Konya zengin kültürel özelliklere sahip olmasıyla ülkemizin en çok dikkat çeken illerinden birisidir. Eskiden tarihi başkent olan bu güzel şehrin kültürel yapısı, kendine özgü yemekleri ve türküleri, yöresel kıyafetleri ve tarihi özellikleri yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekmiştir. Konya ile ilgili alacağınız bilgiler sayfayı dolduracaktır ve hatta tüm özellikleri sıralamaya kalksak bir ansiklopedi oluşturacaktır. Peki Konya'nın kültürel özellikleri nelerdir? Her yıl sıcakkanlı insanlarıyla turist almak için çok sayıda turist var mı? Dil eğitimi almak isteyen bireyler konusunda Konya’nın ne gibi seçenekler mevcut? Dil kursları konusunda ne gibi alternatiflere sahip?  Japonca öğrenmek isteyen veya hali hazırda belli bir Japonca seviyesine sahip olup bunu ilerletmek isteyen bireyler için Konya ne gibi olanaklara sahip? Gelin birlikte bir göz atalım.

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehri ve tarihin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Konya akla ilk olarak Mevlana Dergahı ve müzesi, Etli ekmeği ve bulunduğu ovaya ismini veren ismiyle akla gelmektedir. Elbette Konya için söylenebilecekler bunlardan ibaret değildir. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve devletlerin önemli tarım ve ticaret merkezlerinden olmuş bu şehrin tarihi Neolitik (Cilalı Taş Devri) çağa kadar uzanmaktadır. Konya ovası sınırları içerisinde bulunan Çatalhöyük’te yapılan kazılarda bulunan eserler Konya’nın tarihini bilinenden çok daha gerilere çekmiştir. Sırasıyla Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her zaman önemli bir yere sahip olan Konya, tarih sahnesinde uzun zamandan beri var olmasının getirisi olarak Taş ve Ahşap eserleri müzesi, Karatay medresesi gibi çini eserlerin sergilendiği bir müze ve bunlara ek olarak bir arkeoloji müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Tarım ve ticaret merkezi olmasının yanında Sanayi devriminin getirdiği sanayileşme ortamında Türkiye’deki sanayileşmenin azımsanmayacak bölümü de Konya sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Geleneksel Türk yemeği
Dillerindeki ortak noktalara karşın Türk mutfağıyla Japon mutfağı arasında neredeyse ortak hiçbir nokta bulunmaz. Japon mutfağı geleneksel olarak daha az malzemeden yapılmakta ve daha az tuz, şeker gibi tatlar içermekte. | Unsplash

Yine Türk mutfağında da oldukça iddialı olan bu şehrin Türk yemek kültürüne kattığı, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakan yemekleri Konya’nın bir diğer önemli özelliğidir. Konya mutfağı, zengin lezzeti ve şehrin stratejik konumu nedeniyle Anadolu mutfağının merkezi haline gelmiştir. Konya mutfağının bu kadar ilginç ve lezzetli olmasının nedeni, yüzlerce yıldır var olan kültürel miras ve birikimlerdir. Konya'yı benzersiz kılan şeylerden biri de tarihte ilk yerleşim yerlerinden biri olarak addedilen Çatalhöyük'ün bu şehrin sınırları içerisinde yer alıyor olmasıdır.

Tarihi kent Çatalhöyük, yaklaşık 14 hektarlık bir arazi üzerinde bulunmakta olup, Anadolu'da insani gelişmenin önemli bir aşaması olan tarım ve avcılığın başlaması, yerleşik sosyal hayata geçiş gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanık olmuştur. Asya'nın güney platosunda yer alan kent, iki höyükten oluşan tarihi dokusuyla insanı büyüleyen bir mimariye sahiptir. MÖ. 7400'den 6200'e kadar uzanan 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşur. Bu katmanlarda sosyal organizasyonu ve yerleşik hayata geçişi sembolize eden duvar resimleri, kabartmalar, heykeller ve diğer sanatsal unsurlar bulunmaktadır. Taş Devrine ait kültürel özellikleri gösterir ve tarihi M.Ö 6200 ile 5200 arasında izlenebilir. Bu özellikleri ile Çatalhöyük, aynı coğrafi ortamda 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip bir köyden kent yaşamına geçişin de önemli bir kanıtıdır.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Konya, birçok tarihi, kültürel ve doğal hazineye sahip olup, tarih boyunca büyük bir yerleşim ve ticaret şehri olmuştur.  Müzeleri, camileri, anıtları, hanları ve kubbeleri ile göz doldurmaktadır. Konya'yı ziyaret ettiğinizde Mevlana Müzesi'ni ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalısınız. Mevlana'nın kulübesi olan Kubbe-i Hadra, 1954 yılından beri Mevlana Müzesi olarak kullanılmaktadır. Mevlana geleneklerine dair her şey bu 18.000 metrekarelik alandan dünyaya yayılmıştır. Bu müzede hoşgörü ve barış konusunda bir üne sahiptir. Mevlana ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz. Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, Anıtlar ve Anıtlar Müzesi, Akşehir Müzesi, Akşehir Arkeoloji Müzesi ve Akşehir Atatürk Müzesi ziyaret etmeniz gereken müzelerdir. Çatalhöyük, Konya'nın en önemli tarihi hazinelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

