İnsanların fitness rejimleri söz konusu olduğunda boks önceleri çok yaygın değildi. Oysa, boksun bir koşu bandında dakikalar geçirmekten daha eğlenceli bir kardiyo seçeceği olduğunu söyleyebiliriz! Boks dersleri almak, son zamanlarda daha popüler hale gelse de, hala bu spor hakkında bazı önyargı ve yanlış bilinenlerler var.

Bunlardan bir tanesi, boksun erkeklere özel olduğu düşüncesi... Evet çok ilkel duruyor ancak özellikle boks kadınlar arasında böylesine profesyonel bir şekilde uygulanmıyorken yaygın inanış bu şekildeydi. Boksla ilgili yaygın olarak düşünülen şeylerden bir tanesi de, şiddetle ilişkili olduğu inancıdır. Birçok insan boksu şiddetle ilişkilendirme eğilimine sahiptir. Ancak hiçbir spor dalının olmadığı gibi, boksun da bununla hiçbir ilgisi yoktur! Aksine, boksa başlayan birçok insan düzenli antrenman yaptıktan iki üç hafta sonra stres seviyelerinde bir azalma meydana geldiğini söyleyebilirler. Bildiğiniz gibi, çok kolay bir dönem geçirmiyoruz ve gün içinde mesleki ya da ailevi bazı sebeplerle kendinizi çok gergin hissedebilirsiniz. Bütün sinirinizi ve stresinizi boks ile atmaktan daha iyi bir yol var mı?

Spor yapmak başlı başına salgılanan endorfin nedeniyle sizi mutlu hissettirirken bir de stresinizi spor aracılığıyla tekme ve yumruklarınızla atmak bu işin ekstra bir avantajı olarak karşımıza çıkıyor...

Bununla birlikte, boksu profesyonel olarak icra eden insanların röportajlarına hiç denk geldiniz mi bilmiyoruz ama boksu profesyonel olarak uygulamak isteyenler için şimdiden söylememiz gereken bazı şeyler var...

Öncelikle, boksun ne kadar istikrar ve disiplin gerektiren bir spor olduğunda bahsedelim. Million Dollar Baby ve Rocky serisindeki gibi bu içeriği konu alan filmlerde zaten zihinsel ve fiziksel olarak ne kadar dayanıklılık geliştirmeniz gerektirdiğinden bahsediliyor ve boksa başlamak isteyen insanlara bu konuda bir bilgi sağlanıyor.

Bunun yanında, boksu yalnızca hobi olarak görüyorsanız bile düzenli antrenman yapmanız ve belirli seviyede bir disipline sahip olmanız yine birçok spor branşına göre ayrıca önem taşımaktadır.

Yorgun boksçu antrenör
Boksa başladıktan sonra düzenli olarak antrenman yapmanız son derece önemlidir. | Kaynak: Pexels

Şampiyon olduğum zaman, eski kot pantolonumu üzerime geçirip, eski bir şapka takıp, sakal bırakarak, beni kimsenin tanımadığı bir kasabanın sokaklarında yürüyüşe çıkacağım ve beni, sadece ben olduğum için sevecek bir insan bulana kadarda yürüyeceğim. Bulduğumda da onu 1 milyon dolarlık arazime tepeden bakan 250 bin dolarlık evime götürüp, Cadillac arabalarımı, havanın yağmurlu olduğu günlerde kullandığım kapalı havuzumu göstereceğim ve ona İşte bunların hepsi senin, çünkü beni ben olduğum için seviyorsun diyeceğim. -Muhammed Ali

En iyi Boks öğretmenleri müsait
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Levent
5
5 (3 yorum)
Levent
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berke kr    @berke. Kr
5
5 (6 yorum)
Berke kr @berke. Kr
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Spartan
5
5 (6 yorum)
Spartan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mertcan
5
5 (5 yorum)
Mertcan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Levent
5
5 (3 yorum)
Levent
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berke kr    @berke. Kr
5
5 (6 yorum)
Berke kr @berke. Kr
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Spartan
5
5 (6 yorum)
Spartan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mertcan
5
5 (5 yorum)
Mertcan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Boks Müsabakaları Hakkında

Şimdi, Türkiye Boks Federasyonu resmi sitesinde de bulabileceğiniz ve dört kategoriye ayrılmış boks müsabakalarından gençler ve büyükler için olan Amatör Boks Müsabaka Yönetmeliği'ne ve kulüplerin sorumluluklarına bir göz atalım...

1) Gençler

Gençler Ferdi Türkiye Şampiyonası, (17-18) yaş grubundaki sporcular arasında aşağıdaki esaslara göre yapılır;

1-Yıldızlar kategorisinde bulunan boksörler kesinlikle Gençler kategorisindeki müsabakalara iştirak edemezler.

2-Müsabakalar 46 kg.dan +91 (dahil)’e kadar 13 siklet üzerinden yapılır.

3-Boksörler fotoğraflı nüfus cüzdanlarını ve vizeli lisanslarını ibraz edeceklerdir. Nüfus cüzdanı ve lisansları bulunmayanlar müsabakalara iştirak edemezler.

2) Büyükler

Büyükler Ferdi Türkiye Şampiyonası, (17-34) yaş grubundaki sporcular arasında aşağıdaki esaslara göre yapılır;

1-Müsabakalar 46 kg.dan +91 (dahil)’e kadar 13 siklet üzerinden yapılır.

2-Boksörler fotoğraflı nüfus cüzdanları ile birlikte vizeli lisanslarını ibraz edeceklerdir.

