7830bool(false) bool(false)
Coğrafya ders önemi

Coğrafya: Coğrafya Dersi İle Öğrenelim

Coğrafya Dersleri ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Soru: Günümüzde yaşayan kâşiflere üç örnek verebilir misiniz?   Tarihteki ünlü kâşifler hemen akla geliyor: Kaptan Cook ve Sir Walter Raleigh, Amerigo Vespucci ve Hernan Cortez... Dünyadaki her çatlağın artık haritada yer alması ve tabii dünyamızın topoğrafyasına uydu görüntüleri aracılığıyla herkesin ulaşabilmesiyle birlikte birçok kişi şu soruyu soruyor: Coğrafyanın […]

15 Mart 20206 dakikalık okuma

Coğrafya Öğretmenlerimizle Coğrafya Bilginizi Geliştirin

Coğrafya dünya yüzeyi, insanları, mekanları ve çevreyi araştıran bilim dalıdır. Birçok konu coğrafya başlığı altında incelenir ve okul derslerinin yanında en büyük genel kültür kaynaklarından biridir. Seviyeniz ne olursa olsun, hedefleriniz ister tyt, ayt gibi üniversite hazırlık sınavları veya sadece genel kültürünüzü arttırmak olsun, Superprof’ta size yardımcı olacak binlerce coğrafya öğretmeni bulunmaktadır. Derslerinizi ister online ister yüz yüze evinizde alabilirsiniz.

Superprof’ta coğrafya dersleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Türkiye’nin diğer tüm şehirlerinde birkaç tık ile elinizin altında olabilir.

Coğrafya dersleri lisede temel dersler arasında olup oldukça önemli bir alandır. Coğrafya dersleri aslında sadece lisede değil Öğrencilerin hayatına ilkokulda hayat bilgisi ile ve ortaokulda Sosyal bilgiler dersi ile giriş yapar. Coğrafya her ne kadar lisede branşlaşmış olsa da, aslında bu şekilde ilkokuldan beri öğrencilerin ders programı içinde yer alır. Coğrafya dersleri kimi öğrenciler tarafından oldukça sevilirken bazı öğrenciler coğrafya derslerinde zaman zaman zorlanabilir. Coğrafya derslerinin kimine göre kolay kimine göre zor olması, hem öğrencilerin ilgi ve alakaları hem de öğretmenlerinden alacakları verime bağlıdır. Öğrenciler coğrafya derslerini ilgililerce derslerinde otomatik bir iyileşme söz konusu olabilirken, coğrafya derslerine o kadar çok ilgili değillerse yine başarılarında bir azalma görülecektir. Yine buna paralel olarak coğrafya derslerinde derslere giren hocaların öğrencinin ders anlama şekliyle ne kadar uyuşuk uyuşmadığı da öğrencilerin coğrafya dersinde anlatılanları anlama seviyesini belirleyen olsunlar arasında yer alır. Öğrenci coğrafya hocasına çok memnunsa bu derslerine yansıyabilir veya coğrafya hocasının ders anlatma biçimi öğrenciye uymuyorsa yine derslerdeki başarılarındaki etkileri nde bu görülebilir.

 

Öğrenciler coğrafya derslerini sevsin veya sevmesin, Bu derste başarılı olmak zorundadırlar. Lisede öğrencilerin ders seçme şansı olmaz veya coğrafya ederse çoğu zaman zorunlu dersler arasında yer alır ve bu yüzden öğrenciler için coğrafya derslerini geçmek zorunlu olur. Sadece dersleri geçmek için değil aynı zamanda coğrafya dersi TYT sınavında tüm öğrencilerin girip çözmekle yükümlü oldukları bir derstir. Bu yüzden öğrenciler üniversiteye gitmek istiyorlarsa coğrafya sorularını çözmekle genellikle yükümlü olurlar.

 

Öğrencilerin coğrafya konularındaki ve coğrafya derslerindeki zorlukları aşabilmek için, onlar için her zaman mümkün olan özel ders seçeneği olacaktır. İsteyen her öğrenci coğrafya özel ders ile zorlukların üstesinden gelebilir.

 

Coğrafya Özel Ders Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olur?

Tıpkı diğer derslerde olduğu gibi öğrenciler coğrafya derslerinde de özel ders seçeneğine sahiptirler. Coğrafya özel ders, ihtiyacı olan tüm öğrencilere açık olup öğrencilerin derslerinde ve sınavlarında başarılı olabilmeleri için en güvenilir yardım seçeneği durumundadır. Coğrafya özel ders okul derslerinde başarı sağlayamayan veya eksiklerini gideremeyen öğrencilerin okul dışındaki bir coğrafya hocasından yardım almaları ve derslerine düzeltmeye çalışmaları şeklinde ilerler.

