Bu yazımızda Antalya'da yaşayanlar için değerlendirebilecekleri yoga seçeneklerinden bahsetmek istiyoruz! Ama bunun öncesinde, yoganın bilimsel olarak da kanıtlanmış bazı yararlarını ve birkaç yoga türünü inceleyelim...

"Hatha" ve "Ashtanga" isminde yoga türleri olduğunu biliyor muydunuz? Haliyle böyle egzotik isimlerle karşı karşıya kalındığında, daha önce yoga hakkında çok araştırma yapmamış kişiler biraz şaşırabilir. Sonuçta yoga seansı boyunca yapılan her bir duruş sanki birbirinin aynısıymış gibi gelebilir.

Yeni başlayanlar için yoga dersleri, Hatha Yoga oldukça iyi bir seçenektir. Hatha kelimesi Sanskritçe'dir. Disiplinin her dalı temelde bir dizi yoga duruşundan oluştuğu için, Hatha'nın en temel yoga tarzı olduğu sonucuna varılabilir. Hatha, diğer türlere göre daha yavaş bir tempoya sahiptir ve her duruşta uzun süre harcadığınız sırada onarıcı bir solunum için bolca zaman kazanırsınız.

Yoga eğitimi Istanbul ve çevresinde arıyorsanız tek bakmanız gereken yer Superprof olacaktır.

Vücudunuzun her pozisyonda nasıl hareket etmesi gerektiğine dair bir fikir edindiğinizde, meditasyona da odaklanabilirsiniz. Meditasyon sayesinde, kafanızda strese neden olan her türlü karmaşadan arınmanız mümkündür. Hatha yoganın şaşırtıcı bir yararı da, vücudunuzu sıkılaştırırken zihninizi güçlendirmesidir.

Yoga matı renkleri
Yoga merkezi seçerken size yakın olmasına önem verin. | Kaynak: Pixabay

Bununla birlikte, Restoratif yoga da aynı etkiye sahiptir.
Yavaş temposu ve daha uzun pozlar, vücudunuzun anksiyete veya yaralanmanın getirdiği gerginlikten toparlanmasına olanak sağlar.
Yoga matınızın yanı sıra, gevşemeyi en üst seviyeye çıkarmak ve gerginliği en aza indirmek için yastıklar ve yoga blokları gibi diğer malzemelerden de faydalanabilirsiniz.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ebru
5
5 (9 yorum)
Ebru
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ebru
5
5 (9 yorum)
Ebru
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yoga'nın Birtakım Yararları

Tansiyon: Düzenli bir yoga pratiği, vücutta daha iyi dolaşım ve daha fazla oksijen sağlayacağından kan basıncını düşürür.
Nabız: Daha yavaş bir nabız hızı, kalbinizin daha az atışla daha fazla kan pompalayacak kadar güçlü olduğunu gösterir. Düzenli olarak yoga yapmak daha düşük bir nabız hızı sağlar.
Dolaşım: Yoga kan dolaşımını iyileştirir. Yoga pratiği, vücudunuza besin ve oksijen taşıyarak daha sağlıklı organlarınızın ve cildinizin daha fazla yarar görmesini sağlar.
Solunum: Dolaşım sistemi için olduğu gibi, düşük solunum hızı akciğerlerin daha verimli çalıştığını gösterir. Yoga, kontrollü nefes egzersizleri ve daha iyi zindelik kombinasyonu yoluyla solunum hızını azaltır.
Yaşlanma: Yoga, vücuttaki detoksifikasyon sürecini uyarır. Detoksifikasyonun, diğer birçok sağlık yararının yanı sıra yaşlanmayı geciktirdiği kanıtlanmıştır.
Duruş: Yoganın temel amaçlarından bir tanesi, uygulayıcıya kişiye vücudunu daha sağlıklı bir konumda nasıl tutacağını ve kontrol edeceğini öğretmektir. Tutarlı uygulama sayesinde, duruşunuz iyileşecek ve böylece daha güvenli ve sağlıklı görüneceksiniz.
Güç: Yoganın dayanak noktalarından biri, genel güç için kendi vücudunuzun ağırlığını kullanmanızdır.
Enerji: Düzenli yoga uygulaması tutarlı enerji sağlar. Yoga yapan birçok insan da yoganızı doğru yaptığınızda, yoga seansınızdan sonra yorgun değil, enerji dolu hissedeceğinizi söyler.
Oto kontrol: Yoganın kontrollü hareketleri, bu öz kontrolü hayatınızın tüm yönlerine nasıl yansıtacağınızı öğretir.
Hayata olumlu bakış: Devam eden yoga pratiği, birçok hormon ve sinir sisteminin dengelenmesiyle sonuçlanır ve bu da hayata daha istikrarlı ve olumlu bir yaklaşım getirir.

