiz veriyor.

Yakınlarınızdaki öğretmenlerin ücretlerini öğrenin.

🎯 İstanbul Tarih özel ders almanın faydaları neler?

Bir öğretmen ile Tarih dersleri alarak daha hızlı ilerleyebilirsiniz. 

Öğretmeninizi seçip derslerinizi evde yüz yüze veya uzaktan işleyebilirsiniz! 

Derslerinizi planlamak için birbirinizle iletişime geçebilirsiniz. 

Milyonlarca mükemmel öğretmenden İstanbul konumunda size en uygun olanı arama motorumuzla bulabilirsiniz.

1 tıkla aramanızı gerçekleştirin.

💻 Online Tarih dersleri almak mümkün mü?

Tarih öğretmenlerinin çoğu online Tarih dersi  veriyor.

Online Tarih dersi veren hocaların ilanlarını görmek için arama motorumuzdan "online" seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

🎓 İstanbul Tarih özel ders vermek için kaç öğretmen müsait?

838 öğretmen Tarih özel ders vermeye hazır.


İstanbul konumundaki tüm Tarih öğretmenlerini inceleyip ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.


838 ve daha fazla ilan arasından istediğiniz öğretmeni seçin.

✒️ İstanbul Tarih öğretmenlerimize öğrencilerinin verdiği yorumlar nasıl?

80 puanlama sayısıyla, öğrenciler öğretmenlere 5 üzerinden ortalama 5.0 verdi.

Derslerinizle ilgili sorun yaşamanız halinde müşteri hizmetlerimiz en hızlı çözümü bulmak için hizmetinizde (Hafta içi her gün telefon veya e-mail ile)

Her alandaki öğretmenler için öğrencilerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Tarih öğrenmek mi istiyorsunuz?

En iyi İstanbul Tarih öğretmenlerimiz sizin için hazır!

Daha fazla öğretmen gör Başlayın

İstanbul tarih öğretmeni seçeneklerimiz size tarih dersinde yardım eder

İstanbul’da Tarihi İncelemek

İstanbul, ülkemizin müzeler şehridir. Çok köklü ve uzun bir tarihi olan İstanbul’dan ilk çağ uygarlıklarından Bizans’a, Osmanlı’dan günümüz Türkiye’sine kadar pek çok medeniyet, din, halk, imparatorluk ve pek çok farklı olay ve durum yaşanmıştır. 

İstanbul’un bu tarihine müzeler ve tarihi yerler ışık tutabilir. İstanbuldaki müzeler ve İstanbuldaki tarihi yerlere bakarak tarih dersi başlasın;

 • İstanbul arkeoloji müzeleri
 • İslam bilim ve teknoloji tarihi müzesi
 • Panorama 1453 tarih müzesi
 • Türk ve İslam eserleri müzesi
 • İstanbul oyuncak müzesi
 • Anadoluhisarı
 • Topkapı sarayı müzesi
 • Eski şark eserleri müzesi
 • Rahmi m. Koç müzesi
 • Hisar canlı tarih ve diorama müzesi
 • Atatürk müzesi
 • Yedikule zindanları müzesi
 • Yerebatan sarnıcı
 • Türkiye iş bankası müzesi

İstanbul’da Neden Tarih Özel Dersi Alınmalı?

Tarih derslerinde sıkıntılar çekiyorsanız, özel ders almanız en iyi yöntem olacaktır. Tarih özel dersleri ile, tahmin ettiğinizden çok büyük bir fayda elde edebilirsiniz. Tarih dersleri pek çok öğrenci tarafından sıkıcı bulunur. Aslında inkar etmemek gerekirse, gerçekten de tarih dersleri sıkıcı olabilir. Çoğumuz tarih derslerinde kendimizi hikaye dinler gibi hissedebiliriz. Tarih dersleri alırken bu hikaye dinleme atmosferinde mayışıp odaklanma sorunu çekmeye başlamak normaldir. Özellikle çabuk sıkılmaya yatkın bir bireyseniz, tarih dersleri uzun ve sözel içeriğiyle sizi sıkabilir. Sonuçta düşündüğümüzde tarih derslerinde uzun süreler boyunca tarih öğretmenini dinlemek durumunda kalırız. Bu süreç oldukça büyük konsantrasyon gerektirebilir. Konsantrasyonunuz sizce yeterince güçlü mü?

