Egzersiz yapmak ve fit olmak için milyonlarca sebebiniz var! Forma girmek, kilo vermek ve genel olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek harika bir duygudur ve evde veya dışarıda izleyeceğiniz fitness programları bunu başarmanıza yardımcı olacaktır!

Superprof ile harika bir fitness programının egzersiz yöntemlerini doğru bir şekilde uygulamayı ve hedeflerinize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sürekli meşgulseniz ve spora ayıracak çok zamanınız yoksa iyi bir online fitness eğitmeni, zamanınızı en iyi şekilde kullanmak ve egzersiz programınızı günlük programınıza uydurmanıza yardımcı olmak için en iyi çözüm olabilir.

En iyi Personal Trainer öğretmenleri müsait
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (42 yorum)
İbrahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (17 yorum)
Tarık
₺162
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (15 yorum)
Büşra
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (42 yorum)
İbrahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tarık
5
5 (17 yorum)
Tarık
₺162
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (15 yorum)
Büşra
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (12 yorum)
Anastasia
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dora
5
5 (8 yorum)
Dora
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Evde Fitness Yapmanın Avantajları

Çocukları okula götürmeden önce sabah 6'da bir spor dersine ya da bütün gün ayakta kaldıktan sonra akşam 10'da bir fitness dersine girmekle ilgili düşünceleriniz neler? Bunun pek de çekici bir düşünce olmadığını düşünüyoruz.

Mat üzerinde spor yapan beyaz giyinen kadın
Egzersiz matınız için ayıracağınız bir alan olduktan sonra her yerde egzersiz yapabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Bir spor eğitmeni ile çalışmanın ilk avantajı, dersleri yapmak için evinize gelebilmeleridir. Meşgul insanlar için bu büyük rahatlık olabilir: Kendi evinizin rahatlığında ders yapabilir ve size uygun zamanlarda egzersizini planlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken antrenörünüzle önceden görüşmek ve sporunuzu programınıza mükemmel bir şekilde uyarlamaktır!

Evinizden veya online uzaktan pt ile spor yapmanın bir diğer avantajı da kazaları ve yaralanmaları önleyebilmenizdir.

Eğitmeniniz vücut ve egzersiz hakkında yeterli bilgi sahibi olacaktır. Bu nedenle size nasıl doğru bir şekilde egzersiz yapacağınızı öğretebilecektir. Birinin denetimi olmadan yeni hareketler denemek biraz riskli olabiliyor.

Gerçekten bir değişim görmek için her şeyi doğru yapmanız ve herhangi bir kötü alışkanlık edinmemeniz çok önemlidir. Spor yaparken ne yaptığınızı bilmemeniz ciddi bir yaralanmaya da neden olabilir, bu nedenle bir fitness programına her başladığınızda profesyonel yardım almak en iyisidir.

Görünür ve etkili sonuçlar almanızı sağlayacak bir eğitmen bulun ve onlarla uzun vadeli bir plana başlamadan önce araştırmanızı yapın. Eğitmeninizin daha önce birlikte çalıştığı öğrencilere bakın. Değerlendirmelerini ve başarı hikâyelerini okuyun.

Bir spor salonuna yazıldığınızda programınızı aksatmak çok kolaydır çünkü kimse ne kadar geldiğinizi kontrol etmez. Ancak PT ile bu kadar kolay kurtulamazsınız!

Bir fitness veya kilo verme programına başlarken beslenmenizi iyileştirmek de son derece önemlidir. Yüksek proteinli bir yemek planını uygulayın ve yaptığınız aktivitelere uygun bir şekilde beslendiğinizden emin olun.

Evinizde Personal Training Dersleri

Evinizde fitness yapmak için büyük bir malikânede yaşamak zorunda değilsiniz.

Örneğin oturma odanızda en azından bir egzersiz matı koymak için boş bir alan olması yeterli olacaktır. Biraz temiz hava almak ve serinlemek için mümkünse pencerenin yakınında da egzersiz yapabilirsiniz.

