Bir spor olarak boks yapmak bir kum torbasını yumruklamaktan çok daha fazlasıdır. Her ne kadar boks yapan birini izlediğinizde aklınıza direkt olarak bu sporun ne kadar büyük bir enerji gerektirdiği gelmese de, aslında boks yüksek düzeyde atletik özellikler gerektirir: güç, hız, çeviklik, el-göz koordinasyonu, dayanıklılık gibi bazı unsurlar yalnızca bu listenin yarısıdır..

Bir fitness aktivitesi olarak boks, ortalama bir kişinin yumruklarını çalıştırmak zorunda kalmadan aynı atletik becerileri geliştirmesini sağlar. Sağlam bir forma girmeyi ve sağlığınıza için iyi bir şey yapmayı hedefliyorsanız en kısa zamanda bir boks kursuna yazılmayı düşünmelisiniz! Bu yazımızda, İstanbul için değerlendirebileceğiniz bazı boks kulüplerinden bahsedeceğiz. İstanbul'da yaşayanlar kendilerini oldukça şanslı olarak değerlendirebilirler çünkü her alanda olduğu gibi boks ve kick boks söz konusu olduğunda da İstanbul içinde değerlendirebileceğiniz birçok seçenek vardır.

Boks dersi Istanbul seçeneklerinizden  bazılarına yakından göz atmadan önce boks yapmanın size sağlayacağı bazı avantajlardan bahsedelim...

En iyi Boks öğretmenleri müsait
Spartan
5
5 (9 yorum)
Spartan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Levent
5
5 (3 yorum)
Levent
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özgür
5
5 (2 yorum)
Özgür
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cihan
5
5 (5 yorum)
Cihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Spartan
5
5 (9 yorum)
Spartan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Levent
5
5 (3 yorum)
Levent
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özgür
5
5 (2 yorum)
Özgür
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cihan
5
5 (5 yorum)
Cihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Boks Yapmanın Avantajları

1. Gelişmiş Kardiyovasküler Sağlık

Kardiyo yapmanın önemini mutlaka duymuşsunuzdur. Kendinizi kalp hastalığından korumak, kalori yakmak, kilo vermek ya da güncel kilonuzu korumak için kardiyo yapmanız çok önemlidir. Ancak kardiyo yapmak çok ucu açık bir aktivitedir. Herkesin kardiyo rutini getirdiği sonuç aynı olmak kaydıyla farklılaşabilir. Mesela, sizin kardiyo anlayışınız bir koşu bandında spor hocanızla anlaştığınız sürede ve hızda koşmak mı? O zaman spor eğitmeninizle konuşup koşu bandında dakikalar geçirmektense boks yapmaya ne dersiniz?

Antrenmanınız sırasında kalp atış hızınızı yüksek tuttuğunuz sürece, kardiyo rutininizi boks yaparak da tamamlayabilirsiniz.

2. Toplam Vücut Gücü

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boks esnasında atacağınız yumruklar ve tekmeler aslında büyük oranda bir güç gerektirir.

Bir boks antrenmanı sırasında, bir kum torbasını yüzlerce kez yumruklayabilir veya tekmeleyebilirsiniz, bu da torbayla temas halindeyken üst bedeninizin, alt bedeninizin ve gövdenizin devreye girmesini gerektirir. Ayrıca, çoğu boks spor salonu, bir boks antrenmanına diğer kuvvet antrenmanında yapılacak hareketleri de dahil eder.

3. Daha İyi El-Göz Koordinasyonu

El-göz koordinasyonunun sağlığınız için önemini göz ardı etmeyin! Her ne kadar boksun sağladığı faydalar söz konusu olduğunda el ve göz koordinasyonu aklınıza gelen ilk şey olmasa da, bu koordinasyon kişinin kaba ve ince motor becerilerinde önemli bir rol oynar. El-göz koordinasyonu iyi olan bireyler daha hızlı reflekslere ve reaksiyon sürelerine sahip olma ve bütünsel olarak da daha iyi fiziksel koordinasyona sahip olma eğilimindedir. Bu, özellikle ilerleyen yaşlarda, koordinasyon ve denge kurmak daha zor olacağından oluşacak düşme riskinin önüne geçer.

