Bazen onu tıpkı Por Una Cabeza tangosundaki gibi romantik anların eşlikçisi, bazen de tüm Türkiye'nin Aşk-ı Memnu Dizisinin son bölümünde çalmasıyla büyülendiği Albinoni'nin Adagio in G Minor'daki o buruk ve yürek dağlayan sesiyle tanıdık. Bazense YouTube'da kimi popüler müziklere yapılmış ustaca coverların en çok izlenenlerinde gördük ve bir hevese büründük belki bir gün çalabileceğimizi hayal ederek. Keman, hiç şüphesiz ki tüm duygulara ve türlere eşlik edebilen eski ve öğrenmesi biraz daha emek isteyen bir enstrüman olmuştur. Keman dersi İstanbul ve çevresinde alarak belki bir gün size ders veren bir öğretmen olabilirsiniz.

Kemanı, en çok klasik müzikler içinde duyduğumuzu düşünsek de bu yargının oldukça yanlış olduğunu özellikle de son zamanlarda sosyal medyanın gelişimiyle pek çok kez gördük. Şöyle ki artık pek çok kemancı, modern pop müzikleri kemanları ile coverlayarak değişik bir tını yaratmaya başladılar. Hatta kemanın eşsiz sesini pek çok tekno ve etnik müzik mixlerinde de duyabiliyoruz.

Opera müziğini 21. yüzyıla getirdiği söylenen en ünlü kemancılardan Vanessa Mae'nin albümlerinin de yok sattığını düşünürsek kemanın ne kadar geniş bir kitleye hitap ettiğini anlayabiliriz. Esas olarak Justin Bieber ve Chris Brown tarafından yorumlanan "Next to You" şarkısının pek çok keman versiyonunu YouTube'da kolayca bulabilmemiz mümkündür. Bu, kemanın popülerliğine verilebilecek yalnızca ufak bir örnek.

İster klasik müzik tabanlı isterseniz de çok daha değişik müziklerin coverlarını yapmak için keman çalmak öğrenmek isteyin; keman çalmaktan pek çok fayda göreceğiniz için amacınız ve öğrenme stiliniz ne olursa olsun muhakkak bir gelişim ve bir katkı göreceksiniz. Üstelik keman çalmayı pek çok yöntemle öğrenebilmeniz de mümkün. Okulda, kolejde, özel dersler ile, video dersler ile veya konservatuvarda ...

Keman tutuşunu öğrenmek azim ister.
Kemanı tutmak kolay iş değildir. Üst bedeni o kadar çalıştırır ve esnetir ki keman çalmayı aynı zamanda bir üst beden egzersizi olarak da kabul edebiliriz. | Unsplash
En iyi Keman öğretmenleri müsait
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra didem @kemanatolye
5
5 (9 yorum)
Esra didem @kemanatolye
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (9 yorum)
Dara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra didem @kemanatolye
5
5 (9 yorum)
Esra didem @kemanatolye
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (9 yorum)
Dara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Çalmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Keman size basit bir enstrüman gibi görünebilir ve hatta bu enstrümanı çalmak çocuk oyuncağı gibi de geliyor olabilir. Ancak yanıldığınız nokta o ki; kemandan sadece düzgün bir ses çıkarabilmek bile yoğun emek, haftalar süren başarısızlık ve azim gerektirir.

Düzgün bir şekilde keman çalmak için, telli enstrümanı karın kaslarınıza tamamen kenetlenmiş olarak tutmalısınız, yani karın kaslarınız sıkı, omuzlarınız arkaya ve aşağı olacak ve kıpırdama olmadan dik oturacaksınız. İlk başta alışmak zor olsa da, pozisyonunuzu ilk aşamada tam olarak doğru şekilde ayarlamak ve bunu sürdürmek size ilerleyen aşamalarda sağlık anlamında bile büyük katkılar sağlayabilecektir.