Bir bahçeniz varsa ve çok soğuk değilse çok şanslısınız! Neden bu açık havayı bir fitness alanına dönüştürmeyesiniz? Yeteri kadar alanınız ve temiz havanız olacak ve mobilyalarınıza zarar verme olasılığınız da azalacak!

Eviniz çok küçük olsa bile egzersiz yapabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Yatağınızın kenarını veya bir sandalyeyi antrenmanınızda size yardımcı olacak şekilde kullanarak mobilyalarınızı da spor aletlerine dönüştürebilirsiniz!

Yere koyacağınız matla mekik, sit-up, squat, burpe, esneme gibi her türlü egzersizi yapabilirsiniz. Egzersizlerinizde yaratıcılığınızı kullanın!

Ya da fitness dersleri alabilirsiniz! Şehrinizdeki fitness öğretmenleri için Superprof'ta basit bir arama yapmanız yeterli olacak.

Online Fitness Dersleri Etkili mi?

Kişisel bir spor hocası tutmak yerine her şeyi kendiniz yapmaya karar verebilir ve internetteki kişisel eğitmenlerin sunduğu bir dizi personal training programından yararlanabilirsiniz.

Çevrimiçi bir spor koçu ile spor yapmanın pek çok faydası vardır; boş olduğunuz zamanlara göre antrenman yapmak istediğiniz saatleri kendiniz seçebilirsiniz. Ve harika sonuçlar elde etmek için harika fitness programlarını takip edebilirsiniz. İyi bir fitness programı ile şu sonuçları elde edebileceksiniz:

  • Kilo verme
  • Düz bir karın
  • Güçlenme ve kaslanma
  • Esneme ve rahatlatıcı egzersizler

Online derslerle deneme yanılma yöntemiyle program oluşturma olanağınız da var. Bir şeyi deneyip beğenmediğinizde bırakıp başka bir şey bulabilirsiniz. Online koçluk, sizin için neyin işe yaradığını hızlı bir şekilde bulmak için harika bir yoldur.

Bazı online fitness programları ve uygulamaları, fit kalmanızı ve ilerlemenizi izlemenizi sağlayacak aksesuarlarla da uyumludur (FitBit ve Apple Watch gibi). Bazıları belirli spor türünde uzmanlaşabiliyor. Mesela sadece koşu veya yürüyüş için özel programlar bulabilirsiniz.

Dışarıda (koşu veya bisiklet gibi) egzersizler yapıyorsanız ve kendinizi motive olmuş hissediyorsanız egzersizlerinizi online platformlarda arkadaşlarınızla ve dünyanın farklı yerlerindeki sporcularla da paylaşabilirsiniz!

Online eğitimin en çok gerektirdiği şey motivasyondur. İstediğiniz sonuçları elde edebilmeniz için program boyunca motive olmanız gerekecek.

Çok zorlanacağınızı hissediyorsanız veya tek başına spor yapmak için öz disiplininiz yoksa online bir eğitmenden ziyade gerçek hayattaki bir personal trainer ile çalışmanız daha faydalı olabilir.

En Çok Kullanılan Online Training Programları Neler?

Arama motorunuza "online fitness eğitimi" yazdığınızda göz atabileceğiniz çok sayıda farklı koçluk programı ve personal training sitesi bulacaksınız.

Siyah mat üzerinde spor yapan erkek
Evde online fitness programlarını takip ederek basit ve eğlenceli sporlar yapabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Karşınıza milyonlarca sonuç çıkacak. Aralarından seçim yaparken az önce de bahsettiğimiz gibi deneme yanılma yöntemiyle karar verebilirsiniz. Biz şimdi birkaçından bahsedelim.

İnternette milyonlarca izlenmeye ulaşan Chloe Ting'in egzersizleriyle kısa sürede çok büyük değişimler elde edebilirsiniz! Tabii ki bu sırada beslenmenize de dikkat etmeniz gerek. Chloe Ting'in sitesinde veya YouTube kanalında 14 günlük veya bir aylık programlar bulabilir, her gün ne yapacağınızı ayrı ayrı görebilirsiniz.