 

Öğrenciler coğrafya ya çok çalışıyor fakat bir türlü başarılı olamıyorlarsa ek bir yardım almalarında fayda vardır. Öğrenciler sınıfta özellikle dikkatleri dalıyorsa ve coğrafya derslerine sınıf ortamında anlayamıyorlarsa ve bazen çekindikleri için akıllarına gelen soruları hocalarına rahatlıkla soramıyorlarsa, bu durumda coğrafya konuları anlamında öğrencilerin çeşitli açıklar oluşabilir ve konulardan geri kalabilirler. Böyle Durumlarda da öğrenciler git gide konu açıyor biriktirerek sonrasında sınavda başarısız olabilmektedirler. Öğrenciler bunu özel ders ile giderebileceklerini bilirler. Özel derslerde öğrenciler akıllarına gelen tüm coğrafya sorularını özel ders hocalarına rahatlıkla sorabilirler. Hocalarına rahatlıkla soru sora bilmeleri ve kafalarındaki eksik kalan parçaları rahatlıkla tamamlamalarına ve sonrasında sınavları çok daha rahat geçebilmelerine olanak sağlar.

 

Öğrenciler coğrafya özel ders alırken aynı zamanda sınav hazırlığı da yapabilirler. Coğrafya özel derslerinde hocalarıyla birlikte bol bol test çözme imkanları bulunur. Öğrencilerin coğrafya testleri çözüp bu testlerde anlamadıkları kısımları veya yanlış yaptıkları soruları hocalarıyla görüp değerlendirmeleri, eksiklerini kapatmaları için harika bir aktivitedir. Bu testlerde öğrenciler eksiklerini çok iyi bir şekilde görüp hocalarıyla paylaştıklarında hocaları kendilerine doğru çözümü gösterebilecek ve öğrenciler tekrar aynı soruyu çözdüklerinde bu hatayla tekrar karşılaşmayacaklardır. Bu şekilde ilerlenince öğrenciler yavaş yavaş tüm eksiklerini kapatabilecek ve sonrasında sınavlarda tam puan alabileceklerdir.

 

Öğrenciler aynı zamanda coğrafya özel ders alırken hocalarından kendilerinin anlama biçimlerine yönelik bir anlatım talep edebilirler. Her öğrencinin dersleri anlama biçimi farklı olabileceğinden Ve öğrencilerin okullarında veya dershanelerinde coğrafya hocalarını seçme imkanları bulunmadığından, özel ders hocaları ile bu eksikliklerini giderebilirler. Öğrenciler coğrafya özel ders hocalarını kendileri seçebilecek için yanında rahat hissettikleri ve anlatımından memnun oldukları bir özel ders hocası seçerek coğrafya konularındaki bilgilerine en iyi şekilde arttırabilir ve coğrafyaya olan sevgilerini yeniden kazanabilirler.

 

Coğrafya Özel Ders Hocaları Nasıl Bulunur?

Beni coğrafya hocası nerede diye arıyorsanız ve kendiniz için en iyi olabilecek coğrafya hocasını nasıl seçebileceğinizi düşünüyorsanız sizlere yardımcı olalım. Her ne kadar ülkemizde çok fazla coğrafya hocası bulunsa da, iyi bir coğrafya hocası seçmek en önemli kriter olacaktır özellikle coğrafya özel ders öğretmeni seçiyorsanız, çok daha seçici davranmanız gerekebilir. Coğrafya özel ders hocalarının özenle ilanlarını oluşturdukları ve kayıt oldukları Superprof’ta yer alan hocalar, Alanlarında deneyimli ve oldukça dinamik hocalar arasında yer alır. Superprof, tüm Türkiye’de coğrafya özel dersleri veren hocaları tek bir çatı altında toplar ve sizlere sunar. Superprof yapacağınız kısa bir arama sayesinde semtinizideki veya tüm Türkiye’deki özel ders coğrafya hocalarını görüntüleyebilir ve sonrasında ilginizi çeken hocaya talep gönderebilirsiniz.

 

Özel derslerinizi dilerseniz evinizde doğrudan hocanızdan alabilirsiniz veya dilerseniz online olarak coğrafya dersi alma seçeceğiniz de mümkündür. Online coğrafya dersleri sizler için hem yol masrafı hem de zaman kaybı veya dersler için önceden uzun hazırlık gerektirmediğinden sizin için kazançlı olabilir. Superprof ile coğrafya derslerinizi ister evinizde ister online olarak alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aramanızı gerçekleştirip kendinize uyacak coğrafya hocasını seçmek ve derslerinizi almaya başlamaktır.