Mersin'de ikamet ediyor ve yoganın cazibesine daha fazla karşı koyamıyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz! Şanslısınız çünkü yakınınızda bir yoga dersi bulmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmayacak. Akdeniz'in incisi Mersin, şehir genelinde çok çeşitli yoga stüdyosu ve atölyesi sunar.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Işıltılı
5
5 (12 yorum)
Işıltılı
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
José manuel
José manuel
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ahsen
5
5 (6 yorum)
Ahsen
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (9 yorum)
Özlem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Melisa
5
5 (3 yorum)
Melisa
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (6 yorum)
Sema
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Çağla
5
5 (4 yorum)
Çağla
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Işıltılı
5
5 (12 yorum)
Işıltılı
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
José manuel
José manuel
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ahsen
5
5 (6 yorum)
Ahsen
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (9 yorum)
Özlem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Melisa
5
5 (3 yorum)
Melisa
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (6 yorum)
Sema
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Çağla
5
5 (4 yorum)
Çağla
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz>

Yogaya Neden Başlamalısınız?

Yoganın hem fiziksel hem ruhsal anlamda sağladığı faydalar bilimsel anlamda da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, yapılan güncel araştırmalarla birlikte yoganın daha önce bilinmeyen bazı faydaları da ortaya çıkmaktadır. Gelin hep birlikte yoga yapmanın size sağlayacağı bazı avantajlardan bahsedelim!

Denge ve esnekliği artırır: Yapılan çok sayıda araştırma, yoganın dengeyi ve esnekliği artırmada yararlı olduğu bilgisini desteklemiştir.

Gücü artırır: Aşağı bakan köpek duruşunda birkaç saniye geçirdikten sonra kas yogasına ne kadar ihtiyaç duyduğunuzu fark edeceksiniz, ancak araştırmalar birkaç seansın güç kazanmanıza yardımcı olacağını göstermektedir. Yapılan bir çalışmada 79 yetişkin, 24 hafta boyunca haftada altı gün bir dizi temel poz uygulamıştır. Katılımcılar üst vücut kuvvetinde ve dayanıklılığında büyük oranda artış gözlemlemiş ve gruptaki kadınlar yağ oranlarının düştüğünü gözlemlemiştir.

Uyku kalitesini artırır: Her gece uykuya dalmak için çok büyük bir çaba mı sarf ediyorsunuz? Düzenli olarak esneme hareketleri yapmayı deneyin! Yapılan bir çalışmada, yoga katılımcılarının daha hızlı uykuya daldıkları, daha uzun süre uyudukları ve uyandıklarında daha dinlenmiş hissettikleri gözlemlenmiştir.

Yaşlanma karşıtıdır: Yoga, vücuttaki detoksifikasyon sürecini uyarır. Detoksifikasyonun, diğer birçok sağlık yararının yanı sıra yaşlanmayı geciktirdiği kanıtlanmıştır

Duruşunuzu düzeltir: Yoganın temelinde uygulayıcıya kişinin vücudunu daha sağlıklı bir pozisyonda nasıl tutacağını ve kontrol edeceğini göstermek vardır. Doğru uygulama sayesinde, duruşunuz iyileşecek ve böylece daha güvenli ve sağlıklı görüneceksiniz.

Gücünüzü artırır: Yoganın temel dayanaklarından biri, kendi vücudunuzun ağırlığını genel güç için kullanmanızdır. Bu da, düzenli uygulamada güçlenmenizi sağlar.

Enerjinizi artırır: Düzenli olarak yoga yapmak size enerji verecektir. Etrafınızda yoga yapan kişilere sorduğunuzda, yoga seanslarından sonra birkin değil enerjik hissettiklerini söyleyeceklerdir.

Tartı yoga matı kadın
Düzenli olarak kilo yoga yapmak kilonuzu dengelemenizi sağlar. | Kaynak: Unsplash

Düşük yaralanma riski: Yoga hareketlerin kontrollü yönü nedeniyle, yoga pratiği sırasında diğer egzersiz türlerine kıyasla çok düşük bir yaralanma riski vardır.