Peki böyle bir durumda ne yapılmalı? Dersler sırasında not almaya çalışmak size yardımcı olabilir. Özellikle dersi takip etmek istiyor fakat dikkatiniz çabuk dağılıyorsa, öğretmenin anlattıklarını not alarak dersin ritmini kaçırmamaya çalışabilirsiniz. Böylelikle hem eve gittiğinizde çalışabileceğiniz tarih notlarınız olur hem de dersler sırasında öğretmenin anlattıklarından kopmamış olursunuz.

Bir diğer seçenek ise, tarih konularını yaşadığınız şehirle bağdaştırmaktır. Sonuçta siz İstanbul’da yaşıyorsunuz! İstanbul gibi tarihi çok eskilere dayanam bir şehirde tarih dersleri de çok önemli olacaktır. İstanbul, tarih derslerinde anlatılan pek çok olayın geçtiği şehirdir. Genel olarak düşündüğümüzde, İstanbul Osmanlı’nın başkenti olmuştur. Bu bile başlı başına pek çok tarih ünitesi boyunca anlatılan konuların merkezinin İstanbul olacağı anlamına gelir.

Tarih derslerinde çok fazla yer edinen Osmanlı Devleti’nin son başkenti İstanbul olmuştur. Tarihimizde Osmanlı İmparatorluğu’nun da en önemli yerlerden birine sahip olduğu düşünüldüğünde, belki de her sabah okula gitmek için yanından geçtiğiniz Topkapı Sarayı’nın hikayesini tarih derslerinde öğrenirken ister istemez konulara daha ilgili hale gelebilirsiniz.

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olarak kullandığı sıralarda üzerinden pek çok padişah geçmiş ve ün kazanmıştır. Osmanlı’nın yönetim merkezi İstanbul’da Osmanlı Devleti çok fazla tarihi eser bırakmıştır. Bu tarihi eserler eminiz evinize olmayacaktır. Her İstanbulla bir tarihi yere yakın oturuyordur dersek yanlış olmaz. Bu sebeple çocukların tarih öğrenimi sırasında öğrencilerin kendi şehirleriyle ve hatta mahalleleriyle daha sıkı bağlar kurarak tarih derslerini benimsemesi, öğrencilerin tarih derslerine motivasyonunu arttırmayı sağlamak amacıyla İstanbul’da tarihi yerler örnek gösterilebilir.

İstanbul’un uzun tarihi ile öğrencilere verilecek örnekler arasında şehrin Roma İmparatorluğu sırasında öneminden bahsedilebilir. İstanbul, uzun yıllar boyunca Roma İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden biri olduktan sonra, Roma İmparatorluğu’nun doğu ve batı olarak ikiye ayrılmasından sonra Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olarak yer almıştır.

İstanbul’da tarih dersleri milli eğitimin tüm kademelerindeki sınıflarda okutulur. Yeni neslin tarih bilmesi ve geçmişini bilerek eğitim alması önemli bir durumdur. Özellikle günümüz İstanbul’unu şekillendiren tarihi olayları bilmek, İstanbul’da yaşayanların ufkunu çok daha fazla açacak ve bu yüzden daha bilinçli bireyler yetişecektir. Şehirlerinin geçmişini, kültürünü ve değerlerini keşfeden öğrenciler, dışarıda gezerken çevrelerindeki yapılara, insanlara ve olaylara çok farklı bir gözle bakabileceklerdir. Bu şekilde, şehrin geleceğine de çok daha iyi yatırım yapılabilecektir. Geçmişi iyi bilinen şehrin geleceği hakkında kararlar alırken çok daha sağlıklı kararlar alınabilecektir.

