Birçok kişi yeni yıl için bir takım dileklerde bulunuyor ve kendisi için yeni hedefler belirliyor. Mesela sigarayı bırakmak, kilo vermek, spor yapmak, alkolü azaltmak en yaygın olarak düşünülenleri. Aslında evet, yıl başı geçeli çok oldu fakat bir de şöyle düşünün; her yeni gün aslında yeni bir yıl ve geleceğin ilk günü. Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız ve kendiniz için gerçekçi hedefler belirleyerek, geleceğinizin her yeni gününü saygı ve umutla; kendinize güzel şeyler katarak selamlayabilirsiniz. Size bir tavsiyemiz de bir müzik enstrümanı öğrenmeniz. Keman gibi bir enstrümanı çalmak da en az dinlemek kadar keyifli olabilmektedir. Keman çalmak bir meydan okuma gibidir. Zorlu ve sabır gerektiren bir süreç olmasına rağmen emeğinizin karşılığını kat kat alırsınız. Düşünsenize kemanın o harika sesiyle, istediğiniz bir müziğin notalarını çıkartıp çalabildiğinizi. Üstelik enstrüman öğrenmek hem bedensel koordinasyonunuzu hem de beyninizdeki farklı bağlantıları geliştirmektedir. Kemanda iki elinizi çok farklı şekilde kullanmak zorunda kaldığınız için çoklu görev yeteneğinizi oldukça fazla geliştirme imkanı sağlamış olursunuz. Özellikle bir işi yaparken diğerini unutuyor ya da güzel yapamıyorsanız keman öğrenmek sizin bu zayıf noktanızı geliştirmenizi sağlayabilir. Online olarak da ders alabilirsiniz. Keman dersi İzmir ve çevresinde yaşıyor olun online olarak da alabilirsiniz.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (19 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (19 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman öğrenmek için ipuçları

Fazladan çalıştığınız birkaç saat bir kaç saatin ötesinde aslında sizin zamanla değişen ve gelişen beyninizi temsil etmektedir. Müzikaliteniz artmakla birlikte notaları çok daha etkili şekilde okuyup yazmaya başlarsınız. Keman da dahil bir enstrüman öğrenirken nota okuma yeteneğine de sahip olmanız gerektiği için her pratiğinizde yeni bir dil ve alfabe de okuyarak beyninizi eğitmeye devam ediyorsunuz. Düşünsenize ilkokulda tüm öğrencilere okuma yazma öğretilirken nota okuma yazması da öğretilseydi... Toplumumuz bu durumda oldukça yaratıcı, yetenekli ve kendi kendini oyalayabilen; boş zamanlarında güzel sanat eserleri çıkarabilen bir yapıda olurdu! Öte yandan herkesin nota okuyabildiği, müzik kulağının ve ritminin olduğu bir dünyada müzik yapabilen insanlar özel kabul edilmez ve bu yetenekler de arka planda kalan basit ve alışıldık ilkel yeteneklerden öteye gidemezdi. Böylesi de asla kabul edilemez çünkü müzik yetenekleri olan insanlar her zaman için özel yere sahip olmalı ve kutlanmalı.

Herkesin küçüklüğünde keman veya başka bir enstrüman öğrenme imkanının olmamış olabileceğini anlıyoruz. Çünkü müzik enstrümanları pahalıdır ve bunun üstüne bir de alınması gereken dersler ve nota kitaplarını da ekleyince pek çok aile bunu karşılamakta zorlanabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak isterseniz öğrenci olun ister bir yetişkin size kemana başlamanız için keman dersi ile ilgili bazı öneriler sunacağız.

Tellere sürtünen keman yayı
Keman yayına reçine sürülmesinin nedeni sürtünmeyi artırarak güzel ses çıkmasını sağlamaktır. | Pixabay

Enstrümanınızın Bakımını Öğrenin

Eğer kemanınızdan güzel sesler duymak istiyorsanız sizin de ona güzel şeyler vermeniz gerekli. Pek çok enstrüman gibi keman da bakım gerektiren bir enstrümandır. Hatta bir keman ders eğitimine başladığınızda öğretmeniniz, kemandan nasıl ses çıkarılacağından önce nasıl bakımının yapılması gerektiğini anlatırsa hiç şaşırmayın!

Belki bir enstrümana düzenli bakım yapmak size biraz korkutucu ve sıkıcı gelmiş olabilir ancak bir süre sonra tıpkı rutin bir ısınma egzersiziymiş gibi akıp gittiğini fark edeceksiniz.

