Boks hakkında birçok önyargı olduğunu biliyoruz...Örneğin bu önyargılardan bir tanesi, boksun erkeklerin yapabileceği bir spor olduğu yargısı olabilir. Hiçbir spor dalında olmadığı gibi, boksta da herhangi bir cinsiyet ayrımı yoktur. Bu nedenle, profesyonel olarak boksla uğraşan kadınların sayısında da büyük bir artış gözlemlenmiştir.

Boksla ilgili bir diğer önyargı da, boksun doğasını hedef alır. Yani, boksun agresif ve saldırgan bir spor olduğu yargısından bahsediyoruz. Tabii ki kum torbasını hunharca tekmeleyip yumruklayan biri gördüğünüzde boksun çok da naif bir spor olmadığını düşünmeniz normaldir. Ancak boks diğer insanlara acı çektirmeyi hedef alan agresif bir spor olarak tasarlanmadığı gibi, dayanıklılık ve acıya karşı tolerans geliştirmenizi de sağlar.

Sıkı bir eğitim ve rejimin yanı sıra, boksörlerin kendilerini daha güçlü hale getirmesini sağlayacak birçok yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi de, saldırı ve savunma becerilerini geliştirmek için sürekli pratik yapmaktır. Bir boksör ister amatör ister profesyonel olsun ringin dışında da içerisinde de karşılıklı saygının, disiplinin ve öz kontrolün bu sporda başarılı olabilmek adına gerekli olduğu konusunda hemfikirlerdir.

Hazır rejimden bahsetmişken, boksörlerin nasıl beslendiğinden de bahsedelim. Tabii ki konu beslenme olduğunda bunu mevcut ağırlığınıza ve hedeflerinize göre boks eğitmeninizle belirlemeniz daha doğru olacaktır. Ancak, yoğun bir boks programına sahip olmak isteyenlerin şu an sahip oldukları bazı alışkanlıkları bırakmaları gerekebilir. Vücudumuzun gün boyunca enerji harcadığını biliyoruz. Boks yapanlar içinse vücutlarının en fazla enerji harcadığı zaman dilimi antrenman yaptıkları dakikalardır. İşte tam da bu nedenle, sağlıklı bir diyet her zaman antrenmanlarının saatlerine göre ayarlanmalıdır.

Diyet salata rejim
Boks yaparken yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. | Kaynak: Unsplash

Peki bir boksör olarak beslenmenizde nelere dikkat etmeniz gerekir?

 • Özellikle antrenman yaptığınız günlerde her gün 4 ile 6 litre arası su tüketmeniz iyi olacaktır.
 • Karbonhidrat, bir boksörün yeterli seviyede enerji almasını sağlar. Makarna ve pirinç tüketimi boks eğitmeninize danıştığınız sürece sizin için faydalı olacaktır.
 • Protein, kaslarınızın gelişmesini sağlar ve iyileşme süresini hızlandırır. Her gün beyaz et, yumurda ve süt ürünler ile %30'luk bir protein alabilirsiniz.
 • Balık yağı, avokado, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar da sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Bununla birlikte; alkolden, fast food gibi işlenmiş gıdalardan, şekerden, pastadan ya da bilmediğiniz gıda takviyelerinden uzak durmanız gerekmektedir.

En iyi Boks öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhammed celil
Muhammed celil
₺20
/saat
İlk ders ücretsiz!
Furkan mert
5
5 (4 yorum)
Furkan mert
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (8 yorum)
Serkan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ogulcan
5
5 (2 yorum)
Ogulcan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhammed celil
Muhammed celil
₺20
/saat
İlk ders ücretsiz!
Furkan mert
5
5 (4 yorum)
Furkan mert
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (8 yorum)
Serkan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ogulcan
5
5 (2 yorum)
Ogulcan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Boksa Yeni Başlayanlar İçin Seçenekler Nelerdir?

Hiç "keşke öz savunma hakkında daha bilgili olsaydım" dediğiniz anlar oldu mu? Yaşadığınız yer bir saldırıya uğramanızın ihtimal dışı olduğu bir yer olsa bile, herkesin kendini nasıl savunacağını bilmesi gereken bir zamanda yaşıyoruz. Birçok insan kendilerini fiziksel olarak savunmak zorunda kalacakları koşullarda yaşıyor ve bununla mücadele ediyor olabilir. Bu nedenle, bir insanın nasıl öz savunma yapacağını bilmesi kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Niyetiniz ister kendinizi savunmayı öğrenmek, stresinizi azaltmak, zindeliğinizi kaybetmemek veya profesyonel bir sporcu olmak için antrenman yapmak olsun, boks yapmaya başlamanız size her zaman bir avantaj olarak geri dönecektir.
Peki boksu ne şekilde ve nerede öğrenebilirsiniz?
Örnek vermek gerekirse:
- Bir kulüpte
-Bir grup kursunda
-Kişisel bir antrenör veya koçla
-Diğer rakiplere karşı
- Kum torbası gibi boks eğitim ekipmanlarının kullanılması yoluyla
boksu öğrenebilirsiniz.

Yalnızca resmi dövüş sporları kategorisinden bazı branşlar karate, kung fu, ju jitsu ve krav maga'dır. Dahası, tek başına boks alanında, kavramak için çeşitli farklı biçimler vardır: Savate (veya Fransız boksu), İngiliz boksu ve kickboks (veya Tayland boksu).