Ayrıca:

Rekabetçi değildir: Yoganın içe dönük ve kendi kendini inşa eden doğası, egzersiz rejimindeki her türlü rekabet ihtiyacını ortadan kaldırır. Rekabet eksikliği nedeniyle, herhangi bir yaralanmanın önüne geçilir ve daha dengeli ve stressiz bir antrenman yapılır.
El-göz koordinasyonu: Yoga, el-göz koordinasyonunu korur ve geliştirir.
El becerisi: Yogadan kazanılan güçlü zihin-beden bağlantısı ve esneklik, zarafet ve beceriye yol açar.
Tepki süresi: Hindistan'da yapılan araştırmalar, reaksiyon süresinin halihazırda kurulmuş bir yoga uygulamasıyla birlikte belirli yoga nefes egzersizleriyle geliştirilebileceğini gösteriyor. İyileşme, daha hızlı işlem hızına ve yogadan elde edilen gelişmiş konsantrasyona atfedildi.
Dayanıklılık: Tüm vücudu çalıştıran yoga, dayanıklılığı artırır ve dayanıklılık sporcuları tarafından spora özel antrenmanlarına ek olarak sıklıkla kullanılır.
Derinlik algısı: Yoga pratiğinde olduğu gibi vücudunuzun ve nasıl hareket ettiğinin farkına varmak, derinlik algısının artmasına neden olur.

Bazı Yoga Türleri

Şimdi size deneyebileceğiniz bazı yoga türlerinden bahsedelim...Sizin için en uygun yoga türüne karar vermeden önce bir yoga eğitmenine danışmanız gerektiği bilgisini de önden verelim.

İyengar yoga, öncelikle vücut uyumu ile ilgilenir. Her bir asanayı uygulamanıza yardımcı olmak için bloklar, ipler ve koşum takımları kullanırsınız ve eğitmeninizden her poz hakkında bol miktarda bilgi alırsınız.
Yaralanma iyileşmesi ve yaşlılar için harika olan başka bir yoga türü de Restoratif yogadır. Bu tür yoga çok naziktir ve her pozisyon birkaç dakika tutulur.

Kundalini, yoganın dini köklerinin uygulamaya geçtiği yerdir. Bu yoga türü, ilahiyi, şarkı söylemeyi ve meditasyon yapmayı kapsar.

Ashtanga, yaygın bir yoga şeklidir. Yinelenen 6 poz setinden oluşan, birinden diğerine akar, her zaman nefes alırsınız.
Bu, şimdiye kadar bahsedilen diğer yoga türlerinden daha çok bir antrenmandır; düzenli ilerlemeyi ve öngörülebilirliği sevenler ve biraz ter atmayı sevenler için en uygunudur.

Bikram yoga bir sıcak yoga şeklidir: 26 poz ve iki nefes egzersizi, yüksek sıcaklıkta, düşük nemli bir odada yapılır.
Hidrasyon önemlidir ve yeni başlayanlar, gerekli hissettiğinde dinlenmelidir. Bu antrenman çoğundan daha zorludur!

Sıcak yoga, Bikram'a benzer, ancak yalnızca 26 pozla sınırlı değildir. Sizi epey terletecek zorlu bir antrenmandan hoşlanıyorsanız, yakınımdaki sıcak yoga tam size göre!