İşinize yarayabilecek bir diğer site ise kesinlikle DAREBEE. Hazır programlarıyla saatlerce arama yapmanıza gerek kalmadan sporunuza hemen başlayabilirsiniz! Dilerseniz filtre kısmından çalıştırmak istediğiniz bölgeleri ve yapmak istediğiniz spor türünü de seçebilirsiniz. Farklı zorluk seviyeleriyle spora yeni başlayanlar ve uzun süredir spor yapanlar için harika seçenekler sunuyor.

Karşınıza hemen çıkacak bir diğer site ise Fitness Aktif. Ücretsiz veya ücretli programlarından sizin için en uygun olanını seçerek vücudunuzu değiştirmeye ve fit bir hayatı benimsemeye bir an önce başlayabilirsiniz. Başlangıç seviyesi, orta seviye ve ileri seviye programlarıyla herkes için bir program var!

Muscle and Fitness da farklı uzunluklarda ayrıntılı antrenman programları sunuyor. Bu programlarda her hareketi kaç set ve kaç tekrar yapacağınızı, dinlenme sürelerini, hareketlerin nasıl yapıldığını da görebilirsiniz.

Egzersiz fikirleri veya fitness tavsiyeleri ararken YouTube'u da unutmayın. Dansla egzersizler, ısınma hareketleri, ağırlık programları... Aklınıza gelebilecek her türlü spor ve egzersiz için nitelikli eğitmenler tarafından evde güvenli ve rahat bir şekilde yapmanız için özel olarak tasarlanan çok sayıda video bulunuyor.

İngilizce kullanabileceğiniz ve milyonların da kullandığı bir başka spor sitesi ise Fitness Blender. Spor aşığı bir çiftin kurduğu bu sitede kendinize göre bir şeyler mutlaka bulacaksınız. Fitness Blender, size ve yaşam tarzınıza mükemmel bir şekilde uyacak bir program seçebilmeniz için çeşitli uzunluk ve yoğunluklarda yüzlerce ücretsiz video sunuyor.

Harika bir YouTube kanalı olan Popsugar Fitness'tan bahsetmeden geçmeyelim. Videoları hem eğlendiriyor hem de iyi hissettiriyor ve bazen işin içine dans da giriyor! Ayrıca squat ve esneme gibi daha temel tekniklerden bazılarını gösteren videolar da bulabilirsiniz.

Antrenman videolarının süresi seviyeye göre değişiyor. Videoların çoğu 30 dakikalık bir antrenmanı hedefliyor ama tam olarak istediğiniz gibi egzersiz yaptığınızdan emin olmak için farklı yoğunluklarda ve farklı bölgeleri hedef alan videolar arasından seçim yapabilirsiniz.

Kardiyo ve dansa yoğunlaşan fitness videoları enerjinizi yerine getirebilir, böylece çok sıkı spor yapıyormuşsunuz gibi hissettirmez! Ama aslında 45 dakikalık bir antrenmanda yaklaşık 500-600 kalori yakmış olursunuz.

Artık verdiğimiz tüm bu bilgilerle birlikte online fitness programları veya YouTube videolarıyla evde egzersiz yapmayı denemek için az da olsa ilham aldığınızı umuyoruz!

Tabakta brokoli ve somon
Beslenmeniz de sporunuzu ve elde edeceğiniz sonuçları büyük ölçüde etkileyecektir. | Kaynak: Pexels

İster ücretli ister ücretsiz olsun; uygulamaya karar verdiğiniz yöntem veya eğitim programı ne olursa olsun sakatlanmaları önlemek için düzgün bir şekilde ısınmayı ve sonrasında da esnemeyi unutmayın. Seçtiğiniz antrenmanda ısınmayla ilgili hareketler yoksa hazır olduğunuzdan emin olmak için YouTube'da kısa bir ısınma veya soğuma videosu da bulabilirsiniz.

Ayrıca egzersizinizin yanı sıra doğru beslenmenin ve vücudunuza iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Her şeyde olduğu gibi fitness konusunda da ne ekerseniz onu biçersiniz! 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.