Boks konusunun geçtiği birçok ortamda bunun bir spor olarak erkeklere daha çok yakıştığını duyabilirsiniz. Ne kadar da cinsiyetçi bir yaklaşım, öyle değil mi? Hiçbir spor dalı için olmadığı gibi, dövüş sanatları için de bir cinsiyet ayrımı yoktur. Hatta son zamanlarda kadın boksör sayısında oldukça artış da görülmüştür.

Size bununla ilgili ilginç bir bilgi de verelim! Hollywood'da gişe rekorları kıran Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek) filminin 2004 yılında vizyona girmesinden sonra, kadın boksör sayısında büyük bir artış olmuştur. Amerika'da bu durum o kadar göze çarptı ki, The Guardian da bununla ilgili haberler yaptı. Örneğin, resmi kaydı olan kadın boksörlerin sayısı 2005'te 70'ken bu sayı 2009'da 900'e yüklenmiş. Aynı yıl, 2012'de gerçekleştirilecek olimpiyatlarda da kadın boksunun resmi bir kategori haline getirileceği açıklandı. Filmi henüz izlemediyseniz izlemenizi öneririz!

Sizin de anlayacağınız üzere, boks yalnızca erkeklerin yaptığı bir spor değil. Yalnızca erkeklere özel hiç değil! Boks dersi almak konusunda herkesi motive etmek istiyoruz.

Muhammed Ali'nin kızını düşünün: babasının boks dünyasındaki efsanevi adımlarını ve izlerini takip ederek profesyonel bir boksör oldu. Bu listeye Holly Holm, Regina Halmich ve Anne-Sophie Mathis'i de ekleyebilirsiniz. Yalnızca saydığımız isimlerle de sınırlı değil, boks profesyonel olarak uygulayan birçok kadın vardır ve alanlarında oldukça başarılı oldukları gibi birçok birincilik de kazanmışlardır.

2017, kadın boksu için çok üzücü bir yıldı çünkü 1991 doğumlu Angelique Duchemin henüz 26 yaşındayken bir antrenman sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Duchemin üç kez Fransa şampiyonu oldu, iki kere Avrupa'da birincilik kazandı ve ağırlık kategorisinde kadın dünya şampiyonuydu.

Türkiye'de kadın boks şampiyonaları da son zamanlarda oldukça revaçtadır. Bu durum yalnızca Türkiye için değil, birçok farklı ülke için de geçerlidir. Örneğin, 1990'ın başlarından beri, kural ve disiplin anlamında İngiliz erkek boksundan hiçbir farkı olmayan İngiliz kadın boksu diğer uluslararası müsabakalardaki kadın yarışmacıların başarılarıyla birlikte popülaritesini epey artırdı.

Kadın boksör boks eldiveni
Kadın boksörlerin sayısı günden güne artmaktadır. | Kaynak: Pixabay

2019 yılında Rusya'da gerçekleşen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda da 3 sporcumuz finale çıkma başarısını göstermiştir. Hatta, yarı final müsabakalarının sabah seasında 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu yeteneklerini ringde göstermiştir. Öncesinde Avrupa Oyunlarında da altın madalya kazanmış ilk kadın boksör olmasıyla tanınan Çakıroğlu, 6 kez dünya şampiyona olma gururu yaşamıştır. Akşam seansında ise, 69 kiloda Busenaz Sürmeli ve 81 kiloda Elif Güneri ringe çıkmıştır. Sürmeneli, ev Rusya için yarışan Saadat Dalgatova'yı, Güneri ise Ngyuen Thi’yi yenmiştir.

En iyi Boks öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Hamza
5
5 (3 yorum)
Hamza
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhammed celil
Muhammed celil
₺20
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (8 yorum)
Serkan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ogulcan
5
5 (2 yorum)
Ogulcan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hamza
5
5 (3 yorum)
Hamza
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhammed celil
Muhammed celil
₺20
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (8 yorum)
Serkan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ogulcan
5
5 (2 yorum)
Ogulcan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Boks Yapmanın Avantajları

Boks yapmanın bilinen ve bilinmeyen birçok avantajı vardır. Şimdi motivasyonunuzu artırmak adına ikisine değinelim!

1. Boks, Kemik Mineral Yoğunluğunuzu Güçlendirir

Boks, kemiklerinizin gücünü artırmanız için başvurabileceğiniz en iyi yollardan bir tanesidir. Zamanla osteoporoz geliştirme riski olan orta ve ileri yaşlı kişiler için de doktorlarına danışarak boks yapmaları bu nedenle önemlidir. Eller ve kollardan geçen kuvvetler, kemiklerin mineral toplamasını ve güçlenmesini sağlar, sonuç olarak da osteopeni veya osteoporoz gelişme riskini azaltır ve hatta bazı durumlarda hali hazırda baş gösteren bazı avantajsız durumları tersine çevirir. . İskelet üzerindeki harici yüklerin neden olduğu mekanik gerilim (yani, kasların ve tendonların kemikleri çeken eylemi), kemik mineral yoğunluğu adaptasyonlarını harekete geçirmek için etkili bir uyarıcıdır. Çarpan boks torbalarının çarpma kuvvetleri, kuvvetleri kemikler yoluyla iletir ve kemik mineral yoğunluğunda bir artışa neden olur.

2. Boks Stresi Azaltır

Boksun stresinizi önemli ölçüde azaltacağını biliyor muydunuz? Kum torbasını yumruklayıp tekme atarken bunun sizde yaratacağı mucizeler yalnızca fiziksel olmayacak!