En iyi Japonca öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (4 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (36 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Beril
5
5 (1 yorum)
Beril
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hümeyra
Hümeyra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Buse
Buse
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Oğuz
Oğuz
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (4 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (36 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Beril
5
5 (1 yorum)
Beril
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hümeyra
Hümeyra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Buse
Buse
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Oğuz
Oğuz
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz>

Yemek Kültürü Hakkında

Konya mutfağının farklı tatlarını ve tarihi lezzetlerinin kökeninde elbette ki farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olması çok büyük bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Konya’nın eşsiz yöresel mutfağını düşünürken, bu tatların Osmanlı İmparatorluğu, Bosna Hersek, Bulgaristan ve eski kültürün yurdu olduğunu unutmamalısınız.

Günümüze ulaşan Konya mutfağının günümüze kadar pek çok ilginç ve yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yöre halkı da hala ilginç lezzetler yapmaya devam ediyor. Konya'da bulunduğunuzda kesinlikle yöresel restoranlar ve kahvaltı mekanlarından Konya mutfağının eşsiz yöresel lezzetlerini deneyimlemenizi şiddetle öneririz. İşte bu harika lezzetlerden bazıları: Bamya çorbası, Tirit Düğün Pilavı, Etli ekmek, Fırın kebabı, Sac Arası, Yoğurt çorbası ve Arabaşı Çorbası.

Konya Büyükşehir Belediyesi açık hava kültür merkezi
Medeniyetlerin beşiği olan Konya barındırdığı kültürel unsurlar ile Japonya'yı andırır. | Unsplash

Kültür ve Eğlence

Dokuma, bakır işleme, ağaç işleri, deri ticareti, battaniye yapımı, tahta kaşık yapımı ve takı ve el sanatları Konya’nın kültürünü temsil eden öğeler arasında yer almaktadır. Meke Krater Gölü, Beyşehir Gölü, Beyşehir Gölü Milli Parkı ve Akşehir Gölü yürüyüş için oldukça keyifli bir ortam sağlıyor. Konya'da görmeniz gereken birçok doğal güzellik sizleri beklemekte. Ilgın-Akşehir (Ilgın-Akşehir) ve Mantar Kaplıcaları (Hüyük-Beyşehir) sıcak turizmin en güzel örnekleridir. Ayrıca Konya'da yüzlerce farklı kuşun kuş gözlem mekanlarında yaşamasına ve izlemesine imkan veren çok sayıda göl vardır. Konya'yı gezerken Akşehir, Çavuşçu, Uyuz, Kozanlı ve Kulu Göllerin kuş alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Elektronik sanat, el yazmaları ve resimler de yerel sanatın ana unsurlarıdır.

Böyle zengin bir tarihi dokuya ve geçmişe sahip bir kentin özellikleri saymakla bitmez elbette ancak bir diğer öne çıkan özellik ise bu şehrin Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi olmasıdır. Resmi rakamlara göre 2019 yılında Konya’yı 1 milyon 717 bin 340 kişi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerin 1 milyon 338 binini yerli turistler kalanını ise yabancı turistler oluşturmuştur. Elbette yabancı turist akınına uğrayan bir şehir olarak ilk etapta gözümüze çarpmasa da aslında ülkemizde en fazla yerli turisti çekmeyi başarabilen birkaç şehrinden birisidir. Yerli turistlerin ilgisini en çok çeken şey ise çok sayıda Türk devletinin yaşamış olduğu ve dolayısıyla Türk-İslam kültürel mirasını yaşatan kültürel öğelerdir. Bunlar kervansarayalar, Türk büyüklerinin türbeleri, Camiiler, Kiliseler ve müzelerdir.

