Müziğin kişinin kişisel gelişimine katkısı inkâr edilemez bir gerçektir. Keman da müzik aletleri içerisinde tınısıyla insanı büyüleyen insan ruhuna dokunabilen özel bir enstrümandır. Kemanı çalması kolay bir enstrüman olarak görüyorsanız bu düşüncenizi tekrar gözden geçirmenizi öneririz. Elbette bu kemanı öğrenemeyeceğiniz veya öğrenmeye değmeyecek bir enstrüman olduğu anlamına gelmez, tam tersine keman çalmayı öğrenmek duyusal ve duygusal dünyanızı bir adım öteye taşıyacaktır. Keman dersi İzmir ve çevresinde de Adana'da olduğu gibi oldukça popülerdir. İster İzmir keman dersi ister Adana'da keman dersi arıyor olun makalemizi okumadan geçmeyin.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra didem @kemanatolye
5
5 (9 yorum)
Esra didem @kemanatolye
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (13 yorum)
Ece
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Esra didem @kemanatolye
5
5 (9 yorum)
Esra didem @kemanatolye
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (13 yorum)
Ece
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kemana Başlamak İçin İpuçları

Keman öğrenmek size tüm müzik etkinliklerinde aktif olarak yer alabileceğiniz bir konum kazandırmakla birlikte el ve beyin koordinasyonunuzu, hafızanızı ve sosyal becerilerinizi inanılmaz ölçüde geliştirerek kendi potansiyelinizi açığa çıkarma imkânı da sunacaktır.

Tüm bunların yanında keman sesi adeta bir terapi etkisi yaratır insan bünyesinde. Gitar, piyano, org, saz gibi enstrümanlara insanlar tarafından daha fazla yönelim olduğu görülse de bunun altında yatan sebep aslında kemana erişimin diğerleri kadar kolay olmamasıdır. Bunun nedeni kısmen, müzik aletlerinin devlet okullarında kolay erişilebilir olmaması, bu nedenle öğrencilerin erken yaşlardan itibaren keman gibi enstrümanlara maruz kalmamasıdır. Ayrıca ticari kaygılarla topluma sunulan müziklerin çoğunda keman bulunmaması gerçeğini de eklemeliyiz. Gelin bu muazzam enstrümanı biraz daha yakından inceleyelim.

Hangi tip keman
Türk ve Batı müziğinde kullanılan kemanlar biraz farklıdır. Birbirlerinden farklı akort edilirler ve arşe ağırlıkları da farklıdır. Genelde hızlı tempodaki batı müziği hafif arşe tercih ederken, ağır ve hüzünlü Türk müziği ağır arşe tercih eder. | Unsplash

Hangi Tip Kemanı Çalmak İstiyorum?

Türk müziği kemanı ve Batı müziği kemanının farklarından bahsederek devam edelim. İlk bakışta biçimsel ve tınısal anlamda aynı gibi duran bu iki enstrüman arasında belirli farklar bulunmaktadır. Aralarındaki en büyük fark akort kısmıdır. Türk müziği kemanında akort kalından inceye şeklinde yapılırken Klasik batı müziği kemanında akort sol-re-la-mi şeklinde yapılır. Türk sanat müziği kemanında koma adı verilen çeyrek sesler bulunurken batı müziği kemanında tam ya da yarım sesler mevcuttur. Yay tercihi konusunda da farklılıklar bulunur. Hafif yayları tercih eden Türk sanat müziği kemancılarının aksine klasik batı müziği kemancıları daha ağır yayları enstrümanlarında kullanırlar.

Çeşitlerinden bahsetmek gerekirse 3 çeşit tipte keman bulunmaktadır. Bunlar akustik keman, elektro keman ve klasik kemandır. Keman denildiğinde gözümüzün önüne gelen keman aslında klasik kemandır. Klasik keman kendi ses tellerinden doğal olarak çıkan sesleri ile kullanılan keman türüdür. Ancak diğer keman çeşitleri sesi direkt olarak değil bir cihaz ya da kablo aracılığıyla dönüştürerek sunmaktadır. Örneğin elektro kemanı bu kapsamda incelersek çalınış biçimiyle klasik kemandan bir farkı olmasa da ses çıkması için belirli çıktılara bağlanması gerekir (amfiler hoparlörler vb. ).  Yine çalınış ve nota yerleşimleri konusunda klasik kemanla arasında hiçbir fark bulunmayan akustik kemanı ise klasik kemandan ayıran özellik ekolayzır denilen bir manyetiğe bağlı olarak sesi dışarıya aktarıyor oluşudur.