Bu yüzden, yeni hobinizi geliştirebileceğiniz bir merkez aramaya başlamadan önce, ne tür bir boks yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Bu yazımızda, Bursa'da boks ve kick boks dersleri almak isteyenler için değerlendirebilecekleri seçeneklerden bahsedeceğiz. Yalnızca boks değil, dövüş sanatları alanında diğer branşlarla ilgili de ders alabilirsiniz.

Bursa'da Değerlendirebileceğiniz Boks ve Kick Boks Merkezleri

Türkiye'nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa'da yaşayanlar ideal bir boks kursu bulmak konusunda çok şanslılar! Bursa kick boks bayanlar ve çocuklar kategorisinde de size birçok seçenek sunar.

Boks merkezi ring
Bursa'da boks dersi alabileceğiniz birçok boks merkezi vardır. | Kaynak: Unsplash

Bursa'daki boks kursları arasında:

Bursa Boks Bizim Salon

Bursa Nilüfer'de faaliyet gösteren Bizim Salon, Bursa kick boks salonları söz konusu olduğunda değerlendirebileceğiniz bir seçenektir. Dövüş sanatları alanında:

 • Kick boks
 • Taekwon Do
 • Boks
 • Global Taekwon Do
 • Muay Thai
 • Ata Savunma
 • Yakın Savunma
 • Wing Tsun
 • Wus Hu (Kung Fu)

dersleri alabilirsiniz.

Bizim Salon'da hizmet vermekte olan milli antrenörler:

 • Sefer Güneş
 • Emel Diril Güneş

Yardımcı antrenörler ise bir tanesi milli sporcu Tülin Çağlar Çakıcı olmak üzere, Nadire Adıyaman, Elif Çolak, Hatice Göktürk, İsmail Hakkı Hoca ve Tuğba Özçelik'tir.

Bursa'da üç şubesi olan Bizim Salon için şube adres bilgileri:

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 298 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 298 78 58

Ertuğrul Şubesi : Ertuğrul, 413. Sk. No:1/d D:Kat:2, 16120 Nilüfer/Bursa (Sadece Özel Ders)
Tel. : 0224 502 20 50

BM Boks

Bursa, Nilüfer - Ertuğrul'da (Neskar arkası) hizmet vermekte olan BM Boks Spor Kulübü, Türkiye'yi Olimpiyat Oyunları, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, Ulusal ve uluslararası birçok farklı ve büyük organizasyonda başarıyla temsil etmiş Bahram Muzaffer ve profesyonel ekibi tarafından size boks dersleri vermeye hazır!

Adres: Ertuğrul Mah. Emek Sok.
(Neskar Arkası) No:10 Nilüfer / BURSA

Bursa Tekme Boksu Spor Kulübü

2012 tarihinde Bursa'da faaliyete geçen Tekme Boksu Spor Kulübü, boks sevdalıları için dövüş sanatlarının birçok branşında eğitim vermekte olan hocalara sahiptir.

Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda, MMA branşlarında eğitim alabilirsiniz. Bununla birlikte, Bursa Tekme Boksu Spor Kulübü'nde 7-14 yaş gurubu miniklere, 15-24 yaş gurubu gençlere, 25-60 yaş arasına da Avrupa da ve Dünya şampiyonasında dereceye girmiş antrenörlerle eğitim verilmektedir.

Superprof Aracılığıyla Bursa'da Boks Dersleri Alın

Gördüğünüz gibi, boks eğitim alması oldukça revaçta olan bir spor haline geldiğinden boks ve kick boks kursları da ülke genelinde oldukça yaygındır. Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden birisi olan Bursa'da da durum pek farklı değil. Bursa boks kursu açısından oldukça fazla seçeceğe sahiptir.

Pembe boks eldiveni
Eldivenlerinizi takın, boks yapmaya hazır mısınız? | Kaynak: Unsplash

Bununla birlikte, bir boks eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere de çok güzel bir haberimiz var! Superprof, Türkiye'nin neredeyse her yerinde hizmet vermekte olan birçok eğitimli boks hocasına sahiptir. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve yaşadığınız yerde ders vermekte olan eğitmenlerimizin profil sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Bursa için boks dersi ortalama ücreti yalnızca 33 TL'dir! Tabii ki Superprof farkıyla... Bursa kick boks kursu fiyatları için olduğu gibi özel ders fiyatları için de bir çeşitlilik olduğunu söylememiz mümkün! Üstelik, Superprof aracılığıyla yalnızca Bursa'da değil; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya, Mersin ve Gaziantep’te de boks dersleri alabilirsiniz.

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin kendilerine özel profil sayfasını bulabilirsiniz. Bu profilleri en ince ayrıntısına kadar incelemenizi tavsiye ediyoruz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve dövüş sanatlarının daha çok hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir.

Bununla birlikte, Superprof aracılığıyla hizmet vermekte olan öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk dersi ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, eğitmeninizi daha yakından tanımak ve nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz.

Unutmayın; dövüş sanatları söz konusu olduğunda, öğrencisini nasıl motive edeceğini bilen bir eğitmen ile çalışmak her zaman daha avantajlıdır. Tam da bu nedenle, eğitmeninizle aranızda oluşacak uyum ve enerji sizin için önemli olmalıdır. Kick boks Bursa'da yaşayanlar için Superprof aracılığıyla artık bir tık uzakta! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve kick boks dersleri vermekte olan eğitmenlerimizle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Boks öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!