Peki İstanbul’da Tarih Dersleri Okullarda Tam Olarak Nasıl İşleniyor?

Tarih dersleri, bahsettiğimiz üzere eğitimin tüm kademelerinde yer alır. Lisans ve önlisans eğitimlerinde bile tarih dersleri zorunlu olarak okutulur. Ülkedeki tüm lisans programlarında Atatürk İlke ve İnkılapları zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Bu şekilde, İstanbul’da üniversite öğrencileri gelecekte yapacakları meslek hakkında derin bilgi sahibi olurken, Türkiye’nin geçmişini ve ülkedeki inkılapları öğrenerek, bu inkılaplar ışığında mesleklerinde ileriye gideceklerdir. Atatürk ilkelerini de gelecekte meslek hayatlarında ve kendi yaşamlarında kendi ilkeleri olarak benimseyerek, ortak bir akıl ile ülkenin değerlerini korumasına yardımcı olacaklardır. İstanbul’da Atatürk İlke ve İnkılapları dersi tüm üniversite öğrencilerinin genellikle kolaylıkla geçebildiği derslerden biridir.

Üniversitede tarih okumak da bir başka seçenek arasındadır. Üniversitelerde edebiyat fakülteleri bünyesinde yer alan tarih bölümleri, lisans düzeyinde tarih çalışmak isteyenler için iyi bir seçim olacaktır. İstanbul’da tarih okumak isteyenler pek çok üniversite bulunur. Türkiye’nin en eski üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, tarih okumak isteyen gençler için tarihi atmosferi ile mükemmel bir yer olacaktır.

İstanbul’da tarih bölümleri başka üniversitelerde de bulunur:

 • İstanbul esenyurt üniversitesi
 • Beykent üniversitesi
 • Boğaziçi üniversitesi
 • Doğuş üniversitesi
 • Fatih sultan Mehmet Vakfı üniversitesi
 • Haliç üniversitesi
 • İbn Haldun üniversitesi
 • İstanbul Aydın üniversitesi
 • İstanbul ayvansaray üniversitesi
 • İstanbul Bilgi üniversitesi
 • İstanbul medeniyet üniversitesi
 • İstanbul Sabahattin Zaim üniversitesi
 • İstanbul şehir üniversitesi
 • İstanbul üniversitesi
 • İstanbul 29 mayıs üniversitesi
 • Koç üniversitesi
 • Marmara üniversitesi

İstanbul’da sadece tarih bölümü değil tarih öğretmenliği okumak da mümkündür. Tarih öğretmenliği, gelecekte yeni nesillere tarih öğretmek isteyen kişiler için oldukça ilginç bir bölüm olacaktır. Tarih ve tarih öğretmenliği bölümleri, sözel puanla öğrenci alan bölümlerdir.

Tarih dersi üniversitelere girebilmek için de gereklidir. Liseyi bitiren öğrencilerin üniversiteye girebilmek için girmeleri gereken sınavlar bulunur. Bu sınavlarda tarih soruları da karşımıza çıkmaktadır.

Lise bitiminde girilen ilk sınav olan TYT, alan fark etmeksizin tüm lise öğrencilerinin girmesi gereken bir sınavdır. TYT sınavı, Türkçe, matematik, geometri, kimya, biyoloji, fizik, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih derslerinden temel düzeyde sorular içerir. TYT sınavı 9. ve 10. sınıfta görülen derslerin bir sınavıdır diyebiliriz.

TYT tarih soruları 9. ve 10. sınıftaki konulardan geleceği için, bu konuları çok iyi bilmek gerekir.

Peki 9. sınıf tarih konuları nelerdir bakalım:

 • Tarih ve Zaman.
 • İnsanlığın İlk Dönemleri.
 • Orta Çağ'da Dünya.
 • İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası
 • İslam Medeniyetinin Doğuşu.
 • Türklerin İslamiyeti Kabulü
 • İlk Türk İslam Devletleri.