Parasempatik sinir sistemi: Pek çok egzersiz türünde, sempatik sinir sistemi devreye girerek size o "savaş ya da kaç" hissini verir. Yoga bunun tersini yapar ve parasempatik sinir sistemini alarma geçirir. Parasempatik sistem kan basıncını düşürür ve nefes alma hızınızı yavaşlatır, bu da gevşemenize olanak sağlar.

Kas tonusu: Sürekli yoga yapmak daha iyi kas tonusu sağlar.

Doğru şekilde nefes almanızı sağlar: Yoga ile egzersiz sırasında nefes almak daha doğal ve kontrollüdür. Bu sayede kendinizi yorgun hissetmezsiniz ve enerjiniz artar.

Farklı Yoga Çeşitleri

Yoga yapmaya başlamadan önce yoga terimlerine daha aşina olmak istemeniz normaldir. Sizin için en çok kullanılan yoga terimlerini bir araya getirdik.

  • asana - yoga duruşları (herhangi bir yoga türünde uygulanabilir)
  • pranayama - nefes alma teknikleri
  • mantra - dini hece ve şiir
  • mudra - el hareketleri
  • shatkriyas ve shatkarmas - arınma teknikleri

Sivananda Yoga

Bu yoga türü, Swami Vishnudevananda tarafından oluşturulan hiyerarşik yoga sistemidir. Bu klasik, spiritüel yoga pratiğini ve uluslararası Sivananda Yoga Vedanta Center organizasyonunu öğretilerini yaymakla sorumlu olarak bilinir, saygıdeğer gurusu Swami Sivananda'nın 'yoga öğretilerini ve dünya barışı mesajını yayma' misyonuyla hareket etmesiyle tanınır.
Divine Life Society, Bihar School of Yoga, Integral Yoga (Satchidananda) ve Chinmaya Mission dahil olmak üzere birçok başka yoga grubu Swami Sivananda'nın öğretilerini takip edip yayarken, bu kurumlar yoga sistemleri için farklı isimler kullanırlar. Sivananda Yoga, Sivananda Yoga Vedanta Center organizasyonunun tescilli yoga sistemidir ve Swami Sivananda'nın yoganın dört yolunun öğretilerini sentezleme öğretilerine dayanmaktadır.
Yoganın beş noktası, Doğru Egzersiz (āsana), Doğru Nefes Alma (prāṇāyāma), Doğru Gevşeme (śavāsana), Doğru Diyet ve Olumlu Düşünme (vedānta) ve Meditasyondur (dhyāna).

Hatha Yoga

Haṭha yoga ismini Sanskritçe हठ haṭha kelimesinden almaktadır ve "güç" anlamına gelir ve bu nedenle bedensel teknikler sistemine vurgu yapar.

Hindistan'da haṭha yoga, mitolojik kurucusu Matsyendranath aracılığıyla popüler gelenekte Natha Sampradaya'nın 'Yogileri' ile bağlantılıdır. Tibet'te Minanath veya Minapa olarak da bilinen Matsyendranath, hem Hindu hem de Budist tantrik ve haṭha yoga akademilerinde bir aziz olarak onurlandırılmıştır. Bununla birlikte, James Mallinson haṭha yogayı Dashanami Sampradaya ve Dattatreya'nın mistik figürü ile ilişkilendirir. Dattatreya Yoga Śastra'ya göre, iki tür haṭha yoga vardır: biri Ashtanga yoganın sekiz kolundan oluşan Yajñavalkya tarafından uygulanır ve diğeri sekiz mudradan oluşan Kapila tarafından uygulanır.

Hatha dilini kullanan en eski kılavuzlar aynı zamanda Vajrayana Budistidir. 20. yüzyılda, haṭha yoganın özellikle asanalara (bedensel duruşlar) yoğunlaşan bir ilerlemesi, bir fiziksel egzersiz biçimi olarak dünya çapında popüler hale geldi. Bu modern yoga tarzı artık yaygın olarak basitçe "yoga" olarak tanımlanıyor.

