Matematik birçok öğrenci için zor veya sıkıcı bir ders olabiliyor. Çoğu genç matematik derslerinde kendini mücadele ederken buluyor.

Müfredata göre matematik derslerinin fazla yoğun olduğu iddia ediliyor. Belki de bu yüzden öğrenciler matematiği bir türlü sevemiyor

Ancak matematikte zorlananlar sadece genç öğrenciler değil. İstatistiklere göre çoğu yetişkin de lise matematik problemlerini çözemiyor. Pratik yapmamış olmak bir bahane değil! İyi eğitimcilerden doğru eğitimi alarak matematik becerilerimizi sadece okulda değil, yaşam boyu kullanabilmeliyiz.

Eğitimin olduğu her ülkede matematik öğrenciler için zorunlu bir derstir. Peki, matematik neden bu kadar önemli?

  • Genç yaşta matematik öğrenmek analitik becerilerimizi geliştirmemize yardımcı olur. Tabii ki bu matematiğin bize belli bir istatistiğin raporunu analiz etme becerisini hemen edindirdiği anlamına gelmez. Problem çözme ve rasyonel düşünceyi uygulama becerilerimizi geliştirir. Sonuçta analitik düşünme becerimiz olmadan dünyayı keşfede öğrenemeyiz.
  • Matematik etrafımızda gerçekleşen olayları anlamamızı ve bunları açıklayabilmemizi sağlar. Başkalarının anlayabilmesi için mantıklı ve hatta kronolojik bir şekilde belli bir olaylar zincirinden bahsederken tanımlamamızı kesin ve tutarlı bir şekilde yapmamız için ihtiyacımız olan açıklığı bize verir.
  • Matematik bilgide ilerlemeyi teşvik eder. Pek çok alan ve konu aslında matematiğe dayanır. Bu nedenle matematiksel beceriler dünyada bilgeliği teşvik eder. Tabii ki kişisel düzeyde hayatınızda başarıyı yakalamanızı da sağlayabilir. Matematik, sizi hem zekâ hem de sağduyu yönünden daha akıllı yapar.
  • Matematik çok önemli ve değerli bir yaşam becerisidir. Temel matematik becerilerine sahip olmak, günlük yaşantımızla bağlantılı olduğu için hayatın her aşamasında bize yardımcı olabilir.
  • Dünyamız sürekli değişse de matematik değişmez. Matematik tamamen öznel olan bilimsel konulardan oluşur. Matematik manipüle edilemez; metodoloji konudan konuya değişiklik gösterse de dünyanın her yerinde aynı şekilde çalışır. Kısacası matematiğe her zaman ve her yerde güvenebilirsiniz!

Superprof’ta amaç; ödev yapma, konuları anlama ve sınavlara hazırlık konusunda matematik yardımına ihtiyacı olan öğrencileri online matematik öğretmenleri ile buluşturmaktır. Böylece ek yardıma ihtiyaç duyan öğrenciler uzman öğretmenlere daha kolay erişebiliyor. Bulunduğunuz şehre göre de arama yapabilirsiniz örneğin Ankara matematik öğretmeni olarak.

Özel matematik derslerinde cebirsel denklemler, geometri, grafikler, yuvarlama, polinom fonksiyonlar, rakamlar, akıl yürütme, hesaplama, uzun bölme, üçgenler, çarpım tabloları, olasılık gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Özel dersler her öğrencinin kendi ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Mesela Pisagor teoremini anlamada güçlük çekiyorsanız öğretmeniniz dersleri ona göre işleyecektir. Amacınız zihinsel aritmetikte gelişmek ise yine dersleri bu doğrultuda işleyebilirsiniz. Büyük şehirlerde daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. İstanbul matematik özel ders öğretmeni bulmanız oldukça kolaydır.

