Yoga, antik Hint felsefesinde 5.000 yıllık bir geçmişe sahip bir zihin ve vücut uygulamasıdır. Çeşitli yoga stilleri, fiziksel duruşları, nefes alma tekniklerini ve meditasyon veya rahatlamayı birbirleriyle birleştirir.

Dengeli bir varoluş için yaşam gücünün (prana) doğru akışı hayati önem taşıdığından, nefes alma teknikleri veya pranayama yogada sık sık karşımıza çıkar.

Kimler sürekli merkezin dışında olduklarını hissediyor? Kim bir felaketten diğerine atlamaktan bıktı?

Kim daha iyi bir gece uykusu çekmek ister?

Evet, yoganın faydalarından biri de daha derin, daha dinlendirici uykudur. Yoganın size sağlayacağı avantajlardan bazıları da şunlardır:
Gelişmiş esneklik: Bu önemsiz bir yan ürün gibi görünebilir, ancak ağrılarınız ve sancılarınız azaldığında böyle düşünmeyeceksiniz!
Mükemmel duruş: İlkokul öğretmenleriniz size dik durmanızı söylerken oldukça haklıydı! İyi bir duruşa sahip olmak yalnızca birkaç kas-iskelet sistemi rahatsızlığını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda kendinize olan güveni de artırır!
Daha iyi ruh hali: Kalp atış hızınızı yükseltmek, aralarında daha az kalp krizi riski, anksiyete ve depresyon riski gibi faydalar sağlar.
Daha iyi sağlık: Yoga sadece kemik ve kas tonusunu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda diyabet ve yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir!
Daha yüksek konsantrasyon ve yaratıcılık seviyeleri: Yoga sizin belirli bir konuya daha iyi odaklanmanızı sağlar ve yaratıcılığınızı geliştirir. Özellikle bunların gerekli olduğu sektörlerde çalışanlar için yoga yapmak işlerine büyük bir fayda sağlayabilir.

Yoga yapan kadın
Yoga için temel duruşları öğrendiğinizde daha motive hissedeceksiniz. | Kaynak: Pixabay
En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nilgün
5
5 (9 yorum)
Nilgün
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Işıltılı
5
5 (18 yorum)
Işıltılı
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Perihan
5
5 (4 yorum)
Perihan
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (6 yorum)
Gözde
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nilgün
5
5 (9 yorum)
Nilgün
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Işıltılı
5
5 (18 yorum)
Işıltılı
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Perihan
5
5 (4 yorum)
Perihan
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (6 yorum)
Gözde
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ne Tür Yoga Yapabilirsiniz?

Şu ana kadar Konya'dan  Mersin'e kadar yoga hocası ve merkezi seçeneklerinize değindik. İstanbul için araştırmamızı sizinle paylaşmadan önce ise bazı yoga türlerine bakalım. Sizin için en iyi yoga türü birçok faktöre bağlı olarak değişebilir: mevcut genel zindelik düzeyiniz, neden yoga yapmayı düşündüğünüz ve yoga yaparak ne elde etmek istediğiniz vs.

Örneğin, hamileler için doğum öncesi yoga dersi idealken, yarışmaya hazırlanan sporcular hızlı temposu sebebiyle Vinyasa yogası iyi gelecektir.

Tersine, yaşlılar dengelerini, kaygıyı azaltmak veya Iyengar ile bilinen onarıcı yoga dersleri alabilirler; burada yoga öğretmenleri, sınıf katılımcılarını her duruşun faydası hakkında bilgilendirir.

Pek çok insan belirli bir amaç için yoga yapmaya başlar, ancak çoğu zaman bu tamamen yeni, sağlıklı yaşam tarzına başlamak onlara sandıklarından daha fazla fayda sağlar. Çoğu, ilk seanstan itibaren kendilerini daha rahat hissetmelerine hayret ediyor; kendileriyle, çevresindekilerle ve dünyayla uyumlu hale gelmeye başlıyorlar!
Peki ruhsal dinginliğin de dahil olduğu bu avantajlardan yararlanmak için hangi yoga türünü uygulamalısınız?

Hatha Yoga, yoganın temel stili olarak kabul edilir ve genellikle bir ders, içinde 20-30 duruşu kapsar. Doğru nefes almak ders boyunca ana hedeftir. Hatha Yoga, yeni başlayanlar için de harika bir yoga türüdür.

