Birçok insan fiziğinden ve özellikle de göbeğinden memnun değil. Maalesef kilo vermek aldığınız kadar kolay olmuyor. Kötü bir diyet ve tersiz egzersiz kilo alımına yol açıyor. Sonrasında obeziteye kadar ilerleyebiliyor.

Düz bir karın istiyorsanız düşük kalorili bir diyetle kilo verme sürecine başlayabilirsiniz. Ancak sadece bu yeterli olmayacaktır. En iyisi sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi aksatmamak olur.

Bu söylediklerimiz herkes için geçerli olmayabiliyor. Ancak göbeğiniz gitsin ve karnınız şekillensin istiyorsanız özellikle kardiyo yapmanız gerekecek. Bunun yanında karın kaslarına odaklanan hareketler de yapmalısınız.

Eğer karın yağlarını nasıl eritebilirim diye soruyorsanız bu makalemizde size birkaç tavsiyemiz olacak.

En iyi Personal Trainer öğretmenleri müsait
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (15 yorum)
Tarık
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (15 yorum)
Tarık
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Hedeflerinizi Belirleyin ve Motive Olun

Düz bir karın istiyor ve simitten kurtulmak istiyorsanız tabii ki tek bir günde istediğinize kavuşamayacaksınız. Kilo vererek düz bir karın elde etmek için motivasyonunuzu korumalı ve belli bir hedef belirlemelisiniz. Mesela kendinize bir kilo hedefi koyabilir veya şimdi size küçük gelen bir kıyafeti giyebilmeyi hedef olarak belirleyebilirsiniz. Seçenekler sonsuz, seçim size kalmış!

Göbeği açık giyinmiş uzun saçlı kadın
Hedeflerinizin başlarda küçük ve ulaşılabilir olduğundan emin olun. | Kaynak: Unsplash

Bazen göbeğimizden dolayı bazı kıyafetleri giymekten kaçınırız. Özellikle de yaz aylarında sahillerde. Bazı insanlar göbeğinden sıkınıp çekinir veya görüntüsü hoşuna gitmez. Bazıları rahatsız olur, bazılarıysa daha sağlıklı olmak için yağlarından kurtulmak ister. Sebebi ne olursa olsun, bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız bol bol motivasyona ihtiyacınız olacak.

Ancak programınızda açık ve net hedefler olmalı. Birkaç hafta sonra gözle görülür bir sonuç olmadığında çoğu insan pes etmiyor. Ancak sabırlı olursanız emeklerinizin karşılığını mutlaka alacaksınız!

Egzersizlerin işe yaramayacağını düşünenler şunu unutmamalı:

"Bazı şeylere zor olduğu için cesaret edemiyor değiliz, cesaret etmediğimiz için zorlar." - Seneca

Fit bir karna sahip olmak ve basenlerden kurtulmak istiyorsanız ertelemeyi bırakıp hemen bugün yağ yakmaya başlamalısınız!

Tabii ki doğru beslenmiyorsanız tüm o egzersizlerin de pek bir anlamı kalmayacaktır.

Daha Düz Bir Karın için Kaslarınızı Çalıştırın

Düz bir karın elde etmek için karın kaslarınızı harekete geçirmeniz gerek. Karın kaslarını çalıştıran egzersizler kas kütlenizi artırırken yağ yakmanızı sağlar.

Öncelikle birkaç nefes egzersizi yapmanızı öneriyoruz. Uzanın ve ayaklarınızı kendinize çekin. Daha sonra karnınızı sıkmadan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken karın kaslarınızı sıkın. Böylece egzersizlerden önce biraz da karnınızı ısıtmış olursunuz.

Karnınızı sıkılaştırmak için yapabileceğiniz başka egzersizler de var:

 • Normal ve ters crunch
 • Mountain climbers
 • Karın vakumu
 • Karın germe
 • Oblique crunch
 • Egzersiz topuyla karın hareketleri
 • Ağırlıklı crunch
 • Plank

En önemlisi de çapraz karın kaslarınızı çalıştırmanız. Bu kaslar karın bölgesindeki en derin yerlerdir. Yani buraları çalıştırdığınızda bağırsaklarınızı da desteklemiş olacaksınız. Böylece göbeğiniz de daha az sarkmaya başlayacak.

Göbekten kurtulup karın kaslarınızı çıkarmak için crunch harika bir egzersizdir. Ancak bir yerinizi incitmemeye dikkat edin. Dilerseniz ilk başlarda bir personal trainer ile çalışabilirsiniz.

Plank ise düzgün yapıldığında oldukça etkili bir hareket. Daha düz bir karın elde ederken yağ yakabilirsiniz.

Egzersizlerinize çeşitlilik katarak vaktinizi daha güzel değerlendirebilirsiniz. Başlarda çok hareket yapmaya çalışmayın. Egzersiz sürenizi çok uzun tutmayın.

Kalori Yakmak ve Kilo Vermek için Egzersizler

Kilo vermek için kalori yakma hızınızı artıracak aktiviteler ve sporlar yapmalısınız. Hangisini seçerseniz seçin metabolizmanız hızlanacaktır. Mesela ip atlamak, yağ yakmanızı sağlarken daha düz bir karna ulaşmanızı kolaylaştıracak bir fiziksel aktivitedir.