Bir matematikçi olmanın hayalini mi kuruyorsunuz? Matematik öğrenmek aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Özellikle günümüzde teknolojiye bu kadar kolay ulaşabiliyorken yararlanabileceğiniz bir çok farklı kaynak var. Bu makalemizde internetten faydalanarak matematik becerilerinizi nasıl geliştireceğinizden bahsedeceğiz.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematikte Ne Kadar İyisiniz

Şimdi birkaç matematik sorusuna göz atarak hangi seviyede olduğunuzu anlamaya çalışın. Cevapları en altta bulacaksınız. Ancak kendiniz çözmeye çalışmadan cevaplara bakmayın!

1. Aşağıdakilerden hangi şekilde daha çok kenarı vardır?

Altıgen

Sekizgen

Yamuk

Kare

***

2. Seda’nın kalem ve cetvel almak için toplam 50 lirası var.

Kalem: 80 kuruş

Cetvel: 3 lira

Seda şöyle diyor:

”Önce 15 kalem alacağım. Sonra alabildiğim kadar cetvel alacağım. Kalan paramla da yine kalem alacağım.“

Seda toplam kaç kalem ve cetvel satın alır?

***

3. 3/2 ondalık sayı olarak nasıl gösterilir?

1.05

1.1

1.5

3.2

***

4. Bir sınavda iki kâğıt vardır.

Anıl birinci kâğıtta 60 üzerinden 33 alır

ve

İkinci kâğıtta 100 üzerinden 75 alır

Anıl'ın bu sınavdan kaç aldığını yüzde olarak hesaplayın.

***

5. Bir okulda 720 erkek ve 700 kız var.

İngilizce dersi alanlar arasından rastgele seçilen bir öğrencinin erkek olma olasılığı 2/3,

Kız olma olasılığı 3 / 5'tir.

(a) Okulda İngilizce okuyan öğrencilerin sayısını hesaplayın.

(b) Tüm okuldan rastgele seçilen bir öğrencinin İngilizce öğrencisi olmaması olasılığını hesaplayın.

***

6. 3/5'i 162 olan sayı kaçtır?

***

7. Eş zamanlı denklemleri çözün.

2x + y = 18

x - y = 6

***

8. Barış peynirli sandviç yapmak için bir ekmek ve iki peynir dilimi kullanıyor.

- 15'li ekmek paketi: 1,88 TL

- 20'li peynir dilimi paketi: 2,15 TL

- Ekmeklerin tam iki katı kadar peynir dilimi paketi alacak.

- 100'den fazla peynirli sandviç yapacak.

En az ne kadar harcayabileceğini hesaplayın.

Soruların Cevapları

1. Sekizgen

2. 17 kalem, 12 cetvel

3. 1.5

4. 67.5 veya 68

5. (a) 900 (b) 520/1420 veya 26/71

6. 270

7. x = 8 ve y = 2

8. 40.84

Bu soruları sevdiniz mi? Kendinizi denemek istiyorsanız KPSS'de veya üniversite sınavlarında çıkmış matematik sorularını çözebilirsiniz. İnternette milyonlarca matematik testi olduğunu da unutmayın!

Sınavlar için strese girip başarısız olmaktan korkmak yerine sadece öğrenmeye bakıp kendinizi test ettiğinizde bunun aslında oldukça eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Belki de bu yüzden öğrenciler testlerde düşük performans gösteriyor ve matematik becerilerine olan güvenini kaybediyor. Belki de çıkmış soruları çözselerdi kendilerini neyin beklediğini bilirlerdi. Bu da öz güvenlerini artırırdı.

Online Matematik Kaynakları

Matematiğin çocuklar ve gençler için en sevilmeyen derslerden biri olduğunu herkes bilir. Karmaşık kavramlar ve sıkıcı öğretim teknikleriyle geçen dersler öğrencilerin pek de ilgisini çekmeyebiliyor.

Ama matematik aslında o kadar da kötü bir ders değil.