Yukarıdaki vücut konumlandırma alışkanlıklarınıza uyum sağlamanın yanı sıra, her iki eliniz de çok farklı iki şey yapacağından, kol kaslarınızdaki gerginliği atıp çoklu görev yeteneğini de ortaya çıkarmanız gerekecek. Bir elinizle karnınızı ovuştururken diğer elinizle başınızı okşamayı deneyin, ikisini birden yapmanın ne kadar zor olduğunu göreceksiniz!

Aktif, bağlı kol kaslarına sahip olmanın yanı sıra kullanacağınız diğer kas grupları boyun, omuzlar, sırt ve karın kaslarıdır, bu da ilginç bir şekilde keman çalmayı çok iyi bir üst vücut egzersizi yapar. Tabii ki, yapacağınız beyin egzersizinden bahsetmiyoruz bile!

Ayrıca kemanın tellerine bastığınız ellerinizi tuttuğunuz pozisyonda parmaklarınızı açmakta çok zorlanacaksınız. Aslında bu sıkıntı hemen hemen tüm telli çalgılarda başınıza gelebilse de kemandaki tutuş çok daha esneklik gerektiren özel bir tutuş olduğu için kemancı eline sahip olabilmek için çok fazla zaman harcamanız gerekecek.

İster solo kemancı, isterseniz orkestrada bir kemancı olmaya başlayın ancak kemancı olur olmaz çevreniz bu enstrümana tutkun, sanat zevki ve aşkıyla hayatı yaşayan, benzer nitelik ve zihniyetteki insanlarla dolmaya başlayacak, sizin çok daha verimli arkadaşlar ve çevre edinmenize büyük katkı sağlayacaktır.

Bunun yanında kemanınızın size iyi sesler sunmasını istiyorsanız, ona iyi davranmanız gerekecektir. Tüm müzik enstrümanları gibi keman da hem çok güçlü ve dayanıklı ama bir o kadar da zarif ve kırılgandır. Doğru şekilde tutup çaldığınızda ve bakımını uyguladığınızda her geçen gün ışıldayacak, bir köşeye attığınızda ise size küsecektir. Bundan böyle kemanınızla bir beden olacak ve ona uzvunuzmuşçasına saygı, sevgi göstererek onu koruyacaksınız.

Keman derslerine başladığınızda da öğretmeninizin ilk başta keman bakımından bahsetmesi olasıdır. Daha henüz kemanı nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmeden, onun bakımını nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz! İlk başta böyle bir bakım süreci olduğunu düşünmek canınızı sıkabilir ancak zaman geçtikçe bunun rutinleşmiş bir ısınma turu gibi bir hal almaya başladığını göreceksiniz. Size bu denli güzel sesler verip yoldaş olan bir enstrümanın ufak bakımları zor olmasa gerek!

Bir sanatçıyı bir keman performansına hazırlarken izlediyseniz, şüphesiz onların kavisli yayı sıktığını ve yay saçına küçük bir nesne (keman çini) gibi görünen bir şey uyguladığını görmüşsünüzdür. Eğrilerini korumak için, kullanılmadığında yayı gevşetmeli ve bir dahaki sefere çaldığınızda tekrar sıkmalısınız.

Şimdi kötü haberlere gelelim! Gerekli çalışma saatlerini bitirmedikçe çok uzun süre kulağa hoş gelmeyeceksiniz. Bunun nedeni, kemanın çalması kolay bir enstrüman olmaması ve gerçek beceri, yetenek ve azim gerektirmesidir. En önemlisi de bağlılık ve sıkı çalışmadır; bu nedenle en iyi sonucu elde etmek için çok çalışmaya hazır olun!

