Keman çalmak ilginizi çekiyor mu? Belki de Ankara'da nerelerde keman ders alabileceğinizi merak edip, araştırıyorsunuz. İster bu işe yeni başlayan bir öğrenci olun isterseniz de kendinizi geliştirmeye çalışan eski bir kemancı; tam da ihtiyacınız olan şey bu yazıda bulunuyor.

Aşağıda neden insanların bir çello, flüt ve benzeri diğer enstrümanlardansa bu enstrümanı çalmayı daha çok tercih ettiğini ve Ankaralı keman öğrenmeyi isteyen öğrenciler, nerelerde dersler alabileceğini araştırdık.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra didem @kemanatolye
5
5 (9 yorum)
Esra didem @kemanatolye
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (9 yorum)
Dara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra didem @kemanatolye
5
5 (9 yorum)
Esra didem @kemanatolye
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (9 yorum)
Dara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Enstrüman Olarak Keman Tercih Edilir?

Her şeyden önce, bu yaylı çalgı kulağa gerçekten hoş geliyor. Ayrıca oldukça özgün ve ayırt edilebilir bir tınıya sahip.

Keman, tek başına veya bir orkestranın parçası olarak güçlü bir şekilde çalınan farklı ve benzersiz bir sese sahiptir. Keman sadece klasik performanslarda kullanılmaz, aynı zamanda popüler müzik endüstrisi için daha modern bir ses çıkarması amacıyla bir müzik stüdyosunda da kaydedilebilir. Öğretmeninizle ya da müzik akademinizde profesyonel bir müzisyeni dinleyerek keman çalmayı öğrenirken bunu keşfedebilirsiniz.

Muhtemelen kemancıların aynı zamanda harika bir duruşa sahip olduğunu fark edeceksiniz; çünkü keman çalmak, çeşitli kasları çalıştırmanızı gerektiriyor. Ve vücudunuz ve el pozisyonunuzu  korurken çok dik oturmanızı gerektiriyor.

Müzik literatüründe kemanı 'parmaklamak' olarak ifade edilen keman çalmak, ilk başta rahatsızlık verici bir şeydir, ancak tüm küçük ayrıntılara alıştığınızda, çoğu şeyde olduğu gibi size doğal gelmeye başlayacaktır. Konu keman çalmaya geldiğinde pratik yapmak gerçekten elzemdir.

Bir keman sanatçısı olma konusunda çekici olan bir başka şey de, enstrümanın nispeten küçük olması ve bir çanta içinde derslere ve diğer yerlere taşınabilir. Hafta sonu bir pikniğe ya da tatile götürün ve hünerlerinizi çevrenize sergileyin. Bir davul seti, piyano veya arp için aynı şeyi söyleyemezsiniz, değil mi?

Son olarak, alınan dersler ile kemanda ustalaşmak son derece ödüllendirici. Keman çalmak kolay değildir, bu da başarıyı daha ödüllendirici kılar.

Orkestrada diğer enstrümanlar içinde keman tercih edilir
Orkestralarda da görebileceğiniz üzere keman dışında pek çok enstrüman bulunur. Peki neden keman bulunduğu her yerin yıldızı gibidir ve belki diğer enstrümanlara göre daha çok tercih edilmektedir ? Kemanın kendine özel sesi ve taşınabilirliği onu ön sıralara taşımaktadır. | Unsplash

Ankara'da Keman Bulabileceğiniz Mağazalar

Eğer hala bir kemanınız yoksa aşağıda Ankara'da bulabileceğiniz bazı en büyük müzik mağazalarını sıraladık. Bu mağazaları ziyaret ederek ya da online web sitelerinden araştırarak size en uygun kemanı bulabilirsiniz!

 

DORE MUSIC, Ankara Kızılay Mağazası

Meşrutiyet Cad. No:27/C, Kızılay / Çankaya / Ankara / Türkiye

+90 312 419 28 00

 

BAŞKENT MÜZİKEVİ,

Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sok.
No:53-A 06420 Kızılay / ANKARA

+90 (312) 433 19 71

 

YESS MÜZİK,

Prof. Muammer Aksoy Caddesi (2. Cadde)
32/B Bahçelievler/ANKARA

+90 312 215 55 55

 

PAN MÜZİK,

Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak 8/A Kızılay / Ankara

+90 3124257767

 

ROTA MÜZİK,

ceyhun Atuf Kansu caddesi oğuzlar mahallesi 1370 soakak 24/2-4

Çankaya / Ankara

+90 5069572529

Ankara'da Nerede Keman Dersi Almalı?

