Hem profesyonel hem özel hayatımızda sürekli olarak stresle baş etmek zorunda kalabiliriz. Peki stres seviyemizi azaltmamız mümkün müdür? Cevabımız, evet! Bu yazımızda, Eskişehir'de ikamet edenler için yoga merkezlerinden ve yoganın sağlığınız için ne kadar faydalı olduğundan bahsedeceğiz. Yani, yoga çoğunlukla stresle baş etmek için uygun bir disiplin gibi görünse de, bundan çok daha fazla yararı olduğu kanıtlanmış bir gerçek! Eskişehir yoga kursu seçeneklerinize geçmeden önce yogaya ve yoganın faydalarına değinelim...

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yoga Nedir?

Yoga, fiziksel pozları, kontrollü nefes almayı, meditasyon veya rahatlamayı birbirine bağlayan bir zihin-vücut disiplinidir. Yoga stresi azaltmaya, kan basıncını ve kalp atış hızınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Yoganın bir başka güzelliği ise, herkes tarafından uygulanabilir olmasıdır.

Mayo Clinic'e göre, yoganın sağlığınıza faydalarından bazıları:

Stres azaltma: Pek çok çalışma, yoganın stresi ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca ruh halinizi iyi yönde etkiler ve genel olarak iyi hissetmenizi de sağlayabilir.
Geliştirilmiş kondisyon: Yoga yapmak, artırılmış denge, esneklik, hareket aralığı ve güç sağlayabilir.
Kronik durumların yönetimi: Yoga, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, depresyon, ağrı, öfke ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları / sorunları gidermeye de yardımcı olur.

Yoganın diğer faydalarına da değinelim.

Daha İyi Bir Duruş

Daha güçlü ve daha esnek olduğunuzda duruşunuz da otomatik olarak düzelir.

Yoga aynı zamanda beden farkındalığınıza da yardımcı olur. Bu, eğiliyorsanız veya çöküyorsanız daha hızlı fark etmenize olanak sağlar, böylece duruşunuzu ayarlayabilirsiniz.

Solunumun Faydaları

Yoga genellikle sizi nefesinize dikkat etmeye yönlendiren bir içeriğe sahiptir ve bu da rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca belirli nefes alma teknikleri de gerektirir.

Ancak yoga, yoğun bir yoga türü olmadığı sürece, koşma veya bisiklete binme gibi aerobik değildir.

Daha Az Stres, Daha Sakin Bir Yaşam

Biraz yoga yaptıktan sonra daha az stresli ve daha rahat hissedebilirsiniz.

Bazı yoga stilleri, zihni sakinleştirmeye yardımcı olan meditasyon tekniklerini kullanır. Yoga sırasında nefesinize odaklanmak da buna olanak tanıyabilir.

Yeşillik yoga ve meditasyon
Siz de yoga yaparak stresinizden kurtulun! | Kaynak: Unsplash

Kalbinize İyi Gelir

Yoganın kan basıncını düşürdüğü ve kalp atış hızını yavaşlattığı çok uzun zamandır bilinmektedir. Daha yavaş bir kalp atış hızı, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı olanlara ve felç geçiren kişilere fayda sağlayabilir.

Yoga aynı zamanda daha düşük kolesterol ve trigliserit seviyeleri ve daha iyi bağışıklık sistemi işlevi ile de ilişkilendirilmiştir.

Farklı Yoga Türleri

Bir yoga türüyle derslere başlamadan önce, pratik yapabileceğiniz farklı yoga türleri hakkında biraz bilgi edinmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Diğer birçok fitness veya fiziksel spor için olduğu gibi, yoga da ihtiyaçlarınıza, bedeninize ve hedeflerinize uygun olan veya olmayabilecek birçok çeşide sahiptir. Eskişehir yoga kursları için detaylı bilgilere geçmeden önce bazı yoga türlerine bakalım...

Bikram Yoga

Bikram Yoga, Bikram Choudhury'nin klasik hatha yoga tekniklerinden harmanlandığı ısıtmalı bir modern yoga sistemidir. 1970'lerin başında popülerliğe kavuşmuştur. Tüm Bikram Yoga Yeni Başlayan dersleri 90 dakika sürer ve iki nefes egzersizi dahil aynı 26 duruş setinden oluşur. Bikram Yoga, sıcak bir yoga yöntemidir ve ideal olarak yaklaşık % 40 nem ile 35–42 ° C'ye kadar ısıtılmış bir odada uygulanır. Tüm resmi Bikram dersleri, Choudhury tarafından onaylanan en az dokuz haftalık eğitimi tamamlayan Bikram sertifikalı yoga hocası tarafından verilmektedir. Bikram sertifikalı öğretmenler, dersi yürütmek için standartlaştırılmış bir diyalog çerçevesinde eğitilir, ve çalıştıkları sürece bu teknikleri geliştirmeleri beklenir. Bu da farklı sunumlar ve farklı öğretim stilleri ile sonuçlanır.

İyengar Yoga

Ünlü yogi BKS Iyengar tarafından geliştirilen ve 1966 tarihli en çok satan kitabı Light on Yoga'da detaylandırılan, Hatha yoganın ana formlarından biridir ve pozisyon performansında (asana) detay, hassasiyet ve hizalama ve solunum kontrolüne (pranayama) odaklanır. ve .Asanalar sayesinde güç, hareketlilik ve istikrar kazanılır.
Iyengar, temelden ileri düzeye değişen 200'den fazla modern yoga pozunu ve 14 farklı Pranayama türünü (çoğunda değişikliklerle) sistematik hale getirmiştir. Bu, öğrencilerin basit pozlardan daha karmaşık olanlara geçerek aşamalı olarak ilerlemelerine ve adım adım bir yaklaşımla ruhlarını, bedenlerini ve ruhlarını geliştirmelerine olanak sağlar.
Iyengar Yogada, asanalar (duruşlar) gerçekleştirmeye yardımcı olmak için genellikle ekipmanlardan yardım alınır. Iyengar yoga, öğrencilerin asanaları doğru bir şekilde elde etmelerine, yaralanma veya zorlanma riskini azaltmalarına ve duruşları hem genç hem de ileri yaştakiler için uygun hale getirmesine olanak tanır.

