Kendi içinize doğru bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Müzik kendi içimize doğru çıkacağımız yolculuktaki araçlardan biridir. Bunu yaparken en güzel seçeneklerden birisi de elbette insan sesine en yakın sesi çıkarabilen enstrüman olan kemandır.

Keman çalmayı öğrenmek insanın kendine yapabileceği en güzel jestlerden birisi olabilir. İster müziğe çok uzak olun ister aşina, konu müzik olduğunda her seviyeden insanın her zaman öğreneceği çok fazla şey vardır. Elbette bu yolu bizlere açan en temel unsur öğreneceğiniz enstrüman hakkında birebir dersler almak ve kurslara katılmak olacaktır. Böylelikle teknik becerileriniz artacak daha önce hiç deneyimlemediğiniz şekilde performansınız yükselecektir. Özellikle yeni başlayanlar için keman öğrenmek her adımı zorlu ancak getirisi yüksek heyecan dolu bir maceraya çıkmak gibidir. Özellikle yeni öğretmen arayan bir sanat tutkunuysanız Antalya’da birçok uygun seçenek bulacaksınız. Bu yazımızda Antalya’da sizlere en uygun olabilecek keman kurslarını ve alternatiflerini sunacağız.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra
5
5 (9 yorum)
Esra
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başak
5
5 (9 yorum)
Başak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra
5
5 (9 yorum)
Esra
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başak
5
5 (9 yorum)
Başak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Kursları İçin Nereye Bakmalıyım?

Keman kursları ya da öğretmenler aramadan önce kendi seviyenizin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz veya hiç keman dersleri almamış biriyseniz işiniz kolay ancak belli parçaları çalabilme özelliğine sahipseniz bunun seviyesini ölçmeniz gerekiyor. Bu sayede yönleneceğiniz keman öğretmeni veya keman kursu sizin niteliklerinize uygun geliştirici dersler sunabilir mi kolayca anlayabilirsiniz. İkinci olarak da derslere ne kadar zaman ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Keman öğrenmeye ne kadar çok zaman ayırırsanız, çalma becerileriniz doğal olarak o doğrultuda hızlı bir artışa yol açacaktır.

Özel keman öğretmeniyle keman öğrenmek
Keman, diğer enstrümanlara göre öğrenmesi daha fazla emek ve zaman isteyen bir enstrüman olduğu için size uygun keman öğretmenini seçtiğinize emin olmalısınız. | Unsplash

Bir Öğretmenle Çalışın

Kendi kendinize bu enstrümanı çalabileceğinizi düşünmek sizin için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır bunu baştan söyleyelim. Elbette en temel birkaç parçayı zorlukla çıkarabilirsiniz ancak özellikle kemanı daha nasıl tutacağınızı bilmeden bu işe girişmek pek önerebileceğimiz bir şey değil. Özellikle tutuş konusunda bir eğitmenden yardım almadan doğru formu yakalamak çok zordur ve doğru formu yakalamadan çalacağınız keman ileriki aşamalarda sizin için el ve beden koordinasyonu açısından ciddi sıkıntılar yaratacaktır. Ayrıca hatalarınıza direk olarak müdahale edecek bir öğretmen sizi hızlı ve doğru öğrenme konusunda ileriye taşıyacaktır.

Ne sıklıkta keman dersi almanız gerektiğine gelince, genellikle öğretmenler düzenli olarak haftalık bir saat ders önerirler ve genellikle süre 30 dakika, 45 dakika veya 60 dakikalık periyotlarda gerçekleşir. Elbette bu süreyi uzatmak sizin elinizdedir. Bazılarımız için ise haftaların yoğunluğu değişiklik gösterebilir. Elbette kendimizi haftada 1 saat almamız gerekir diye şartlayamayız. Bunun için esnek bir çalışma şekli de benimsenebilir. Amacınız kemanı bir disiplin şeklinde öğrenmekten çok eğlenme amacı taşıyor da olabilir. Bunu öğretmeninize açıkladığınızda eminiz sizin gibi çok örnekle karşılaşmış olacağını söyleyecektir. Zaman sınırı kesinlikle keman öğrenmeye engel değildir. Yeter ki siz içinizdeki cevheri ortaya çıkarmaya çalışın.

