İster aritmetik becerilerinin tozunu almak isteyen bir yetişkin olun, ister çocuğunuzun ev ödevlerinde yardımcı olacak bir matematik öğretmeni arıyor olun, ister belli bir sınava hazırlanmak için matematik çalışmak isteyin; internet matematik konusunda yardımcı olacak kaynaklarla dolu.

“Matematikte karşılaştığınız güçlükler için endişe etmeyin. Emin olun benim karşılaştıklarım sizinkilerden daha büyüktür.” - Albert Einstein

Yoksa zaten bir online matematik öğretmeninden matematik dersleri mi alıyorsunuz? Yoksa matematik soru çözümü için online videolara mı başvuruyorsunuz?

Bugünlerde akıllı telefonlarımızdan videolara ve eğitici uygulamalara ulaşabiliyoruz. Böylece matematik öğrenme serüvenimiz daha ilginç hâle gelebiliyor. Bu öğrenme şeklinde bir sonraki seviye ise öğretmenle birebir online dersler yapmak!

Online Matematik Dersleri: Tek İhtiyacınız Bir Bilgisayar ve Webcam

Tabii ki internet üzerinden online dersler yapmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayara, bir kameraya ve bir de mikrofona ihtiyacınız olacak.

İnternetiniz ve bilgisayarınız böyle bir bağlantıyı kaldıracak kadar güçlü olmalı. Böylece derslerde görüntünüz veya öğretmenin görüntüsü sürekli takılmaz.

Özel derslerle online matematik soru sor
Derslere harcadığınız zamanı iyi değerlendirmek için kaliteli ekipmanlar edinin. | Kaynak: Unsplash

Bir matematik öğretmeninden online matematik dersleri alıyorsanız mikrofonu olan bir kulaklık kullanmak daha kolay gelebilir. İstediğiniz şehirde olun ister Ankara matematik öğretmeni ister Eskişehir  matematik özel ders öğretmeni arıyor olun size uyacak bir öğretmen kolaylıkla bulabilirsiniz.

İnternet üzerinde 60 TL-200 TL arası mikrofonlu kulaklıklar bulabilirsiniz. Böylece sesiniz öğretmeninize daha iyi gider. Özel derslerinizden daha iyi yararlanırsınız.

Ayrıca online dersleriniz için fiyatları 200-800 TL arasında değişen iyi bir webcam de almanız gerekebilir. Tabii ki daha pahalıları da vardır ama orta kalite bir kamera da işinizi görecektir.

Öğretmen ve öğrencinin iyi bir iletişim kurabilmesi uzaktan eğitimler için çok önemlidir. Bu nedenle kaliteden çok da ödün vermemenizi öneriyoruz.

Üçgenleri, trigonometriyi, fonksiyon grafiklerini, Pisagor teoremini, ikinci dereceden denklemleri, kesirleri ve ondalık sayıları, uzun bölme işlemlerini, cebirsel denklemleri ve olasılık konusunu anlama potansiyelinizi ortaya çıkarmak için iyi bir yatırım yapmalısınız.

Çevrimiçi Matematik Derslerinizden En İyi Şekilde Yararlanmanız için Programlar

Skype

Online matematik dersleriyle başarının kapılarını aralamak için doğru ekipmana ihtiyacınız olacak.

Skype, kullanıcıların webcam aracılığıyla iletişime geçmesini sağlayan ücretsiz bir programdır. Bilgisayarınıza, tabletinize ve cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Skype’ı kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken, e-posta adresinizle kaydolup bir şifre oluşturmaktır.

Skype tamamen ücretsiz! Tek ihtiyacınız olan bir Wi-Fi bağlantısı.

Derslerini Skype üzerinden veren bir öğretmen bulduğunuzda onlarla webcam aracılığıyla herhangi bir ek ücret ödemeden ders yapabilirsiniz. Görüntüsüz arama yerine iki tarafın da kamera açmasını öneriyoruz. Öğretmeninizi ekranınızda görmeniz çok önemlidir. Böylece dikkatinizi sadece derse verebilir, başka şeylere odaklanmazsınız. Online özel matematik dersleriyle dünyanın neresinde olursanız olun aritmetik, grafik, cebir, olasılık, kesirler ve polinom denklemlerinde size yardımcı olabilecek bir öğretmenle Skype üzerinden dersler yapabilirsiniz.

Özel bir öğretmenden ders aldığınızda ona çözemediğiniz matematik sorularını gösterebilir, anlamadığınız konuları rahatça sorabilirsiniz.