Ankara'da pek çok seçeneğiniz olmasına rağmen unutmayın ki İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir, Mersin ve Bursa'da da olanaklarınız yabana atılamayacak kadar fazla. Üstelik Superprof her yerde!

Doremusic Akademi

Doremusic, aynı zamanda Türkiye'de birden fazla ilde şubeleri olan bir müzik mağazası. Bu müzik mağazasının keman ve diğer enstrüman kursları da bulunmakta. Özellikle en çok online derslere yönelmiş olan Doremusic Akademi, birebir dersler de sunmakta. Keman dersi İstanbul ve Ankara olmak üzere iki ayrı ilde eğitim yerleşkesi bulunan bu kursun Ankara'daki şubesi Çayyolu'nda bulunan ve Koru-Kızılay Metrosuyla çok rahat şekilde gidilebilen Gordion AVM içinde bulunmaktadır. Bir keman dersi alırken 45 dakikalık sure içinde sunan Doremusic Akademi, Anahtarlar ve notasyon, Duruş ve entonasyon,teknik yeterlilik, Eşlikli ve solo performans pratikleri, Repertuar gibi temel konularda bilgi vermeyi hedeflemekte. Derslerinin içeriğini kişinin deneyim, yetenek ve yaş gibi unsurlarına göre ayarlamaktadır.

Keman almadan önce
Keman almadan önce onu bir mağazada denemeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır. Keman, tutması yeterince zor bir enstrüman olduğu için sizin kol uzunluğunuz ve gücünüze uygun bir keman seçmeniz eklemsel sorunlar da yaşamamanız için önem teşkil eder. | Unsplash

Gümüş Nota Sanat Akademi

Keman kursu piyano eşliğinde bireysel olarak yapılmaktadır. Nota eğitimi ile paralel yürütülen bir Keman müfredatı işleyen Gümüş Nota Sanat Akademi, küçük öğrencileri de unutmadan; onları sıkmayan, eğlenceli ve dikkat çekici farklı bir ders programı izlemektedir.  Keman kursu ve müzik eğitiminin sanıldığının aksine öğrenciyi akademik anlamda yukarı taşıdığını belirten sanat akademisi, Ankara'da İvedik Caddesi Yenimahalle ilçesinde bulunmakta.

Gümüş Nota Sanat Akademi, Yenimahalle sınırları içinde TEK LCM SINAV MERKEZİ olarak hizmet vermektedir. Dolayısıyla bu kurumdan aldığınız keman dersleri dünya standartlarında müfredatlar ile yürütülmektedir. Bu müfredatları İngiltere’de dünyanın önde gelen üniversitelerinden Universty of West London belirlemekte ve tüm dünyaya sunmaktadır. Aynı zamanda Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programlarının yanında; Solistlik, Teori, ve Erken Yaş Enstrüman Eğitmenliği gibi dallarda sanat eğitiminizi tüm dünyada geçerli diplomalarla uluslararası bir platforma taşımaktalar.

Akademi Ankanom

2007 yılında hizmete giren Stüdyo Ankanom, yenilikçi eğitim anlayışı ve uzman eğitmen kadrosu ile kalitesinden ödün vermeden Ankaralı sanatseverlere müzik eğitimi sunmaktadır. Akademi Ankanom hem müzik kursu hem de 11 stüdyodan oluşan bir sanat merkezidir.

Akademi Ankanom'da alacağınız keman kursunda göreceğiniz ilk adım, tutuş ve yay çekme teknikleridir. Keman perdesiz bir çalgı olduğundan ekstra emek ve çalışma gerektirir. Akademi Ankanom, bu sebepten dolayı nota öğrenerek ve okuyarak kemanın öğrenilmesini çok daha doğru olarak tanımlamakta; ezber yapılan öğrenme biçimini temelsiz ve geçici olarak görmektedir. Öğrencinin nota bilip okuması durumunda belli bir seviyeden sonra istediği eseri hoca olmadan da çalma seviyesine gelebileceğini belirtmektedir.

Akademi Ankanom'da klasik keman eğitiminin yanı sıra Türk müziği keman dersleri de verilmektedir. Başlangıç seviyesinde klasik keman eğitimini aldıktan sonra makamsal Türk müziği üzerine çalışılmaktadır.

Çağdaş Sanat Merkezi

Ankara’nın ilk sanat merkezi olan Çağdaş Sanat Merkezi 1994 yılında kurulmuş olup, sanat eğitiminde Uluslararası Kalite Belgesi alarak da bir ilke imza atmıştır. Bu kurumda bireylere estetik duyarlılık kazandırmak, onların yaratıcılıklarını geliştirmek ve sanatsal farkındalıklarını yükseltmek birincil hedeftir. Çünkü Çağdaş Sanat Merkezi sanatın bir toplumun gelişmesindeki en önemli yapı taşlarından biri olduğunun farkındadır ve bu bilinçle derslerini sunmaktadır. Bu kurumdaki eğitimler Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları koordinatörlüğünde yürütülmektedir.