Peki boks neden  el-göz koordinasyonunu geliştirmenize yardımcı olur? Bir kum torbasını yumruklarken ya da canlı bir partnerle antrenman yaptığınız esnada hedef hareket ederken ve pozisyon değiştirirken hedefi görebilmeli, hedefe tepki verebilmeli ve hedefi vurabilmelisiniz. Kulağa ilk etapta zor gelse de, pratik yaptıkça el-göz koordinasyonunuz önemli ölçüde gelişir.

4. Stres seviyenizde azalma

Hemen hemen her türlü orta ve yoğun fiziksel aktivite stresi azaltmasıyla bilinir. Vücudunuzdaki endorfin hormonu arttıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kırmızı kalem stres
Boks yaparak stresinizi atmak ister misiniz? | Kaynak: Pixabay

Boks, iki nedenden ötürü stresle baş etmeniz için harika bir yoldur: Birincisi, bir boks antrenmanı sırasında, genellikle yüksek yoğunluklu egzersizler ve orta yoğunluktaki iyileşme dönemi arasında geçiş yaparsınız. Kendinizi birkaç dakikalık yüksek yoğunluklu yumruk veya tekme atmaya zorlarken, işinizde ne kadar mutsuz olduğunuz veya evinizin ne kadar kirli olduğu konusunda endişelenecek çok fazla zihinsel gücünüz kalmaz. Ve dinlenme dönemlerinde bile, yoğun programınız için strese girmeden, bir sonraki tura hazırlanmaya odaklanacaksınız.

İkincisi, stresinizin bir kısmını kum torbasına yumruk olarak indirdiğinizde inanılmaz derecede gevşediğinizi hissedeceksiniz! Stresinizi paramparça etmek sizi güçlendirecek!

İstanbul'da Boks Kursları

İstanbul'da boks dersleri almak isteyenlerin gerçekten çok şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Boksun yanında, kick boks kursları İstanbul için oldukça popülerdir.

Ülkemizin en fazla nüfusa sahip şehri olan İstanbul, birçok konuda olduğu gibi dövüş sanatları konusunda da size oldukça fazla seçenek sunar. O zaman, gelin hep beraber İstanbul için boks kursları seçeneklerinize bir göz gezdirelim. İstanbul boks kursu seçeneklerinizi daraltmak için yaşadığınız yeri önemli bir faktör olarak değerlendirin. Örneğin, İstanbul boks kursları arasında seçim yaparken, Avrupa Yakasında oturuyorsanız boks kursu İstanbul Avrupa şeklinde aramalarınızı filtreleyebilirsiniz.

Ankara'da boks dersleri almak için tıklayın.

Nafiz Başaran Boks Okulu

Nafiz Başaran boksa 16 yaşında başlamıştır.

Şu anda Beşiktaş’ta merkezi bir konumda Avrupa standartlarında, tamamı yurt dışından getirilen ekipmanlarla profesyonel olarak özel ve grup boks dersleri vermeye devam etmektedir. Bu alanda önemli şampiyonluklar kazandıktan sonra kariyerine antrenör olarak devam etmeye karar vermiştir. Güncel olarak, Beşiktaş'ta merkezi bir konumda faaliyet gösteren boks okulunda görev yapmaktadır. Nafiz Başaran boks okulu Avrupa standartlarında eğitim vermektedir ve bünyesinde kullanılan ekipmanların hepsi yurt dışından getirilmiştir.

Nafiz Başaran Boks Okulunda grup derslerinin yanı sıra özel dersler de alabilirsiniz.

Öğrencilerinden bir tanesinin, bu okuldaki deneyimini paylaşalım!

Düzenli sporu, kaliteli insanlarla nezih bir ortama taşıyabileceğiniz bir yer. Sevgi ve arkadaşlık içinde düzgün bir eğitim almanın zevkini çıkarıyorum. Çok teşekkürler.

Kadıköy Boks Kulübü

Kadıköy Boks Kulübü, üç şubesi ve Türk Milli Takımı ile Fenerbahçe Spor Kulübü Boks şubesini de çalıştıran antrenörleriyle yıllardır boks severlere hizmet vermektedir.

Boksör ring
Seçeceğiniz boks kursunun geniş bir ringe sahip olması önemlidir. | Kaynak: Pixabay

Kadıköy Boks Kulübü sabah 09.00 akşam 24.00 arasında hizmet vermektedir.