İstanbul'da Keman Dersleri

Türkiye'nin kalbinde, en kalabalık ve büyük şehri olan İstanbul'da yaşıyorsanız keman ders seçenekleri bulmanız tereyağından kıl çekercesine kolay olacaktır. Ancak Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Mersin veya Bursa'da yaşıyor olmanız da bir şey değiştirmez çünkü bu şehirler için de bazı önerilerimiz var. İstanbul için ise işte sizler için bazı seçenekleri derledik:

İstanbul keman kursları
Kocaman bir şehir olan İstanbul'da bir kaç farklı seçeneği sizin için derledik. Bunlar dışında ev konforunda özel ders şansınız olduğunu da unutmayın. | Unsplash

Kadıköy Müzik Akademisi

İstanbul'da Kadıköy Müzik Akademisinde etkili bir şekilde keman öğrenmeye başlayabilirsiniz. 2010 yılında kurulan bu müzik akademisi hem enstrüman ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz hem özel ders alabileceğiniz hem de grup provaları yapabileceğiniz bir akademi olarak tasarlanmış. 5 katlı binasında profesyonel öğretmenleriyle eğitim veren müzik akademisi sadece keman değil başka bir çok enstrüman ve solfej alanında da dersler sunmaktadır.

Nüans Müzik

2010 yılından bu yana İstanbul'da eğitim hizmetine devam eden Nüans Müzik oldukça geniş bir kadro ve enstrüman seçeneği barındırmakta. Hem başlangıç seviye öğrencilerin hem de ileri seviyedeki müzisyenlerin kendilerine bir şeyler katabileceği ve hoş zaman geçirebileceği bir mekan. Yalnızca keman kursu değil daha pek çok enstrümanın kursunu sunmaktalar. Üstelik artık dilerseniz yüz yüze dersler dilerseniz online dersler alabiliyorsunuz. Masterclass isimli uygulamaları ile hem yerli hem yabancı profesyonel müzisyenlerden eğitim alma şansını yakalayabiliyorsunuz!

Galata Sanat

Galata Sanat Merkezi İstanbul’un anahtarı olarak kabul edilen Galata Kulesinin 1 dakikalık uzağında bulunur. Sanata gönül vermiş insanların toplanma noktasıdır. 2 kattan oluşan dershanenin alt katında 6 tane derslikle beraber bir dinlenme alanı, üst katında ise kafeterya bulunur. Hem yeni başlayan hem de ileri seviyedeki öğrencilere ders veren Galata Sanat'ta dersler birebir yüz yüze şekilde verilir. Yalnızca keman değil yine pek çok enstrümanın ve başka sanat alanlarının da kurslarını bulabileceğiniz bir sanat merkezidir.

Beşiktaş Sanat Merkezi

2002 yılında kurulan Beşiktaş Sanat Merkezi MEB'e bağlı bir özel sanat merkezidir. Resim, müzik ve tiyatro kurslarında, uzman kadrosuyla, atölye disiplini çerçevesinde sanatsal etkinlikler eğitimi veren bir kurumdur. Beşiktaş Sanat Merkezi, keman derslerini üç şekilde vermektedir. Dilerseniz haftada 60 dakikalık birebir özel ders, haftada 90 dakikalık 3-4 kişilik grup dersleri veya online dersler şeklinde ders seçebilirsiniz. Ödemeler de seçtiğiniz programa göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Keman bakımının önemi
Enstrüman çalmayı öğrenmeden önce, keman bakımı hakkında bilgiler öğrenmeniz çok olası. Çünkü keman, diğer pek çok enstrüman gibi narin olup düzenli bakıma ihtiyaç duyar. | Unsplash

Superprof İstanbul Keman Dersleri

Bir başka seçenek olarak Superprof'un geniş veritabanını da öğretmen seçmek için kullanabilirsiniz. Evinizin konforunda öğretmenler arayın ve onlarla iletişime geçin. Üstelik alacağınız ilk ders ücretsiz ders olacaktır. Şu an İstanbul'da eğitim veren 130'a yakın keman öğretmeni komisyonsuz olarak sizleri bekliyor. Saatlik ortalama 90 TL'ye keman dersi verilmektedir. Bazı öğretmenlerimiz kendi evinde, bazıları sizin evinizde bazıları ise web cam aracılığı ile ders vermeyi kabul etmektedir. Tüm bu hususları birlikte tartışıp karar verebilirsiniz. Üstelik bir öğretmene bağlanmanız da gerekmez. Beğenmediğinizde tekrar ders almazsınız ve böylelikle ne zamanınız ne de paranız boşa gider.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.