Yoga taytı duruş
Yogaya başlamadan önce biraz spor kıyafeti alışverişi yapabilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Forrest Yoga

Forrest Yoga, modern bir yoga tarzıdır. 1982'de Ana T. Forrest tarafından geliştirilmiş ve adını almıştır. "Uzun süreli pozisyon uygulaması" ile bilinir. Yoğunluğuyla tanınan stil, fiziksel ve duygusal travmanın üstesinden gelmek için kişinin duygularına bağlanmayı temel alır.
Ana Forrest, uygulamasını Sivananda yoganın bazı özelliklerinden, Iyengar yogada bulunan aksesuarların kullanımına ve Ashtanga vinyasa yoganın ısı ve akıcı serisine odaktan almıştır. Bu tarz geliştikçe, karpal tünel sendromunu önlemek ve rahatlatmak için bilek esnemeleri gibi modern topluma uyarlanmış bir dizi ek poz ve sekans yarattı. Ayrıca gerginliği gidermek, üst sırtı gevşetmek, alt sırtı güçlendirmek için karın egzersizleri ve katlanmış bir yoga matı kullanarak bazı pozlar geliştirdi.

Mersin'de Yoga Dersleri Alın

Gelelim Mersin'e...Doğu Akdeniz'in incisi olarak bilinen Mersin'de de bu ilde ikamet eden yoga severleri üzmeyecek kadar fala fırsat var.

Dharma Yaşam Yoga Stüdyosu: Dharma Yaşam Yoga Stüdyosu yogaya yeni başlayacak olanlar ve meditasyonla ilgilenen Mersinliler için oldukça iyi bir seçenektir. Doğru nefes alma teknikleri ve başlangıç-orta-ileri seviyede yoga dersleri almak isteyenler için de oldukça uygundur.

Adres: Gazi, 1324. Sk., 33130 Yenişehir/Mersin

Çalışma Saatleri:

Pazartesi: 09:30- 21:00

Salı: 09:30- 21:00

Çarşamba: 09:30- 21:00

Perşembe: 09:30- 21:00

Cuma: 09:30- 21:00

Sahaja Yoga Mersin: Eskişehir, Konya, İstanbul, Antalya ve Bursa gibi Türkiye'nin birçok yerinde ücretsiz yoga dersleri alabileceğiniz Sahaja Yoga'nın Mersin'de de merkezi vardır.

Ön kayıt ya da rezervasyon gerekmez. Programların gerçekleştiği saatte merkezde olmanız, yoga derslerinden faydalanmanız için yeterlidir. Aynı zamanda, ücretsiz online yoga programına da katılabilirsiniz.

Programlar Mersin / Yenişehir için:

Her salı: 13:00 ve 18:00'da gerçekleşmektedir.

Adres: Pirireis mah. 1103 Sokak Ummak apt. K:4 No: 19- Yenişehir

Tarsus için,

Her Cumartesi: 14:00

Şehit Mustafa mah. Solmaz İşhanı Kat:4 No:22 - Tarsus

Ormanda yoga
Yoga başlangıç derslerinizden sonra istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde yoga yapabileceksiniz. | Kaynak: Unsplash

Superprof Aracılığıyla Mersin'de Yoga Dersleri Alın

Superprof'un her alanda olduğu gibi yoga alanında da size sunduğu büyük bir öğretmen ağı vardır. Hemen sitemizi ziyaret ederek siz de ideal yoga eğitmeninizi bulabilirsiniz. Buna ek olarak, Mersin için ortalama ders saati ücreti yalnızca 76 TL'dir!

Bir yoga eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere bir güzel haber daha verelim...Hocalarımızın çoğu derslerini  Zoom, Google Meet ya da Skype gibi video konferans programları aracılığıyla online olarak da verirler. Bu da demektir ki, yaşadığınız yerde size uygun bir yoga stüdyosu bulamadıysanız derslerinizi online olarak Adana, İzmir ya da Ankara gibi sizden farklı bir şehirde yaşayan bir yoga eğitmeninden alabilirsiniz!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin sitemizde kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle inceleyerek ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun eğitimi verebilecek eğitmenle iletişime geçebilirsiniz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve daha çok yoganın hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir. Ayrıca birçok öğretmenimiz de ilk dersini ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, öğretmeninizi daha yakından tanımak ve kendisine ihtiyaçlarınızdan bahsetmek için kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin!

Yoga öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!