Mersin'de yaşayan biri olarak hep keman kursuna yazılmak istediniz ama belki de nereden başlayacağınızı bilemediniz.

İster grup dersleri ister birebir dersler alın, iyi ve donanımlı bir müzik öğretmeninizin yanı başınızda hep ulaşılabilir durumda olmasının sizi rahatlatarak bu vesileyle de daha iyi bir kemancı olmanız yolundaki engelleri azaltarak müzik kariyerinizde daha başarılı olmanızı sağlayabildiği su götürmez bir gerçektir.

Bu yazıda da Mersin'de keman derslerini nerelerde bulabileceğinizle ilgili bilgiler ve ipuçları verdik; umarım faydalı olur.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (8 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Başak
5
5 (9 yorum)
Başak
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (9 yorum)
Dara
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökçem bahar
5
5 (6 yorum)
Gökçem bahar
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (10 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (8 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Başak
5
5 (9 yorum)
Başak
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (9 yorum)
Dara
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökçem bahar
5
5 (6 yorum)
Gökçem bahar
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (10 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Neden Keman Öğrenmek İstiyorsunuz?

Keman öğrenmek istemeniz için pek çok neden sayabiliriz:

  • Oda müziğinin nasıl icra edilebileceği ve onun hakkında genel bilgi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz.
  • Kemanla çalabileceğiniz farklı müzik tarzları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı bireysel dersler istiyor olabilirsiniz.
  • Çalarken doğaçlama yapmak, deşifre okumak veya notalar okumayı öğrenmek gibi bazı yeni beceriler öğrenmek istiyor; veya
  • Genel olarak bir kemancı olarak kendinize olan güveninizi artırmak istiyor olabilirsiniz.

Neden keman çalmak istediğinize dair bir fikriniz olduğunda, Mersin'de bir öğretmen bulmak daha kolay hale gelecektir. Bunun nedeni, deneyimleri ve becerileri öğrenme hedeflerinize uygun öğretmenler arayabilmenizdir.

Mezun öğrenci diplomasıyla
Hobi dışında, kemanı resmi sertifikalar kazanmak için de öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Örneğin lisans düzeyinde konservatuvar diploması, ABRSM sertifikası, MEB sertifikası bunlardan bazıları. | Unsplash

Resmi Sertifikalar Kazanın

İster kemanı resmi sertifikalar edinmek ve profesyonel olmak için çalmak istiyor olun isterseniz de sadece kendinizi ve çevrenizi eğlendirmek amaçlı bir hobi olarak görün, kendi isteklerinize göre bir öğretmen veya kurs bulmanız gayet mümkündür.

Örneğin, resmi olarak müzik eğitimi almak isteyen ileri düzey bir kemancı olduğunuzu varsayalım. Bu durumda Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Yaylı Çalgılar Bölümünde lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Bu üniversitede yalnızca keman değil piyano ve flüt gibi enstrümanların eğitimin verildiği lisans bölümleri de mevcut.

Elbette, resmi bir keman diploması veya yeterlilik almak istemiyorsanız, Mersin'de size yardımcı olabilecek öğretmenler var ve aşağıda araştırmak isteyebileceğiniz birkaç kursu sıraladık!

Mersin'de Keman Kursu

Bir müzik aletini her yaşta öğrenebilirsiniz, pek çok kişi genç yaşta bir enstrüman dersi alır. İster küçük bir çocuğunuz olsun, isterse ustalaşmak için yeni bir enstrüman arayan bir yetişkin olun, yaş grubunuzla deneyimi olan ve öğrenme deneyiminizi buna göre uyarlayabilen bir eğitimciden ders almayı düşünmek faydalı olacaktır. Dilerseniz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana , Eskişehir ve Antalya'daki seçeneklerinizi de gözden geçirebilirsiniz. İşte Mersin'de bazı keman dersi veren kurslar:

Soli Sanat Akademisi

Soli Sanat Akademisi'nin kurucusu Kenan Yıldız, bu işe üniversiteden mezun olduktan sonra katıldığı ses yarışmasında birinci olunca başlamamış. Mezun olduğu branştan ziyade hep müziğe ve türküye olan tutkusu onu Soli Sanat Akademisi'nin temelini atmaya yönlendirmiş. Kurucunun iki çocuğu da konservatuvar mezunu olmuş ve yaylı çalgılar üzerinde branşlaşmışlar ve Soli Sanat Akademisi'nin bugünkü formunu almasında büyük rol oynamışlar. Keman derslerini de kurucu Kenan Yıldız'ın iki çocuğu vermektedir. Bu kurumda kemana ek olarak bale, piyano, gitar gibi sanat dallarının da dersleri verilmekte.

Gelişim Sanat Merkezi

Mersin'de bulunan MEB onaylı bu sanat merkezinde pek çok enstrüman ile birlikte keman eğitimi de verilmektedir. Gelişim Sanat Akademisi, her yaş için keman eğitimi verse de normal şartlarda 7 yaş altındaki çocuklara keman dersi vermemektedirler. Ancak çocuğun kemana ortalamadan fazla yetenekli ve eğitimli olması sonucunda bu yaş biraz daha aşağı çekilebilir. Bu kurumda keman dersine kaydı yaptırılacak öğrencinin öncelikle müzik eğilimi ve yetenekleri gözlenir ve buna göre kaydı kabul edilir. Dersler haftada bir saat ve birebir yapılmaktadır. Eğer öğrenci MEB onaylı sertifika programına katılmak isterse bu durumda dersler haftada iki saat şeklinde düzenlenmektedir.

Yelda Sanat Merkezi

Mersin'de Yenişehir'de hizmet veren Yelda Sanat Merkezi, sanat bilinci ile tüm dünyada değişim yaratabilecek insanlar yetiştirme amacı ile yola çıkmış. Bir kez geldiğimiz bu hayatta gayret, samimiyet ve estetiğin bilincinde olan kurs kurucusunun amacı bu kısa sürelik hayatta insanlara samimi gülüşler, mutluluk ve kişisel tatmin yayabilmek. Böylece kurumlarında bale eğitiminden çeşitli enstrüman eğitimlerine kadar pek çok ders sunulmakta. Bu enstrümanlar arasında tahmin edebileceğiniz gibi keman da bulunmakta.

Superprof'ta Keman Dersleri

Superprof, dünyanın pek çok ülkesinde denenmiş ve işe yarayan online öğretmen hizmeti sayesinde pek çok öğrencinin tam istediği eğitimi alabilmesini ve pek çok eğitmenin deneyimlerini paylaşmasını sağlamaktadır. Size yalnızca Superprof'un sayfasına girip, üye olup bulunduğunuz adrese yakın keman öğretmenlerini aramak kalıyor. Üstelik eğer yakınlarınızda bir öğretmen bulamazsanız, bazı öğretmenler web cam aracılığı ile de ders vermeyi kabul etmektedir. Eğer yolda vakit kaybetmek istemiyor ya da evinizden ders almak istiyorsanız bu seçeneklere de sahip olabileceğinizi unutmayın!

Gülen yüzler
Keman gibi bir enstrüman çalmak stresinizi azaltıp serotonin gibi mutluluk verici hormonları yükseltebilir. Tıpkı spor gibi farklı bir çeşit doğal antidepresandır. | Unsplash

Neden Keman Dersi Almalıyım?

Tahmin edebileceğiniz gibi keman da diğer enstrümanlar gibi kişinin entelektüel kapasitesini olumlu yönde etkilemektedir. Beynin farklı kısımlarını çalıştırarak okul başarısını artırabildiği gibi ileri yaşlarda yaşanabilecek bunama gibi sorunları da önleyebilmektedir. Öte yandan beden koordinasyonunu geliştirmekte ve bir hayat disiplini sağladığı için kişilerin hayatını ve psikolojisini kontrol altına alabilmesine katkı sağlamaktadır. Gelin kemanın faydalarına detaylı şekilde bakalım:

