Düz bir karnı nasıl elde edeceğimizin kesin bir cevabı hiçbir zaman olmuyor. Bazılarının sıkı bir diyete girmesi gerekirken bazılarının düzenli olarak karın egzersizleri yaparak kalori kaybetmesi gerekiyor. Bazılarınınsa ikisini birden yapması gerekiyor. Birçok insan karın yağlarından kurtulmak istiyor ancak maalesef bu her zaman çok kolay olmuyor.

Karın yağlarından kurtulma için uzun vadede düzenli egzersiz yapıp dengeli beslenmek gerekiyor. Karın kaslarını çalıştırır, yeme alışkanlıklarınızı düzeltir, düzenli egzersiz yaparsanız siz de bu derdinize bir çare bulabilirsiniz!

Bu makalemizde Superprof ile karın yağlarından nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz. Yapmanız gereken egzersizlerden yemeniz gereken şeylere kadar her şeyin cevabını bu makalede bulabileceksiniz.

En iyi Personal Trainer öğretmenleri müsait
Tarık
5
5 (11 yorum)
Tarık
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (35 yorum)
İbrahim
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet anil
5
5 (18 yorum)
Ahmet anil
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Çağrı
5
5 (8 yorum)
Çağrı
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Barkın
5
5 (11 yorum)
Barkın
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (11 yorum)
Tarık
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (35 yorum)
İbrahim
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet anil
5
5 (18 yorum)
Ahmet anil
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Çağrı
5
5 (8 yorum)
Çağrı
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Barkın
5
5 (11 yorum)
Barkın
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Formda Kalmak için Tavsiyeler

Bel çevresindeki yağlardan kurtulmak çok kolay değil ancak yediklerinizle ve yaptığınız aktivitelerle simidinizden kurtulabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıracak ve göbeğinizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlayacak birkaç ipucu verelim.

Düz Bir Karın için Yiyecek ve İçecekler

Karın yağlarından kurtulmak için belli başlı yiyeceklerden kaçınıp düşük kalorili şeyler yiyip içmeniz gerekiyor. Meyveler, sebzeler ve lifli yiyeceklerle gününüzü doldurmalısınız!

Tabakta kuru meyvelerle dolu yulaf
Simitten kurtulmak için doğru beslenmeniz gerek! | Kaynak: Unsplash

İçeceklere gelince yeşil çay veya diğer bitki çaylarından tüketmenizi öneriyoruz. Ancak en önemlisi de gün boyunca bol bol su tüketmek. Su içmenin faydalarını şöyle kısaca sayalım:

 • Daha az açlık hissi
 • Rahat sindirim sistemi
 • Toksin atma
 • Kalori ve karbonhidratsız içecek

Yani kısacası bol bol su, bitki çayı, kafeinli içecekler tüketebilir ve lifli, proteinli ve baharatlı yiyecekler yiyebilir ve kilo verme sürecinizi hızlandırırken iştahınızı dizginleyebilirsiniz.

Kaçınmanız Gereken Yiyecekler ve Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Tahmin edebileceğiniz gibi bazı yiyecekler ve içeceklerden kaçınmanız gerekiyor. Genel olarak fazla yağ, şeker ve lipit içeren gıdalardan uzak durmanız gerek. İçeceklerdense gazlı ve şekerli olanları tercih etmemelisiniz.

Yemek yerken çok şekerden uzak durmanız gerektiği gibi çok tuz da tüketmemelisiniz. Bitki bazlı veya sağlıklı olduğu söylenen hazır yemekler bile çok fazla tuz içerebiliyor.

Yeni alışkanlıklar edinmeye şunlarla başlayabilirsiniz:

 • İyi bir uyku düzeni
 • Her öğünden sonra diş fırçalama
 • Egzersiz
 • Her gün sağlıklı kahvaltı

Sadece sağlıklı beslenerek daha düz bir karna sahip olmayacağınızı unutmayın. Düzenli egzersiz de yapmanız gerekecek.

Düz Bir Karın için Yapılacak Egzersizler

Forma girmek istiyorsanız elbette spor da yapmanız gerekiyor. Ancak düz bir karın için yapılması gereken egzersizler herkes için aynı olmayabiliyor. Üstelik seçeneğiniz çok! Karın kaslarınızı çalıştırıp bel çevrenizi inceltmenizi sağlayacak birkaç egzersizden bahsedelim.

Karın egzersizleri çalışan kırmızı taytlı kadın
Düz bir karın istiyorsanız egzersiz yaparken karın kaslarınızı devreye soktuğunuzdan emin olmalısınız. | Kaynak: Unsplash

Karnınızdaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız abdominal egzersizler ypamanız gerekecek çünkü karın yağları bu bölgede birikiyor. Daha düz bir karın elde edip yağlardan kurtulmanızı sağlayacak birkaç egzersiz:

 • Plank
 • Klasik veya reverse crunch
 • Dağ tırmanışı (mountain climbers)
 • Squat
 • Oblique crunch

Düzenli egzersiz yaparak hep istediğiniz düz karna sahip olabilir ve yağ yakabilirsiniz. Bu egzersizler kas oluşturmaya odaklanır ancak hareketleri yanlış yaparsanız zamanınızı boşa harcayabilirsiniz. Hareketleri yaparken karın kaslarınızı çalıştırdığınızdan emin olmalısınız.

Aynı zamanda bisiklet, koşu, yüzme, ip atlama gibi kardiyo egzersizleri yaparak da yağ yakma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Motivasyonunuz yüksekse boks ve Zumba denemeye ne dersiniz?

