Evde eğitmenle spor yapmanın iki yolu vardır: Personal trainer ile bire bir dersler yapmak ve online bir spor koçundan eğitim almak.

Online fitness hocası esneme, kas geliştirme, fit olma veya kardiyo gibi konularda size yardımcı olabilir. Gelişmenizi bilgisayardan veya telefondan takip edebilir.

Superprof ile bu makalede en iyi sağlık ve fitness uygulamalarını öğrenebilir, internetteki en iyi online fitness videolarını izleyebilirsiniz! Aynı zamanda ister İstanbul personal trainer ister başka şehirlerdeki personal trainer seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

En iyi Personal Trainer öğretmenleri müsait
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (15 yorum)
Tarık
₺135
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (15 yorum)
Tarık
₺135
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

En İyi Sağlık ve Fitness Uygulamaları

1980'lerden bu yana spor koçluğu epey gelişti. Artık evde spor yapabiliyor ve hatta online personal trainer ile çalışabiliyorsunuz! En iyi fitness uygulamaları ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fitness matı ağırlıklar ve kalori sayan akıllı saat
Egzersiz yaparken akıllı telefonunuz veya saatinizi kullanarak takibinizi yapın! | Kaynak: Pexels

Peki, koşu gibi bir egzersiz için bir uygulama kullanmanın yararları ne olabilir? Birçok açıdan bu uygulamaların faydasını görebilirsiniz:

 • Daha sağlıklı ve zinde olun - Diyabet, yüksek tansiyon, astım gibi bir durumunuz varsa iyi bir uygulama bu gibi sağlık durumlarınızı göz önünde bulundurarak performansınızı takip edebilir. Böylece kaydettiğiniz ilerlemeyi kolayca görebilir ve doktorunuzla da paylaşabilirsiniz.
 • Paradan tasarruf edin - Fitness eğitmenleri çok pahalı olabiliyor. Bu nedenle ücretsiz veya düşük ücretli bir uygulama forma girmenize yardımcı olacak harika bir alternatif olabilir. Kardiyo, fitness, yoga... Ne yapmak istiyor olursanız olun kendinize göre bir uygulama mutlaka bulacaksınız!
 • Hedeflerinize ulaşın - İster üst vücudunuzu güçlendirmek, karın kaslarınızı şekillendirmek veya ciğerlerinizi geliştirmek istiyor olun; ne yapmak istediğinizden ve neyi başarmak istediğinizden emin olduktan sonra başarıya giden yolda size yardımcı olabilecek birkaç farklı uygulama kullanabilirsiniz.

Sağlık ve fitness uygulamaları veri toplayarak hareketlerinizi ve ilerlemenizi takip eder.

Günümüzde akıllı telefonlarımızla kaç adım attığımızı, ne kadar kalori yaktığımızı, uyku düzenimizin ne kadar iyi olduğunu kontrol edebiliyoruz. Hatta akıllı saatlerde işimizi daha da kolaylaştırıyor. Peki, telefonunuzu biraz da kendinize meydan okumak için kullanmaya ne dersiniz?

Şimdi hemen birkaç uygulamadan bahsedelim.

Zombies, race: Çok ama çok eğlenceli bir program! Spor salonuna düzenli olarak gitmekte zorlananlar, programı aşırı ciddiye bindirince sıkılanlar için bu uygulama çok eğlenceli olabilir. Yapmanız gereken tek şey kulaklığınızı takmak, bir görev seçmek ve talimatları yerine getirmek olacak. Bu oyuna kendinizi kaptırınca gittikçe daha fazla görev tamamlamak isteyeceksiniz. Bu da sürekli zinde olmanızı sağlayacak.

Runtastic: Koşmayı sevenler için harika bir program. Bu uygulamayla hedefleri kendiniz belirleyebilir, size özel bir programla spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Strava: Bisikletçiler için ideal. Dünyanın her yerindeki insanlarla kendi değerlerinizi ve egzersizinizi karşılaştırabilirsiniz. Yeni hedefler belirleyerek kendinizi deneyebilirsiniz.

Domyos Live: Bu uygulamanın belki de en güzel yanı, canlı dersleri hiçbir ücret ödemeden takip etmek olabilir! Mesela pilates, zumba, HIIT ve yoga gibi dünyanın her yerinde yapılan derslere evden katılabilirsiniz. Hem de tamamen ücretsiz!