İyengar Yoga, öncelikle vücut uyumu ile ilgilidir. Bu yoga türünde yardımcı ekipmanlar da kullanılır ve duruşlar daha uzun sürer.

Restoratif Yoga: Bir sakatlıktan sonra iyileşme sürecinde olanlar ve ileri yaştakiler için harika bir başka yoga türüdür. Diğerlerine oranla duruşlar çok daha naziktir.

Yin yoga, kuşkusuz günlük hayatından kopamayanlar içindir! Uygun nefes almak odak noktasıdır. Daha çok meditatif bir yoga tarzıdır; hatta buna sanatın daha saf bir biçimi diyebiliriz.

Kundalini, yoganın dini köklerinin uygulamaya geçtiği yerdir. Bu yoga türü, şarkı söylemeyi ve meditasyon yapmayı kapsar.

Yin yoga, özellikle bağ dokularınızın ve kaslarınızın daha fazla esnekliğe ihtiyacı varsa uygulayabileceğiniz meditatif bir uygulamadır.

Ashtanga yoga, birbirinin içine akan ve tekrar tekrar yapılan 6 pozdan oluşan düzenli bir settir.

Vinyasa yoga, koşucular ve diğer sporcular için harika olan çok zorlu bir yoga türüdür.

Bikram yoga: 26 duruş artı 2 nefes egzersizi, sıcak bir odada yapılır. Yeni başlayanlar için biraz zorlayıcıdır.

Sıcak yoga, zor bir egzersizdir. Bikram'dan farklı olarak 26 pozla sınırlı olmayıp, sıcak bir ortamda uygulanmaktadır. Yakınımdaki sıcak yoga ara.

Power yoga, gücü ve esnekliği ön plana çıkarır. Vinyasa yogayla biraz benzerlik gösterse de, Ashtanga yoga ile daha yakından ilgilidir.

Şimdi yoga kursu İstanbul seçeneklerimize bakalım...İpucu: Yoga eğitimi istanbuli için çok popüler ve fazla opsiyona sahip!

İstanbul'da Yoga Dersleri Alın

İstanbul'da yoga dersleri almak isteyenlerin gerçekten çok şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Ülkemizin en fazla nüfusa sahip şehri olan İstanbul, birçok konuda olduğu gibi yoga konusunda da size oldukça fazla seçenek sunar. Yoga merkezleri İstanbul seçeneklerinden bazılarına göz gezdirip ayrıntılı inceleyelim...

Cihangir Yoga:

2006 yılında "İstanbul'un dinamik ruhuna yoganın iyileştirici gücüyle dokunmak" adına Cihangir'de kurulan Cihangir Yoga, güncel olarak tüm Türkiye'de faaliyete devam etmektedir. Cihangir Yoga'nın müşterilerine sunduğu birçok hizmet vardır. İçlerinden bazıları:

Pilates

Yin Yoga

Cy Akış

Yoga Terapi (Alt-Üst Beden)

Yin Yang

Nefes ve Meditasyon

Güncel olarak, canlı yayın seans programları da sunulmaktadır. Dolayısıyla ev konforunuzun dışına çıkmak zorunda kalmadan uzman yoga eğitmenlerinden nasıl yoga yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Örneğin, 27 Ocak programına hep birlikte göz gezdirelim. 09:30 itibari ile başlayıp 21:30'a kadar süren farklı etkinliklerden birkaçı:

09:30-10:30 arası Bade ile NTC Ücretsiz Dinamik Yoga Akışı (Kayıt için NTC Nike Training Club)

10:00-11:00 arası Dilek Rodoplu ile CY1

11:30-12:30 arası İrem Güneş ile CY3

13:00-14:00 arası Alara Yarcan ile CY Restoratif

14:00-14:50 arası Şebnem Sürücü ile pilates

Cihangir Yoga'nın websitesine kaydolabilir, üyelik paketiniz varsa seanslar için hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz. Üyelik paketiniz yoksa, üyelik paketlerinden istediğinizi satın alabilirsiniz

Üyelik paketlerinden bazıları:

Canlı Yayın 3 Aylık Paket: 750 TL

Canlı Yayın 6 Aylık Paket: 1300 TL

Canlı Yayın 12 Ay Üyelik: 2400 TL

Canlı Yayın Tek Ders: 50 TL

Canlı Yayın Haftalık Paket: 100 TL

Canlı Yayın Aylık Paket: 300 TL

*Fiyatlar zamanla değişiklik gösterebilir.