Keman boyutları

Özellikle 12 yaşın altındaki çocuklar için neredeyse her 2 yaş arasında bir keman boyutu mevcuttur diyebiliriz. Örneğin 3-5 yaş arasında 1/16, 5-6 yaş arasında 1/8 keman 10-12 yaş civarında ¾ keman ve 12 yaş ve üzeri yaşlar için ve yetişkinlerde tam keman olmak üzere derecelendirmeler mevcuttur. Ayrıca her keman boyutuna özel olarak kol uzunluğu da kemanın boyutuna göre farklı uzunluklardadır.

 Kemanı Nasıl Tutmalıyım?

Diğer müzik aletlerinin aksine kemanı doğru tutmayı öğrenmek keman öğrenmenin ilk ve en zorlu derslerinden birisidir. Elbette diğer müzik aletlerinin de doğru bir formda tutulması prensibi önemlidir ancak keman için bu daha karmaşık hale gelmektedir. Ancak korkunuz olmasın, keman çalmayı gerçekten istiyorsanız harika bir tutuş yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.

Özellikle kemanı tutuyorken dik durmak çok önemlidir. Başınızı eğdiğinizde ya da sırtınızı dik tutmadığınızda boyun kaslarınızda ağrılar meydana gelmesi muhtemeldir. Keman omuz yastığı kullanmak boynunuzu dik tutmanızı sağlayacaktır. Enstrümanın tabanı, altınızdaki zemine paralel olmalıdır. Alet sol köprücük kemiğinizin üzerine veya çevresine oturacak ve çenenizin sol tarafı omuz yastığına dayanacaktır. Kemanı tutarken yay kemanı tam olarak dik kesecek şekilde konumlandırmak çok önemlidir. Sağlak veya solak olmanıza bakılmaksızın kemanı tutan eliniz enstrümanı tutup tellere rahatça ulaşmanızı sağlayacak bir pozisyon almalıdır. Bileğinizi yumuşak ve kavisli tutmalı ve baş parmağınızı birinci veya ikinci parmağın karşısına getirmelisiniz. İdeal bir tutuşta, başparmağınız ile işaret parmağınız arasında eğimli, geriye doğru "C" şeklinde bir boşluk bırakılmalıdır. Pratik yaptıkça tutuşunuz günden güne iyileşmeye başlayacak ve sonunda optimal tutuşa erişmiş olacaksınız.

Keman çalarken dik duruş
Keman çalarken öğrenilecek sağlam ve dik duruş, yalnızca enstrümanı çalarken kolaylık sağlamayacak aynı zamanda ileri zamanlarda vücudun kemik yapısını koruyacaktır. | Unsplash

Kemanı Çalarken Duruşum Nasıl Olmalıdır?

Postür olarak nitelendirdiğimiz duruş keman çalarken çok önemlidir. Parmak kaslarınızdan ayaklarınıza kadar belli kas gruplarınızı kullanmanızı gerektirecek bir enstrüman çalıyor olduğunuzu unutmayın. Bundan dolayı kambur bir duruş veya kendinizi müzikal anlamda ifade etmeye engel teşkil edecek her türlü bozuk duruş keman çalarken kaçınmamız gereken durumların başında gelir.

Ayakta dururken, sırtınız düz ve ayaklarınız omuz genişliğinde açık olmalı, yan yana veya sol ayağınız hafifçe öne gelecek şekilde ayağa kalkmalısınız. Oturarak çalıyorsanız, yumuşak yastıklı bir kanepe yerine sağlam ve yüzeyi sert bir sandalye kullanın ve dik oturun. Sert zemin sizin postürünüzü korumanıza yardımcı olacak ve gömülmenizi engelleyecektir. Çalarken kendinizi sandalyenin ön tarafına doğru hafif kaydırabilirsiniz. Yine bu dik duruşunuzu korumanızı sağlayacaktır.