Nike+ Training Club: Bir spor devinden bekleneceği gibi Nike, antrenörler ve yıldız sporcuların hazırladığı yüzlerce antrenman planını içeren bir uygulama ile karşımızda! İlerlemenizi takip etmek için geçmişinize de bakabiliyorsunuz. Çalıştırmak istediğiniz bölgeyi kendiniz seçebiliyorsunuz. Uzun süreli bir antrenman programı istediğinizde antrenmanınızın uzunluğunu da kendiniz belirleyerek gün gün belirlenmiş bir programa saniyeler içinde sahip olabiliyorsunuz!

Freeletics: İster evde ister dışarıda, yurt dışında veya başka bir şehirde, nerede olursanız olun spor yapmak istediğinizde yanınızda olacak harika bir uygulama!

Peki, sağlık ve fitness uygulamaları evde online bir antrenörle çalışırken de işinize yarayacak mı? Onun programıyla uyumlu olacak mı? Bunun için antrenörünüzle aynı uygulamayı kullanabilirsiniz. Böylece antrenörünüz sizin kendi kendinize yaptığınız egzersizleri de takip edebilir. Bu uygulamaların arasından seçim yapamadıysanız online fitness eğitmeninize de danışabilirsiniz.

Personal Training için Online Alternatifler

İnternet artık çok gelişti, birçok şeyi online halledebiliyoruz. Peki, antrenmanlarımızı neden online yapmalıyız?

 • Ulaşılabilirlik: Akşam saat 10'da kardiyo egzersizi mi yapmak istiyorsunuz? İnternet sayesinde hemen kendinize göre bir program bulabilirsiniz! En sevdiğiniz derslere ve programlara birkaç tıkla 7/24 ulaşabilirsiniz.
 • Ücretsiz: Birçok online personal trainer videosu ücretsizdir. Spor salonunda alacağınız eğitimde böyle bir şey tabii ki söz konusu olmuyor. YouTube gibi sitelerle siz de egzersiz yapmaya başlayabilir ve milyonlarca ücretsiz ders bulabilirsiniz.
 • Çeşitli yöntemler: İspanyolca egzersiz videolarıyla spor yaparken yeni bir dil öğrenmeye ne dersiniz? Özellikle öğrenmek istediğiniz bir dil varsa o dildeki spor videolarını aratarak dinleme ve duyduğunu anlama becerilerinizi geliştirirken sporunuzu yapabilirsiniz.
 • Son çıkan spor trendlerine ayak uydurun: İnternette çığır açan tüm ısınma, esneme, kardiyo ve ağırlık trendlerini kolayca takip edin.
Personal trainer ile spor yapan kadın
Personal training herkese uygun olmayabilir. Online dersleri denemeye ne dersiniz? | Kaynak: Pexels

Online eğitimin tek faydası tabii ki teknik konular değildir. Birçok açıdan daha sağlıklı olmanızı sağlar:

 • Forma girin ve obeziteyle savaşın: Formda kalmak, kilo vermek, daha enerjik hissetmek için kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Güvenli spor: Spor salonundaki yüzlerce ekipmanı kullanmaya çalışmak yerine evde spor yapmak çok daha güvenli olabilir. Tabii ki tamamen risksiz de olmayacaktır. Bu nedenle online videolarınızı ve koçlarınızı seçerken dikkatli olun ve bir yerinizi incitmemek için talimatları doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.
 • Yaşam tarzınızı geliştirin: Dayanıklılığınızı artırın ve diyet programlarıyla beslenmenizi geliştirin. Düzenli egzersiz daha sağlıklı ve dayanıklı olmanızı sağlar. Uykunuzu düzenler ve ruh hâlinizi pozitif etkiler.

Fitness ve kilo verme konusunda size birçok açıdan yardımcı olabilecek birçok site var. FİTBlog, Muscle&Fitness, Fitwell, Ağırsağlam bunlardan sadece birkaç tanesi. Eğlenceli ve kolay hazır antrenmanlar arıyorsanız Darebee'yi mutlaka denemelisiniz! Her güne farklı programlar veren, her ay farklı bir challenge çıkaran, iyi bir plan oluşturmanızı sağlayacak olan Darebee ile kuralları kendiniz yazabilirsiniz!

Ama çok dikkatli olmalısınız çünkü online eğitimle bire bir eğitim aynı şey değildir. Online antrenmanlarda pasif bir atletsinizdir. Sizinle bire bir ilgilenecek biri yoktur. Ama özel bir fitness eğitmenine sorular sorabilir, hedeflerinizden bahsedebilir, yeteneklerinize göre bir egzersiz planı oluşturabilirsiniz. Tabii bunun da belli bir ücreti oluyor.