Çalacağınız Enstrümanı Yakından Tanıyın

Keman violin ailesinin en küçük üyesi olarak nitelendirebileceğimiz bir enstrümandır. Yaylı bir çalgı olmakla birlikte kemanın yayına da arşe denir. Diğer enstrümanlara göre çalması daha zor bir alet olarak gözükse de zorluğu kişinin müzik kulağının olup olmamasıyla, çalma tekniğiyle ve kişinin enstrüman kullanmaya olan eğilimiyle değişkenlik gösterebilir. Küçük ve hafif bir alet olmakla birlikte ortalama 84 parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Dört yaya sahip bu enstrümanın akort sistemi pesten tize doğru: Sol-Re-La-Mi şeklinde düzenlenmiştir. Özellikle yeni öğrenmeye başlayanlar için bu nota düzenin kafada oturmak ilk etapta zor olabilir. Bunun için önerimiz nereye basacaklarını anlamaları için kemanın nota kısımlarına bazı notlar yerleştirerek daha kolay öğrenmek adına notalara bu şekilde basabilirler. Beyniniz bu durumu bir süre sonra içselleştirecek ve notalara bakma ihtiyacı hissetmeden doğru notalara basabileceksiniz.

Doğru Keman Seçimi

Hali hazırda kemanla haşır neşir olanlar bilecektir ancak yeni başlayanlar için keman hakkında belli başlı temel bilgileri öğrenmemiz gerekiyor. Buna ek olarak, ne tür bir keman çalmayı istediğinize de karar vermeniz gerekiyor. İnsanların keman deyince ilk aklına gelen tipi olan akustik keman türü olan geleneksel akustik keman vardır. Tipik olarak, akustik keman keman çalmaya yeni başlayan adaylar için çok daha uygun bir seçenektir.

Önümüze keman alma konusunda ilk olarak iki seçenek çıkacaktır. Ya alacağımız keman fabrikasyon bir keman olacak ya da el yapımı bir keman almayı tercih edeceğiz. Fabrikasyon kemanlar ses özelliği açısından el yapımlarına göre daha düşük bir seviyede kalabilirler ancak yine de hedeflediğiniz keman çalma yeteneklerine kavuşmak için yeterli olacaktır. Hali hazırda ülkemizde el yapımı kemanları bulmak epey zorlaşmış durumdadır çünkü el yapımı keman üreten usta sayısı maalesef ki bir elin parmaklarını geçmeyecek derecededir.

Kemanlar arasından doğru kemanı seçmek
Piyasada pek çok keman olduğu doğrudur. Büyüklük, kalite ve ağırlık açısından da farklılıklar göstermektedirler. İyi kemanın nasıl olması gerektiği konusunda genel kanılar olsa da deneyecek ve çalacak olan yine sizsiniz ve size iyi hissettiren, rahat hareket etmenizi sağlayan kemanı tercih edin. | Pixabay

Şimdi doğru kemanı seçmek için sizlere bazı püf noktaları vereceğiz.

  • Keman almaya karar verdiğinizde size sunulan seçenekler arasından en hafif kemanı tercih etmeye çalışın, cilasının pürüzsüz ve üzerlerinde çizik olmamasına dikkat edin.
  • Köprüsünün dik bir pozisyonda durduğuna ve gövdesine tam olarak oturmuş olduğuna dikkat edin.
  • Yay kıllarının sayısını ve özellikle yay vidasının herhangi bir aksaklığı olmadığına emin olmalısınız
  • Kemanın yaylarına elinizle vurduğunuzda (sanki bir gitar teline vuruyor gibi) tınısının devam ettiğini görebilmeniz gerekmektedir.

Kemanınızı el yapımı olarak tercih ettiyseniz kalite standartları daha yüksek olacaktır ancak ona da aynı şekilde bu kontrolleri uygulamalısınız. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi el yapımı keman bulmak hem zor hem de biçilen fiyatlar yüksek olabilir.

