Biyoloji ve genetik yapboz

TYT ve AYT Biyoloji Konuları Çalışması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AYT ve TYT Biyoloji Konuları Fizik, kimya, biyoloji gibi fen konularına değinen akademik disiplinler sizi şaşırtıyor mu?  Bilimsel konunun karmaşık konularını anlamakta zorlanıyor musunuz?  Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Fen bilimleri ve Matematik, Türkiye’de etüt merkezlerinde çeşitli öğrencilerin öğrenmek için çaba sarf ettiği disiplinlerdir. Bununla birlikte, dikkatli revizyon, rehberlik ve ilgi çekici çalışma yöntemlerinin tanıtılması yoluyla, […]

30 Kasım 20214 dakikalık okuma

Mikroskop ve lam ile lamel

Biyoloji Özel Ders ve Biyoloji Etüt Merkezleri Nerelerde Bulunur?

Biyoloji Eğitimleri Alabileceğiniz Yerler Türkiye’de biyoloji öğrenmeyi umuyorsanız, doğru yere geldiniz.  Burada, hangi seviyede olursanız olun, ülke çapında biyolojik bilimleri incelemek için en iyi seçeneklerden bazılarını sizin için özetliyoruz. Titiz bir akademik yeterlilik elde etmek için en iyi dershane ve kursları bulmayı uman bir lisans adayıysanız veya revizyon için harika bir yer arayan bir lise […]

13 Eylül 20215 dakikalık okuma

Biyoloji dersleri almadan önce

Biyoloji Dersi Almak

Biyoloji Dersim Bana Neler Katacak ? Biyoloji öğrenmek yalnızca doktor olmayı amaçlayanlara değil toplumun tüm kesiminden insanlara hitap edebilir. Ancak öğrenmek ve keşfetmek için büyüleyici ve zaman zaman insanın aklını başından alan içerikler sunmasına rağmen, birçok insan biyolojinin onlar için ne denli çeşitli kariyer yolları açabileceğinin farkında değil. Biyoloji dersi nedir sorusunun kısa cevabı, 'yaşam […]

19 Şubat 20205 dakikalık okuma

Biyolojide aradığınız yardımı bulun

Çevrenizdeki doğayı keşfederek biyoloji alanında uzmanlaşın. Biyolojinin günlük hayatınızı nasıl şekillendirdiğini ve nasıl bir bilim haline geldiğini öğrenin. Mükemmel öğretmenlerimizle lise ve üniversite sınavlarına son hız hazırlanın. Superprof, biyoloji öğretmeni bulmak için en iyi platformdur. Biyoloji dersi almak için profillerini ziyaret edin. Derslerinizi ister evinizde yüz yüze ister online olarak alabilirsiniz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun biyoloji dersleri Superprof’ta elinizin altında.

Biyoloji dersleri, sayısal alanın içine giren dersler arasındadır. Biyoloji dersi eğitim hayatımızın daha ilk yıllarından eğitim programımızın içine girmiş derslerden biridir. İlkokulda fen bilimleri dersi içerisinde yer alan biyoloji konuları, ortaokulda da devam etmektedir. İlkokulda öğrencilerin kavrayabileceği kavramlar ve konularla başlayan biyoloji konuları, ortaokulda biraz daha zorlaşır ve daha ağır konular görülmeye başlanır. Fen bilimleri dersi içerisinde yer alan biyoloji dersleri özellikle ortaokuldaki Öğrenciler için büyük bir önem arz etmektedir. Fen bilimleri içerisinde yer alan biyoloji konuları, öğrencilerin ortaokul sonunda girecek lise giriş sınavı yani LGS de karşılarına soru olarak çıkacak konuları barındırır. Bu yüzden ilkokul ve ortaokul da görünen biyoloji konularını da içeren fen bilimleri dersleri, öğrenciler için hangi liseye gideceklerini ve nasıl bir eğitim alacaklarını belirleyen hayati öneme sahip derslerden biridir.

 

Biyoloji dersleri liseye geçince çok daha ciddi bir hal alıyor. Lisede öğrenciler biyolojiye ayrı bir ders olarak almaya başlarlar. Fen bilimleri dersi içerisinden ayrı bir derse dönüşen biyoloji derslerinde bu yüzden çok daha fazla konu görülür ve öğrencilerin öğrenmesi gereken çok daha fazla şey olur. Öğrenciler bu yüzden biyoloji derslerine çok daha fazla zaman ayırmak ve bu derste başarılı olabilmek için çok daha fazla okuma yapmakla yükümlüdür. Biyoloji dersi her ne kadar sayısal alan içerisinde yer alsa da, aslında oldukça sözel bir derstir. Biyoloji dersini sözel bir ders olması, öğrencilerin okuyup anlama, Ezber yapabilme ve bunların sonucunda yorum yapabilme yeteneklerini gerektirir.

 

Öğrenciler biyoloji derslerinde başarılı olabilmek için pek çok farklı yöntem denerler. Bu öğrencilerin biyoloji derslerinde başarılı olabilmesi için yapmaları gereken bazı temel çalışmalar vardır. Her ne kadar çalışırsa çalışsınlar, biyoloji derslerinde yeterli verimi alamayan öğrenciler için her zaman özel ders seçeneği mevcuttur.