Aslında günlük hayatta her şeyde matematiği kullanıyoruz. Örneğin haftalık yiyecek alışverişinizi yapmaya bütçe ayırırken, tatilde ne kadar harcayabileceğinizi düşünürken, bir indirimi hesaplarken matematik becerilerinizi kullanırsınız. Markette kasalara gittiğinizde hangisinde size daha önce sıra geleceğini belirlerken bile aslında farkına varmadan matematiği kullanmış oluyorsunuz.

Oldukça karmaşık mantıksal düşünme devreye giriyor: Müşterilerin alışveriş sepetlerinde kaç ürün olduğuna, ürünlerini kasaya ne kadar hızlı koyduğuna veya ne kadar hızlı poşetlediğine, kasadaki personelin bu ürünleri ne kadar hızlı geçtiğine dikkat ediyorsunuz. Kulağa çok basit gelebilir ama bu aslında beyninizin sol tarafında gerçekleştirdiğiniz bir düşüncüler zinciridir.

Ayrıca okullarda çoğu öğrenci daha ilk zorlandığı konuda pes eder ve maksimum potansiyeline ulaşma şansını kaybeder. Böyle bir durumda öğrencilerin sınıfın gerisinde kalmamaları için özel ders almalarını öneriyoruz.

Matematik Sevginizi Canlandırın

Herkesin matematikle ilgili farklı deneyimleri ve fikirleri vardır. Bu fikir ve deneyimler çoğu zaman olumsuz yöndedir.

Olumlu da olumsuz da olsa hepimiz matematiğin bazen biraz sıkıcı görünebileceğini biliyoruz. Ancak bu böyle devam etmek zorunda değil, etmemeli de!

Özellikle bu modern çağda matematik temelli akıllı teknoloji her yerde. Etrafımızda olup bitenleri anlamak için belli bir düzeyde matematiğe ihtiyacımız var.

Büyük ölçüde matematiğe dayanan meslek dallarından bazıları: Hemşire, doktor, veteriner, mühendis, bilim insanı, yazılımcı vb.

Matematiğin sadece sayılar ve bu sayıları çarpma, bölme, toplama, çıkarmadan ibaret olmadığını unutmamalıyız. Matematik kalıplarda da karşımıza çıkar! Bu nedenle moda ve tasarım alanındaki işlerde de matematik becerilerimizden yararlanabiliriz. Sayılar ve şekillerle çalışmak, hayatınıza yeni bir heyecan katabilir!

Matematiği genel olarak ele aldığımızda aslında kocaman bir bulmaca gibi olduğunu görüyoruz. Zekâ oyunları oynarken ve Sudoku gibi oyunlarla sayıları akıllıca ve yaratıcı bir şekilde kullanmayı öğrenirken çok eğlenebilirsiniz! Hem çocukların hem yetişkinlerin sevdiği legolarla oynamak da matematik derslerinde büyük bir rol oynar. Birazdan buna da değineceğiz.

Matematik durağan bir konu değildir. Matematiksel beceriler edinmek için aktif olarak çalışmaya devam etmeniz gerekir.

Bu nedenle asla "Doğuştan matematik yeteneğim yok, bu yüzden hiç anlayamayacağım." diye düşünmemelisiniz. Bu zihniyeti değiştirirseniz beyninizdeki kilitli kapıları açabilir ve matematikte kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Etrafınızda "Ben de matematiği hiç yapamazdım." diyen büyükleriniz varsa onlara da hiç kulak asmayın. Bunların sizi etkilemesine izin vermeyin. Matematiğe karşı çoğu kişinin sergilediği olumsuz tutumlar öğrencilerin kendilerini matematikte geliştirmeye çalışmasına engel olabiliyor.

Matematikte iyi olmak o kadar da imkânsız bir şey değil!