Esneklik kadın yoga
Yoga yapan kişiler zamanla esneklik kazanır. | Kaynak: Unsplash

Eskişehir'de Yoga Dersleri Alın

Eskişehir'in öğrenci nüfusunun ne kadar fazla olduğunu biliyorsunuzdur! Öğrenci nüfusunun bu kadar fazla olması da Eskişehir'de yaşayanlar için bir avantaj diyebiliriz! Eskişehir'de söz konusu yoga olduğunda da değerlendirebileceğiniz birçok opsiyonunuz vardır. Bunlardan bazıları:

Yoga Academy Eskişehir: Türkiye'nin birçok şehrinde şubesi olan Yoga Academy, Eskişehirlileri de yogayla tanıştırmaya hazır! Uzman yoga eğitmenleriyle bir an önce derslere başlayabilirsiniz. Üstelik ilk ders hediye ve kampanyalı paketler de sunulmaktadır!

Ders programı:

 • Başlangıç Yogası
 • Anne ve Bebek için Yoga
 • Orta Seviye
 • Hamileler İçin Yoga
 • Anne ve Bebek İçin Yoga
 • Orta Seviye Yoga

Adres :Doktorlar Caddesi No.52 Ilgaz Han Kat 6 D.5 Tepebaşı Vodofone tarafında Yves Rocher'in olduğu bina. Tel : 532 238 23 85

Sahaja Yoga Eskişehir: Sahaja yoga, aydınlanma tekniğine dayanan özel bir meditasyon yöntemidir. Kurucusu Shri Mataji Nirmala Devi'dir. Eskişehir Yoga Academy için olduğu gibi, Sahaja Yoga'nın da Bursa, İstanbul, Konya, Antalya gibi Türkiye'nin birçok şehrinde merkezi vardır. Tüm Sahaja yoga programları ücretsizdir ve seanslar Sağlıklı Yaşam Merkezleri'nde gerçekleşmektedir. 18 hafta süren online yoga programları olduğunu da not düşelim.

Saatler Eskişehir için,

Her Cumartesi: 14:00

Her Perşembe 17:30

Adres: Şair Fuzuli Cad. Kıdan İşhanı Kat: 3 no:16

Chi Yoga Eskişehir: Chi Yoga 2020'de en güncel ve gelişmiş yoga tekniklerini işinde uzman eğitmenlerce Eskişehirlilerle buluşturmak için kurulmuş kaliteli bir yoga merkezidir. Yoganın yanı sıra, pilates dersleri de alabilirsiniz.

Yoga için:

 • Başlangıç Yogası
 • Yoga 1-2
 • Hamak Yogası
 • Eklem Yogası
 • Yin Yoga
 • Çocuk Yogası
 • Çocuk Hamak Yogası
 • Hamile Yogası
 • Aile Yogası
 • Nefes-Meditasyon

dersleri verilmektedir.

Yoga stüdyosu öğrenciler ve hoca
Eskişehir'de birçok kaliteli yoga merkezi vardır. | Kaynak: Unsplash

Superprof Aracılığıyla Eskişehir'de Yoga Dersleri Alın

Superprof'un her alanda olduğu gibi yoga alanında da size sunduğu büyük bir öğretmen ağı vardır. Hemen sitemizi ziyaret ederek siz de ideal yoga eğitmeninizi bulabilirsiniz. Buna ek olarak, Eskişehir  için ortalama yoga dersi saati ücreti 117 TL'dir!

Bir yoga eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere bir güzel haber daha verelim...Hocalarımızın çoğu derslerini  Google Meet, Zoom ya da Skype gibi video konferans programları aracılığıyla online olarak da verirler. Bu da demektir ki, yaşadığınız yerde size uygun bir yoga stüdyosu bulamadıysanız derslerinizi online olarak Adana, İzmir, Ankara ve Mersin gibi sizden farklı bir şehirde yaşayan bir yoga eğitmeninden alabilirsiniz!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin sitemizde kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle inceleyerek ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun eğitimi verebilecek eğitmenle iletişime geçebilirsiniz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve daha çok yoganın hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir. Ayrıca birçok öğretmenimiz de ilk dersini ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, öğretmeninizi daha iyi tanımak ve kendinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz.

Eskişehir yoga kursları fiyatları araştırması yaptınız ve tercihinizi özel dersten yana mı kullanmaya karar verdiniz? Böyle bir durumda bütçenize en uygun eğitmenle iletişime geçip beklentileriniz üzerinde konuşabilirsiniz. Örneğin, size diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz yoga türlerinden birine özellikle ilgi duyuyorsanız yoga eğitmeniyle bunu paylaşın ve kendisinin bu yoga konusunda ne kadar bilgili olduğunu sorun. Siz yoganın temelini kavrayıp duruşları ve asanaları doğru şekilde uygulamaya başladıktan sonra istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman kendiniz de yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak, bu aşamaya gelinceye kadar iyi bir eğitmenle çalışmak sizi her zaman daha fazla motive edecektir...

Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!