Kulüpte iki türlü antrenman sistemi vardır.
 1. GRUP ANTRENMANLARI
 2. BİRE BİR ÖZEL  DERSLER (PERSONAL TRANIER)
GRUP ANTRENMANLARI ÇALIŞMA SAATLERİ (HAFTA İÇİ HER GÜN)
 • 1.seans sabah 09.00
 • 2.seans sabah 10.30
 • 3.seans öğlen 14.00
 • 4.seans akşam üzeri 16.30
 • 5.seans akşam 18.00
 • 6.seans akşam 19.30
 • 7.ve son seansımız ise 21.00 da başlamaktadır.
GRUP ANTRENMANLARI ÇALIŞMA SAATLERİ (HAFTA SONU)
 • Cumartesi Sabah 11.00 da Başlamaktadır.
 • Pazar Sabah 11.00 da Başlamaktadır.

Demirkol Boks Spor Kulübü

Demirkol Boks Spor Kulübü'nün boks faaliyetleri 2002 yılına dayanır. İstanbul şubesi ise Ataşehir'de 2007 yılından beri hizmet vermektedir. Demirkol Boks Spor Kulübü'nün sahip olduğu nitelikli ve işinde uzman boks antrenörleri ile seviyeniz her ne olursa olsun boks yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Bünyesindeki boks salonu

 •  400 m2 lik bir alana sahiptir
 • Kondisyon salonu
 • 2 adet Soyunma odası,
 • Duş kabinleri,
 • Kafeterya
 • Malzeme dolapları,
 • Antrenör odası,
 • Boks ringi,
 • Boks malzemesi temin edebileceğiniz satış standı,
 • Boks Antrenman araç gereçleri ve antrenman yapmak için ihtiyacınız olan tüm malzemeler

hizmetinize sunulmaktadır.

Superprof Aracılığıyla İstanbul'da Boks Dersleri Alın

Gördüğünüz gibi, boks eğitim alması oldukça revaçta olan bir spor haline geldiğinden boks ve kick boks kursları da ülke genelinde oldukça yaygındır. Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da da durum bundan farksız değil! Bunun yanı sıra, yalnızca İstanbul'da değil;  Adana, Bursa, İzmir, Antalya, Eskişehir, Konya, Mersin ve Gaziantep’te de boks dersleri alabilirsiniz.

Kadın boksör yumruk
Koşu bandında dakikalarca koşmak yerine yerine boks yaparak kardiyo rutini oluşturmaya ne dersiniz? | Kaynak: Unsplash

Bununla birlikte, bir boks eğitmeninden bire bir ders almak isteyenlere de çok güzel bir haberimiz var! Superprof, Türkiye'nin neredeyse her yerinde hizmet vermekte olan birçok eğitimli boks hocasına sahiptir. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve yaşadığınız yerde ders vermekte olan eğitmenlerimizin profil sayfalarına ulaşabilirsiniz.

İstanbul için boks dersi ortalama ücreti 82 TL'dir!

Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin hepsinin kendilerine özel bir profil sayfası vardır. Bu profilleri en ince ayrıntısına kadar incelemenizi tavsiye ediyoruz. Öğretmenlerimizin çoğu kendilerine özel profil sayfalarında sahip oldukları sertifikalardan, aldıkları eğitimden ve dövüş sanatlarının daha çok hangi alanıyla ilgilendiklerinden bahsetmişlerdir.

Bununla birlikte, Superprof aracılığıyla hizmet vermekte olan öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk dersi ücretsiz olarak vermektedir. Bu fırsatı, eğitmeninizi daha yakından tanımak ve nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz.

Unutmayın; dövüş sanatları söz konusu olduğunda, öğrencisini nasıl motive edeceğini bilen bir eğitmen ile çalışmak her zaman daha avantajlıdır. Tam da bu nedenle, eğitmeninizle aranızda oluşacak uyum ve enerji sizin için önemli olmalıdır. Kick boks İstanbul'da yaşayanlar için Superprof aracılığıyla artık bir tık uzakta! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve kick boks dersleri vermekte olan eğitmenlerimizle çalışmaya başlayabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!