Matematik geninin gerçekten de var olduğuna dair düşünceyi destekleyen kanıtlar olsa da bilim insanları sayı duygusu doğuştan gelişmiş olan insanların matematikte iyi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Doğuştan daha iyi olduklarını değil! Ayrıca matematik öğrenmenin önündeki en büyük engelin öğrenme korkusu olduğunu öne sürüyorlar. Şimdi derin bir nefes alın ve artık matematik yolculuğuna çıkmaya hazırlanın!

Matematik online özel dersler
Online matematik özel dersler okul derslerinde başarılı olmanıza yardımcı olabilir. | Kaynak: Unsplash

Ayrıca yüz yüze özel dersler de alabilirsiniz örneğin İzmir matematik özel ders veya Eskişehir matematik özel ders öğretmeni veya hangi şehirde yaşıyorsanız kendinize uygun bir öğretmen bulabilirsiniz.

Matematikle ilgili tüm kaynaklardan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için size birkaç önerimiz var:

  • Matematik öğrenmek için akıllı telefonlardaki uygulamalar: Matematik becerilerinizi geliştirmek için cep telefonunuzu kullanmanız çok yararlı olabilir. Çünkü nereye giderseniz gidin cep telefonunuz hep yanınızda olacak. Otobüste, tatilde, yatağınızda veya kahvaltı yaparken matematik alıştırmaları yapabilirsiniz.
  • Tablette matematik öğrenmek: Ne bilgisayar kadar büyük, ne de telefon kadar küçük! Tabletle öğrenciler sadece kalem ve kâğıtla sınırlı kalmıyor, geometri ve grafik alıştırmalarını parmaklarıyla yapabiliyor!
  • Bilgisayarda matematik pratiği yapmak: Laptoplar ve masaüstü bilgisayarlar daha büyük ve hantal olabilirler ancak daha gelişmiş yazılımları desteklerler. Böylece daha çok seçeneğiniz olur.
  • Videoyla dersler: Zorlandığınız konularda yardım almak için öğretmenlerin matematik online ders videolarını izleyebilirsiniz. Veya webcam ile online matematik dersi alabilirsiniz!

Matematik deneyimleriniz ne kadar kötü olursa olsun, bunu tersine çevirmek sizin elinizde. Tüm gün ders kitabınızın sayfalarına bakarak ilerleyemezsiniz. Önemli olan soruların nasıl çözüldüğünü, hangi mantıkla çözüldüğünü tam olarak kavramanızdır.

Gördüğünüz gibi teknolojiden uzak, eski usul ders çalışma tekniklerine takılı kalmak zorunda değilsiniz. Cep telefonunuzda oyunlar oynayarak da matematik becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu da matematiği artık "sıkıcı" olmaktan çıkaracaktır. Tabii ki bazı konuları minimum çaba sarf ederek anlasanız da bazı karmaşık konularda tüm dikkatinizi vermeniz gerekebilir.

Bunu sadece öğretmeninizi veya ailenizi memnun etmek için yapmayın. Önce kendi geleceğinizde yaratacağınız yeni fırsatları düşünün!

Superprof'ta Online Matematik Dersleri Bulun!

Superprof'ta matematik becerilerini ve bilgilerini paylaşmayı bekleyen binlerce uzman var. Üstelik bu uzmanlar sadece birebir değil, online özel dersler de veriyor.

Türkiye'deki matematik öğretmenlerini aratarak ev ödevlerinizde, sınavlarınızda veya sadece belli bir konuda yardımcı olabilecek bir öğretmen bulabilirsiniz. Bazen tek ihtiyacımız olan şey farklı bir bakış açısıdır. Siz de bir öğretmenin farklı bir yol göstermesiyle aylarca içinden çıkamadığınız konuları daha iyi anlayabilirsiniz.

Superprof'taki özel matematik derslerinin saatlik ücreti ortalama 60 TL. Tabii ki bu ücret öğretmenin ders verdiği seviyeye ve konuya göre de değişebiliyor. Matematik online dersler normal derslerden daha ucuz olabiliyor çünkü öğretmenin yol masrafı olmuyor.

