Türkiye'deki en kalabalık altıncı şehrimiz Adana, maden zengini, tarım ve kültür şehridir. Seyhan ve Ceyhan nehirleri arasındaki sulak ve verimli araziler üstüne yerleşmiş Adana'nın tarihinin çok eskilere dayanıyor olması bir tesadüf değil. Çukurova Üniversitesi gibi önemli bir devlet üniversitesine de ev sahipliği yapan Adana'nın kültürü de tıpkı Japon kültürü gibi kendine has ve ilgi çekici.

Japonya, bilim kurgu filmlerinden fırlamışçasına modern teknolojisiyle tanınır. Tokyo'ya attığınız ilk adım farklı bir dünya ya da ilginç bir filmin başlangıcı gibi gelecektir size. Tüm bunlara rağmen Japonya bu kadar gelişmiş ve yüksek teknoloji tasarımlara ev sahipliği yapan bir ülke olsa da kendi kültürünü de sıkıca tutarak muhafaza etmeyi başarmış nadir ülkelerdendir.

Japonya'da gezerken özellikle de Kyoto'da gerek şinto ve budist mimarileri, gerek geleneksel Japon kıyafetiyle dolaşan Japon kadınlarına sık sık rastlayabilirsiniz. İşte bu durum Japonya'yı belki de dünyadaki pek çok ülkeden ayrı tutan yegane unsur. Çünkü Japonya'da geleneksel yeşil çay ve bambu dükkanlarının girişinde o ışıklı reklam panolarını, robot oyuncakları görebilirsiniz. Tokyo'da dolaşırken yüksek hızlı şinkansen trenlerin arkasında geleneksel Japon hamamları, ramen dükkanları sıralıdır. Japonya, kültürüyle teknolojik, doğası ile gelişmiş bir ülke olabilmiştir.

Japon hızlı treni şinkansen
Japonya'daki hızlı trenlere shinkansen denmektedir. Bu trenler saatte 320 km hıza çıkabilen yüksek teknoloji ulaşım araçlarıdır. | Unsplash
En iyi Japonca öğretmenleri müsait
Kardelen
5
5 (39 yorum)
Kardelen
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (7 yorum)
Sıla
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (7 yorum)
Dilara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (2 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (4 yorum)
Yaren
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceylan
5
5 (2 yorum)
Ceylan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (39 yorum)
Kardelen
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (7 yorum)
Sıla
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (7 yorum)
Dilara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (2 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (4 yorum)
Yaren
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceylan
5
5 (2 yorum)
Ceylan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Japonca Öğrenmeli ?

Her insanın bir dili öğrenmek için çok farklı sebepleri olabilir. Bazı insanlar basit şekilde o dili ve kültürü sever ve bu yüzden dilini öğrenmek ister. Bazılarının ise daha pragmatist idealleri vardır ve bazı sebeplere ihtiyaç duyar.

  • Japonca, yalnızca Japonya sınırları içinde konuşulan bir dil olsa da Japonya'nın tek başına nüfusu öyle azımsanacak bir nüfus değil. 130 milyona yakın nüfusu ile oldukça yoğun nüfusa sahip. Ancak Japonca'yı ideal kılan onu konuşan insanların sayıca fazla olması değil; Japonya'nın dünyadaki bazı sektörlerin lideri olması. Örneğin otomobil, klima, bilgisayar, robot, programlama, kozmetik gibi sektörlerde dünya devi firmaları barındırır.
  • Japonlar yabancı dil öğrenme konusunda pek başarılı değil. Hele de bu yabancı dil özellikle de İngilizce gibi bir batı dili ise ... Japonya'daki insanların büyük çoğunluğu A1 düzeyinde bile İngilizce iletişim kurmadığı için Japonya'ya düzenlenen herhangi bir gezi veya iş ortaklığında Japonca bilmek işleri oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Pek çok Anime ve Manga Japonca yazılmıştır. Bunları tam anlamıyla yazıldığı dilden okuyup keyifle anlayabilmek için Japonca öğrenmek elzemdir.
  • Japonca öğrendiğinizde diğer doğu dillerini de daha kolay öğrenebilirsiniz. Bu özellikle Korece ve Moğolca gibi diller için geçerli olsa da Çince ile de ortak harfleri ve yazım sistemleri işi daha kolay hale getirebilir.
  • Anadili Türkçe olan insanlar, Japonca konuşmayı İngilizce konuşmaktan çok daha kolay ve hızlı şekilde öğrenirler. Türkiye'de ilkokul 5.sınıftan itibaren alınan İngilizce dersleri düşünüldüğünde üniversiteye gelen pek çok genç yabancılarla kendini tanıtacak konuşma dahi yapamıyor. İşte bu işin en büyük nedenlerinden biri dil yapılarımızın çok farklı olması. Türkçe ile İngilizce çok farklı dil ailelerine aitler ve cümle sıralamaları dahi birbiriyle ters. Oysa Japonca tam da Türkçe'ye benzemekte. Eğitim konusunda çok başarılı Japonların dahi iyi İngilizce konuşamaması tesadüf değil. Oysa Japonlar da Türkçe'yi, İngilizce'den daha kolay öğrenebilmekteler.
Türkiye resmi bayrağı
Japonca ile Türkçe'nin tahmini olarak aynı kökenden gelmesi Japonca dilini Türkler için çok kolay hale getirmekte. | Unsplash