Stresi yönetmenin nefes tekniklerinden meditasyona, soğuk terapiye (buz banyosu veya yüzmek gibi), müzik dinlemeye pek çok etkili yolu vardır. Bu yollardan bir tanesi de bütün kötü enerjinizi kum torbasına akıtmanız olacaktır! Yanlış anlaşılmasın, herhangi bir şeye saldırmanın iyi bir şey olduğunu ya da birbirimizle savaşmamızın bize iyi hissettireceğini söylemiyoruz! Aslında tam tersi... Dövüş sanatları enerjinizi güvenli ve etkili bir şekilde kanalize etmenin harika bir yoludur. Ayrıca, kendini nasıl savunacağınızı bilmeniz özgüveninizi de inanılmaz ölçülerde artırır. Son olarak, yorucu bir antrenmana eşlik eden endorfin salınımı, boksun açık faydalarından bir diğeridir. Günün geri kalanında kendinizi epey yükselmiş hissedebilirsiniz...

İzmir'de Boks Dersleri Alın

Türkiyenin en fazla nüfusa sahip üçüncü şehri olan İzmir'de boks kursu arayanlar için sayısız opsiyon var! İzmir kick boks salonları ve boks merkezlerine hep beraber göz gezdirelim...

İzmir'deki boks kursları arasında:

İZMİR KICK BOXİNG & WUSHU ACADEMY

İzmir Güzelyalı'da faaliyet göstermekte olan İzmir Kick Boxing & Wushu Academy, boksa başlamak isteyenler için oldukça ideal ve kaliteli bir boks kursudur.

Çalışma saatleri:

Pazartesi: 13:00–23:00

Salı: 13:00–23:00

Çarşamba: 13:00–23:00

Perşembe: 13:00–23:00

Cuma: 13:00–23:00

Cumartesi: 13:00–23:00

Pazar: 13:00–23:00

Boks kursları araştırırken referanslarına da muhakkak dikkat etmenizi öneririz.

Örneğin, Wushu Academy için bir öğrenci,

"Salon çok temiz ve hijyen kurallarına dikkat ediliyor. İç rahatlığı ile spor yapabiliyoruz. Umut Hocamiz da çok profesyonel." yorumunu yapmıştır.

İskelet kemik elma
Boksun kemikleriniz için yararlı olduğunu biliyor muydunuz? | Kaynak: Pixabay

Warrior Fight Club

İzmir Karşıyaka'da faaliyet göstermekte olan Warrior Fight Club ile Kickboks / Boks /Fitness / Kravmaga / Muaythai / Mma ve Taekwondo eğitimi alabilirsiniz.

Çalışma saatleri:

Pazartesi: 24 saat açık

Salı: 24 saat açık

Çarşamba: 24 saat açık

Perşembe: 24 saat açık

Cuma: 24 saat açık

Cumartesi: 24 saat açık

Pazar: 24 saat açık

İzmir Gold Fight Gençlik ve Spor Kulübü

İzmir Gold Fight Gençlik Kulübü, Buca'da yaşayanların değerlendirebileceği en güzel boks merkezlerinden bir tanesidir. Alanında uzman hocasıyla birlikte dövüş sanatları konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Seviyeniz her ne olursa olsun, konu boks ve türevleri olduğunda hocanızla kuracağınız iletişim de oldukça önemlidir. Bu nedenle, motivasyonunuzu sürekli artıracak bir eğitmenle çalışmanız sizin için avantajlı olacaktır ve Gold Fight Gençlik ve Spor Kulübü ile boks alanındaki hedeflerinize kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Çalışma saatleri:

Pazartesi: 10:00–22:00

Salı: 10:00–22:00

Çarşamba: 10:00–22:00

Perşembe: 10:00–22:00

Cuma: 10:00–22:00

Cumartesi: 10:00–22:00

Pazar: 10:00–22:00

Superprof Aracılığıyla İzmir'de Boks Dersleri Alın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boks, eğitim alması oldukça revaçta olan bir spor haline geldiğinden boks ve kick boks kursları da ülke genelinde oldukça yaygındır. Türkiye'nin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir'de de durum bundan farksız değil! İzmir kick boks için oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Boks kursu İzmir ve çevresinde yaşanlar için oldukça ulaşılabilir!

Öz savunma
Nasıl öz savunma yapacağınızı bilmek kendinize olan güveninizi artırır. | Kaynak: Pixabay

Bununla birlikte, bir boks eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere de çok güzel bir haberimiz var! Superprof, Türkiye'nin neredeyse her yerinde hizmet vermekte olan birçok eğitimli boks hocasına sahiptir. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve yaşadığınız yerde ders vermekte olan eğitmenlerimizin profil sayfalarına ulaşabilirsiniz.

İzmir kick boks kursları fiyatları, fazla sayıda kurs olması bakımından epey çeşitlidir. Bu durum, Superprof aracılığıyla İzmir'de boks kursu almak isteyenler için de geçerlidir.

İzmir için boks dersi ortalama ücreti 72 TL'dir!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu profilleri en ince ayrıntısına kadar incelemenizi tavsiye ediyoruz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve dövüş sanatlarının daha çok hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir.

Bununla birlikte, Superprof aracılığıyla hizmet vermekte olan öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk dersi ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, eğitmeninizi daha yakından tanımak ve nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz.

Üstelik, Superprof aracılığıyla yalnızca İzmir'de değil; İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya, Mersin ve Gaziantep’te de boks dersleri alabilirsiniz.

Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi boks ve kick boks alanında, öğrencisini nasıl motive edeceğini bilen ve onlara her zaman destek olan bir eğitmen ile çalışmak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. İşte tam da bu nedenle, eğitmeninizle aranızda oluşacak uyum ve enerji sizin için önemli olmalıdır. Kick boks ve boks alanında uzmanlaşmak isteyen İzmirliler için Superprof yalnızca bir tık uzakta! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve kick boks dersleri vermekte olan eğitmenlerimizle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Boks öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!