Video görüşmeleriyle dersler vererek matematikte size yardımcı olabilecek 50.000'i aşkın matematik öğretmeni Superprof'ta sizi bekliyor. Bazıları belli konularda bilgi ve becerilerini aktarmak isteyen matematik âşıkları olabilir, bazılarıysa yıllardır öğretmenlik yapan nitelikli eğitimciler olabilir. Superprof'ta şundan emin olabilirsiniz: İletişim kurduğunuz öğretmen tamamen gerçek!

Öğretmen adayınızın profiline girerek hangi eğitimleri aldığını ve hangi konularda uzmanlaştığını görebilirsiniz. Ayrıca ilk dersi ücretsiz veren bir öğretmenle anlaşmanız sizin için daha iyi olabilir. Böylece öğretmenin dersleri nasıl işleyeceği, anlatım tekniklerinin size uyup uymayacağı konusunda bir fikir sahibi olursunuz. Öğretmeninizle iyi bir ilişki kurmanız çok önemlidir. Bu sizi derslere motive eder ve derslerde daha rahat hissetmenizi sağlar.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Online Matematik Pratiği Yapmak için En İyi Siteler

Çocuklarının okul müfredatındaki matematik derslerinde çoğu ebeveyn yardımcı olamayabiliyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir çok yetişkin matematik sorularını kendisi çözemiyor zaten.

Ancak günümüzde internet sayesinde birçok konu anlatımına ve çeşitli matematik alıştırmalarına kolayca erişebiliyoruz. Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, birinin size yol göstermesine ihtiyacınız varsa matematik özel ders de gayet iyi bir seçim olacaktır.

Şimdi en iyi üç ücretsiz matematik sitesinden bahsedelim.

1. Khan Academy

Khan Academy, çeşitli konularda ders videolardan oluşan geniş kütüphanesiyle öğrenciler için harika bir platform. Khan Academy, hem kendisini geliştirmek isteyen öğrencilerin hem de sınıfta farklı kaynaklara yer vermek isteyen öğretmenlerin kullanabileceği etkili bir eğitim aracı. Hem de her şey tamamen ücretsiz!

Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Mottosu ise "Herkese Her yerde Dünya Standartlarında Bedelsiz Eğitim". Matematik becerilerinizi geliştirmeniz için harika bir fırsat değil mi?

Temel matematik, cebirin temelleri, geometri, kalkülüs, aritmetik, cebir, trigonometri, istatistik, olasılık, diferansiyel denklemler... Khan Academy'de matematikle ilgili birçok şeyi öğrenebilirsiniz! Üstelin Eğlenceli Matematik sayfasında hoşunuza gidecek ve derse olan ilginizi artıracak videolar da bulabilirsiniz. Ayrıca 150.000'i aşkın interaktif alıştırma ile öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

2. Genç Matematik

Genç Matematik; ilkokul, ortaokul, lise matematiği konu anlatımları bulabileceğiniz ücretsiz bir site. Dilerseniz genel matematik konularına da göz atabilir, bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

İlkokul matematik kategorisinde rakamlar, iki basamaklı doğal sayılar, doğrular, doğru parçası, geometrik şekiller, basit çıkarma ve toplama işlemleri, kesirler, uzunluk ölçme birimleri, geometrik cisimler, yüzler-köşeler-ayrıtlar, basit alışveriş problemleri gibi konuları göreceksiniz.

Ortaokul matematik kategorisinde ise basamak sayısı, ondalık gösterimlerde toplama ve çıkarma, cebirsel ifadeler, ondalık kesirler, kesirlerde toplama ve çıkarma işlemi, bileşik ve tam sayılı kesirler, zamanı ölçme, veri toplama, basit trigonometri, eğim, eşitsizlikler ve grafikleri, şekillerin alan ve hacmini hesaplama, perspektif, Pisagor teoremi, sayı örüntüleri gibi konular yer alıyor.