Bunun yanında TYT tarih sınavında sorulan diğer konular ise 10. sınıftan. 10. sınıf tarih konuları nelermiş onlara da bakalım:

 • Yerleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Devleti
 • Beylikten Devlete Osmanlı Siyaseti (1302-1453)
 • Devletleşme Sürecinde Savaşçılar ve Askerler
 • Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti
 • Dünya Gücü Osmanlı Devleti (1453-1595)
 • Sultan ve Osmanlı Merkez Teşkilatı
 • Klasik Çağda Osmanlı Toplum Düzeni

Lise’de sözel bölümü seçen öğrenciler yoğunluklu olarak tarih dersleri alır. Diğer bölüm öğrencileri aksine sözel öğrencileri, alan bilgilerinin ölçüldüğü AYT sınavında tarih soruları çözerler. Bu yüzden AYT tarih konuları sözel bölümü öğrencileri için en önemli çalışılacak konular arasındadır.

AYT tarih konuları, 9. ve 10. sınıf konularını içermesinin yanında 11. ve 12. sınıf tarih derslerini de içerir.

O halde 11. sınıf tarih konularına göz atarak başlayalım:

 • Değişen Dünya Dengeleri Karşısında Osmanlı Siyaseti
 • Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı
 • Uluslararası İlişkilerde Denge Stratejisi
 • Uluslararası İlişkilerde Denge Stratejisi
 • Devrimler Çağında Değişen Devlet-Toplum İlişkileri
 • Sermaye ve Emek
 • 19. ve 20. Yüzyılda Değişen Gündelik Hayat

12. sınıf tarih konularına da değinmeden olmaz:

 • Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya
 • Milli Mücadele
 • Atatürkçülük ve Türk İnkılabı
 • İki Savaş Arasındaki Dönemde Türkiye ve Dünya
 • II. Dünya Savaşı Sürecinde Türkiye ve Dünya
 • Toplumsal Devrim Çağında Dünya ve Türkiye
 • 21. Yüzyılın Eşiğinde Türkiye ve Dünya

İstanbul’da lise öğrencileri, diğer tüm şehirlerde olduğu gibi bu sınavlara ciddi bir şekilde hazırlanırlar.

Lise eğitimine başlamadan ise öğrenciler ortaokul ve ilkokulda da tarih konuları öğrenir. İlkokulda hayat bilgisi dersleri, öğrencilerin tarih hakkında ilk bilgileri edindikleri yerdir. Hayat bilgisi dersleri boyunca öğrenciler, daha çok cumhuriyetin ne zaman kurulduğu, Kurtuluş Savaşı, Atatürk’ün ailesi  ve hayatı gibi konuları öğrenirler.

Ortaokulda ise öğrenciler, sosyal bilgiler dersi altında tarih konuları işlerler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve değerleri hakkında bilgiler edinen ortaokul öğrencileri, aynı zamanda dünyada gerçekleşen pusulanın bulunması, coğrafi keşifler gibi önemli olayları da öğrenerek dünya ve insanlık tarihi hakkında fikir sahibi olurlar.

İstanbul’da Tarih Dersleri Almak İçin Etüt Merkezleri ve Özel Ders Merkezleri

İstanbul’da özellikleri lise öğrencileri yukarıda bahsettiğimiz sınavlara hazırlanırken sıklıkla yardıma ihtiyaç duyarlar. Sadece tarih değil diğer birçok derse de aynı anda çalışan öğrenciler, hızlı bir şekilde konu açığı biriktirebilir.

Bu sebeple öğrenciler genellikle okuldan sonra gidip ek ders alabilecekleri yerlere yönelirler. Bu yönelime paralel olarak İstanbul’da pek çok etüt ve özel ders merkezi kurulmuştur.

İstanbul etüt merkezleri şehrin her yerinde bulunabilir. Türkiye’nin en büyük şehri olan ve her ilçesinin kendi merkezi bulunan İstanbul’da ister Kadıköy’de, ister Sarıyer’de, ister Büyükçekmece’de ister Üsküdar’da olun, evinize yakın bir etüt merkezi bulmak mümkün olacaktır.

