Zaten halihazırda bir müzisyen misiniz yoksa müzisyenliğinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Repertuarınızda çok sayıda enstrüman var mı yoksa keman gibi belirli bir enstrümana mı odaklanıyorsunuz? Peki o halde ülkenin en iyi müzik konservatuvarlarından birini sunan bir şehirde yaşadığınızı biliyor muydunuz?

Burada, İzmir'in profesyonel müzik kurslarında veya Türkiye'de en ünlü konservatuvarlardan olan Dokuz Eylül Üniversitesi'nde keman serüveninize devam edebilmeniz veya başlayabilmeniz için size bazı bilgiler ve tüyolar vereceğiz.

Sizi meydan okumaya davet ediyoruz! Aslında bu yalnızca bir meydan okuma değil de keman çalmak ve bu enstrümanda ilerleyebilmek oldukça zahmetli bir süreç, onu en başta belirtelim dedik. Peki ama neden keman çalmak bu kadar zahmetli, yaylı enstrüman çalanların keman çalarken karşılaştıkları zorluklar neler? Aşağıda bu zorluklara da değiniyor olacağız.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Çalmanın Kazandırdıkları ve Zorlukları

Düzgün Bir Duruş

Birçoğumuz, koltukta televizyon izlerken veya bilgisayarın karşısında iş, oyun başındayken girdiğimiz saçma ve omurgalarımız için oldukça tehlikeli pozisyonlardan suçluyuz. Fakat keman size daha dik, doğru vücut pozisyonlarını öğretebilir ve sizi görünüşünüzün daha fazla farkında olmaya teşvik edebilir. Dansçı veya balerin olmak için eğitim aldığınızda olduğu gibi, bu sanat sizi duruşunuzu geliştirmeye teşvik eder ve beraberinde bir dizi sağlık yararı da getirir.

Düzgün bir şekilde keman çalmak için, telli enstrümanı karnınıza tamamen kenetlenmiş olarak tutmalısınız, yani karın kaslarınız sıkı, omuzlarınız arkaya ve aşağı olacak ve kıpırdama olmadan dik oturacaksınız. Müzik dersleri bu konuda uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır.

İlk başta alışmak zor olsa da; bu ilk pozisyon üstünde uzmanlaşmak, zaman geçtikçe daha kolay hale gelecek ve size daha iyi nefes alma teknikleri gibi bir dizi sağlık faydası sağlayabilecektir.

Keman çoklu görev yeteneğini artırır
Keman çalmak, iki elinizle tamamen farklı işler yapmayı gerektirdiği için çoklu görev yeteneğinizi artırır. | Unsplash

Çoklu Görev Yeteneğini Artırma

Yukarıda bahsettiğimiz iyi bir vücut duruşu ve beden farkındalığını geliştirmeye ek olarak keman çalarken, iki ayrı elinizle iki farklı şey yapacağınız için beyninizin çoklu görevle ilgili alanlarını da çalıştırmanızı sağlayacak. Bir elinizle başınızı okşarken diğer elinizle karnınızı ovmayı deneyin ve ikisini birden yapmanın ne kadar zor olduğunu göreceksiniz!

Aktif, olarak kol kaslarınızı kullanmanıza rağmen, kullanacağınız diğer kas grupları boyun, omuzlar, sırt ve karın kaslarıdır; bu da onu çok iyi bir üst vücut egzersizi yapar. Tabii ki, bu çoklu görev durumuna alışmaya çalışırken yapacağınız beyin egzersizinden bahsetmiyorum bile!

Elleriniz ve parmaklarınızın kemanı tuttuğunuz açıdan pozisyona girmesi ilk başlarda bir hayli zor olacaktır. Hatta kemancı parmağı, müzik dünyasındaki geliştirmesi ve öğrenmesi en zor pozisyonlardandır.

Nota Okumayı Öğrenin

Bir müzisyen olmayı düşünüyorsanız hatta yalnızca ses sanatçısı olsanız dahi nota okumayı öğrenmeniz gerekecektir, ancak her iki elinizi de meşgul ederken müzik okumayı öğrenmek her müzisyenin bileceği gibi özellikle zordur.