Keman Boyutları

Keman boyutları hakkında kısa bir araştırma yaparsanız karşınıza 1/8, ¼, ½, ¾ ve 4/4 gibi terimler çıkacaktır. Bu ölçüler aslında keman çalan kişinin yaşına göre seçeceği keman boyutunu simgeler. Tahmin edebileceğiniz gibi 1/8 keman en küçük yaş grubuna hitap eder. Ortalama 4-6 yaş civarına. Keman boyutu büyüdükçe yaş aralığı da o ölçüde büyür. ½ keman dediğimiz yarım keman için yaş aralığı 8-10 yaşa yükselmiştir. Tam keman ise 12 yaş ve üzeri için uygun bir keman anlamına gelmektedir.

Keman Tutuşum Nasıl Olmalıdır?

Keman eğitimine başlamadan önce ilk öğrenmeniz gereken şey kemanı doğru bir formda tutmak olacaktır aksi takdirde ileriki aşamalarda duruş bozukluklarından kaynaklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kemanda süreklilik arz etmek için doğru bir tutuş oldukça önemlidir. Ayrıca doğru bir formda tuttuğunuzda çok estetik ve asil bir duruş sergiliyor olursunuz.

Gelelim bu enstrümanı doğru bir formda nasıl tutacağımıza öncelikle vücut olabildiğince dik bir pozisyon almalıdır. Ayrıca keman yastığı dediğimiz bir aparatı da kullanmamı gerekiyor. Aksi takdirde sol elimizi rahat kullanamadığımız için dışarıya istenmeyen bir görüntü yansıtabiliriz. Özellikle arşe tutuşu ve çekişi de en önem verilmesi gereken durumlardan birisidir. Arşenin hareketi kesinlikle omuzdan yapmamalıyız. Omzumuz yalnızca hareket sürecinde bir kaldıraç görevi görüyor olmalı. Burada hareketin kaynağını eklem hareketi ile birlikte dirseğimiz oluşturuyor.

Nota okuyarak keman çalma
Gerçekten keman öğrenmek istiyorsanız size temel müzik teorisi konusunda da yardım edebilecek deneyimli bir keman öğretmenine ihtiyacınız olacak. | Pixabay

Seviyenize göre keman kursu alabileceğiniz yerleri seçin

İlk olarak keman çalma konusunda belli bir seviyede olan ve kemanı adeta bir virtüöz seviyesinde çalmak isteyenlere Antalya’da keman kursu önerebileceğimiz kurumları tanıyalım. Sonrasında ise dilerseniz İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Bursa ve Mersin'deki seçeneklerinize de göz atabilirsiniz.

Meb. Antalya Modern Sanat Akademi

Antalya Modern Sanat Akademi uzun yıllardır Türkiye’nin çeşitli illerinde ve Antalya’da eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı alanında uzman kadrosuyla sanat eğitimi veren bir okuldur. Okulun kadrosu Devlet Sanatçıları ve alanında Türkiye’de sayılı uzman keman eğitmenleri barındırdığından belirli seviyedeki keman sanatçıları için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca kurum 4 yaşından itibaren de çocuk, genç ve yetişkinlere de özel ders imkanları sunan profesyonel bir kurumdur.

Yine kemana yeni başlayanlar için en iyi seçeneklerden birisi de;

İdil Müzik

Keman çalmaya yeni başlamış biriyseniz idil müzik sizin için iyi bir tercih olabilir. Ders içeriğindeki keman tutuş çalışmaları, yay tutuş çalışmaları, teller üzerinde iterek ve çekerek yay egzersizleri, el koordinasyonu sağlama, başlangıç seviyesinde müzik teorisini anlatma, enstrümana özel repertuar çalışması ve uygulaması ile temel seviyedeki öğrenciler için etkili bir başlangıç sağlayacaktır.

Sazen Sanat Müzik Okulu

Sazen Sanat her yaştan öğrencisine keman eğitimi verebilecek yetkinlikteki kadrosuyla Antalya Konyaaltı’nda sizlere keman öğrenme imkanı sunan güzel seçeneklerden bir tanesidir. Ayrıca kurumun online eğitim imkanı tanıyan çalışmaları da mevcuttur. Online eğitim konusunda belli başlı şüpheler doğsa da verimli bir çalışma yapılabildiği öğrencilerden gelen geri bildirimler ile mümkün gözüküyor. Özellikle çok kısa sürede yoğunlaştırılmış eğitim imkanı sunarak etkili bir şekilde keman çalmayı öğrenebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.