Japonca, öğrenmesi en keyifli ve haz verici dillerden bir tanesidir. Bu dili, iş veya turistik nedenlerle öğrenmek istiyor olabilirsiniz. İkisi de çok isabetli olabilir çünkü Japonca'yı 130 milyona yakın kişi konuşmakta! Özellikle Japonya'ya bir seyahat düşünüyorsanız öğrenmeniz gerçekten sizin için faydalı olabilir.

Peki Antalya'da yaşayan biri olarak Japonca derslerini nerelerde bulabilirsiniz, seçenekleriniz neler? Ayrıca Japonca'ya nereden başlamalısınız?

En iyi Japonca öğretmenleri müsait
Kardelen
5
5 (39 yorum)
Kardelen
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (7 yorum)
Sıla
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (7 yorum)
Dilara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (2 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (4 yorum)
Yaren
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceylan
5
5 (2 yorum)
Ceylan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (39 yorum)
Kardelen
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (7 yorum)
Sıla
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (7 yorum)
Dilara
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (2 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (4 yorum)
Yaren
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceylan
5
5 (2 yorum)
Ceylan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Japonca Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Eğer anadiliniz İngilizce ya da aynı dil ailesinden gelen Almanca gibi bir batı dili olsaydı Japonca öğrenmek sizin için oldukça zor olacaktı. Ancak anadili Türkçe olan biri için Japonca öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolay hem de İngilizce öğrenmekten daha kolay!

Japonca'yı zorlu kılan ya da gözümüze zor gözükmesine neden olan bu dilin, 3 farklı alfabeye sahip olması ve her bir harfin sembol şeklinde olup bir hece ya da kelimeyi temsil etmesi. Bu üç alfabenin ismini sayarsak birincisi hiragana, ikincisi katakana ve üçüncüsü ise kanji.

Japonca klavye
Bilgisayarda Japonca klavye kullanırken bu şekilde bir klavye almanın ya da üstüne sticker yapıştırmanın faydaları olabilir. | Unsplash

Hiragana, Japonca öğrenirken öğreneceğiniz en kolay alfabedir ve 46 ana karakterden oluşur. Harf olarak adlandırılmamalarının sebebi tam olarak bizim latin alfabesinde aşina olduğumuz ses değerlerine sahip olmamalarıdır. Hiragana'da örneğin ka için bir karakter ke için bir karakter te sesi için bir karakter kullanılır. Dolayısıyla heceler sınırlıdır ve bazı heceler Japonca'da bulunmaz. Örneğin ti, fi, si heceleri Japonca'da hiçbir karakter ile temsil edilmezler çünkü dillerinde hiçbir kelimede geçmez. Bu açıdan bu hecelere ihtiyaç duymamışlardır. Ancak bu eksiklikler nedeniyle Japonlar yabancı bir dil öğrenirken telaffuz konusunda oldukça zor zamanlar geçirmektedirler. Japonya'da yeni okuma yazma öğrenen ilkokul öğrencileri de ilk başta hiragana alfabesi öğrenirler ve okudukları basit kitaplar hiragana alfabesiyle yazılır.

Katakana, Japonca öğrenirken hiraganadan sonra öğreneceğiniz ve ona bazı benzerlikler taşıyan yine 46 ana karakterden oluşan bir alfabedir. Aynı heceler, kurallar ve sistemleri barındırır. Yalnızca karakterler sembol olarak biraz daha farklıdır. Katakana, genel olarak Japonca'ya başka dilden girmiş kelimelerin yazımında kullanılır. Örneğin kahve kelimesi Japonca'ya İngilizce'den geçmiş ve coffee kelimesinin koohi şeklinde kendi hece sistemlerine uygun olarak adaptasyonundan meydana gelmiştir. Japonca'da bu şekilde pek çok kelimeye rastlamak mümkündür.

Üçüncü ve en zorlu alfabe Kanji ise Çin alfabesinden Japonca'ya geçen harflerden oluşmaktadır. Kanji alfabesinde o kadar fazla karakter bulunur ki bunu binlerle ifade etmek doğru olacaktır. Ancak hemen korkmayın. Japonlar bile bu harflerin hepsini bilmezler. Bazı kanji karakterleri yaygın olarak kullanılır ve bunlar basit kanjilerdir. Yaklaşık 200-300 kanji karakterini günlük hayatta pek çok alanda görebilirsiniz. İlkokuldan üniversiteye kadar pek çok öğrenci kanjileri zorluk seviyesine göre adım adım öğrenmektedir. 1.sınıfta ilk okuma yazma öğrenildiğinde kanjiler, katakanalar kullanılmaz ve bunların okunuşları da hiragana ile yazılır. Daha sonra katakana devreye girer ve daha sonra yavaş yavaş kanji karakterleri öğrenilmeye başlanır. İlk aşamada yeni öğrenilen kanji karakterlerin üstünde furigana adı verilen yazım şekliyle okunuşları gösterilir.

Bu açılardan öncelikle Japonca hiragana ve katakana alfabelerini öğrenerek derse başlamak çoğu Japonca başlangıç seviye kitaplarını okuyup seslendirebilmenizi sağlayabilecektir. Artık pek çok ders bilgisayar ortamında verildiği için Japon alfabesini klavyenizde de sorunsuz şekilde yazabiliyor olmanız gerekli.

Bilgisayar ve Tabletlerde Japonca Alfabe

Windows bilgisayarlar için:

 • Şu sırayı takip edin: AyarlarZaman ve Dil > Bölge ve dil > Dil ekle日本語 Japonca > İlerle > “Windows varsayılan ve konuşma dilim olarak ayarla” seçimini kaldırEl yazısı seç Kur.
 • Şimdi dil ikonuna (zamanın yanında) tıklayarak varsayılan dilini Japoncaya değiştirebilirsiniz. Japonca Microsoft IME'yi seç. Şimdi alt panel barında "A" harfini göreceksiniz. Bir kez tıklayın ve あ harfi görünecek. Şimdi Japonca yazabilirsiniz!

