Direksiyon sınavı iyi hazırlanırsanız korkmanız gereken bir sınav değildir

Direksiyon Sınavında Kaybettiren Hatalar

Direksiyon Sınavı Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı Ehliyet almak için son adım olan direksiyon sınavı, teorik bilginin uygulanması olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaylar için bir test ya da çoktan seçmeli sınav değildir. Bu aşamada adayın aracı nasıl kullandığı test edilmektedir. Birçok adayın aklına direksiyon sınavı deyince heyecan gelmektedir. Çünkü hata yapma korkusuna sınavı geçememe de eklenince adrenalin […]

7 Ekim 20202 dakikalık okuma

Direksiyon sınavına mı hazırlanıyorsunuz?

Araba kullanmak hepimizin hayali. Park etmede ustalaşmak ise herkesin bir gün sahip olmak istediği güzel bir beceri. Ehliyet almak için bunlar olmazsa olmazlardan.

Direksiyon sınavına hazırlanıyor veya ehliyetiniz var fakat hala korku yaşıyorsanız, Superprof’ta aradığınız yardımı bulacaksınız.

Superprof’ta istediğiniz şehirde direksiyon dersleri alabilirsiniz. Dilerseniz online direksiyon dersleri alarak sınavlara da hazırlanabilirsiniz.

Direksiyon dersleri büyükşehirlerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana dışında diğer şehirlerimizde de Superprof ile mevcut!

Superprof ile Direksiyon Dersleri Almanın Rahatlığı

Araç sürmeyi tek başınıza öğrenmeniz neredeyse imkansızdır. Araç kullanırken çok fazla yapmanız gereken hareket, ayar ve kurallar vardır. Bunları iyi bir şekilde öğrenememeniz durumda trafik kazası veya kural ihlali yaparak ceza alabilirsiniz. Türkiye’nin lider ders platformu olan Superprof sizlere yetkin öğretmenleri ile profesyonel bir eğitim sunar. Superprofta alacağınız özel direksiyon dersleri ile tüm bunların önüne geçebilirsiniz. Artan nüfus, gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği çok sayıda olumlu etkinin birisi de araba kullanmaktır. Superprofta bulunan hocalar size temelden başlayarak en üst seviyeye kadar dersler verirler. Bu dersleri işlerken bazı konulara özen gösterirler. Bu konuların bazıları şunlardır:

 • Panellerin tanıtımı, pedalların tanıtımı ve görev gördükleri hakkında bilgilendirilmeleri ve bu konu hakkındaki tüm ayarlar
 • Düz zeminlerde dur – kalk uygulamaları
 • u dönüş teknikleri ve vites değiştirme
 • Yokuşta dur ve kalk uygulamaları
 • Vites düşürme ve yükseltme
 • Dönüş ve duruş mesafeleri
 • Fren teknikleri
 • Trafik hakkında bilgi ve uyarı levhalarına uyması gerektiği
 • Geri gitme
 • Şerit değiştirme
 • Çevre yolu ve otobanda araç kullanma kuralları
 • Aracı park etme
 • Trafik polisi işaretleri
 • Hava şartlarına göre nasıl araç kullanmalısınız

 

Özel direksiyon dersleri almanın yararları

Özel direksiyon dersleri alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Araba sürme fobiniz varsa bu fobiyi yenebilirsiniz. Özel direksiyon derslerinde araca bindiğiniz de yapmanız gerekenleri, arabayı nasıl çalıştıracağınızı, çalıştırtan sonra nasıl hareket edeceğinizi, park ederken dikkat etmeniz gerekenler, trafik kuralları, levhalar gibi bir çok bilgi edinirsiniz. İsterseniz bunları açıklayalım.

 

İlk olarak arabaya bindiğiniz koltuk ayarınızı yapmanız çok önemlidir. Pedal ve ayak mesafenizi, direksiyon ve bel arası mesafenizi ayarlayarak rahat bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz.

 

Bir diğer önemli kural ise ehliyet kemeridir. Ehliyet kemerinizi doğru bir şekilde takarak olası kazalarda en az hasarla atlatmanızı sağlar.

 

Ardından ayna ayarlarını yapmak önemlidir. Dikiz aynasını oturuşumuzu bozmadan arka camdan dışarıyı görebilecek şekilde ayar yapılması gerekir. Dış sol ve sağ yanları görme aynası ise pencerenin alt çizgisine hizalanarak arabanın yan ve arkaya doğru olan taraflarını görmenizi sağlar.

 

Tüm bu işlemleri yaparak arabanızı çalıştırmaya ve güvenli bir sürüş yapmaya hazır olursunuz.