Bu merkezlerde dersler çoğunlukla sınıfta grup halinde diğer öğrencilerle işlense de, özel ders almak da mümkündür.

Peki İstanbul’da özel ders merkezleri ve etüt merkezleri nerelerdir?

 • Mert eğitim merkezi
 • Dahi ders evi etüt eğitim merkezi
 • Atabey özel ders
 • Özel tam değer özel öğretim kursu
 • Eğitim bilimleri etüt merkezi
 • Asya özel ders merkezi
 • Tempo özel ders merkezi
 • Yüzyıl etüt ve özel ders merkezi
 • Özel akıl bahçesi öğrenci etüd merkezi
 • Z kuşağı gelişim etüt merkezi

Superprof İle İstanbul’da Tarih Özel Dersi Almanın Avantajı

İstanbul’da tarih öğretmeni bulmak diğer tüm şehirlere göre daha kolaydır. Çünkü seçeneğiniz en fazla İstanbuldadır! Asıl sorun bu kadar seçenek arasında güvenebileceğiniz ve sizi uygun öğretmeni bulabilmektedir.

Superprof bu noktada size yardım ediyor!

İstanbul’da tarih özel ders alarak konu açıklarınızı ve sınav hazırlığınızı çok daha hızlıca tamamlayabilirsiniz. Tarih dersi oldukça sözel bir ders olduğu için öğrenciler çoğunlukla dinleme modunadır ve okullarındaki öğretmenleri dersleri ilgi çekici bir şekilde anlatmıyorsa, öğrencilerin dikkati çok hızlı bir şekilde dağılabilir. Bu durumda İstanbul’da tarih özel ders hocası ile tarih dersleri işlemek size çözüm getirecektir.

Superprof’ta bulacağınız tarih öğretmenleri, sizin öğrenme şeklinize göre tarih dersleri verebilecek kapasitede, oldukça yaratıcı öğretmenlerdir. Tarih derslerini sıkıcı hale getirmeden, sizin konuları anlama ve hatırlama yönteminize göre onlar da derslerde size uygun teknikleri uygulayarak, konuları en iyi şekilde anlamanızı sağlayacaktır.

Tarih özel ders öğretmeni aynı zamanda size soru çözümü için de yardımcı olacaktır. TYT tarih soruları çözerken yapamadığınız veya anlamadığınız veya size mantıksız gelen soruları, kendi tarih öğretmeniniz ile inceleyerek çok daha iyi sonuçlar alabileceksiniz. Tarih öğretmeniniz, size anlamadığınız konuları açıklayarak ve soruları hangi bakış açısıyla çözmeniz gerektiğini göstererek bir sonraki testlerde daha başarılı olmanızı sağlar. Tarih öğretmeniniz bunun yanında testlerde en çok nerelerde yanlış yaptığınızı tespit ederek derslerde bu konuların üzerinde daha fazla vakit harcayacak ve bu şekilde tam anlamıyla kişiselleştirilmiş bir eğitim almış olacaksınız.

Superprof’ta İstanbul tarih dersi fiyatı saatlik ortalama 58 TL. Elbette bu ücret değişkendir. Eğitim ve deneyim seviyelerine göre öğretmenler bunun çok daha üstünde veya altında fiyatları sahip olabilirler. Superproftaki tarih öğretmenlerinin en avantajlı yanı ise, %97’sinin ilk derslerinizi ücretsiz veriyor olmasıdır. Bu şekilde tanışma dersi yapılarak karşılıklı güven geliştirilip öğretmenin ders anlatma şeklini test etme şansınız olur. Aynı zamanda öğretmenin de tarih bilgisi seviyenizi görerek size özel bir program oluşturma şansı olur.

Superprof’ta yapacağınız hızlı bir arama ile İstanbul’daki tüm özel ders öğretmenleri listesine ulaşabilirsiniz. Yüzlerce öğretmen içinden ihtiyaçlarınıza ve kriterlerinize uyanı seçme imkanınız bulunur.

Ne öğrenmek istersiniz?