3-Vizeli lisans ve nüfus cüzdanları bulunmayanlar müsabakalara iştirak edemezler.

Kulüplerin Sorumlulukları

Madde 13-Kulüplerin sorumlulukları şunlardır:

  1. a) Boks sporu ile iştigal eden kulüpler, boks faaliyetlerini Federasyon faaliyetlerine paralel ve programlarını aksatmayacak şekilde yürütürler.
  2. b) Federasyonun her türlü faaliyetine yardımcı olmak amacıyla il, il temsilciliği ve boksla iştigal eden kuruluşlar ve kulüpler, boksörlerini ve antrenörlerini Federasyon emrine vermek, sporcu, antrenör ve hakemler Federasyonun davetine riayet etmek mecburiyetindedirler.
  3. c) Kulüpler program ve faaliyetlerini Federasyonun ve bağlı bulunduğu ilin programına uygun şekilde düzenlemek ve il müdürlüğüne tasdik ettirmek zorundadırlar.

d) Federasyon gerektiğinde faaliyet programında bulunan müsabakaların organizasyonunu öngördüğü hususları yerine getirmek kaydıyla il müdürlüklerine devredebilir, tarihlerini değiştirebilir veya iptal edebilir.

Konya'da Boks Kursları

Konya ülkemizin en fazla nüfusa sahip yedinci ilidir. Yukarıda bahsettiğimiz iller gibi, Konya için de nüfusunun fazlalığına bağlı olarak birçok opsiyon vardır. Konya'da Kick Boks eğitimi için de diğer dövüş sanatlarının eğitimi içinde birden fazla alternatifiniz vardır. Seçenekleriniz arasında:

Yolcu Jiu Jitsu Spor Kulübü

Konya'da kadın ve erkeklerde savunma sporları üzerinde yoğunlaşmış ve bu konuda eğitim almış nitelikli eğitmen kadrosuyla eğitim vermekte olan kulübe üye olarak, siz de kendinizi en iyi şekilde savunmayı öğrenebilirsiniz!

Branşlar:

Jiu Jitsu - Brazilian Jiu Jitsu

Boks- Kick Boks- Güreş

Muay Thai-Judo

Dövüş Sporları

UFC-MMA

Adres:Adres: Feritpaşa Mahallesi Nalçacı Caddesi Nişantaş Sokak No: 28/A Bulvar Siteleri 2. Blok Selçuklu / Konya

Boksör boks salonu
Konya'da birçok boks kursu seçeneğiniz vardır. | Kaynak: Pexels

Oğuz Ata Gençlik ve Spor Kulübü

Oğuz Ata Gençlik ve Spor Kulübü yine boks ve diğer dövüş sanatları konusunda eğitim almak isteyen Konyalılar için oldukça iyi bir seçenektir. Kickboks, Muay Thai, Wushu Boks ve Bisiklet branşlarında resmi kurumlardan belgeli ve alanında uzman antrenörlerle grup dersleri almanız mümkündür. Ayrıca eğer çok yoğun bir iş temponuz varsa ya da çeşitli başka sebeplerden dolayı Kickboks, Muay Thai ve savunma alanında grup seanslarına katılma olacağınız yoks

spor geçmişiniz,

sağlık durumunuz,

yaşınız,

cinsiyetiniz,

spordan beklentileriniz vs

gibi durumlar dikkate alınarak özel eğitim programları hazırlanmaktadır

Superprof Aracılığıyla Konya'da Boks Dersleri Alın

Yukarıda da detaylandırdığımız gibi, cinsiyet gözetmeksizin eğitim alması oldukça revaçta olan bir spor haline geldiğinden boks ve kick boks kursları da ülke genelinde oldukça yaygındır. Konya Kick Boks salonları da bu anlamda oldukça fazla! Kick Boks Konya ve civarında ikamet edenler için epey ulaşılabilir bir branştır. Bütün dövüş sanatları da aynı şekilde!

Boks salonu antrenör destek
Superprof aracılığıyla bulacağınız boks eğitmeniniz her gün kendinizi geliştirebilmeniz için size destek olur. | Kaynak: Pexels

Bununla birlikte, bir boks eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere de çok güzel bir haberimiz var! Superprof, Türkiye'nin neredeyse her yerinde hizmet vermekte olan birçok eğitimli boks hocasına sahiptir. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve yaşadığınız yerde ders vermekte olan eğitmenlerimizin profil sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Konya Boks dersi almak isteyenler için çok fazla seçenek sunar!

Dahası Konya için boks dersi ortalama ücreti 78 TL'dir! Tabii ki Superprof farkıyla...

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu profilleri en ince ayrıntısına kadar incelemenizi tavsiye ediyoruz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve dövüş sanatlarının daha çok hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir.

Bununla birlikte, Superprof aracılığıyla hizmet vermekte olan öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk dersi ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, eğitmeninizi daha yakından tanımak ve nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz.

Üstelik, Superprof aracılığıyla yalnızca Konya'da değil; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Eskişehir, Antalya, Mersin ve Gaziantep’te de boks dersleri alabilirsiniz.

Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi boks ve kick boks alanında, öğrencisini nasıl motive edeceğini bilen ve onlara her zaman destek olan bir eğitmen ile çalışmak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. İşte tam da bu nedenle, eğitmeninizle aranızda oluşacak uyum ve enerji sizin için önemli olmalıdır. Kick boks ve boks alanında kendini geliştirmek isteyen Konyalılar için Superprof her zaman yardımcı olmaya hazırdır.

Siz de Superprof'u hemen ziyaret edin ve size en uygun boks eğitmeniyle bir ders ayarlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!