Skype’ta birbirinize soruların fotoğraflarını, pdf uzantılı dosyaları, Microsoft Word’de hazırladığınız dosyaları da gönderebilirsiniz. Hatta isterseniz Skype’ın ekran paylaşma özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Bu da Skype’ın en büyük avantajlarından biri olabilir.

Whatsapp

Bu ücretsiz uygulama artık neredeyse hepimizin telefonunda var. Mobil verinizi veya internet bağlantınızı kullanarak öğretmeninizle Whatsapp üzerinden dersler işleyebilirsiniz. Veya sizin de katılabileceğiniz aktif bir Whatsapp matematik grubu da işinize yarayabilir.

Whatsapp matematik grubu
Özel ders öğretmeninizle daha iyi iletişim kurmak için Whatsapp'ı kullanabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Öğretmeninizle konuşmak, dosya paylaşmak, fotoğraf ve video göndermek için Whatsapp’ı ücretsiz kullanabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun internetiniz olduğu sürece derslerinize devam edebilirsiniz.

Whatsapp’ı Mac veya Windows bilgisayarlarınıza da indirebilirsiniz ama yine de uygulamanın telefonunuzda yüklü olması gerekecek. Mobil veriniz videolu derslere yetmeyebilir. Bu nedenle Wi-Fi bağlantınızın iyi olduğundan emin olun.

Google Hangouts

Online özel ders öğretmeninizle görüşmek istiyorsanız Google Hangouts da işinize yarayabilir.

Skype’ta olduğu gibi mesajlaşabilir, konuşabilir, görüntülü arama yapabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayar, laptop, cep telefonu ve tabletlerde kullanabilirsiniz.

Online Matematik Dersler için Ücretsiz Yazılımlar

Öğrencilere matematik ders konularında yardımcı olmayı amaçlaya birkaç ücretsiz interaktif site biliyorsunuzdur. Sonuçta online matematik çözücü yazılımlar artık her yerde!

Eğer hiç bilmiyorsanız veya daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız size birkaç önerimiz olacak.

GeoGebra

GeoGebra cebir, geometri ve aritmetiği bir araya getirerek öğrencilere matematik konularının aslında birbirleriyle bağlantılı olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Konular arasındaki bağlantıları görmek bir öğrenci için çok faydalı olabilir. Bu yaklaşımla öğrenciler matematik problemlerini cevaplamak için dinamik bir metot geliştirirler.

Online TYT matematik kaynakları
GeoGebra ile çeşitli matematik konularının aralarındaki bağlantıyı öğrenerek daha etkili çalışabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

GeoGebra ile grafikleri, vektörleri, segmentleri, doğruları, fonksiyonları daha yakından inceleme fırsatı yakalarsınız.

Websitesinde sayısal değerleri olan değişkenler ve vektör gösterimiyle çalışan, türevleri bulan ve polinomları gösteren akıllı araçlar da var.

Matematik okuyanlar ve bilim veya mühendislik alanında çalışanlar için etkili ve oldukça popüler bir araçtır.

GeoGebra, kullanıcılara fonksiyonlar, cebir, hesap yapma, istatistik, 3D görselleştirme gibi konularda yardımcı olan harika bir grafik hesap makinesidir.

Bu harika yazılıma bilgisayarınızdan erişebilir veya telefonunuza uygulamasını indirebilirsiniz. Bir grafik hesap makinesine ihtiyacınız varsa hiçbir ücret ödemeden GeoGebra’yı kullanabilirsiniz.

GeoGebra yazılımını nasıl kullanacağınızı gösteren YouTube videoları da mevcut. Bu videolarla yazılımdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Solumaths

İngilizceniz varsa veya temel matematik terimlerinin İngilizcelerini anlayabiliyorsanız Solumaths de çok işinize yarayacaktır. Online TYT matematik çalışanlar da bu siteden yararlanabilirler. Bu sitede şunları bulabilirsiniz:

  • Cebirsel denklemler çözen hesap makinesi
  • Fonksiyon grafikleri çizmek için grafik hesap makinesi
  • Çocuklar için eğlenceli matematik oyunları

Solumaths lisede veya üniversitede matematik dersleri alan öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu öğrencilerin ihtiyaç duyduğu araçları bir ücret ödemeden kullanmalarını sağlar.

YouTube’da Matematik Dersleri

Birçok öğretmen matematikte yardıma ihtiyacı olanlara destek olmak için YouTube’da ücretsiz videolar yüklüyor.