Antalya yoga kursu seçeneklerimize geçmeye artık hazırız!

Yoga matı kadın
Eğitmeniniz size her bir duruşun nasıl yapılacağını gösterecektir. | Kaynak: Pixabay

Antalya'da Yoga Dersleri Alın: Antalya Yoga Merkezleri

Ülkemizin en fazla nüfusa sahip beşinci şehri olan Antalya'da da, seviyeniz her ne olursa olsun size uygun dersleri alabileceğiniz birçok yoga stüdyosu ve merkezi bulunmaktadır. Örneğin:

Sahaja Yoga Antalya: Sahaja yoga, aydınlanma tekniğine dayanan özel bir meditasyon yöntemidir. Kurucusu Shri Mataji Nirmala Devi'dir. Yoga Academy Antalya için olduğu gibi, Sahaja Yoga'nın da Türkiye'nin birçok şehrinde ( İstanbul, Konya, Eskişehir, Bursa dahil) merkezi vardır. Tüm Sahaja yoga programları ücretsizdir ve seanslar Sağlıklı Yaşam Merkezleri'nde gerçekleşmektedir.

Detaylı bilgi almak isterseniz:

Merkez Temsilciliği için uygulama saatleri:

Her salı: 18:30

Her perşembe: 12:30

Her cumartesi: 17:00

Lara Temsilciliği için:

Her salı: 12:30

Her perşembe: 18:30

Yoga Balance Antalya: Yoga Balance Antalya'da hem uzmanlaşma programları, hem yoga hem de diğer egzersizler sunulur.

Detaylı olarak bahsedelim...

Uzmanlaşma Programları:

Yoga eğitmenliği sertifika programı

Aylin Tokcan ile Ergen Yogası Hocalık Eğitimi

Şirin Duman ile Hamile Yogası Uzm. Programı

Yoga:

Hamileler için yoga

Çocuklar için yoga

Nefes teknikleri

Meditasyon

Diğer çalışmalar:

Yoga kampları

workshops

Pilates

Nefes Terapisi

Yoga Dans

Gerçek Yaşam Gerçek Denge Festivali

Stüdyoda şu an için özel dersler ve kapalı grup dersleri sunulmaktadır.

Adres: Çağlayan Mh. Barınaklar Bulvarı 2011 Sk. No:30/4 Lara ANTALYA

Telefon: 0 242 311 20 22

Superprof Aracılığıyla Antalya'da Yoga Dersleri Alın

Superprof'un her alanda olduğu gibi yoga alanında da size sunduğu büyük bir öğretmen ağı vardır. Hemen sitemizi ziyaret ederek siz de ideal yoga eğitmeninizi bulabilirsiniz. Buna ek olarak, Antalya için ortalama ders saati ücreti yalnızca 67 TL'dir!

Ayak yoga duruş
Yoga yaparken ne kadar rahatladığınızı fark edeceksiniz! | Kaynak: Pixabay

Bir yoga eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere bir güzel haber daha verelim...Hocalarımızın çoğu derslerini  Zoom, Google Meet ya da Skype gibi video konferans programları aracılığıyla online olarak da verirler. Bu da demektir ki, yaşadığınız yerde size uygun bir yoga stüdyosu bulamadıysanız derslerinizi online olarak Ankara, İzmir, Adana, Mersin gibi sizden farklı bir ilde yaşayan yoga eğitmeninden alabilirsiniz!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin sitemizde kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle inceleyerek ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun eğitimi verebilecek eğitmenle iletişime geçebilirsiniz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve daha çok yoganın hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir. Ayrıca birçok öğretmenimiz de ilk dersini ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, öğretmeninizi daha iyi tanımak ve kendinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz.

Sizi yogaya başlamanız için yeterince motive ettiysek, dinlendirici bir müzikle uğurlamak isteriz! Yoganın temellerini kavramaya başladıktan sonra istediğiniz zaman istediğiniz yerde güzel bir ambiyans yaratıp arkada dinlendirici bir müzikle yoga yapmaya başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!