  • Keman dersleri hafızayı ve zihinsel kapasiteyi artırır. Pek çok araştırma, bir yıl bile olsa keman çalmanın (diğer müzik aletlerinin yanında) beyninizin hafıza kapasitesini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca okuma becerilerinizi, dil işlemenizi, konuşmanızı ve dikkat sürenizi geliştirebilir. Araştırmalar, keman çalan çocukların ve gençlerin diğer enstrümanları çalanlara göre daha güçlü sözel ve görsel kalıp yeteneklerine sahip olduğunu buldu. Ayrıca, kemancıların sol el hareketlerine bağlı ve duyarlı beyin kısımları ortalamadan daha büyüktür. Psikolojik bozukluklarla mücadele eden çocuklar için keman çalmak, ani iniş çıkışları önlemeye yardımcı olan sakinleştirici bir etkiye bile sahiptir.
  • Daha ince motor beceriler, duyusal ve fiziksel işlevler için keman çalmayı öğrenin. Eminim duruşu kötü olan bir kemancı görmemişsinizdir. Aslında, doğru ve dik şekilde ayakta durmadan ve oturmadan keman çalmak imkansızdır. Bunun nedeni, keman çalmanın süper güçlü üst kollar, omuz kasları ve aktif olarak bağlı bir karın kası gerektirmesidir. Tek bir ders sırasında muhtemelen deltoidlerinizde, pazılarınızda ve pektoral kaslarınızda bir egzersiz hissedeceksiniz - zamanla dayanıklılığınız artacak ve bu bölgelerde fiziksel olarak tonlanmış görüneceksiniz. Kemanın doğru şekilde tutulması aynı zamanda ince motor becerilerini geliştirirken, her elle aynı anda ancak farklı karmaşık manevralar yapmak el becerisini ve hassasiyeti artırır. Uzun süreli eğitimden sonra, müzisyenler dokunma, işitsel ve görsel uyaranlara tepki verme konusunda gelişmiş bir yeteneğe sahip olurlar. Bu, her şey düşünüldüğünde, keman pratiğinin dizüstü bilgisayarlar ve tabletler üzerinde kamburlaşarak geçirilen hareketsiz bir varoluş için mükemmel bir panzehir olduğu anlamına gelir.
Dik pozisyonda keman çalan kız
Keman çalabilmek için güçlü ve dik pozisyonda durmamız gerekli. Karın, sırt ve kol kaslarını oldukça fazla çalıştıran keman, kambur durmanıza asla izin vermez. | Unsplash
  • Daha fazla sosyal zeka için bir yay alın. Bir müzik aleti öğrenmek disiplin gerektirir - artan gelişmeleri görmek için her gün pratik yapmak için zaman ayırmanız gerekir. Karakter, kendine güven, öz saygı ve öz farkındalık geliştirebilir - bunların tümü çok yönlü, iyi uyum sağlamaya yardımcı olur. Performanslar ve müzik yarışmaları, aynı zamanda aktif olarak becerilerini geliştirmek isteyen benzer fikirlere sahip diğer kemancılarla tanışma şansı sunar. Bir orkestraya katılan çocuklar ve gençler özellikle aidiyet duygusundan yararlanır. Ayrıca keman, diğer orkestra enstrümanlarına göre solo performanslar için daha fazla fırsat olduğundan, kişilere kalabalıktan sıyrılma ve başarı duygusunun tadını çıkarma şansı verir.
  • Olumsuz duyguları ve stresi serbest bırakın. Keman çalmanın sizi daha mutlu eden hormonlar salgıladığını biliyor muydunuz? Araştırmalar, keman çalmanın stresi azaltmak için mükemmel bir yol olduğunu gösteriyor, bu da kemancıların daha düşük düzeyde depresyon ve anksiyete yaşayabileceği anlamına geliyor. Müzik ayrıca yapıcı ve iyi huylu bir şekilde zor duyguları serbest bırakmaya da yardımcı olabilir. İster genç ister yaşlı olun, yeni bir beceri veya hobi edinmek için asla geç değildir - özellikle de karşılığında size çok şey kazandıran bir hobi...
Keman öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Beste

.