Yoga yapmanın sayısız yararı olduğunu artık çoğumuz biliyoruz... Üstelik bu yararların birçoğu tıbbi olarak da kanıtlanmıştır. Peki, en basit haliyle "yoga" olarak tanımladığımız bu mucizenin birçok türü olduğunu biliyor muydunuz? Iyengar, Kundalini, Ashtanga...Sizce de çok mistik isimler değil mi!

Deneyebileceğiniz tüm fitness disiplinleri arasında yoga, sizi yalnızca sıkı çalışma ve tamamlayıcı beslenme düzeni ile değil, sağlıklı yaşama ve rahatlamaya teşvik ederek tam bir yaşam tarzı değişikliğine götürür. Başka bir deyişle: vücut geliştirmeyle ilgilenen bir insan kasların güçlenmesi ve daha az yağ oranı gibi belirli bir amaç tarafından yönlendirilir. Bu kişinin rejimi dış değişkenler ve somut hedefler ile desteklenmelidir. Aynı zamanda, bunun için uygunluk seviyesinde kalıp kalmadığı da sürekli kontrol edilmelidir.

Tersine, yoga yapan birisi tam bir devrime uğrar: psikolojik, duygusal, zihinsel, fiziksel ve hatta bazen ruhsal olarak.
Yoganın amacı, sizi herhangi bir rekabete hazırlamak değil, kişinin hayatını olabildiğince barışçıl ve uyumlu bir şekilde yönetmesini sağlamaktır. Yogaya başlamak mı istiyorsunuz? Şanslısınız, Türkiye'nin Konya'dan Mersin'e kadar birçok ilinde kaliteli yoga merkezleri mevcuttur.

Meditasyon yoga Namaste deniz
Yoga yapmak sizi stresinizden arındırır. | Kaynak: Pixabay

Fit ve formda olmak, yoga pratiği sürecinin yalnızca ek getirileridir. Bununla birlikte, dönemsel olarak vücut geliştirme egzersizleri yapan biriyle düzenli olarak yoga yapan bir insanın zindelik seviyeleri de kıyaslanamaz! Tabii ki, yoganın kalıcı faydaları her zaman ağır basar! Peki yoganın bu çekiciliğinin temeli nedir? Nasıl oluyor da her yaştan ve vücut tipinden bu kadar fazla kişi, hiçbir dezavantajı olmadan yoga yapabiliyor?

İzmir'deki en iyi yoga merkezlerine bakmadan önce, bu eski zihin-vücut bağlantısı kurma sanatını birlikte keşfedelim. Ayrıca, Adana, Antalya ve Eskişehir'deki yoga merkezleri için de önerilerimiz olduğunu hatırlatalım!

Ritüeller insan psikolojisi için her zaman iyidir ve çok eski zamanlardan beri en önemli, derin ve kalıcı ritüellerimiz dini uygulamalardan gelmektedir. Yoga da bundan çok farklı değil. 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce, eski Vedik dini bir dizi ritüel yoluyla uygulanıyordu. Bununla birlikte, o zamanki Hindistan halkı tanrılara salt saygının yetersiz olacağına inanıyordu ve tanrılarıyla daha yakın, daha samimi bir birliktelik arzuluyorlardı. Yoga, Sanskritçe'de Birlik anlamına gelir.

Mutluluk, ruhun özgürleşmesi ve aydınlanma, benliğin ilahi bilinçle birleşmesinin doğrudan bir sonucuydu.
Yoga uygulaması, çeşitli biçimleriyle, saf bilincin elde edilmesinin bir yoludur; yüce varlık ile birleşme köprüsü de denilebilir.
Asanalar veya pranayama adı verilen her iki duruş da zihni, bedeni ve ruhu temizlemek için gereklidir, böylece istenen birliktelik oluşturulabilir. Yüzyıllar boyunca, yoga pratiği tamamen Hintliler arasında bilindi, ancak son 100 yılda, yoganın faydaları dünyanın her yerinde benimsenmiş durumda. Günümüzde, dünyanın herhangi bir yerinde birçok şekilde yoga yapılabilir.