Japonca İle Türkçe Arasındaki Bazı Benzerlikler

Japonca ile Türkçe Ural-Altay dil ailesinin sondan eklemeli dillerindendir. Özne nesne yüklem sıralaması İngilizce ve batı dillerinden farklı olarak birbiriyle aynıdır. Örneğin İngilizce'de "ben yiyorum elma." şeklinde dizilim varken Türkçe ve Japonca'da bu dizilim "Ben elma yiyorum." şeklindedir. İşte bundan dolayı Japonca Türkçe arasında andaş çeviri yapmak da çok daha kolaydır.

Japonca ile Türkçe bazı benzer kelimeler barındırmaktadır. Bilinen tarih boyunca herhangi kültürel ve coğrafi etkileşimi olmaya bu iki dilde şaşırtan benzer kelimelere bir göz atalım:

kuro (kara), teppen (tepe), sui (su), katai (katı), yaban (yabancı), yama (yamaç-dağ)

Ancak Japonca ile Türkçe'yi benzer kılan benzer kelimelerinden ziyade daha önce de değindiğimiz gibi benzer dilbilgisi kuralları. Türkçe'nin Arapça, Fransızca, Farsça ve İngilizce ile çok daha fazla ortak kelimeye sahip olduğu aşikardır. Ancak bu dillerden hiçbiri ile aynı dil ailesinde bulunmadığı gibi özne nesne yüklem sıralaması bile birbirine benzemez. Üstelik bu diller Türkçe gibi sondan eklemeli bile değildir. Oysa Japonca, Türkçe ile aynı cümle sıralamasında ve ekleri yalnızca sona alan bir dildir. Ayrıca Arapça, İngilizce, Fransızca ve Farsça kelimelerinde cinsiyet ön eki ya da farklı cinsiyet formları barındıran diller iken Türkçe ve Japonca kelimelerinde cinsiyet ekleri barındırmaz.

Adana'da Dil Kursları

Japonca dil kursu bulmak ve Japonca öğrenmek her zaman için kolay değil. Çünkü en çok tercih dilen ve yaygın diller arasında gözükmüyor. Ancak Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir ve Konya'daki seçeneklerinizi görmek için şehirlerin üstlerine tıklayabilirsiniz.

Kökdil Yabancı Dil Kursu

Adana'da Seyhan'da bulunan Kökdil Yabancı Dil Kursu 1990 yılından günümüze uzanan deneyimiyle Adana'nın ilk yabancı dil kursu olma onurunu taşımakta. 9 yabancı dil konusunda uzmanlara sahip Kökdil Kursu, IELTS'ten TOEFL'a TOEL'dan Goethe Sertifikasına kadar pek çok dilin yeterlilik sınavlarına hazırlık dersleri de vermektedir. Bu kurs, aynı zamanda Adana'da Almanca Goethe Dil Sınavının tek yetkili sınav merkezi. Adana'nın ilk kurulan deneyimli dil okulunda pek çok dil eğtimini, kaliteli ve profesyonel şekilde alabilirsiniz!

Fazla öğrencinin olduğu bir sınıf
Bir dile yeni başlarken özellikle özel dersler ya da az kişilik sınıfları olan kursları tercih etmek daha faydalı olacaktır. Kalabalık grupların olduğu sınıflar ise ileri aşamalarda konuşma ve sunum pratikleri için avantajlı olabilir. | Unsplash

Özel Japonca Dersleri

Son zamanlarda özellikle yeni bir dil öğrenirken birebir tek veya çok az kişilik sınıflarda eğitim almak moda olmaya başladı. Öğrenci ve öğretmen arasındaki etkileşimin ve verimliliğin çok daha yüksek olduğu özel derslerde esneklik de sınıf derslerine göre çok daha fazla. Yalnızca iki kişinin zamanına ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilen bu özel dersleri en pratik şekilde Superprof'ta bulabilirsiniz. Superprof, Türkiye dışında da pek çok ülkedeki tecrübesi ile sizi bulunduğunuz yerde aradığınız branş öğretmenleriyle buluşturuyor.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.