Keman kursunda titiz bir şekilde eğitim verirken öğrencilerine kemanı ve müziği sevdirmeyi de önemsemekte. Çağdaş Sanat, severek yapılan şeylerin insanı geliştirdiğinin bilincindedir. Bu gelişim sürecinizde size yol gösterici olmak, ilk adımınız için cesaret vermek, bilgi ve ilginiz için kaynak ve fırsat sağlamak ve nihayetinde mutlu kılmak Çağdaş Sanat Merkezi'nin mutluluk kaynağıdır. Bu kurumda verilen keman kursu, her yaştan müziksevere açıktır. Ayrıca enstrümanını taşımak istemeyenler için kurumun kendi sunacağı kemanlar da kullanıma açılacaktır. Keman kursunda eğitimler bire bir özel ders şeklinde olup, haftada 1 gün 1 saattir. Arzu eden öğrenciler için online dersler de devam etmektedir.

Kızılay'da Keman Kursu
Ankara'da Kızılay, şehir merkezi olmakla birlikte keman ve diğer tüm kursların yoğun olarak toplandığı semttir. | Unsplash

Sem Müzik Kursları

MEB'e bağlı Sem Müzik Kursu, branşlarında akademik eğitim almış eğitmenlerden oluşan kadrosuyla, Müzik okullarına hazırlık ve hobi olarak müziğe gönül veren 7’den 70’e tüm müzikseverlere sadece müzik eğitimi veren bir kurumdur.

Sem Müzik Kursu, Konservatuar, Müzik Eğitim Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Liseleri sınavlarına hazırladığı öğrencilerini Türkiye’nin seçkin müzik okullarına yerleştirerek ve her yıl artan sınav hazırlık öğrencileriyle, müzik bölümlerine hazırlık kurslarındaki başarısını perçinlemiştir. Sem Müzik Kursu, müzik okullarına hazırlık öğrencilerinin yanı sıra, müziğe ilgi duyan herkese, enstrüman çalabilme, şarkı söyleyebilme, müzikal teori-armoni eğitimleriyle bir müzik okulunda verilebilecek her türlü eğitimi vermektedir.

Sem Müzik Kursu’nun amacı, öğrencilerine Türk ve dünya müziğini en doğru şekilde öğretmek, müzikal yeteneklerini en üst düzeye çıkartarak , sanatsal ve müzikal yozlaşmadan uzaklaştırmak, ülkemize sanatı seven ve sanatla uğraşan, bireyler yetiştirmektir.

Kursta eğitim alan öğrencilerin topluluk önünde eser seslendirebilme becerilerini geliştirmeleri için, her yıl Ankara’nın seçkin konser salonlarında konserler düzenlenmektedir.

Bu konserlerde bireysel öğrenci performanslarının yanı sıra öğrencilerin oluşturduğu korolar,jazz-pop-rock orkestraları,Türk halk müziği ve klasik Türk müziği topluluklarıyla Türk ve Dünya müzikleri seslendirilmektedir. Sem Müzik Kursu, Kızılay'da Meşrutiyet Caddesinde bulunmaktadır.

Özel Keman Dersi Alın

Unutmayın, yukarıdakilerden hiçbiri size hitap etmiyorsa veya bu müzik derslerinin masrafını veya saatlerini biraz fazla buluyorsanız, bir keman öğretmeniyle özel dersler almayı tercih edebilirsiniz.

Bölgenizde ders veren keman uzmanları olup olmadığını görmek için Superprof'u ziyaret edin. Özel bir eğitmenle, esnekliklerinden dolayı genellikle saatlerinizi seçebilir ve ayrıca finansal gereksinimlerinize uyan bir öğretmen de bulabilirsiniz.

Size çok yakında bir öğretmen ya da kurs bulamasanız da Superprof'ta görüntülü konuşma ile uzaktan ders vermeyi kabul eden öğretmenler bile bulabilirsiniz! Bu şekilde zamandan ve enerjinizden tasarruf ederek hem kendinize hem de kemanınıza daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Bazı insanlar kulak eğitimiyle veya internette video eğitimlerini izleyerek kendi kendilerine enstrüman çalmayı öğretebilirler, bu nedenle uzaktan eğitim yöntemlerini kullanarak müzik öğrenmek bazıları için iyi sonuç verebilir. Eğer müziğe bir eğiliminiz ve yeteneğiniz varsa bu seçeneği de denemenizi şiddetle öneririz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.