Japonya dediğimizde pek çoğumuzun aklına çekik gözler, siyah düz saçlar, barış işareti yaparak gülümseyen ve fotoğraf çekmeyi seven insanlar, çubuklar ve tabii suşi gelir. Ancak tahmin edersiniz ki Japonya bundan çok daha fazlası. Japonya'yı gezmek ve orada yaşamak Amerika ya da Avrupa ülkelerinden çok daha farklıdır. En temel nedeni bariz bir şekilde yabancı olduğunuzun belli olmasıdır. Örneğin Almanya'ya gittiğinizde sizi Alman sanabilirler ya da Amerika gibi pek çok etnik kökenin barındığı ülkelerde yine dikkat çekmezsiniz ancak siyah saçlı, çekik gözlü, toplu yanaklı ve tamamen farklı ırka ait Japon halkının yanında yabancı olduğunuz soru işareti bile uyandırmaz. Siz çok akıcı bir şekilde Japonca konuşsanız bile normal şartlarda asla bir Japonla karıştırılmazsınız. Bu açıdan kimine göre bir avantaj olan bu durum kiminin de Japonca öğrenme motivasyonunu azaltabilmektedir.

Kostümlü İki Japon kız
Japonya'da Tokyo'da Harajuku isimli bölgede bu kostüm ve tarzlarda pek çok insan görmeniz mümkündür. Harajuku, Japonya'nın moda ve sanat bölgesidir. | Unsplash

Bunun dışında Japonlar görüntüsü itibariyle bizden farklı olmakla birlikte ülkelerindeki yaşantı ve görebileceğiniz manzaralar da bir o kadar farklı. Geleneksel Japon kültürünün Türk kültürü ile bazı ortak noktaları olsa da Japonya, özellikle II.Dünya Savaşı'ndan sonra yaşadığı ağır mağlubiyet ve atom bombasının yıkıcı etkilerini atlatabilmek için insan üstü bir çalışma anlayışına gitti. Japon halkı bu durumdan kurtulup tekrar büyüyebilmek için o kadar çalışıyordu ki uzun bir süre çalışan erkekler evlerine bile gitmeyip şirketlerinde ya da yakınlarda sadece yatağı olan küçük pansiyonlarda geceyi geçiriyorlardı. Japonya'nın şu an bir teknoloji devinin olması ve herkesin zeki olmakla bağdaştırmasının gayet mantıklı ve geçerli nedenleri aslında bunlar. İnanılmaz bir disiplin ve çalışma aşkları var. Bunu dünyada en çok karşılaştırıp benzetebileceğiniz millet muhtemelen Almanlar olacaktır.

Bu büyülü yüksek teknoloji, anime karakterlerinin ülkesinde yaşamak ya da dilini öğrenmek gibi bir amacınız varsa öncelikle Japon kültürüne aşina olmanız gerekli. Japonya'da dil ve kültür birbirine gerçekten büyük derecede geçmiş durumda. Bazı örnekler vermek gerekirse Japonca'da çay direkt çevirdiğimizde 茶 yani ça diye okunur. Fakat çay Japonya'da geleneksel ve kültürel bir öğe olduğu için başına o お harfi gelerek okunur. Oça şeklinde telaffuz edilir. Bunun nedeni başa gelen o ekinin saygı hissettirmesi ve sunması. Büyükanne ve büyükbaba da başına o eki alarak kullanılır. Bunun dışında para kelimesi de başına o eki alan saygı sunulan kelimeler arasındadır. 

japonca kursu izmir gibi turistik yerlerde bulmanız çok daha kolay olacaktır.

En iyi Japonca öğretmenleri müsait
Kardelen
5
5 (37 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (8 yorum)
Sibel
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Refika
5
5 (2 yorum)
Refika
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Beril
5
5 (1 yorum)
Beril
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Funda
Funda
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (37 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (8 yorum)
Sibel
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Refika
5
5 (2 yorum)
Refika
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Beril
5
5 (1 yorum)
Beril
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Funda
Funda
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Japonya ile İlgili İlginç Notlar