Seans başına 30'a kadar duruş ile temel Hatha yoga'ya veya vücuttaki kirleri çıkarmak için tasarlanmış, ısıtılmış, düşük nemli bir ortamda güçlü bir egzersiz olan Sıcak yoga'ya başlayabilirsiniz.
Yogayı ister manevi anlamda rahatlatıcı bulduğunuzdan isterseniz de stresinizi azaltmak için yapmak isteyin, size en uygun yoga türünü bulabileceğinizden eminiz. Ankara ve İstanbul'daki yoga merkezleri için bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (12 yorum)
Deniz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nilgün
5
5 (9 yorum)
Nilgün
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Işıltılı
5
5 (17 yorum)
Işıltılı
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Perihan
5
5 (4 yorum)
Perihan
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (6 yorum)
Gözde
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (12 yorum)
Deniz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nilgün
5
5 (9 yorum)
Nilgün
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Işıltılı
5
5 (17 yorum)
Işıltılı
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Perihan
5
5 (4 yorum)
Perihan
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (6 yorum)
Gözde
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yogaya Hemen Başlamanız İçin Nedenler

Yogaya başlamak istediğinizde göre öz benliğinizle temasa geçme ya da belki daha yüksek bir güçle iletişim kurma fikrine sahipsiniz.
Öyleyse, hiç vakit kaybetmeden yoga dersleri almaya başlayın! Yoga kursu İzmir için çok çeşitli ve uygun fiyatlara sahiptir.

Yeni başlayanlar için yoga dersleri başlangıç seviyeden verilir.

Sadece formda kalmanın ve belki de kan basıncınızı ve stres seviyenizi düşürmenin bir yolu olarak mı yoga yapmak istiyorsunuz?

Yoga buna ek olarak çok daha fazlasına yardımcı olabilir. Yoga merkezinde tamamlayacağınız birkaç seanstan sonra aşağıda listelediğimiz faydaları hemen görmeye başlarsınız:

Daha iyi uyursunuz: Kafanızdaki gürültüyü bastırabilmek size çok daha dinlendirici bir uyku sağlar.

Uyku uyuyan kız köpek
Düzenli olarak yoga yapmanız daha huzurlu uyumanızı sağlar. | Kaynak: Pixabay

Daha iyi beslenirsiniz: Bir randevudan diğerine koşarak yaşıyor olsanız bile, beslenme seçimlerinizde hiç farkında olmadan radikal anlamda iyi bir değişiklik yaparsınız.
Kendinizi daha iyi hissedersiniz: Yoganın anksiyete ve depresyonla mücadeleye yardımcı olduğu, stresi yönetmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.
Daha iyi odaklanırsınız: Yogaya başladıktan sonra, daha derin bir yaratıcılık kaynağı ortaya çıkardığınızı ve daha yüksek konsantrasyona sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.
Daha iyi hareket edersiniz: Yoga, kas tonusunu, esnekliğini ve dayanıklılığını geliştirmesiyle bilinir.

Bu liste daha uzar gider!

Çakralarınızı veya enerji kanallarınızı serbest bıraktığınızda bağışıklık sisteminiz bile yarar görebilir.

İçinizde yeni yeni keşfedeceğiniz sükunetiniz, ister patronunuzla ve meslektaşlarınızla ister çocuklarınızla olsun hayatınızdaki herkesle daha iyi bir iletişim kurmanızı da sağlar. Bursa'daki yoga merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İzmir'de Yoga Dersleri Alın

Türkiyenin en fazla nüfusa sahip üçüncü şehri olan İzmir'de de yoga yapmak isteyenler için İzmir yoga merkezleri söz konusu olduğunda sayısız seçenek var! Dikkat etmeniz gereken yoga merkezinin size yakın olmasıdır. Örneğin Bornova tarafında ikamet ediyorsanız "İzmir yoga Bornova" şeklinde aratarak karşınıza çıkan yoga merkezlerini filtreleyebilirsiniz.

İzmir Karuna Yoga: Karuna Yoga İzmir Karşıyaka tarafında faaliyet gösterir ve "her yaşa, her seviyeye uygun" yoga dersleri verir. Aynı zamanda, yoga hocası olmak isteyen ya da hali hazırda yoga pratiğini bir üst seviyeye çıkarmak isteyenler için Yoga Temel Eğitim Programı da verilir.

