"Ne biz bir günde var olduk ne de dünya. Küçük hedefler koyup onları gerçekleştirmeye çalışın." - Lee Haney

Kilo vermek, göbeğinizden kurtulmak veya karın kaslarınızı güçlendirmek bazıları için bir rüya olabilir, peki bunu çabucak yapabilir misiniz?

Karın kasları, vücudun diyet ve egzersizle birlikte dikkat etmemiz gereken bir kısmıdır.

Vücudumuz kilo verme yeteneğine sahiptir ancak çaba göstermemiz gerekir ve bu bir gecede olmaz.

Peki, düz bir karına sahip olmak ne kadar sürer?

Bu makalemizde diyet ve egzersiz yoluyla göbek yağını nasıl hızlı bir şekilde yakabileceğinize bakacağız.

En iyi Personal Trainer öğretmenleri müsait
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (15 yorum)
Tarık
₺135
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (15 yorum)
Tarık
₺135
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Egzersiz Yapmadan Düz Bir Karın Elde Etmek

Düz bir karın elde etmek çaba gerektirir. Basitçe söylemek gerekirse karın yağlarını eritmek için ne kadar çok zaman harcarsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız. Bu basit olsa da gerçektir.

Superprof'ta bulacağınız bir kişisel antrenör ile yağlarınızdan kurtulmaya başlayabilirsiniz!

Merdivenden çıkan turuncu gri spor ayakkabılı insanın ayakları
Egzersiz yapmadan karın yağlarını tam anlamıyla eritmek hiç kolay değildir. Beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekecek. | Kaynak: Unsplash

Her sabah yirmi dakika egzersiz yapıyorsanız ancak her gün iki kalıp çikolata yiyor ve geceleri bir kadeh kırmızı şarap içiyorsanız istediğiniz sonuçları elde etmeniz daha uzun sürer. Doğru beslenmenizi ve egzersiz yapmanızı öneriyoruz.

Herkesin spor salonu üyeliğine parası yetmeyebilir veya gidecek zamanı olmayabilir. Motivasyon tam olarak burada devreye giriyor.

Öncelikle hedef kilonuzu ve kendinize koyacağınız süreyi belirlemeniz gerekiyorYani kendinize hedefler koymalısınız. Simitten kurtulmak ve düz bir karna sahip olmak istiyorsanız hafta boyunca egzersiz yapmaya zaman ayırmanız gerekir.

Egzersiz yapmak için zaman bulamıyorsanız aldığınızdan daha fazla yaktığınızdan emin olmak için sağlıklı beslenmeye ve tükettiğiniz kalori miktarını azaltmaya odaklanmanız gerekiyor. Tüm bu süreç birkaç ay sürecektir.

Bu elbette en iyi çözüm değil çünkü sadece kalori açığı vererek bel çevresindeki yağlarınızdan o kadar çabuk kurtulamazsınız. Ancak birçok insan bu şekilde düz bir karın elde etmeye çalışır ve bu nedenle amaçlarına ulaşmaları daha uzun sürer. Amacınız karın kası yapmak değil de sadece karnınızdaki fazla yağları yakmaksa tabağınıza ne koyduğunuzu düşünmeniz gerekir. Dediğimiz gibi bu şekilde hedeflerinize ulaşmak aylar alabilir.

Bel çevresindeki yağlardan kurtulmanın en iyi yolu, sağlıklı beslenmeyi düzenli egzersizle birleştirmektir. Sadece diyetinizi değiştirmek kilo vermeye ve göbek yağını tam anlamıyla yakmaya yetmez, karnınızın düzleşmek yerine daha sıkı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız spor da yapmanız gerek.

Egzersiz Yaparak Düz Bir Karın Elde Etmek

Birkaç hafta içinde düz bir karın elde etmek istiyorsanız motive olmanız ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Spor yaparak; kardiyo ve karın egzersizleri yaparak düz bir karın elde edebilirsiniz. Yağ yakan yiyecekler yiyerek, aşırı yemek yemeden kaçınarak ve koşu gibi kardiyo egzersizleri ile yağları eriterek göbek yağlarından kurtulmak çok daha kolay olacak!

Koşan üç insan silüeti
Karna odaklanan egzersizler yaparken düzenli beslendiğinizde karın kaslarınızın gözle görülür hâle geldiğini siz de fark edeceksiniz. | Kaynak: Unsplash

Mesela Superprof'tan özel bir fitness eğitmeninden birkaç egzersiz dersi alarak daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu profesyonel eğitmen aynı zamanda size nasıl hızlı bir şekilde karın bölgesi yağları eritme konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Mümkün olduğunca çabuk sonuç almak istiyorsunuz, değil mi?

Özel bir eğitmen muhtemelen size çapraz karın kası olan transversus abdominis üzerinde çalışmanızı söyleyecektir. Egzersizlerinizle ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda onlarla iletişime geçebilirsiniz. Sonuçta karın kaslarınız üzerinde çalışmak uzun bir süreçtir.

İki gün içinde büyük değişiklikler görmeyi bekleyerek aynaya bakmayın. Vücudunuz yağ depolar ve birkaç gün içinde bu yağlardan kurtulamazsınız.

Dediğimiz gibi ne kadar çok çaba harcarsanız hedeflerinize o kadar çabuk ulaşırsınız. Şimdi hepsini uygulamaya koymanız gerek!