 • Kahvaltıda tipik olarak miso çorbası denen yosunlu ve fermente bir çorba içerler.Aslında kahvaltılarının diğer öğünlerden neredeyse farkı yoktur.
 • Ekmek kültürü yoktur ve Türkiye'deki ekmeklerden bulamazsınız. Ekmeği genellikle kek gibi bir atıştırmalık olarak tüketirler ve bundan dolayı da genellikle çoğu hafif tatlıdır. Ekmek yerine buharda pişmiş ya da haşlanmış yağsız bir kase lapa pirinç tüketirler.
 • Zeytin, zeytinyağı bilmez ve tüketmezler. Çünkü bu coğrafyada yetişmez. Bunun yerine en sık kullandıkları yağ susam yağıdır.
 • Süt ürünleri ve peynir tüketmezler. Japonya'da süt üretimi çok azdır ve genellikle bu ürünleri ithal ederler. Zaten pek çok Japonda laktoz intoleransı da görüldüğü için geleneksel olarak sütün mutfaklarında yeri yoktur.
 • Özellikle yeni yapılan binalarda tuvaletleri tam otomatiktir. Tuvalet kağıdı dahi bulunmaz. Çünkü tek tuşa basıp gelişmiş teknoloji ve ılık sulu taharet sisteminden yararlanırsınız üstüne bir de kurutucu sisteminden yararlanırsınız. En üst teknoloji tuvaletlerinde oturduğunuz kısmın sıcak kalması için derecesini de ayarlayabilirsiniz. Böylece gece veya sabah tuvalete kalktığınızda soğuk yere oturarak konforunuzu bozmazsınız.
 • Kendileri de kanji denen üçüncü alfabelerinde bulunan tüm harfleri ezbere bilmezler. Çok kullanılmayan ve üst seviye olarak görülen karakterleri telefonlarından ya da kanji sözlüklerinden arayıp okunuşunu ve anlamını bulurlar.
 • Çok tatlı yiyecekleri sevmezler. Fakat buna rağmen bizim geleneksel olarak tuzlu alıştığımız ekmek ve patlamış mısırı hafif tatlı tercih ederler.
 • Özellikle noodle yani erişte yerken ağzınızı şapırdatmanız yemeğin lezzetine dair bir işarettir ve bir görgü kuralıdır.
 • Düşünülenin aksine suşi, Japonların her gün yedikleri yemekler arasında değildir. Tıpkı bizim yaprak sarmamız gibi olup özel günlerde ve pikniklerde tercih edilir ancak suşi genellikle erkekler tarafından yapılır. Kadınların elinin sıcaklığının suşiyi bozabileceğine inanılır.
 • Japonlar genellikle alkolü çok tüketemezler çünkü ırksal olarak alkolü sindiren enzimleri iyi çalışmamaktadır. Çok az alkol aldıklarında bile kızarıp sarhoş olabilirler.
 • Japonya'da değişik güzellik algıları bulunur. En önem verdikleri güzellik unsuru beyaz ten olup özellikle yaz aylarında ellerine eldiven takıp yüzlerini kapatıp güneş şemsiyesi ile gezerler. Bunun dışında çarpık bacak ve yürüyüş şekli, bozuk ve karışık dişler Japonya'da güzellik unsuru olarak görülürler.
 • İngilizceleri gerçekten çok kötüdür. Japonya'ya gittiğinizde yes no düzeyinde İngilizce konuşan çalışan bulmanız bile oldukça zordur. Söylediklerinizin bir kısmını anlasalar da size İngilizce cevap veremeyecek kadar çekingenler.
Bambudan çırpıcı ile kase içinde matcha çayı
Japonlar geleneksel olarak matcha adı verilen toz halindeki yeşil çayı su içinde çırpıp köpürterek tüketmektedir. Bu tipteki çay dünyada bilinen en fazla antioksidana sahip besindir. | Unsplash

Japonca Öğrenmek İçin Müzik ve Animeler

Hiç şüphe yok ki animeler ve mangalar Japonya'nın ayrılmaz popüler kültür öğeleridir. Pek çok anime sever animelere olan tutkusu sayesinde Japonca öğrenme kararı almıştır. Ayrıca J-pop olarak adlandırılan Japon popu da Türkiye'de giderek popülerliğini artırmakta. En eski ve bilinen Japon pop sanatçılarından bazılarını sayarsak;

 • Ayumi Hamasaki
 • ARASHI
 • Ai Otsuka
 • Girls' Generation (Aslen Koreli bir grup ancak pek çok şarkısını Japonca olarak da seslendirmiş)
 • KAT-TUN
 • Megumi Hayashibara
 • Okui Masami
90lar animesi Ay Savaşçısı kostümlü kız
Özellikle 90lar ve erken 2000lerde Türkiye'de pek çok çocuğun izlediği ve gündemde olan animeler Pokemon ve Ay Savaşçısı'ydı. | Unsplash

İşte en ünlü ve tercih edilen bazı animeleri de sizler için derledik:

 • Naruto Shippuden
 • Bleach
 • Last Exile
 • Death Note
 • Ruhların Kaçışı
 • Ateşböceklerinin Mezarı
 • Ay Savaşçısı
 • Shaman King
 • Pokemon