 

Superprof Türkiye’de Direksiyon Özel Dersleri

Gelişen teknoloji, artan nüfus, gelir düzeylerinin değişmesi ile birlikte Türkiye’de her geçen gün araç sayısı artmaktadır. Buna paralel olarak da araç kullanıcıları sayısı oldukça yükselmiştir. Araç kullanmak bazı kişiler için zor ve korkutucu gelebilir. Aracı nasıl kullanacağını bilmeyen kişiler genellikle panikler ve geri adım atarlar. Fakat ulaşım ve seyahat rahatlığı için artık günümüzde herkesin bir arabası olması gerekir. Geç saatlere kadar çalışan biriyseniz ve seyahat etmeyi seviyorsanız araç kullanmak sizin için en iyi seçenek olacaktır. Araç kullanarak istediğiniz saatte istediğiniz yere gidebilir, kolay bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Tüm bu korkularınızı yenmek için ve hayatınıza rahatlık katmak için özel bir direksiyon hocasından ders alabilirsiniz.

 

Türkiye’nin lider ders platformu olan Superprof sizler için Türkiye’deki tüm direksiyon hocalarını tek bir çatı altında toplanmıştır. Direksiyon hocaları en iyi eğitimleri almışlardır ve direksiyon alanında oldukça tecrübelidirler. Hocalar ehliyet almış veya ehliyet sınavına hazırlanan her bireye özel direksiyon dersleri sunabilirler. Hocalar dersleri uygulamalı olacak anlatacaklarından dersleri çok daha kavrayabilirsiniz. Araç kullanma korkunuzu da bu şekilde yavaş yavaş yenebilirsiniz.

 

Superprof Türkiye’deki  direksiyon dersi veren hocalara erişmek sadece birkaç tıklama ile kolaydır. Tek yapmanız gereken Superprof ana sayfasına girerek arama yerine direksiyon şehir kısmına Türkiye yazmanız yeterli olacaktır. Böylelikle karşınıza Superprof Türkiye’deki tüm direksiyon dersi veren hocaların ilanları çıkacaktır. Karşınıza çok fazla ilan seçeneği çıkacağından hepsini tek tek incelemeniz vaktinizi alabilir. Superprof dersleri filtreleme özelliği de sunar. İlanları en fazla verebileceğiniz ücret miktarı, almak istediğiniz ders seviyesini, nerede ders almak istediğiniz gibi bilgileri girerek ilanları filtreleyebilir ve aradığınız direksiyon hocasına daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 

Superprof Türkiye’de bulunan direksiyon hocaları ilanlarında bazı bilgilere ver verirler. Bu bilgiler arasında okudukları okullar, ne derece ile mezun oldukları, dersi anlatım biçimleri, dersleri nerede ve nasıl verebildikleri, uyguladıkları fiyat politikası gibi bir çok bilgiye yer verirler. Bu bilgileri dilediğiniz gibi inceleyebilirsiniz. İsterseniz hocalarının ilanlarının alt tarafında daha önceden ders verdikleri öğrencilerin yorumlarını okuyarak seçeceğiniz direksiyon hocası hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olur.

 

Superprof Türkiye’nin sunduğu bir diğer cazip yönü ise hocaların ilk derslerini ücretsiz vermeleridir. Hocalara tereddüt etmeden ders talebi gönderebilirsiniz. İlk dersiniz ücretsiz olacağından hiç bir kaybınız olmaz. Ücretsiz ilk dersinizde hocanızı tanıyıp dersleri anlatma şeklini görebilirsiniz. Direksiyon hakkındaki bilgilerini test edip derslere devam edip etmeme kararı alabilirsiniz. Hocalarla bir ders programı hazırlayabilirsiniz.

 

Superprof Türkiye’de alacağınız direksiyon derslerinin ortalama saatlik fiyatı 57 TL’dir. Bu fiyat sadece ortalama bir rakamdır. Bu fiyatın çok daha altında da hoca bulmanız mümkündür. Superprof Türkiye’de direksiyon özel dersi veren yüzlerce hoca bulunduğundan bulunan hoca sayısı kadar farklı fiyat seçeneğiniz bulunacaktır. Superprof Türkiye’de her bütçeye uygun bir direksiyon hocası bulmanız mümkündür. Hocalar ders fiyatlarını belirlerken eğitim seviyelerine, araç kullanma alanındaki uzmanlıklarına, dersleri nerede verecekleri gibi kriterlere göre belirleyebilirler.

 

Sizde Superprof Türkiye’de kendi bütçenize uygun direksiyon hocasını bularak ders almaya başlayabiliriz.