Lise matematikte ise örnek deneme sınavları bulabilirsiniz. Böylece bilginizi test edebilirsiniz!

Genel matematikte çeşitli zekâ soruları, okuyabileceğiniz kitaplar, önerilen test kitapları, matematik oyunları yer alıyor. Bu kategoride mutlaka ilginizi çeken bir şey bulacaksınız.

Dilerseniz akademik matematik kategorisine de göz atabilirsiniz. Burada tabii ki biraz daha ileri seviye matematik konuları yer alıyor. Russell Paradoksu, İndis Kümesi, Vektör Uzayları, Fourier Serileri, Soyut Matematik bu konulardan bazıları.

3. Matematikciler.com

İnternette çeşitli ilkokul, lise, ortaokul matematik siteleri bulabilirsiniz. Matematikçiler sitesinde de LGS çıkmış sorular ve cevapları, MEB beceri temelli sorular, zekâ soruları, matematikle ilgili ilginç bilgiler yer alıyor.

Ayrıca sitenin kullanımı çok kolay. Her bir sınıfın konuları ayrı kategorilerde yer alıyor: 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf, 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf, 12. sınıf, LGS-TEOG, PISA-TIMSS, TYT-AYT... Seviyenize göre kategorilere göz atabilir, zorlandığınız konuları daha iyi kavrayabilirsiniz.

Matematikçiler'de Monty Hall problemi, Sonsuz Odalı Otel, Königsberg'in Yedi Köprüsü gibi ünlü matematik problemlerini de öğrenebilirsiniz.

Telefondan Oynayabileceğiniz Matematik Oyunları

Matematik oyunlarının çoğu İngilizce dilinde. Eğer bu sizin için sorun değilse telefonunuzda veya tabletinizdeki mağazada "math games" diye arattığınızda birçok program bulabilirsiniz.

Biz şimdi birkaç tanesinden bahsedelim.

Matematik online oyunlar
Çocuğunuzun matematiği sevmesi için matematik oyunları gibi farklı yollar deneyin. | Kaynak: Unsplash

Matematiksel Oyunlar

Çocuklar ve yetişkinler için matematik oyunlarının yer aldığı bu uygulamada yavaş yavaş ilerleyip sınıf atlayabiliyorsunuz. Çocuklar çarpma, bölme, toplama, çıkarma gibi matematiksel becerileri daha eğlenceli bir yolla edinmiş oluyor. Dilerseniz Sudoku bölümünde beyin jimnastiği de yapabilirsiniz!

Matematik Zekâ Oyunları

Türkçe dilini de destekleyen bu uygulama ile matematik problemleri, üslü sayılar, köklü sayılar, toplama ve çıkarma işlemi, çarpma ve bölme, denklem ve faktöriyel konularını öğrenebilirsiniz.

Matematik soruları çözmek, matematiksel zekânızı geliştirmeniz için çok önemlidir. Oyundaki matematik testleri ile pratik yapabilir, matematiksel düşünme ve problem çözme yeteneğinizi ilerletebilirsiniz.

MentalUP

Belki de en ünlü eğitici programlardan olan MentalUp'ta mantık oyunları, zekâ oyunları, çocuklar için oyunlar, hafıza oyunları, matematik oyunları, görsel oyunlar, kelime oyunları bulabilirsiniz.

Ayrıca 4-5-6-7-8-9-10-11+ yaşlarındaki çocuklar için ayrı ayrı kategorilerde yer alan oyunlar çocuğunuzun ilgini çekebilir.

Ailece oynayabileceğiniz matematik oyunları da bu programda yer alıyor. Hep beraber bir yandan eğlenip bir yandan zihin jimnastiği yapabilirsiniz!