Bazı öğretmenler belli konuları ele alır, bazıları herkesin çok zorlandığı konular üzerinde yoğunlaşır, bazılarıysa TYT veya KPSS matematiği gibi sadece belli bir sınavın soruları üzerinde çalışır.

Bu YouTube öğretmenlerinden toplama ve çıkarma, çarpma ve bölme, matematikle ilgili ilginç bilgiler, cebir, kalkülüs, ünlü matematik teorilerini öğrenebilirsiniz. Matematikteki her konu için en az bir tane konu anlatımlı video bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İster bir matematikçi olmanın hayalini kuruyor olun, ister derste öğrendiklerinizi tekrar etmek isteyin; YouTube’daki matematik öğretmenlerinden her şeyi öğrenebilirsiniz!

Şenol Hoca

YouTube’a girip de bir matematik konusunun anlatımını arattığınızda muhtemelen karşınıza ilk bu kanal çıkacak. Milyonlarca izleyicisi olan bu kanalda aklınıza takılan her şeyin cevabını bulabileceksiniz.

Şenol Hoca kanalının kendi sitesini de ziyaret edebilir, konulara oradan da göz atabilirsiniz.

Anlamadığınız matematik problemlerini nasıl çözeceğinizi, denklemlerde işlem yapmaya nereden başlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

TYT temel matematik, YKS ileri matematik, YKS geometri, KPSS matematik, lise matematik... Hangi seviyede ve hangi konuda yardıma ihtiyacınız varsa tek tek ders anlatım videolarını izleyebilirsiniz. Not almak istediğiniz yerde videoyu duraklatabilir, anlamadığınız yerleri baştan izleyebilirsiniz!

Rehber Matematik

Rehber Matematik kanalı da YouTube’daki en ünlü matematik kanallarından.

Matematikteki temel konulardan TYT matematiğine, sayı problemlerinden işçi problemlerine kadar bütün konuların videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Kanalda her konu farklı kategoride olduğundan aradığınızı bulmanız hiç zor olmayacak.

YouTube ile online TYT matematik öğrenme
YouTube'daki matematik öğretmenlerinin yardımlarıyla zorlandığınız konuların üstesinden gelin. | Kaynak: Unsplash

Sadece AYT çalışmak istiyorsanız 65 Günde AYT listesindeki videoları izleyebilirsiniz. Amacınız full tekrar yapmaksa MATFLIX kategorisindeki videolara göz atabilirsiniz.

9-10-11-12. sınıf matematik videolarını ayrı ayrı inceleyebilir, güncel müfredat konularının tekrarını yapabilirsiniz.

Online Matematik Derslerinin Dezavantajı

Tabii ki online eğitimin eksi yanları da yok değil.

İnternet üzerindeki çeşitli kaynaklarla matematik çalışmak faydalı olsa da tabii ki hiçbir şey birebir özel derslerin yerine geçemez.

Söz konusu akademik başarı olduğunda yanınızda nitelikli ve bilgili bir öğretmenin olması; öğretmenle yüz yüze dersler yapmak en etkili yoldur.

Özel ders öğretmenleri ilerlemenizi adım adım takip eder ve dersleri sizin öğrenme şeklinize göre uyarlar. Böylece kişiselleştirilmiş bir ders programınız olur.

Özel ders öğretmeniniz zihninizdeki engellerin üstesinden gelmenize yardımcı olur ve maksimum potansiyelinize ulaşmanızı sağlamaya çalışır. Başarılı olma şansınızı en üst seviyeye çıkarmak için güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyip dersleri bu doğrultuda işler.

Özel derslerin en büyük dört avantajı şunlardır:

  • Yüz yüze derslerle matematik öğretmeni ve öğrenci arasında güven dolu, profesyonel bir ilişki
  • Öğrencinin zorlandığı yerleri ifade edebilmesi için doğrudan iletişim kurabilmesi
  • Öğretmenin tüm dikkatini tek bir öğrenciye vermesi
  • Öğrencinin dersten derse kendine olan güveninin artması

Webcam aracılığıyla verilen online matematik dersleri de öğretmen ve öğrencinin arasındaki mesafeye rağmen etkili olabiliyor.

Bu nedenle çevrenizde size uygun bir matematik öğretmeni bulamadıysanız başka bir şehirde yaşan bir matematik öğretmeninden online özel dersler de alabilirsiniz.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bir özel ders öğretmeni çocuğunuzun akademik başarı elde etme şansını mutlaka artıracaktır!

Matematik öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.