Tabii ki göbek yağını eritmenin birçok yolu var ancak bir yerinizi incitme riskini almadan ve yanlış hareketler yaparak zaman harcamadan göbek yağlarından kurtulmak için başlarda yüksek yoğunluklu antrenmanlardan kaçınmalısınız.

Şişkinlikten Kaçının

Pek çoğumuz fazla yağ yemesek de karın bölgesindeki yağlardan kurtulmakta zorlanıyoruz. Bu sorunun nedeni şişkinlik olabilir. Asıl sorun karın yağlarınız olmadığında göbek yağlarından kurtulmak ve bir six pack sahibi olmak çok daha zordur. Bu durumda göbek yağını azaltmak değil, şişkinliği azaltmak istersiniz!

Şişkinliğe genellikle lif açısından zengin gıdalar veya sindirim sistemimizi daha fazla çalıştıran şekerli veya yağlı yiyecekler neden olur. Bu kalori yakmakla ilgili olmadığından yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor.

Sindirim sisteminize dikkat etmeye çalışın ve birkaç gün veya saat içinde daha az şişkin hissettiğinizi fark edeceksiniz. Düz bir karın elde etmek ve şişkinliği önlemek için yapmanız gerekenler şöyle:

  • Sindirime yardımcı olmak için yemeklerinizi uzun uzun çiğneyin
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin
  • Akşam yemeğini erken yiyin, böylece yatana kadar yemeğinizi sindirmeye vaktiniz olur
  • Tatlı olarak meyve yemekten kaçının ancak ara öğün olarak meyve yemeyi ihmal etmeyin
  • Süt ve bazı sebzeleri çok tüketmekten kaçının
  • Sindirimi kolaylaştırmak için kuru sebzeleri geceleri ıslatıp gün içinde öyle tüketin

Fark edebileceğiniz gibi sadece yemek yeme şeklinizi değiştirerek daha düz bir karın elde edebilirsiniz. Çoğumuz hayatımız boyunca farklı diyetler denemişizdir. Doğru yolda ilerlemek için bir beslenme uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz.

Vücudunuzu Dinleyin

Düz bir karna sahip olmanız için size verebileceğimiz en iyi tavsiye, vücudunuzu dinlemenizdir. Herkes farklı olduğu için düz bir karına sahip olmanın tam olarak ne kadar süreceğini söylemek zordur. Yani karın bölgesi yağları nasıl eritilir ve ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı yok.

Karnını tutan kot pantolonlu kadın
Şişlik hissini önlemek için gün içinde yediklerinize ve içeriklerine dikkat etmelisiniz. | Kaynak: Unsplash

Ne kadar farklı insan varsa o kadar farklı vücut tipi vardır ve hedefleriniz, yaşam tarzınız ve bütçeniz hedeflerinize ne kadar çabuk ulaşacağınızı belirler. Hepimiz vücudumuza değer vermeli ve iyi bakmalıyız.

Göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız vücudunuzun size ne söylediğine dikkat etmelisiniz. Egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek bel çevrenizden ve göbek yağlarınızdan birkaç ay içinde kurtulabilirsiniz.

Kendinize gereksiz baskı uygulamayın. Birkaç kilodan kurtulmak için kendinizi aç bırakmayın veya sağlığınızı riske atmayın. Daha genel hedeflere odaklanın ve elde ettiğiniz herhangi bir sonuçla gurur duyun.

Anlayacağınız gibi her birimiz farklı olduğumuz için düz bir karın elde etmenin öyle çok da hızlı bir çözümü yok. Bununla birlikte doğru beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak sadece birkaç ay içinde hayallerinizdeki karna ulaşmanız mümkün!

Superprof'ta üç türde fitness eğitimi var: Yüz yüze, online ve grup dersleri. Her birinin artıları ve eksileri vardır ve hangisinin sizin için uygun olduğunu siz seçmelisiniz.

Yüz yüze eğitimlerde sadece siz ve fitness eğitmeniniz olursunuz. Bu durumda güçlü ve zayıf yönlerinizin göz önünde bulundurulduğu özel bir fitness planı ve dersleri için ödeme yaparsınız. Bu tür derslerin maliyeti daha yüksek olsa da en hızlı sonucu da bu tür derslerle alırsınız.

Online eğitimler de yüz yüze derslerle benzer şekilde ilerler. Aralarındaki temel fark eğitmeninizin yanınızda olmaması, bunun yerine eğitimi web kamerası aracılığıyla yürütmesidir. Bu tür eğitimler akademik konular için daha iyi olsa da web kamerası aracılığıyla eğitim sunan fitness eğitmenleri de var. Ayrıca online dersler yüz yüze derslerden daha ucuz olabiliyor. Çünkü öğretmenin yol masrafı vs. olmuyor.

Son olarak grup dersleri, bir eğitmen ve birkaç katılımcı ile geleneksel fitness derslerine benzer. Bunlar genellikle en ucuz seçeneklerdir çünkü öğretmen bir saatini sadece size değil, bir grup insana ayırır. Ancak bu, öğretmenin sürekli sizle ilgilenemeyebileceği anlamına gelir.

Bu seçeneklerden birine karar verip hemen bugün iç karın yağları nasıl eritilir öğrenmeye ne dersiniz?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.