Keman eşsiz sesi ve büyülü tınısıyla insan ruhuna adeta bir terapi etkisi yaratan violin ailesinin en küçük üyesidir. Öfkeyi, hırsı, sevinci, heyecanı ve hatta aşkı dahi yansıtmayı başarabilen keman eğer usta bir elde çalınıyorsa ondan daha etkileyici çok az enstrüman vardır diyebiliriz. Dört telli bu müzik aleti insan ruhuna dokunabilen kullanabildiği dört oktavlık ses sınırı ile müzikal duygu ve düşünceleri anlatabilen yegâne enstrümanlardan birisidir.

Keman çalmak ayrıca insan beyninin her iki tarafını da birlikte kullanmaya zorladığından insanın düşünme ve pratiğe geçirme yeteneklerini kişinin potansiyeli ölçüsünde arttırır.. Beynin her iki tarafının kullanılmasıyla motor hareketler gelişir böylece notaları ve ritimleri rahatlıkla enstrümana aktarabilirsiniz. Bunların sonucunda müzik sanatını öğrenmek aslında gerçek hayatta da pratik çözümler sunabilen olaylar hakkında neden sonuç ilişkileri kurabilen ve çözüm getirebilen kişiler yaratır.

Enstrüman çalmanın insan karakterinin gelişiminde oldukça büyük bir yeri vardır. Özellikle küçük yaşta bir enstrümana başlayan çocuklarda özsaygı ve özgüven gelişiminin görece olarak yüksek seyrettiği görülmektedir. Elbette bu gelişim kişinin potansiyeli ölçüsünde olacaktır. Sadece kendinize güven duygunuzu geliştirmekle kalmayan bu disiplin aynı zamanda motivasyon kazandıran, yaratıcılığınızı besleyen ve size her konuda ilham veren muazzam bir deneyimdir. Tüm bunlara ek olarak bir enstrüman çalmak yaşam enerjisi aşılayacaktır.

Gün batımı kemancı
Müzikle ve özellikle bir enstrümanla ilgilenmek, öğrenmeye çalışmak size yaşam enerjisi aşılayacaktır. | Pixabay

Keman çalmayı Öğrenmek İstediğimde İlk Olarak Ne Yapmalıyım

Keman sesi ve tınısı yönünden diğer çalgılara nazaran daha esnek ve daha verimli bir örneğidir. Diğer enstrümanlardan farkı, ahşabı, telleri tınısı ve çalınma şeklinin size uygunluğuna kadar birçok detaya baktıktan sonra kendinizi keman konusunda geliştirebileceğiniz kurslar aramaya yönlendirmelisiniz.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki keman pek de kendi başınıza öğrenebileceğiniz türden bir enstrüman değildir. Özellikle kemana başlamadan önce keman öğrenmenin en önemli aşamalarından birisi olan doğru tutuş tekniği, tek başınıza kazanmanın oldukça zor olduğu bir aşamadır. Bu yüzden profesyonel bir destekle başlamak sizin için doğru olacaktır. Aksi takdirde yanlış bir tutuşla keman çalmaya başladığınızda vücut ve el koordinasyonlarınızda dengesizlikler ve aksaklıklar yaşama olasılığınız çok yüksektir. Çünkü doğru tutuşu oturtmak zaman alır ve inceliklerini kendi başınıza öğrenmeniz zor olacaktır.

Keman çalarken vücudumuzun normalden farklı bir pozisyon almamasını sağlamalıyız. Yani keman çalarken farklı bir duruş sergilemeye çalışmak hareketin doğallığını yitirtir ve size kas ağrıları olarak döner. Kemanı tutarken yayımız yani arşemiz kemanı tam olarak dik kesiyor olmalıdır.

Keman Tipi Seçimim Ne Olmalı ?

Elbette keman dendiğinde aklımıza tek tip bir alet geliyor. Aslında kemanın üç çeşidi olmakla birlikte bizim keman dendiğinde ilk aklımıza gelen çeşidi klasik kemandır. Bunun yanında akustik keman ve elektro keman olmak üzere bu üç çeşit kemanın kendilerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Hepsinin sesini, tınısını dinleyerek size en uygun kemanın ne olacağına karar vermelisiniz. Yeni başlayanlar için daha çok akustik keman önerilir.

Tüm bunların yanında siz Türk müziği kemanını mı yoksa klasik batı müziği kemanını mı çalmanız gerektiğine de karar vermelisiniz. Bunu anlamanın yolu elbette dinlediğiniz keman parçalarından geçiyor. Türk musikisinden bir parça mı sizi heyecanlandırıyor yoksa klasik batı müziğinden bir eser mi? Cevabınıza göre yönleneceğiniz keman çeşidi farklı olacaktır. Bu iki keman arasındaki en büyük fark akort kısmıdır. Türk müziği kemanında ağır yaylar tercih edilirken klasik batı müziği kemanında ise hafif yaylar tercih edilmektedir.

Klasik keman, elektro keman ve akustik keman farklarına gelecek olursak oldukça basit bir temele dayanmaktadır. Klasik kemanda sesler doğal olarak enstrümandan çıkar ancak elektro keman ve akustik kemanda kemana bir aparat veya bir kablo bağlıdır. Bu kablo bir amfiye ya da bir hoparlöre bağlı olduğundan keman sesi doğrudan doğruya bu hoparlör ya da amfiden çıkar.

Keman boyutları ne anlama geliyor ?

