Derslerinize destek mi arıyorsunuz?

Özel ders öğretmenlerimiz çoğu kişinin zor bulduğu derslerde nasıl başarılı olacağınızı biliyor. Biyoloji dersleriniz kötü ya da Matematik dersleri, kabus gibi geliyorsa, aradığınız yardımı burada bulabilirsiniz. Dilerseniz evinizde yüz yüze veya hatta online!

Tüm dünyada 2 milyondan fazla kullanıcısıyla Superprof dünyadaki en büyük özel ders veren ağıdır.En iyi öğretmeni arıyorsanız, İstanbulAnkara, Bursa, Adana veya İzmir’de profillerini görün.

 Okul çağında ki tüm öğrenciler okuldaki derslere girmek ve sınavlara girip bu sınavlarda başarılı olmakla yükümlüdürler. Ne var ki, öğrenciler zaman zaman derslerinde zorluk yaşayabilir ve sınavlarda başarılı olmakta zorluk yaşayabilirler. Bunun sonucunda ise derslerden kalınabilir veya kötü notlarla öğrenciler yılı tamamlamak zorunda kalırlar. Sadece okuldaki dersler değil aynı zamanda liseye giriş sınavı ve üniversite giriş sınavı gibi öğrencilerin hayatlarını etkileyebilecek düzeydeki sınavlar için de öğrenciler yoğun bir şekilde hazırlanırlar. Bu tip sınavlarda elde edilecek başarı sonucunda öğrenciler hayatlarının yönünü değiştirecek kararlar alırlar. Ülkemizde bildiğiniz üzere eğitimin pek çok kademesinde geçiş yapabilmek için sınavlar ulusal düzeyde gerçekleştirilir. Sadece eğitimin kademeler arası geçiş için değil, aynı zamanda çeşitli iş imkanları ve özellikle devlet kadrolarında tanışabilmek için de öğrencilerin pek çok sınava girmesi gerekir. Bu denli fazla sınava sahip bir ülkede haliyle öğrencilerin ve her yaştan bireyin ek ders alma ihtiyacı büyük ölçüde artar.

 

Öğrenciler okul takviye dersleri veya sınavlara hazırlık dersleri alırken dikkat etmeleri gereken pek çok nokta bulunur. Özellikle özel ders seçeneğine başvurup derslerinde ve sınavlarında başarılı olmak isteyen öğrenciler, hocalarının seçiminde ve derslerin nasıl işleneceği konusunda pek çok kriteri göz önünde bulundurmalıdır. Özel derslerin maliyeti ve alınan derslerin getirilerek gibi pek çok farklı unsur düşünülerek özel ders almaya karar verilmelidir. Hangi seviyede olursa olunsun, kaçıncı sınıfa gidiliyor olursa olunsun öğrencilerin özel ders alarak kendilerine ve derslerine geliştirmeleri nasıl ve hangi adımlarla gerçekleştir bakalım.

 

Okul Takviye Dersleri ve Sınav Hazırlık Dersleri Kimler İçin?

Öğrenciler ilkokulda başlayan eğitim serüvenlerini pek çok sınav ve dersle tamamlarlar. Öğrencilerin eğitim hayatlarında Aldıkları dersler arasında matematik, Türkçe, Sosyal bilgiler ( coğrafya, tarih, felsefe, mantık, din kültürü ve ahlak bilgisi), fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji), yabancı dil dersleri İngilizce, Almanca ve Fransızca, Beden eğitimi, müzik, resim gibi temel dersler yer alır.

 

Öğrenciler elbette seçecekleri bölüme ve üniversitede gidecekleri bölüme göre çok farklı dersleri almaya başlayabilirler. Bu noktada öğrencilerin ders ihtiyaçları oldukça büyük bir çeşitlilik gösterebilecektir. Kimi öğrenciler matematik dersinde oldukça başarılı olurken kimi öğrenciler matematik dersinde gerçekten zorlanırlar. Genel olarak baktığımızda öğrencilerin okul hayatları boyunca en çok zorlandıkları dersler listesinin en üst sıralarında matematiği görmek mümkündür. Matematiği muhtemelen fen bilimleri dersleri izleyecektir. Kısacası sayısal dersler okul hayatında özel ders ihtiyacı duyulan derslerin başında yer alır.