Bir sanatçıyı bir keman performansına hazırlarken izlediyseniz, şüphesiz onların kavisli yayı sıktığını ve yay saçına teline bir şey (reçine) uyguladığını görmüşsünüzdür. Reçine, tellere yapışkanlık katarak daha çok sürtünmesini sağlar ve bu şekilde o alıştığımız keman sesinin çıkmasını sağlar. Performanstan sonra bu reçine tel üstünden temizlenmelidir. Ayrıca yayın kendi bombesi vardır ve bu bombeyi koruması için iş bitince telleri tekrar gevşetilmelidir.

Ayrıca akordu bozuk bir kemanda çalmak ne kadar usta olursanız olun kulağa iyi gelmeyecektir. İşte bunun için keman akord cihazınızı mutlaka yanınızda taşımalısınız. Ancak gelişen teknoloji sayesinde neyse ki mobil cihazlarımızdaki bazı uygulamalar da akord cihazının görevini üstlenebilmektedir. Telefonunuzun mikrofonunun bozuk veya zayıf olmadığından eminseniz bu uygulamalardan birini de kullanabilirsiniz.

Ne kadar sıklıkta pratik yapmalısınız?

Basit bir öneri gibi görünse de her gün aynı saatlerde pratik yapmak sizi kemana daha çok bağlar. İnsan vücudu kısa sürede alışkanlık kazanır ve rutine adapte olur. Bir kez alışkanlık kazandığınızda ise alışkanlığınızın dışına çıkmak sizi huzursuz eder. İşte bu yüzden bir kaç hafta hep aynı saatlerde pratik yaptığınızda sizin için alışkanlık haline gelecek ve kendi kendinize saate bakmadan pratik yapmaya başlayacaksınız. Eğer böyle bir saat belirlemezseniz kısa sürede ertelemeler ve bahaneler başlatacağınıza emin olabilirsiniz.

Pratik yapmanız gereken zaman size, beklentinize ve yeteneklerinize bağlıdır ancak her şartta daha sık alıştırma yaptıkça daha fazla ve hızlı ilerleme kaydedeceksiniz.

Öğrenmenize yardımcı olabilecek kaynakları inceleyin

Canlı müzik çalmak ve mobil uygulama kullanmak birbiriyle alakasızmış gibi görünebilir fakat aslında son zamanlarda gelişen uygulama çeşitliliğiyle artık pek çok enstrüman mobil uygulama halinde elinizin altında! Sanal gitar, keman, piyano çalmanızı sağlayan pek çok uygulamaya ilaveten, metronom, enstrüman akord uygulaması gibi her müzisyenin elinin altında olması gereken araçlar da mobil olarak telefon ya da tabletinizin içinde. Bazıları tamamen parasız olan uygulamaların bir kısmı da tam kullanım için cüzi bir ücret istiyor. Bir müzisyen olarak hayatınızı kolaylaştıracak bu uygulamaları ücretli veya ücretsiz araştırabilirsiniz.

Notaları saklamak için dosya
Enstrümanınızın yanında mutlaka nota kağıtlarınızın bulunduğu bir dosyayı da taşımalısınız. | Unsplash

Bir nota dosyanız olsun

Enstrümanınızın kılıfıyla birlikte notalarınızı ve müzikle ilgili notlarınızı koyabileceğiniz bir dosya olursa sizin için çalışmak çok daha rahat olur. Pratik yaptığınız notaları ve önemli notları her an enstrümanınızla yanınızda götürerek her yerde etkili şekilde çalışabilirsiniz. Elbette artık gelişen teknolojiyle bazı öğrenciler bu notların fotoğrafını çekip telefonuna ya da tabletine aktarmayı tercih edebiliyor fakat yine de a4 bir kağıttan, herhangi konsantrasyon dağıtan bir ses ve bildirim olmadan okumak en doğrusu ve tercih edileni.

Bir öğretmen bulun

Kemanı tek başınıza öğrenmek istiyorsanız gerçekten gayretli ve oldukça cesaretli olmanız lazım.

Bir süredir Türkiye'de de hizmet sunan Superprof web sitesinden özel keman öğretmeni bulabilir bu öğretmenlerle iletişime geçebilirsiniz. Size yakın yerlerde eğitim veren öğretmenlerle iletişime geçerek kesintisiz eğitimin keyfini çıkarabilirsiniz ya da online olarak ders verebilen öğretmenleri de tercih edebilirsiniz. Seçim size kalmış!