Konya’da Japonca Kursları

Konya’da Japonca öğrenebileceğiniz kursları ve özel ders imkanlarını sizler için derledik. İşte Konya’da Japonca öğrenmek isteyen bir birey için tüm seçeneklerin olduğu bölümdeyiz.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olan KOMEK (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) temel düzeyde verdiği Japonca kursları ile Konya’da Japonca öğrenmek isteyenler için güzel bir başlangıç olabilir. Öğrencilerini kurs bitiminde A1 düzeyinde Japonca bilgisine sahip kılmak isteyen Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı KOMEK Konya’da Japonca eğitimine başlamak ve belli bir seviyeye gelmek için seçebileceğiniz bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. A1 düzeyi eğitim bittikten sonra kursiyerler girecekleri bir seviye tespit sınavının sonucunda eğer başarılı olurlarsa A2 düzeyinde eğitime katılmaya hak kazanıyorlar. Eğitimin toplam süresi 200 saat olarak belirlenmiş bu kurs Günlük Hayatta İletişim, Aile İlişkileri ve Çevre, Alışkanlıklar ve Tercihler, Yiyecekler ve İçecekler ve Geleceği Planlama, Geçmişi Anlatma gibi konu başlıklarının olduğu bir eğitim sürecini kapsayan her biri 40’ar saat uzunluğunda toplamda 5 modülden oluşmaktadır. Bu modüllerden eğitim sürecini bitirdiğinizde tüm bu kazandığınız yeterlilikler KOMEK tarafından belgelendirilir. Ayrıca kişiler meslek değişimi veya mesleğin ilintili olduğu diğer mesleklere geçmek amacıyla öğrenim almak isterse yine kazandığı yeterlilikler kurum tarafından değerlendirilecektir. Yani bu eğitimi aldıktan sonra eğitim aldığınızı belgeleyen bir sertifika size sunulmuş olacaktır.

Kyoto'da bahçede yürüyen üniformalı Japon öğrenciler
Japonlar da kendi dilleriyle ilgili dersleri alırken alfabeyi adım adım öğrenirler. Kanji denen üçüncü alfabe tüm eğitim hayatı boyunca kolaydan zora doğru peyderpey öğrenilir. | Unsplash

Ayrıca KOMEK bünyesinde kurs alan kursiyerlerden bir bölümü bir Japonca sınavında başarı almış ve KOMEK 1. olağan kurul toplantısına bu sebepten ötürü Japonya Büyükelçisi katılmıştır. Buradan da anlayabileceğimiz gibi Japonca kursu anlamında Konya’daki en iyi tercihlerden birisi KOMEK gibi gözüküyor. Ancak elbette Japonca dil seviyesini A2 seviyesinden daha ileriye taşımak isteyen veya bu hedef doğrultusunda ilerleyen kişiler için farklı alternatifler sunmaya devam edeceğiz. İşte Konya’da temel düzeyde Japonca bilen veya temel düzey ile yetinmeyip daha ileri seviyelerde Japonca öğrenmek isteyen kişiler için diğer Japonca öğrenim seçenekleri.

Superprof ile Japonca Öğretmenini Bulmak Çok Kolay !

Japonca kursu bulmak ve Japonca öğrenmek her zaman için kolay değil. Çünkü en çok tercih dilen ve yaygın diller arasında gözükmüyor. Ancak Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir ve Bursa'daki seçeneklerinizi görmek için şehirlerin üstlerine tıklayabilirsiniz.

Superprof ile Konya’da ikamet eden herkes kendi seviyesi ve kendi ekonomik durumuna göre en uygun öğretmeni bulabilmektedir. Superprof’un en büyük avantajı her yaştan ve her seviyeden Japonca öğrenmek isteyen kişileri ve yine her yaştan ve tecrübeli öğretmenleri buluşturması ve yarattığı rekabet ortamı ile her ekonomik düzeyde öğrencinin eğitimler alabilmesini sağlamaktır.

Bununla birlikte, Superprof’ta alanında uzman eğiticilerimizin profilleri sayesinde Japonca eğitimi alacağınız kişinin Japonca konusunda aldığı eğitimleri, yeterlilik düzeyini ve deneyimlerini öğrenebilecek ve kendinize en uygun eğitmeni seçme şansına sahip olacaksınız. Superprof’un size getirdiği avantajlardan bir diğeri ise hemen hemen her derste ve her dilde kendinizi geliştirebileceğiniz alanlarda öğretmen bulmanın çok kolay olması.

Japonca öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Beste

.