İster gitar dersleri, bas dersleri, çello dersleri, flüt dersleri veya davul dersleri alıyor olun, bir bakışta besteleri okuyabilmeniz ve bestenin yapısına tam olarak uyum sağlıyor olabilmeniz gerekir. Hiçbir orkestrayı izlerken, gözlerini nota kağıdına gömmüş ve önündekileri anlamlandırmaya çalışan profesyonel bir müzisyen görmezsiniz.

Ancak bir müzisyen olarak, özellikle bir orkestra şefinin bulunmadığı ve solo olarak sahne alınan durumlarda emprovizasyon da önemli.

Kemanda üst seviyeye gelmek için nota okuma
Sadece keman değil, tüm enstrümanlarda ileri seviyelere gelebilmek ve her türlü parçayı çalabilmek için hızlı şekilde notaları okuyabilmemiz gerekir. | Unsplash

İzmir'de Keman Kursları Alabileceğiniz Yerler

Yalnızca İzmir'de değil başta İstanbul ve Ankara olmak üzere; Adana, Mersin, Antalya, Eskişehir ve Bursa'da da pek çok seçeneğiniz olduğunu araya ekleyelim.

Perla Sanat Merkezi

MEB'e bağlı Perla Sanat Merkezi, tamamen MEB müfredatına uygun, usta ve deneyimli eğitmenler eşliğinde, her enstrümanın doğasına uygun öğretim tekniğini seçerek, klasik ve  kalıplaşmış eğitim anlayışı dışında, basit, hızlı, pratiğe dayalı ve bilimsel bir eğitim vermektedir. Perla Sanat Merkezi'nin temel amacı, en kaliteli sanat eğitimini herkesin en uygun fiyata alabilmesini sağlamaktır. Perla Sanat, ücretsiz deneme dersleri ile farkı sizlerin görmesini istiyor! Amaçları ise size İzmir’in en kaliteli keman kursu deneyimini yaşatmak!

Perla Sanat Merkezi, İzmir'in en merkezi ve işlek semtlerinden Hatay'da Hatay metrosuna yakın bir adreste bulunmakta. Bu kursta derslere katılırken kemanınızın olması da gerekmiyor. Size kendi kurslarında ders için keman ödünç verebiliyorlar. Ancak pek tabii ki evde de pratik yapabilmek ve tamamen kendi vücut, el yapınıza uygun bir deneyim yaşamak için kendinize ait bir keman edinmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Perla Sanat Merkezi, yalnızca MEB sertifikalı değil aynı zamanda London College of Music sertifikalı keman ders seçenekleri de sunmaktadır. İngiltere'nin müzik camiasında kabul görmüş ünlü ve profesyonel okullarından diploma almak gibi bir hayaliniz varsa Perla Sanat Merkezinin LCM keman dersleri tam size göre.

T.C MEB Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu

İzmir'de Bornova'da hizmet veren Özel Fırat Cantekin Art n More Kursu, keman kursunu size tanıtmak için ücretsiz ilk ders kampanyası sunuyor. Buna ek olarak 7-8 yaşından itibaren tüm öğrencilere kendi seviyesi ve yeteneklerine uygun ders vermekteler. Bu kursa Bornova'da olmasından dolayı özellikle İzmir'e yakınlığıyla bilinen Manisalılar da kolay bir şekilde gidebilir. Özellikle Manisa merkezde yaşayan öğrenciler yalnızca yarım saatlik bir araba yolculuğuyla kursa ulaşabilirler. Dileyenler kurstaki öğretmenlerle konuşup anlaşarak kendi evlerinde özel ders de alabilirler. Gerçekten güzel ve pratik bir seçenek olabilir! Dersi kursta da alsanız evinizde de alsanız sizin programınıza ve gelmek istediğiniz noktaya göre ders planlaması yapılmakta. Bu kursta keman dersleri küçük gruplarla alınsa da bu gruplar yaşları ve seviyelerine göre ayrılıp sınıf haline getirilirler. 30 yaşındaki bir birey ile 8 yaşındaki bir bireyi aynı sınıfta düşünsenize; ne kadar saçma ve uyumsuz olurdu. Keman dersi Ankara merkezde bir kursta alarak bir gün ünlü bir kemanist olabilirsiniz.