Dağ yoga kadın
Yogaya başlayarak hedeflerinizi gerçekleştirin! | Kaynak: Pixabay

Nişantaşı YogaŞala:

Nişantaşı, Etiler ve Bağdat Caddesi'nde şubeleri olan YogaŞala'da restoratif yoga, kundalini yoga, yin yoga gibi birçok yoga stiline hakim olabilirsiniz, üstelik uzman eğitmenlerle!

YogaŞala'da gösterilen stiller arasında:

Vinyasa Yoga

Hatha

Ashtanga Yoga

Yin Yoga

Restoratif Yoga

Kundalini Yoga

Kundalini Yoga ve Meditasyon

Meditasyon Nefes (Ücretsiz)

Ses Meditasyonu (Ücretsiz)

Çocuk Yogası (6-12 yaş)

vardır.

Peki değerlendirebileceğiniz paketlere de bir göz gezdirelim mi?

30 Günlük "Sınırsız Tanışma Paketi: 340 TL

1 Aylık Online Hafta Sonu Yoga Paketi: 200 TL

12 Aylık Limitsiz Üyelik Paketi: 4400 TL

3 Aylık Limitsiz Paket: 1500 TL

1 Aylık Limitsiz Paket: 590 TL

1 Aylık Limitsiz Online Yoga Paketi: 340 TL

10 Katılımlık Paket: 900 TL

Tek Katılım: 100 TL

Deneme Seansı: 30 TL

Keşif Seansı: 10 TL

Nişantaşı şubesi için resepsiyondan detaylı bilgi alabileceğiniz gün ve saatler:

Pazartesi: 09:30-20:30

Salı: 09:30-20:30

Çarşamba: 09:30-20:30

Perşembe: 09:30-20:30

Cuma: 09:30-20:30

Cumartesi: 09:30-18:00

Pazar: 09:30-18:30

Yoganın Bazı Avantajları

Yoganın tıbben de kanıtlanmış olan birçok faydasını bilmeyeniniz yoktur. Yine de yoganın sağlığınıza hangi açılardan yararlı olacağına bir bakalım:

1. Stresi Azaltabilir

Yoga, stresinizi hafifletir ve rahatlamanızı sağlar.

2.Kaygıyı hafifletir

Pek çok insan kaygı duygularıyla baş etmenin bir yolu olarak yoga yapar. Yoganın kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren epeyce araştırma da vardır.

3. Enflamasyonu Azaltabilir

Bazı araştırmalar, zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra, yoga yapmanın iltihabı da azaltabileceğini öne sürüyor.

Enflamasyon normal bir bağışıklık tepkisidir, ancak kronik iltihaplanma, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi iltihaplı hastalıkların gelişmesini de hızlandırabilir.

Sahil kenarı yoga
Yoga stresinizi büyük ölçüde azaltır. | Kaynak: Pixabay

4. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Vücudun her yerine kan pompalamaktan dokulara önemli besinler sağlamaya kadar, kalbinizin sağlığı genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Araştırmalar, yoganın kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltabileceğini gösteriyor.

Superprof Aracılığıyla İstanbul'da Yoga Dersleri Alın

Gördüğünüz gibi yoga kursları İstanbul için seçeceğinizin bol olduğu bir alan... Ek olarak, Superprof'un her alanda olduğu gibi yoga alanında da size sunduğu büyük bir öğretmen ağı vardır. Hemen sitemizi ziyaret ederek siz de ideal yoga eğitmeninizi bulabilirsiniz. Üstelik, İstanbul için ortalama ders saati ücreti yalnızca 95 TL'dir! Gördüğünüz gibi, yoga dersleri İstanbul için oldukça uygun...

Bir yoga eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere başka bir güzel haberimiz daha var! Hocalarımızın çoğu derslerini online olarak da verirler. Bu da demek oluyor ki, bulunduğunuz yerde size uygun bir yoga stüdyosu bulamadıysanız derslerinizi online olarak İzmir, Bursa, Ankara, Antalya , Adana ya da Eskişehir'de ikamet eden bir yoga hocasından da alabilirsiniz!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle incelemenizi öneriyoruz. Öğretmenlerimizin çoğu endilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve daha çok yoganın hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir. Ayrıca birçok öğretmenimiz de ilk dersini ücretsiz olarak vermektedir. Yani bunu, öğretmeninizin metodolojisini daha yakından tanımak, kendinizden, ihtiyaçlarınızdan ve yogadam tam olarak ne beklediğinizden bahsetmek için kullanabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!