 

Biyoloji Özel Ders ile Neler Öğrenebilirsiniz?

Lise birden itibaren alınmaya başlanan biyoloji derslerinde öğrenciler lise sona kadar pek çok konu görürler. Özellikle sayısal bölümü tercih eden öğrenciler için lisede biyoloji dersinin önemi çok daha büyüktür. Bütün lise öğrencilerinin üniversiteye gitmek istiyorlarsa çözmeleri gereken TYT sınavında biyoloji dersleri çözülmesi gereken zorunlu dersler arasında yer alır. Özellikle sayısal bölümü öğrencilerinin TYTde biyoloji sorularını çözüp iyi bir puan almaları onlara çok fazla puan getireceği için, sayısal öğrencilerinin biyoloji derslerinde daha başarılı olması beklenir.

 

Biyoloji konularına baktığımızda, sadece TYT değil aynı zamanda AYT de sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken sorular bulunur. AYT sınavı, öğrencilerin alan yeterliliklerin ölçüldüğü bir sınavdır ve bu yüzden öğrencilerin çok daha üst bir seviye biyoloji soruları çözmesi gerekir. Lisede sayısal seçen öğrencilerin lise iki ve lise üçte gördükleri dersler Lise bir ve lise iki ye göre çok daha ağırdır. İşte : Hem lise üç ve lise dörtte görünen ağır sayısal derslere hem diğer lise bir ve lise ikide görünen dersler hep beraber soru olarak öğrencilerin karşısına çıkarlar. Bu yüzden öğrencilerin AYT’de başarılı olabilmeleri için lise birden lise sona kadar gördükleri tüm biyoloji konularında çok iyi bir başarı elde etmeleri gerekir.

 

Peki AYT konuları nelerdir ve öğrencilerin başarılı olabilmesi için hangi konulardan soru çöze bilmeleri gerekir diye sorarsanız, sizlere kısaca biyoloji konularını listeledik:

 • Bitkisel hormonlar
 • Solunum
 • Fotosentez
 • Bitkilerde üreme
 • Nükleik asitler
 • Genetik uygulamaları
 • Protein sentezi
 • Bitkisel yapılar
 • Bitkilerde madde taşıması
 • Fotosentez ve kemosentez
 • Fotosentez ve solunumun karşılaştırılması
 • Dolaşım sistemi
 • Destek ve hareket sistemi
 • Solunum sistemi
 • Üriner sistem
 • Sindirim sistemi
 • Duyu organı
 • Denetleyici ve düzenleyici sistem
 • Üreme sistemi ve embriyonik gelişim
 • Popülasyon ekolojisi
 • Komünite ekolojisi

Öğrencilerin bu biyoloji konularında başarılı olabilmeleri için, çok çalışmaları gerekir. Ne var ki, öğrenciler kimi zaman bu derslerde başarılı olmak da büyük bir zorluk çekebilirler. Öğrencilerin zorluk çekmesi durumunda bu durum sınavlarına otomatik olarak hızlı bir şekilde yansır. Öğrencilerin bu zorlukların üstesinden gelmek için özel ders seçeneğine başvurmaları oldukça mantıklı bir seçenek olmaktadır.

Biyoloji Özel Ders Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Biyoloji özel ders ile, anlamadığınız konuları çok hızlı bir şekilde anlayabilir ve üstesinden gelebilirsiniz. Her şeyden önce biyoloji özel derslerinde tüm dersler sizlerin konuları en iyi biçimde anlayıp soruları çöze bilmenizde yönelik oluşturulur. Bu yüzden özel derslerde başka öğrenciler olmadan siz kendiniz bire bir biyoloji dersi alacağınız için, derslerde sadece sizlerin konuları anlayıp anlamadığı gözetilir. Bunun için biyoloji öğretmeniniz sizler için pek çok farklı yöntemi dener. Biyoloji özel derslerinde öğretmenin tek odağı siz olacağınız için, biyoloji özel ders hocası, sizlerin konuları en iyi şekilde anlayıp anlamadığınızı gözetir ve buna göre bir yöntem belirler. Sizlerin en çok takıldığınız yerleri görüp buna göre sizler için o konular üzerinde daha çok durur ve o konularda daha çok alıştırma yapar.

 

Birlikte özel ders alırken aynı zamanda ders saatlerinizi kendiniz belirlersiniz. Dilediğiniz saatte ve günde öğretmeninizle de anlaşarak biyoloji özel ders alabilir ve okulunuzu ihmal etmeden ek ders alma imkanınız olur. Böylelikle ne okuldan geri kalırsınız ne de biyolojiye özel dersinizi alırken sıkıntılar yaşarsınız.

 

Biyoloji özel ders alırken hocanız da hızlıca anlamadığınız konuları soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz. Bir çok biyoloji özel ders hocası, dersler dışında bile WhatsApp üzerinden sizlere biyoloji soru çözümü desteği sunmaktadır. Örneğin evde alıştırma çözüyorsanız ve bazı biyoloji sorularında zorluk yaşıyorsanız ve anlamadıysanız sorularınızı bazen anında hocanıza gönderip cevaplarını alma şansınız bulunur. Çağımızın online araçları ile Özel ders alıp biyoloji özel ders online yardımı almakta oldukça yardımcı olabilecek bir durum haline gelmiştir.