Ücretsiz Online Matematik Öğrenme

Matematik, İngilizce, Fransızca ve biyoloji gibi konuları internet üzerinden öğrenmek istediğinizde pek çok seçeneğinizin olduğunu göreceksiniz. Ancak bu seçeneklerin hepsi ücretsiz olmayabiliyor.

Online matematik dersleri için bütçenizin belli bir kısmın ayırmaktan hiç çekinmeyin. Sonuçta bu geleceğiniz için ciddi bir yatırım olacak.

Şimdi hep beraber bazı seçeneklere göz atıp sizin için en iyi çözümü bulalım.

Matematik online konu anlatımları
YouTube gibi ücretsiz sitelerde matematik konu anlatım videoları izleyebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

YouTube

YouTube'da Şenol Hoca, Hocalara Geldik, Benim Hocam gibi kanallarda matematik konu anlatımları bulabilirsiniz. Bir videoyla öğrenmek tam size göre bir öğrenme şekli olabilir. Dilediğiniz yerde videoyu durdurarak notlar alabilir, anlamadığınız yerde videoyu geri sarabilir, takıldığınız yerde yorumlara bakabilir veya kendiniz bir yorum yazabilirsiniz. Basit bölme işlemlerinden üç bilinmeyenli denklemlere, faktöriyelden kombinasyona kadar tüm konuların anlatımlarına YouTube'da hiçbir ücret ödemeden erişebilirsiniz. Ücretsiz bir matematik soru çözüm sitesi arıyorsanız YouTube mükemmel bir seçenek!

Kunduz.com

Kunduz'da TYT matematik konularının oldukça basit anlatımlarını bulabilirsiniz. Her biri ayrı başlıklar altında incelendiğinden kafanız karışmadan tam aradığınızı kolayca bulabileceksiniz. OBEB-OKEK, yaş problemleri, kâr-zarar problemleri, olasılık, permütasyon, istatistik... Anlamadığınız veya pekiştirmek istediğiniz konular üzerinde istediğiniz kadar durabilirsiniz!

Tonguç Akademi

Burada okuduğunuz sınıfınıza göre videolu veya yazılı konu anlatımları bulabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı kaynaklar ücretsiz olmayabiliyor; bu sitedeki her şeye erişiminiz ücretsiz değil. Ancak bu ödeyeceğiniz paranın çok önemli bir yatırım olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu platform bir matematik problemi çözme sitesi işlevi de görecektir.

Matematik Podcastleri

Her öğrencinin öğrenme şekli farklıdır.

Bazı insanlar okuyarak, bazıları görselleştirerek, bazıları duyarak öğrenir.

Siz de duyduklarını daha kolay aklında tutanlardansanız size birkaç podcast önerimiz olacak. Böylece dilediğiniz yerde matematik bilginizi geliştirebileceksiniz.

Ayrıca her güzel şey gibi bu podcastler de ücretsiz!

Matematik online podcast dinlemek
Podcastleri telefonunuza indirebilir, dilediğiniz yerde internetiniz olmadan da dinleyebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Anadolu Üniversitesi Genel Matematik Podcastleri

Toplam 22 bölümden oluşan bu podcast serisiyle doğrusal denklem sistemlerini, parabolleri, birinci ve ikinci dereceden iki bilinmeyenli denklemleri, türev uygulamalarını, integral uygulamalarını, koordinat düzlemi ve doğru denklemlerini, fonksiyonları ve daha birçok konuyu öğrenebilirsiniz. Dilediğiniz bölümü telefonunuza indirerek daha sonra istediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz!

Player.fm Matematik Hikâyeleri

Çeşitli matematik hikâyelerinin yer aldığı bu podcastlerden hiç sıkılmayacaksınız! Yaklaşık 26 dakikadan oluşan podcastler ile nerede olursanız olun matematik becerilerinizi geliştirme yolunda bir adım daha atabileceksiniz.