Karuna yoga için güncel ücretlere hep birlikte bakalım:

1 Aylık Yoga Paketleri:

4 ders / 160 TL  (175 TL kredi kartı)
8 ders / 280 TL  (300 TL kredi kartı)
12 ders / 390 TL   (420 TL kredi kartı)
tek ders / 50 TL  (55 TL kredi kartı)

3 Aylık Yoga Peketleri

12 ders / 430 TL (460 TL kredi kartı)
24 ders / 750 TL (790 TL kredi kartı)

Kundalini Yoga

4 ders / 180 TL  (200 TL kredi kartı)

Ashtanga Yoga

4 ders / 180 TL  (200 TL kredi kartı)
8 ders / 320 TL  (360 TL kredi kartı)

Hamile Yogası

4 ders / 200 TL  (230 TL kredi kartı)
8 ders / 320 TL  (360 TL kredi kartı)

Hamile kadın çocuk beklemek
Hamileler doktorlarına danıştıktan sonra hamile yogası yapmayı düşünebilir. | Kaynak: Pixabay

Pure Nefes Yoga: Konak'ta faaliyet gösteren Pure Nefes Yoga'da uzman yoga eğitmenleri "Yoga'da uzmanlaşma, meditasyon, çocuk yogası ve nefes koçluğunun da aralarında bulduğu birçok hizmet sunmaktadır. Tek ders, dört ders veya sekiz ders için değişen ücretlerle kaydolabilirsiniz. Pure Nefes Yoga, müşterilerine Vinyasa flow, Hatha Yoga, çocuk yogası, Yogada Uzmanlaşma ve nefes koçluğu gibi birçok hizmet sunmaktadır. Peki Yogada Uzmanlaşma Programı nedir? Deneyimli yoga eğitmeni Irmak Bayındır ile 200 saatlik Yogada Uzmanlaşma Programına katılıp hali hazırda yoga pratiğinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz. Yoga duruşları, kas & iskelet sistemi anatomisi, elleri yönlendirme ve kas fizyolojisi gibi önemli noktalarsa programın içeriğinden sadece birkaçıdır.

Peki Pure Nefes Yoga için güncel ücretlere de bir bakalım mı?

Tek ders: 60 TL

4 Ders: 200 TL / 1 Ay

8 Ders: 350 TL / 1 Ay

Online Tek Ders: 45 TL / 1 Ay

Online 4 Ders: 160 TL / 1 Ay

Online 8 Ders: 280 TL / 1 Ay

Hamile Yogası 4 ders: 250 TL / 1 Ay

Hamile Yogası 8 ders: 370 TL / 1 Ay

Yukarıda da gördüğünüz gibi İzmir yoga kursu fiyatları gayet uygun...

Superprof Aracılığıyla İzmir'de Yoga Dersleri Alın

Superprof'un her alanda olduğu gibi yoga alanında da size sunduğu büyük bir öğretmen ağı vardır. Hemen sitemizi ziyaret ederek siz de ideal yoga eğitmeninizi bulabilirsiniz. Bununla birlikte, İzmir için ortalama ders saati ücreti yalnızca 67 TL'dir!

Bir yoga eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere bir güzel haber daha verelim...Hocalarımızın çoğu derslerini  Zoom, Google Meet ya da Skype gibi video konferans programları aracılığıyla online olarak da verirler. Bu da demektir ki, yaşadığınız yerde size uygun bir yoga stüdyosu bulamadıysanız derslerinizi online olarak sizden farklı bir şehirde yaşayan bir yoga eğitmeninden alabilirsiniz!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle inceleyerek ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun eğitimi verebilecek eğitmenle iletişime geçebilirsiniz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve daha çok yoganın hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir. Ayrıca birçok öğretmenimiz de ilk dersini ücretsiz olarak vermektedir. E, daha ne olsun?

Siz de hemen şimdi kendinize yoga yaparken dinleyebileceğiniz bir müzik açın, motive olun ve hiç vakit kaybetmeden siz de yoganın nimetlerinden hemen yararlanmaya başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!