En İyi Online Spor Videoları

Birçok spor koçu dijitalleşen dünyaya ayak uydurmaya başladı ve derslerini YouTube'a yükledi. Günümüzde YouTube'da muhteşem fitness kanalları bulabilir ve hiçbir ücret ödemeden bu videoları izleyebilrisiniz.

Denenip onaylanan yüzlerce fitness videosuyla kendinizi geliştirebilir, ders saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz!

Spor salonunda ip atlayan adamlar
Doğru ekipmanla ve az da olsa boş yeriniz varsa evde de kolayca egzersiz yapabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Çok dikkatli olmalı ve spor koçlarınızı iyi seçmelisiniz YouTube'daki antrenörlerin hepsi iyi eğitimli koçlar değiller. Bazı kanallarda ders veren "antrenörlerinin" doğru düzgün eğitimleri bile olmayabiliyor.

Bu nedenle herhangi bir YouTube egzersiz videosunu uygulamaya karar vermeden önce kendiniz de iyi bir araştırma yapmalısınız. Mesela belli bir videodaki egzersizler hoşunuza gitmiş olsa bile yapılan hareketleri farklı sayfalardan araştırarak ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 • Karın kasları mı istiyorsunuz? Fitness Blender'da güvenli ve verimli bir egzersiz için özel olarak tasarlanmış birçok farklı egzersiz videosu bulabilirsiniz. On dakika deyip de geçmeyin, birkaç hafta sonra karnınızdaki kasları görmeye başlayabilirsiniz!
 • Genel olarak kaslarınızı mı geliştirmek istiyorsunuz? Biseps, triseps, sırt ve göğüs kasları için birçok antrenman içeren bir kanal: Six Pack Abs!
 • Kardiyo antrenmanları: Kilo vermek, kalori yakmak ve formda kalmak istiyorsanız tüm vücudunuzu hedef alan yarım saatlik yoğun bir antrenman için Pop Sugar Fitness'a mutlaka bakın!

Bunlar dışında YouTube'da gerçekten milyonlarca video bulabilirsiniz. Herkes mutlaka aradığını buluyor! İster yoga yaparak kilo vermek isteyin, ister egzersizden önce ısınma hareketleri arıyor olun, ister dans ederek spor yapmak isteyin; keyif alabileceğiniz ve hedeflerinize uyan bir şey mutlaka bulacaksınız.

Evde egzersiz yapmanın birçok avantajı var. Evden ayrılmak zorunda olmamanız da bunlardan bir tanesi! İster uzaktan fitness eğitimi alıyor olun ister videolar izliyor olun; tek yapmanız gereken bilgisayarınızı veya telefonunuzu açmak olacak. Sürekli evde spor yapmak sıkıcı geldiğindeyse matınızı alıp dışarıya sakin bir alana çıkabilirsiniz!

Eğer antrenörünüz size geliyorsa kaytarma gibi bir şansınız da olmayacak! Spor salonuna abone olan çoğu kişi bir süre sonra hevesini kaybedebiliyor veya sürekli bir yerden bir yere gitmek istemiyor. Özel spor koçunuz evinize geldiğinde bu sorun ortadan kalkıyor ve her seferinde harika bir egzersiz yapmış oluyorsunuz!

Egzersiz yapmak için iç ve dış mekânları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Etrafınızda daha önce hiç fark etmediğiniz eşyalar harika bir spor aleti olabilir! Instagram'da da evde fitness videoları çeken birçok farklı antrenöre rastlamışsınızdır. Bunlar arasından size ilham verenleri takip ederek motivasyonunuzu koruyabilirsiniz.

Motivasyonunuzu kaybettiğinizi düşünürseniz veya birkaç dersten sonra pes etmek isterseniz özel bir eğitmenle bire bir dersler veya grup dersleri yapmak daha iyi bir fikir olabilir!

Kısacası:

 • Akıllı telefonunuzdaki uygulamalar kişisel verilerinizi kaydederken ilerlemenizi takip eder. Size çeşitli programlar sunar. Performansınızı artırmak için neler yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olur.
 • Online fitness dersleri ve kursları, bire bir fitness eğitiminden çok daha ekonomiktir.
 • Dikkatli olun! Online koçların hepsi eğitimli kişiler değiller. Egzersizden önce dikkat etmeniz gereken, yaralanmalara sebep olabilecek noktalara değinmeyebilirler. Araştırmanızı iyi yapın ve kendinizi çok da zorlamayın.
 • Evde egzersiz yaparken motivasyonunuzu korumak zor olabilir. Online bir spor koçundan uzaktan fitness eğitimi alabilirsiniz!
>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.