Bursa'da Keman Dersleri

Keman kursları yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi en kalabalık illerde geniş yelpazede bulunmaz. Bursa ve hatta Bursa'ya ek olarak Adana, Antalya, Eskişehir ve Mersin'de de pek çok keman öğretmeni bulabilirsiniz!

Rekor Sanat

Bursa'da Osmangazi ve Nilüfer'de şubeleri olan Rekor Sanat, keman kursuna ek olarak pek çok enstrüman kursu ve resim, bale kursları da sunmaktadır. 2004 yılından beri faaliyette olan Rekor Sanat, keman derslerini iki kişilik özel sınıflarda haftada bir gün ve bir saat olacak şekilde yapmaktadır. 8 ay süren eğitim tamamlandığı zaman MEB onaylı keman sertifikası verilmektedir. Dileyen öğrencilere birebir ders de sunulmaktadır. Ayrıca Rekor Sanat Merkezi'nin öğrencilerin ve öğretmenlerin konforunu düşünerek dizayn edildiğini de vurgulayalım. Konforlu ve maksimum 2 kişilik sınıflar, kablosuz internetli bekleme salonu, ücretsiz mini kafeterya, ders materyalleri için ücretsiz fotokopi hizmeti, sergi ve konser salonları Rekor Sanat'ın sunduğu avantajlardan bazıları.

Forte Müzik Bursa

Forte Müzik Kursu, bir Yamaha Müzik Okulları temsilcisidir ve Türkiye'nin ilk Yamaha Müzik Okuludur. Yamaha, 50 yıldır hem çocuk hem de yetişkinlere dünyanın dört bir yanında eğitim vermektedir ve bu anlamda eğitim programları globaldir. Yamaha Müzik Eğitimi'nin en güzel yanlarından birisi, çok küçük yaştaki çocuklara da temel müzik eğitimleri kursu sunulması. 1,5 yaşından itibaren çocuklara temel müzik eğitimi sunan bu kurs aynı zamanda 4 yaşından itibaren çocuklara da belli enstrüman ve temel müzik kursları sunmaktadır. Küçük çocuklar için özel olarak ayarlanmış bu sisteme KRAKİ sistemi adı verilmektedir ve özel resimli KRAKİ kitabı üstünden çocuklara temel melodi, ses ve müziğe giriş eğitimleri verlir.

Forte Müzik'te keman kurslarının tek dönemi 8 ay sürmektedir. Tam eğitimi tamamlamak için 8 aylık 4 dönemi tamamlamış olmak gerekir. 4 dönemi tamamladıktan sonra, öğrenci MEB onaylı sertifika almaya hak kazanır. Bu kurumda keman kursu için kabul edilen en küçük yaş 5 yaştır.

Enstrüman eğitiminde metronom
Diğer enstrümanlar gibi keman öğrenirken de bir metronom edinmeniz ritim duygunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. | Pixabay

Dünya Müzik Sanat Merkezi

Dünya Müzik ve Sanat Merkezi faaliyetlerine 2010 yılından itibaren Bursa Nilüfer ilçesi Ataevler mahallesinde başlamıştır. Bünyesindeki uzman kadroları ile Piyano, Keman, Gitar, Elektro Gitar, Yan Flüt, Bağlama, Klarnet, Ud, Ney, Şan Eğitimi ve Yetenek sınavlarına hazırlık dersleri vermektedir.

Dünya Müzik Sanat Merkezi'nde 6 yaşından itibaren katılmak isteyen her öğrenci keman kursuna kabul edilmektedir. Dersler birebir yapıldığı için sınıf açılmasını bekleme gibi bir durum söz konusu değildir. Haftada bir ders saati olacak şekilde 1 aylık kurs paketleri şeklinde verilen keman dersinde ödemeler de bu şekilde planlanmaktadır. Öğrenciler dilerse MEB Sertifika programına da kayıt yaptırarak MEB onaylı sertifika almaya hak kazanabilir.

Yine isteyen öğrenciler güzel sanatlar veya konservatuvar giriş sınavları için özel kurslar da alabilirler veya normal olarak haftada bir gün bir saat olarak ayarlanmış keman kurslarını haftada 2 gün olarak alabilirler.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.