İstanbul'da Japonca Kursları

İstanbul'da pek çok branş gibi Japonca dersleri de yaygın olarak bulabilirsiniz. Bu konuda Ankara ile birlikte Türkiye'nin en avantajlı şehri olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Medikasev Dil Kursu

İstanbul'da Kadıköy'de bulunan bu yabancı dil kursu Japonca ile birlikte pek çok dilin eğitimini vermekte. Dil kursu, 1994 yılında öğretmenler tarafından kurulmuştur. Yabancı dilin dünyadaki önemini göz ardı etmenin mümkün olmadığı şu günlerde Medikasev Yabancı Diller bu alanda kendisine düşen görevi yerine getirmek için sizlere dil konusunda en iyi yabancı dil eğitimini sunmayı amaçlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının denetiminde çalışan Medikasev Yabancı Diller 625 sayılı Özel Öğretim Kanunu kapsamında faaliyet göstermektedir.

6-14  kişilik modern ve rahat sınıflarda yabancı dil öğrenme deneyimi sağlayan Medikasev kursu aynı zamanda ÖZDİLDER üyesidir.

Bu kurs da diğer pek çok Japonca kursu gibi JLPT ya da Noryoku Shiken yani Japonca Yeterlilik Sınavına hazırlık eğitimleri de sunmaktadır. Japonca yeterlilik sınavı 5 ayrı seviyeden oluşur ve 5.seviye en başlangıç seviyesidir. Medikasev'in sunduğu kur planına göre her kur 32 saatten oluşmakta ve her seviyeyi bitirmek için 6 kur bitirmek gerekmekte. Yani ilk 6 kur Japonca dersinden sonra JLPT N5 seviye sınavına girilebilecek düzeye gelinir. Bir diğer ifadeyle N5 seviyesi "Beginner" veya başlangıç seviyesine denk gelir.

İstanbul Lisan Merkezi

İstanbul Lisan Merkezi, Bakırköy, Mecidiyeköy, Beşiktaş ve Kadıköy'de bulunan şubeleri ile deneyimli ve Japonya'da eğitim almış Türk ya da yine branşın eğitim diploma ya da sertifikasına sahip Japon uyruklu öğretmenleri ile hizmet vermektedir. Etkili dil eğitimi metotlarını bilen bu deneyimli öğretmenler aynı zamanda muhakkak Japoncaya yerinde maruz kalmış olmalıdır ki doğru şekilde Japonca telaffuzu öğretebilsinler. Bu kursta dinleme, konuşma, okuma ve yazma temel becerilerine önem verilmekle birlikte ek olarak zaman zaman gramer kuralları da öğretilmektedir. Dil öğretiminde eskisi gibi tatsız ve pratikten yoksun gramer ağırlıklı teorik öğretim geride kaldı. Artık öğrencilerin derslere aktif olarak dahil olabildiği ve temel dil becerilerini deneyimleyerek öğrendiği tipte dil dersleri rağbet görmekte.

İstanbul Lisan Merkezi'ndeki Japonca dersleri, toplam altı seviyeden oluşmaktadır; her seviye kendi içinde iki kura ayrılmaktadır. Japonca seviyeleri başlangıç, temel, ön orta, orta, üst orta ve ileridir. Genelde 4. ve 5. kurlardan sonra Japonlarla iletişim kurulabilecek seviyeye gelinmektedir.

Japonca kursu bulmak her zaman için kolay değil. Çünkü en çok tercih dilen ve yaygın diller arasında gözükmüyor. Ancak İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir ve Konya'daki seçeneklerinizi görmek için şehirlerin üstlerine tıklayabilirsiniz.

Ya da Superprof ile Özel Ders

Belki tüm bu arayıştan yıldınız ve evinizin konforunda ders aramak ve almak istiyorsunuz. Hiç sorun yok! Çözüm ise Superprof. Superprof'taki eğitmenler sizler tarafından oylanır ve yorumlanırlar; bu sayede önceki öğrencilerinin deneyimlerini ve puanlarını görebilirsiniz. Üstelik pek çoğu ilk dersini ücretsiz ders olarak vermektedir. Böylece klasik kurslar gibi 4-5 kurluk paketleri birden yüksek ücretlerle alıp sonrasında memnun kalmadığınızda ya da katılamaz hale geldiğinizde paranız yanmaz. Superprof'ta toplu para ödemezsiniz ve dersler tamamen sizin ve öğretmeninizin uygunluğuna göre planlanır. Bazı öğretmenler webcamden ders vermeyi kabul ederken bazıları kendi evinde ders verir bazıları ise sizin evinize gelir. Seçim sizin...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.