Mac bilgisayarlar için:

 • Şu sırayı takip edin: Sistem Tercihleri > Klavye > Giriş Kaynakları > + “Japonca” seç ve “Ekle”.
 • Mac'inizin üstündeki tarih ve zamanın yanındaki bayrağa bakın. Daha önceden kurduğunuz tüm dil klavyelerini görmek için buna tıklayın. Hiragana'yı seçin. Japonca öğrenmek için ana giriş modunuz bu olmalı. Kullanmaya başlayabilirsiniz!

iPhone ve iPad için:

 • Şu sırayı takip edin: Ayarlar > Genel > Klavyeler > Yeni Klavye Ekle > Japonca - Romaji (Kana'yı seçme) > Tamam.
 • Japonca yazmak istediğinizde bunu seçmek için klavyenin sol alt köşesindeki küçük dünya işaretine tıklayarak dilleri değiştirebilirsiniz.

Android telefon ve tabletler için:

 • Google Play Store'a gidin ve Google Japonca giriş uygulamasını indirin
 • Uygulamayı açın ve Ayarlar'da klavyeyi etkinleştirmek için talimatları takip edin ve Giriş yöntemini seçin.
 • Klavyenin Romaji versiyonunu etkinleştirmek içn Klavye düzenini seçin > klavye düzenini QWERTY şeklinde değiştirin (12 tuş veya Godan değil).
 • Hazırsınız. Normal klavyenize geri dönmek için klavye açıldığında gezinti çubuğundaki klavye ikonunu kullanabilirsiniz.
Gün batımında Budist tapınağı
Japonya'ya yapacağınız kısa kültür turunda bile pek çok şey öğrenip pratiğinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. | Unsplash

Japon Kültürünün Derinliklerine İnin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir dili öğrenmek aynı zamanda o dilin kültürünü de öğrenmeyi gerektirir. İşte bu açıdan Japon kültürünün bazı noktalarını öğrenerek dili daha kolay öğrenebilirsiniz. Dil ile kültürü kaynaştırıp tam bir ortamda öğrenme sağlayabilmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Japonya'ya bir gezi düzenleyerek oradaki hayatı yakından tanıma ve ana dili Japonca olan insanlarla tanışma ve konuşma fırsatı bulabilirsiniz.
 • Japon edebiyatı hatta mangaları okumak kelime dağarcığınızı ve akıcılığınızı geliştirecektir.
 • Japonca film ve diziler izlemek hatta daha ziyade animeler izlemek de özellikle dinleme yeteneklerinizin hızla gelişmesini sağlayacaktır.
 • Japonca herhangi bir şeyler yazmak ve hatta sanatsal kaligrafi çalışmaları yapmak bile Japonca karakterlerini daha hızlı ve güzel yazabilmenizi sağlayıp genel el becerinizi ve kas hafızanızı geliştirecektir.

Antalya'da Dil Kursları

Japonca kursu bulmak ve Japonca öğrenmek her zaman için kolay değil. Çünkü en çok tercih dilen ve yaygın diller arasında gözükmüyor. Ancak Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Eskişehir ve Konya'daki seçeneklerinizi görmek için şehirlerin üstlerine tıklayabilirsiniz.

24YD Yabancı Dil Kursu

2011 yılında Antalya'da kurulan 24YD Yabancı Dil Kursları en fazla 12 kişilik sınıfları ile kaliteli dil eğitimi imkanı sunmakta. Başta İngilizce olmak üzere pek çok dil derslerini profesyonel eğitmenler eşliğinde veren 24Yd Yabancı Dil Kursu, özellikle dilde konuşma becerilerine önem vermekte. Günümüzde en çok eksikliği duyulan konu ne yazık ki yabancı dili kullanma ve konuşma becerileri. Herkesin diline dolanmış ve aşina olduğu cümle "Anlıyorum ama konuşamıyorum." butik ve az öğrencili sınıflarla son bulmaya başlıyor. Eskiden kalabalık sınıflarda gramer ve kelime dağarcığı odaklı verilen derslerin çok etkili olmadığı ve bu dersleri yıllarca alan öğrencilerin bile yabancılarla etkili iletişim içine giremediği saptandığından beridir konuşma ve yazma odaklı eğitimler tercih ediliyor. Yani dili direkt olarak üretmeye ve sürece dahil olmaya öncelik veriliyor. 24 Yd Yabancı Dil Kursu da işte bu anlayışla hareket eden Antalya'nın önemli dil kurslarından.

Az kapasiteye sahip sınıf
Özellikle dil eğitiminde yeni moda olan olabildiğince birebir derse yakın kalitede, az kapasitede sınıflarda konuşma bazlı dersler vermek. | Unsplash

Yes Dil Kursu

Antalya'nın merkezinde Kışla Mahallesinde yer alan Yes Dil Kursu, pek çok dil seçeneği ile hizmetinizde! 2006 yılından beri aktif olan Yes Dil Kursu, Antalya içinde oldukça eski ve deneyimli dil kurslarından. Dil eğitiminde okuma, dinleme, konuşma ve yazma yeteneklerine önem veren bu kurs da tıpkı 24 Yd Yabancı Dil Kursu gibi köhneleşmiş gramer odaklı ezbere dayalı dil eğitimi sisteminden aktif olarak dili kullanma sistemine geçmiş durumda. İşte bundan dolayı çok daha etkin dil öğrenimi sağlıyor.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.