Atatürk Üniversitesi Temel Matematik Podcastleri

Fonksiyonlar, denklemler ve eşitsizlikler, sayı kümeleri, kümeler teorisi, özdeşlikler, denklemler, üstel ve logaritma fonksiyonları, doğrular ve paraboller... Duyarak öğrenmek size daha etkili geliyorsa bu konuları Atatürk Üniversitesi'nin podcastlerini dinleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Biraz da matematik öğrenme hevesinizi tetikleyecek başka şeylerden bahsedelim.

Kendiniz veya çocuğunuz için matematiği sevdirecek değişik filmler arıyorsanız Hollywood dünyasına girmeye hazır olun!

2008 yılında çıkan "21" filmi, Mekânı Batırmak (Bringing Down the House) isimli kitapta anlatılan gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Üniversite harçlarını ödemek için Black Jack'te kazanmak isteyen, bunun için istatistiğe dayalı bir plan kurmaya çalışan bir grup öğrencinin hikâyesi. Las Vegas'ta başları belaya girer ancak matematiğin gücünün ne kadar büyük ve havalı olduğunu bize göstermekten de geri kalmazlar.

"Pi" filmi bir matematikçinin hikâyesini anlatıyor. Bu filmin 1998 versiyonu ise daha çok insanlıkla ilgili gerçekleri bulmaya odaklanıyor. Filmde bol bol kötülük ve heyecan var. Genel olarak güzel bir film. Ne de olsa matematiğin dünyamızda oynadığı büyük ve önemli rolü vurguluyor!

Enigma yani Imitation Game: Benedict Cumberbatch'in başrolde oynadığı bu film, MI6 bilgisayar bilimcisi ve matematikçi Alan Turing'in II. Dünya Savaşı sırasında başından geçenleri anlatıyor. Turing herkesin kırılmaz dediği Nazi kodlarının şifresini çözmeye çalışıyor ve savaştaki rolünün ne kadar büyük olduğunu görüyoruz.

Son olarak Good Will Hunting yani Can Dostum'dan bahsedelim. Muhtemelen duymuş veya çoktan izlemişsinizdir. Ben Affleck ve Matt Damon'un yer aldığı Oscar ödüllü film, matematik problemlerini çözmede dâhi olan ve psikolog Sean'ın yardımlarıyla hayatının amacını keşfeden MIT kapıcısı Will Hunting'in hikâyesini anlatıyor. Film 1997'de üne kavuştu ve her yaştan izleyici kitlesi olan klasik bir film hâline geldi. Günümüzde de etkisini ve ününü korumaya devam ediyor.

Peki, Matematik Neden Bu Kadar Önemli?

Matematikle hiç ilgisi olmadığını düşündüğünüz şeyler bile matematiğe dayanabiliyor. Günümüzde çoğu şeyin temelinde matematik yatıyor.

Alışveriş yapmak, yemek yapmak, ev satın almak, el işi yapmak, seyahat etmek, kumar oynamak, bilgisayarda oyun oynamak, araba kullanmak, saati söylemek... Bunların hiçbiri matematik olmadan olmazdı. Matematik aslında yaratıcılığımızın zirvesine çıkmamızı sağlıyor!

Matematik ayrıca eğitim dünyasında ve profesyonel dünyada her yerde karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bu bilimin başka bilimlerle de bağlantılı olduğunu unutmayın. Yani matematikte zorluk çeken ve bu zorluğun üstesinden gelmek için hiçbir şey yapmayan bir öğrenci başka derslerde de başarısız olabilir. Gelecek hayallerinize ulaşabilmek için matematiğe gereken önemi vermelisiniz.

Sosyoloji, psikoloji, fizik, biyoloji ve hatta ekonomi okumak isteseniz de matematikte belli bir seviyede olmalısınız. Matematiksel becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Matematik öğrenmeye başlamak size kocaman bir dünyanın kapılarını açacak. Bu dünyaya dalmaktan korkmayın ve matematik öğrenmenin eğlenceli yollarını keşfedin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.