Çalmak istediğiniz enstrümanı her yönüyle öğrenmelisiniz dedik ya! Şimdi de sıra bu enstrümanın boyutlarını öğrenmeye geldi. İnternetten kısa bir araştırma yaptığınızda keman boyutları hakkında 1/16 ,1/8, ¼ ve tam keman gibi rakamlar ve tanımlar göreceksiniz. Bu boyutlar tamamen kemanı çalacak kişinin yaşıyla ilgilidir. Bu da demek oluyor ki kemana başlamak için en küçük yaş sayılan 4 yaş civarı bir çocuk için elbette yetişkinlerin kullandığı kemanı kullanamayız. Her yaş grubu için o yaşın getirdiği biyolojik özelliklere göre keman boyutları tasarlanmıştır. 4-6 yaş grubu için 1/16 keman kullanılırken 5-6 yaş civarında 1/8 keman kullanılır. 12-13 yaş civarında bir çocuk ise artık tam keman kullanmaya başlayacaktır. Eğer çocuğunuza keman eğitimi aldırmayı düşünüyorsanız çocuğunuzun yaşına göre keman boyutu tercih etmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Farklı ebatlarda kemanlar
Piyasada farklı boyutlarda kemanlar bulunur ve bu kemanlar öğrencinin yaşına veya daha doğru tabirle bedenine göre seçilir. Ortalama 7-9 yaş kemanı uzun boylu ve çabuk gelişim göstermiş bir çocuk için uygun olmayabilir. | Visual Hunt

Tutuşum Nasıl Olmalıdır ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere kemanı doğru tutmak kemana başlayanlar için verilecek ilk derstir aslında. Doğru tutuş size estetik bir görünüm kazandıracak ve ileriki dönemlerinizde olası eklem problemlerinizi böylelikle ortadan kaldırmış olacaksınız. Gelelim kemanı doğru bir formda nasıl tutacağımıza. Öncelikle sırtımız dik bir pozisyonda olmalıdır. Herhangi bir kambur ya da eğik bir duruş kemanı verimli bir biçimde kavramanızı engelleyecektir. Daha sonra bir omuz yastığı denilen desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Omuz yastığı kemanın olmazsa olmazlarındandır aslında. Çenenizin sol tarafını dayayacağınız bu yastık kemanın elinizden kaymasını engelleyecek olan önemli bir araçtır. Ayakta dik bir şekilde duruyorken ayaklar omuz genişliğinde açılmalı ve sol ayağınız hafifçe öne gelecek şekilde durmalısınız. Eğer oturarak çalmayı tercih ediyorsanız da oturduğunuz zeminin sert olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yumuşak zemin sizin dik durmanızı zorlaştıracak ve etkili bir şekilde keman çalmanızı engelleyecektir.

Eskişehir’de size uygun keman kursu alternatifleri neler ?

Es Sanat Merkezi

Porsuk Bulvarı’nda bulunan on iki yıldan beri Eskişehirlilere hizmet veren Es Sanat merkezi başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar geniş bir aralıkta keman dersleri imkanı sunuyor. Özellikle konservatuvarlara hazırlanan öğrencileri bünyesinde toplaması ve bu konuda başarılı olması onu konservatuvarlara hazırlanan öğrencilerin gözdesi yapıyor. Elbette bunun sebebi kaliteli eğitim kadrosu ve uzman hocalarıyla sizlere kurs imkanı tanıyor olması.

Aynı zamanda kişisel gelişim eğitimi de veren Es Sanat Merkezi katılımcılarının bilgi ve becerisini artırmak onların güvenlerini yükseklere çıkarmak ve çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek sosyal becerilere sahip bireyler yetiştirmek hedefiyle yola çıkmış.

Her öğrenciye belirli hedefler koyan ve belirledikleri hedeflere zamanında ulaşma gayreti içerisinde olan bu kurum akademik düzeyde çalışmalar da yapmaktadır.

Notalar ve keman
Doğru bir öğretmen veya kurs bulabildiğinizde ve kemana yeterince vakit ayırabildiğinizde kemanın size çok daha fazlasını verdiğini göreceksiniz. | Pixabay

Eskişehir Fi Sanat Merkezi

 Eskişehir Sümer mahallesinde bulunan kurs baleden dramaya, kemandan piyanoya kadar bir çok alanda alanında uzman ve profesyonel eğitmenleriyle uzun yıllardır hizmet vermektedir. Keman kursları kayıtları sürekli olup programa istenildiği tarihte başlama imkanı sunan kurs keman kursuna kaydolacak kişilerde ezgisel bellek ve ritm kulağı arar.

Bu sebeple eğer siz de keman çalmaya yeni başlamak isteyen biriyseniz kursun bu imkanından faydalanmak seviyenizi görmek ve geliştirmek sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Eskişehir OzArt Akademi

Batıkent mahallesinde hizmet vermekte olan bu kurum özellikle çocuklara yönelik programlarıyla öne çıkmaktadır. Çocuklarda özellikle odaklanmayı geliştirme üzerine yoğunlaşan bu kurum ayrıca el koordinasyonunu güçlendirmeyi amaçlayarak keman çalan öğrencilerinin yeteneğinin gelişmesine önemli katkılar sunmaktadır. Yine Eskişehir OzArt Akademi de yeni kaydolan öğrencilerine onların seviyesini ve müzik kulağını ölçmek adına müzik yetenek testi uygulamaktadır. Kişinin kendi müzik yeteneğini görmesi, ona göre doğru bir fikre sahip olması ve başlangıcını ona göre yapması için çok önemli olan bu aşama kişileri seviyesine göre gruplayarak verimsiz olabilecek eğitimlerin bu sayede önüne geçiyor.

Bu müzik yetenek geliştiren Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca kişilerin ve özellikle çocukların müzik potansiyellerini doğru bir şekilde ölçebilmek için bu yetenek testini kullanmaktadır. Müzik yetenek testi çocuklarda 9 yaş civarına ve tüm yetişkinlere rahatlıkla uygulanabiliyor.

Keman öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Beste

.