Keman Yayının Yerleşimi

Artık kemanı doğru tutmayı öğrendiğimize göre yayın konumunun nasıl olacağına geçebiliriz. İlk olarak elimizin rahat bir pozisyonda olduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde keman çalarken elimizde kasılmalar olacaktır. Keman yayına arşe denir. Arşenin tutuşunda her bir parmağın önemi büyüktür. Ancak serçe ve baş parmak kemanın koordinasyonu ve dengesi anlamında önemli bir yere sahiptir. Bu parmakların konumunda herhangi bir kayma olduğunda durup parmaklarınızı eski yerlerine getirmeniz gerekecektir. Yayın tellerinin hemen başında bulunan “C” şeklindeki boşluğa başparmağımızı koyduktan sonra ne düz ne de kıvrık bir duruş tam olarak ikisinden de esintiler taşıyan bir duruş sergilenmelidir. Çünkü bu parmağınızın bu duruşu size uzun süreli tutuşlarda ve yayı hızlı kullanacağınız durumlarda büyük avantaj sağlayacaktır. Daha sonra yüzük ve orta parmak da yayın hemen başlangıcındaki yuvarlak şekilli noktayı çevreleyen siyah alanı tam olarak kapatmalı ve bu alanın tam ortasına yerleştirilmelidir. Bu yayı daha sıkı kavramanızı ve elinizden kaymasını engelleyici bir deneyim yaratacaktır. Serçe parmağa geldiğimizde ise keman yayını tutmada neredeyse en önemli parmak olduğunuz görüyoruz. Çünkü yayın denge noktası diye tabir edebileceğimiz bölümünü serçe parmak yönetir. Bundan dolayı bu parmak vidanın üzerinde rahat bir pozisyonda yer almalıdır.

Eğer ki buraya kadar olan tutuş aşamalarını doğru bir şekilde uygularsanız, yayı hünerli bir biçimde kullanmak sadece zaman meselesi olacaktır. Tüm bu ön bilgilerden sonra keman çalmaya dair motivasyonunuzu artıracak, Adana’da size keman çalmayı büyük bir ustalıkla aktarabilecek keman kurslarını derlediğimiz yazımızı aktarıyoruz.

Keman çalarken parmaklar
Keman çalarken duruş kadar parmakların pozisyonu da çok önemlidir. Kemanda doğru vücut duruşu ve parmak pozisyonu sağlanmadan ileri aşamalara geçilmesi mümkün değildir. | Unsplash

 

Adana’da Keman Kursları

Ankara, İstanbul ve İzmir'de keman kursu bulmanın kolay olduğunu biliyoruz. Peki ya Adana, Mersin, Eskişehir, Antalya ve Bursa'da nerelerde dersler bulabiliriz? İşte Adana'daki bazı kursları sizin için derledik:

 Çukurova Müzik Akademi

Çukurova Müzik Akademi Adana’da profesyonel kadrosu ve eğitimi ile güvenle keman eğitimi alabileceğiniz Adana’daki tek Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumdur. Milli Eğitim Bakanlığı standartlarına uygun olarak düzenlenmiş olan bu kurum 60 m2, 110 m2 ve 280 m2 olmak üzere 3 ayrı kapalı alandan oluşmaktadır. Başlangıç seviyesinden uzman seviyesine kadar tüm seviyelerde ders imkânı sunan Çukurova Müzik Akademi her yaş grubuna özel dersler verebilecek yetkinlikte hocalarıyla da Adana’da en önemli keman kurslarından bir tanesidir.

Nova Müzik Merkezi

Piyanodan yan flüte, çellodan bas gitara ve saksafondan şan derslerine kadar çok geniş bir skalada kurs imkânı sunan Nova Müzik Merkezi Adana Seyhan’da keman kursu arayanlar için güzel bir seçenektir. 2011’den bu yana Adana ‘da hizmet vermekte olan Nova Müzik Merkezi çocuklara uygun müzik aleti seçeneklerini de sunan bir kurum. Keman dersleri haftada 1 gün ve 1 saat olmak üzere uygulanır. Elbette çalışma saatleri kişinin isteğine göre artırılabilir. Bire bir derslerin yanında grup dersleri seçeneği de bulunmaktadır.

Oktav Müzik Merkezi

Diğer keman kurslarının aksine online eğitim imkânı da sunan Oktav Müzik Merkezi bu yönüyle evinden keman öğrenmek isteyen veya evinden çıkma imkânı bulunmayan kişilere de bu muazzam enstrümanı çalma imkanı sunuyor. Kendini sürekli yenileyen ve değişimlere ayak uydurabilen yapısıyla saygın öğreticiler eşliğinde kalite bir eğitim alma imkânı sunan Oktav Müzik aynı zamanda eğlence ile eğitimi harmanlayan yapısıyla da göz dolduruyor.

My Academy Güzel Sanatlar Merkezi

Adana Çukurova Toros Mahallesi’nde bulunan My Academy Güzel Sanatlar Merkezi çift katlı bir binada konuşlanmıştır. “Herkes İçin Sanat“ sloganıyla insanları karşılayan bu sıcak akademide keman öğrenmenin inceliklerini kavrayabileceğiniz eğitimler almanız mümkün.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.