Ne Kadar Sürede Düz Bir Karın Elde Edilir?

Bazen çok sıkı çalışsanız ve iyi bir beslenme planını izleseniz de beklediğiniz kadar hızlı sonuç alamayabilirsiniz. Ancak iyi bir sonuç almak için pes etmeden devam etmeli, motivasyonunuzu korumalısınız. Şimdi size karnınızı düzleştirmenizi sağlayacak etkili bir rehber verelim.

Açık kitapta günler takvim
Süreci hızlandırmak istiyorsanız değişimin kalıcı olduğundan emin olmalısınız. | Kaynak: Unsplash

Ne kada çok motive olursanız o kadar hızlı sonuç alırsınız çünkü daha çok çabalarsınız. Sadece daha sağlıklı beslenerek daha düz bir karın elde etmek istiyorsanız yağ yakma süreciniz çok daha uzun sürecektir. Mümkün olmadığını söyleyemeyiz ama spor yapmadan istediğiniz karnı elde etmek çok zor olacak. Veya sadece sporla karın kaslarınızı kalıcı olarak çıkaramazsınız. Yapacağınız en iyi şey bu ikisini düzenli bir şekilde yapmak olur.

Eğer motivasyonunuz yüksekse ve düzgün besleniyorsanız, haftada birkaç gün spor yapıyorsanız haftalar içinde hedefinize yaklaştığınızı hissedeceksiniz. Düzenli karın egzersizleriyle kısa sürede kaslarınızın çıkmaya başladığını göreceksiniz!

Ancak kendinizi çok fazla strese sokmamalısınız. Eğer programınız çok yoğunsa ve sürekli spora gitmeye vaktiniz yoksa kendinize zaman tanıyın. Gidebildiğiniz kadar spora gidin, beslenmenize dikkat edin ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Düz bir karın elde etmek tamamen sizin elinizde.

Şunu unutmayın:

‘Roma bir günde kurulmadı, her gün bunun için çalıştılar.’

Daha Düz Bir Karın için Spor

Spor salonunda ağırlık kaldırmak herkese göre bir spor olmayabilir. Karın yağlarınızı nasıl eriteceğinizi merak ediyorsanız düzenli egzersiz yapıp düzgün beslenmeniz gerektiğiniz söylemiştik. Ancak yapabileceğiniz tek spor fitness değil. Karın kaslarınızı sıkılaştırmak için yapabileceğiniz daha birçok aktivite var.

Koşu, Bisiklet ve Hızlı Yürüyüş

Klasik kardiyo, uzun vadede yağ yakmak için en iyi yollardan biridir. Hızlı yürüyüşler, eliptikte egzersiz, hafif tempoda koşu pek ekipman gerektirmeyen etkili aktivitelerdir.

Bu aktiviteler bacaklarınıza yoğunlaşıyor olsa da karın yağlarını eritme üzerindeki etkisini küçümsememek gerekir. Bu egzersizleri düzenli yaptığınızda yavaş yavaş karnınızın düzleştiğini hissedeceksiniz.

Yemekten aldığınız kalorinin daha fazlasını harcadığınızda vücudunuz yağ yakmaya başlar. Böylece karın kaslarınıza daha kısa sürece ulaşırsınız!

Su Sporları

Yüzme, su bisikleti, su topu, kürek çekme, kano sporu gibi aktiviteler de kilo vermede çok etkilidir. Havuzda spor yapmak için bir fitness salonuna yazılmak zorunda da değilsiniz!

Yüzme, kilo verme ve forma girme konusunda en etkili sporlardan biridir. Çünkü diğer birçok spora kıyasla bütün vücudunuzu daha çok çalıştırır.

Çoğu su sporu tüm vücudu çalıştırdığından kilo verme sürecinizde çok etkili olacaktır.

Hafif Sporlardan Yoğun Sporlara

Çok hareketli egzersizler yapmadan karın yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız pilates veya yogayı deneyebilirsiniz. Bu aktiviteler sizi çok yormadan, yavaş ve yoğun hareketlerle forma girmenize yardımcı olur.

Bu konuda daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Superprof’ta size rehberlik edecek bir personal trainer veya fitness eğitmeni bulabilirsiniz. Özel bir fitness eğitimi almak için üç seçeneğiniz var: Yüz yüze dersler, online dersler ve grup dersleri. Her bir seçeneğin kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Yüz yüze derslerde en yüksek verimi alacağınızı söylesek yalan olmaz. Eğitmeniniz yanınızda olacağından güçlü ve zayıf yönlerinizi daha hızlı fark edebilir ve anında müdahale edebilir.

Grup dersleri ise kısıtlı bütçeniz varsa çok mantıklı olacaktır. Arkadaşlarınızla veya spor yapmak isteyen diğer insanlarla beraber egzersiz yaparken normale kıyasla çok daha az bir ücret ödersiniz. Ancak bu seçenekte öğretmen sürekli sizinle bire bir ilgilenmeyeceğinden alışmanız biraz daha uzun sürebilir.

Bir de uzaktan pt dersleri var. Bu dersler spor ve fitness konusunda akademik desteğe ihtiyacı olanlar veya bir spor salonuna gitmek istemeyenler ve gidemeyenler için harika bir seçenek olabilir. Üstelik online derslerin ücreti klasik özel derslerden daha ucuz olabiliyor. İyi bir internet bağlantısı ve kamerayla kendi evinizden personal trainer dersleri alabilirsiniz.

Özel ders öğretmeninize alt karın yağları nasıl erir, karın yağlarını eritmek için hareketler nelerdir gibi aklınızdaki soruların hepsini her an sorabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.