 

Öğrenciler elbette sadece lise, ortaokul ve ilkokul seviyesinde değil üniversite seviyesinde de özel ders ihtiyacı duyarlar. Baktığımızda mühendislik fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, tıp fakültesi, Fen edebiyat fakültesi ve hukuk fakültesi gibi öğrencilerin genellikle zorlanabilirceği bölümlerin bulunduğu fakültelerde öğrencilerin özel ders ihtiyacı doğru orantılı olarak artmaktadır.

 

Okul derslerine ve sınavlara hazırlık için yardım ihtiyacı belki de en fazla LGS hazırlık sürecinde ve AYT ve TYT hazırlık sürecinde ortaya çıkacaktır. Bu sınavlardan ilki olan LGS, öğrencilerin iyi bir liseye girmek için girmek zorunda oldukları ve alacakları puanı göre okul tercih yaptıkları bir sınavdır. Bu sınav, öğrencilerin gideceği lisenin kalitesini belirler ve bu da otomatik olarak öğrencilerin lisede nasıl bir eğitim alabileceklerini ve Üniversite sınavında nasıl bir başarı elde edebileceklerini etkileyen önemli bir unsurdur.

 

Lise sonunda girilen sınavlar olan AYT ve TYT sınavları ise, öğrencilerin üniversiteye girebilmek için girdikleri sınavdır. Bu sınavda öğrenciler lise boyunca almış oldukları eğitimin bir sınavını verirler. Öğrenciler bu sınavda seçmiş oldukları bölüme göre matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve yabancı dil olmak üzere çok çeşitli derslerin sınavına girebilirler. Öğrencilerin alacakları puan girecekleri bölüm ve üniversiteyi belirlediği için öğrenciler için bu sınavlar hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden bu sınava hazırlık sürecinde öğrenciler çok sık bir şekilde özel ders seçeneğini yönelmektedirler. Bu yönelimlerinde oldukça haklıdırlar çünkü böylesine önemli bir sınavda alacakları puan onların hayatlarının kalanını etkileyecektir.

 

Bunun dışında üniversiteyi de bitirmiş öğrenciler örneğin devlette işe girmek için sınavlara girerler. Bunun yanında, yüksek lisans yapmak için de öğrencilerin girmeleri gereken ulusal sınavlar bulunur. Öğrencilerin mezun olduktan sonra en çok girdikleri sınavlar arasında KPSS, ALES, YDS sınavları bulunur. Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS, birçok kişinin devlette memur olabilmek için çalıştığı bir sınavdır. ALES sınavı ise öğrencilerin yüksek lisans veya doktora yapmak için girip bazı temel akademik becerilerini kanıtlaması gereken bir sınavdır. YDS ise, öğrencilerin yabancı dil seviyelerini ölçüldüğü yabancı dil sınavıdır. Öğrenciler YDSye İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, İspanyolca, Rusça gibi pek çok farklı dilden girebilir ve bir puan elde edebilirler.

 

Özel Ders ile Sınav Hazırlığı ve Okul Takviyesi

Özel dersler, yukarıda saydığımız ve sayamadığımız sayısız sınav edersin başarıyla geçilebilmesi ve hedeflere ulaşılabilmesi için çok sık bir şekilde başvurulan oldukça güvenilir bir yöntemdir. Özel derslerde öğrenciler kendi ihtiyaçlarına göre ve kendi ritimlerine göre derslerden birebir eğitim alırlar. Öğrenciler okulda veya kendi başlarına anlayamadıkları konuları bir özel ders hocası yardımıyla çok rahat bir şekilde anlayabilirler