Melisa Karan Sanat Merkezi

Bornova'da bulunan Melisa Karan Sanat Merkezi'nin kurucusu Melisa Karan da kendisi profesyonel ses sanatçısı, piyanist ve kemancı. Kurucusu da bu işin birebir içinde olan bir sanatçı olunca elbette kadronun daha sağlam olması, eğitimlerin daha titizlikle verilmesi ve binanın müzisyenlerin ihtiyacına göre donatılması kaçınılmaz. Melisa Karan Sanat Merkezi, gerçekten de geniş ve işinde profesyonel bir kadroya sahip. Yalnızca keman değil daha pek çok enstrümanın eğitiminin sunulduğu kurumda eğitim dışında öğrencilerin rahatı da düşünülmüş. Her bütçeye uygun seçenekler sunan bu müzik merkezi, hem birebir hem grup eğitimleri hem de online eğitim sunmakta. Eğitim dışında aylık düzenli olarak düzenlenen sahne performansları ile öğrenciler öğrendiklerini her ay sahne üstünde başkalarıyla paylaşıp sanatçı olmanın derinliklerini keşfetmeye başlayabilecekler. Kurum binasında öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği internet, fotokopi, solfej dersleri, etüt sınıfları gibi olanaklar da var. Bu sayede kursiyerler ev ve hatta ötesi bir konforda eğitimlerini ve sanatlarını deneyimleyebilecekler.

Online eğitim keman
Son zamanlarda pek çok branşta uzaktan eğitim en çk tercih edilen yöntem olmaya başladı. Keman eğitiminizi de uzaktan alabileceğiniz platformlar mevcut. | Unsplash

Uzaktan Eğitim Seçenekleri

sonsuzoda.com

Yeni bir platform olan sonsuzoda oyunculuk ve müzik gibi alanlarda uzaktan online dersler sunmakta. Farklı bir konsepte olan bu eğitim platformunda ders videoları önceden kaydedilmiş ve canlı ders şeklinde değil. Derslere ek olarak bir takım alıştırma ve evrak gibi kaynaklarla da desteklenen kurslara online ödeme ile kayıt olabiliyor başka birine hediye edebiliyor veya tek bir ödeme ile tüm kurslara sınırsız erişim hakkı kazanabiliyorsunuz. Şimdilik önceden kayıtlı ders videolarından oluşan platformda sonrasında aynı derse aynı anda katılan öğrenciler arasında iletişim ve etkileşim sağlayabilmek adına bir sistem de geliştirilme aşamasında. Şu an alanında profesyonel ve ünlü sanatçı isimlerin çeşitli video serilerini içinde barındıran platform çeşitli destek ve bağışlara da açık. Öğrenciler ve eğitimciler arasında etkileşim sağlanıp, video dersin ötesine; en azından öğrencilerin öğrenme durumuna göre kendini yenileyen dinamik bir program olursa parlak bir gelecek vaadeden sonsuzoda.com araştırmaya değer bir platform.

Superprof

Ve pek tabii ki Superprof! Köklü bir geçmişi olan Superprof, Türkiye'de görece yeni bir platform olsa da pek çok ülkede tıkır tıkır işleyen sistemini ve deneyimini Türkiye'ye taşıdığı için artık deneme yanılma durumu söz konusu değil. Superprof'ta eğitmenler sizin tarafınızdan değerlendirilir ve bu şekilde geri dönüşler olur. Her eğitmenin keman dersi için belirlediği saatlik ücret farklıdır ve hepsi ders açısından sizler için farklı opsiyonlar sunuyor olabilir. Örneğin bazı öğretmenler webcam aracılığıyla online ders yapmayı kabul eder, bazıları sizi kendi evine davet eder bazıları ise sizin evinize veya belirlediğiniz uygun bir alana gelmeyi kabul eder. Öncesinden istediğiniz öğretmenle iletişime geçerek eğitim verme metotlarını ve size uygun olabilecek saatleri detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.