Gün doğumunda ormanda spor yapan kadın
Kardiyo, yağ yakmanın en iyi yollarından biridir. | Kaynak: Unsplash

İşte yağ yakıp düz bir karna sahip olmanızı sağlayacak diğer aktiviteler:

 • Kürek çekme
 • Egzersiz bisikleti
 • Cross-country kayak (Kayaklı koşu)
 • Box
 • Squash
 • Zumba
 • Rugby
 • Koşu
 • Yüzme (ve diğer su sporları)

Bu gibi sporlar pek size göre değilse endişelenmeyin!

Hangi sporu yaptığınız fark etmez, her türlü yağ yakmaya başlayacaksınız. Üstelik egzersiz yapmak stresi azaltır ve çoğu insana genel anlamda bir mutluluk verir.

Ayrıca kardiyovasküler sisteminizi çalıştıracak egzersizler de yapabilirsiniz. Genel olarak bu egzersizler yüksek miktarda kalori yakar. 

Bu egzersizlere şöyle örnek verebiliriz: Bisiklet, hızlı yürüyüş (power walking), yüzme, yüksek yoğunlukta dans.

Artık yağ yakmaya başlayabilir ve simidinize yavaş yavaş veda edebilirsiniz!

Düz Bir Karın için Tavsiyeler

İnternette birçok sitede karın yağları yakma hareketleri ve sıkılaşmak için ipuçları görüyoruz. CrossFit veya Circuit Training yani dairesel antrenman da deneyebileceğiniz sporlar arasında.

Spor sütyenli taytlı köprüye yaslanmış karın kaslı kadın
Vazgeçmeyin, eninde sonunda harcadığınız emeklerin karşılığını alacaksınız! | Kaynak: Unsplash

Karın kaslarınızı geliştirecek hareketler yaparken vücudunuzun diğer kısımlarını da çalıştırmayı unutmayın. Ne de olsa ne kadar çok egzersiz yaparsanız o kadar çok kalori harcarsınız!

Sağlıklı bir hayat yaşamıyorsanız sadece egzersiz yapmak mucizeler yaratmaz. Kendinizi sürekli aç bırakmak zorunda da değilsiniz. Sadece diyetinizde lifli ve proteinli, az yağlı gıdalara daha çok yer vermeniz gerekecek.

Mutlaka bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Ayrıca suyu ihmal etmemelisiniz. Yeşil çay, kahve, baharatlı yiyecekler de bu süreçte size yardımcı olacaktır. En önemlisi de kilo verme sürecinde yediğiniz şeylerin gerçekten de sağlıklı olduğundan emin olun! Meyveli yoğurt veya hazır salatalar gibi masum görünen yiyeceklere kanmayın.

Ayrıca sindirim sisteminizin iyi çalışmasına da dikkat etmelisiniz. Sonuçta sindirim, kilo verme sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Bu nedenle lifli yiyeceklere çok ihtiyacınız olacak.

Karın kaslarınızı ortaya çıkaracak en güzel şey iyi bir egzersiz planı ve sağlıklı beslenmedir. Bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmak için gereksiz yemeyi kesmelisiniz. Öğünlerinizi doyacak şekilde hazırlamalısınız. Porsiyonlarınızı küçültmeye odaklanmalısınız. İşlenmiş yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Herkesin bünyesi ve yeme alışkanlıkları farklı olduğundan bu konuda da bir personal trainer veya beslenme uzmanı ile görüşmek en mantıklısı olabilir.

Artık karın yağlarını ne eritir, bel ve karın bölgesi yağları nasıl eritilir öğrendiğinize göre özel bir fitness eğitmeninden veya spor hocasından özel dersler almaktan bahsedelim. Superprof'ta üç farklı şekilde ders alabilirsiniz: Yüz yüze, uzaktan pt dersleri ve grup dersleri. Her birinin kendine göre artıları ve eksileri var. Siz kendiniz için en iyi olanını seçebilirsiniz.

Yüz yüze derslerde sadece siz ve öğretmeniniz olursunuz. Dersler sadece size göre şekillenir. Sizin güçlü ve zayıf yönleriniz dikkate alınır, öğretmen dersleri öğrenme şeklinize göre anlatır. Aklınıza takılan soruları istediğiniz zaman sorabilirsiniz. En pahalı seçenek bu olsa da en hızlı sonuçları bu derslerle alma ihtimaliniz çok yüksek.

Online dersler de aslında yüz yüze derslerin aynısı oluyor ancak öğretmen yanınızda olmadığından size direkt müdahale edemiyor. Hareketlerinizi düzeltemiyor, bazen yanınızda olmadığı için siz de konsantre olmada zorlanabiliyorsunuz. Ancak online dersler yüz yüze derslerden daha ucuz olabiliyor.

Son olarak da grup derslerinden bahsedelim. Grup fitness dersleri aslında çok da yabancı olduğumuz bir şey değil. Üstelik bu üç seçeneğin en ucuzu da grup dersleri. Ancak sizden başka insanlar da olacağı için öğretmen sizinle bire bir pek ilgilenemeyebilir. Gözü hep sizde olmayabilir ve bu da kendinizi daha yavaş geliştirmenize sebep olabilir.

Siz de ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uyan bir yöntem seçin ve çalışmalara hemen başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.