Mutlaka çevremizde en az bir tanıdığımız çekik gözlü, elma yanaklı Japonların cazibesine kaptırmıştır kendini. Doğaldır da; çok ilginç ve renkli bir kültürü, teknolojik yaşantısı ve inanılmaz zekalarıyla dünyadaki en havalı milletler arasında gösterilir. Bir araba, klima, bilgisayar, kamera alırken Japon malı olduğunu duyduğumuzda bize güven verir. Son teknoloji icatlardan bahsederken "Made in Japan" ibaresini sıkça görürüz.

Japonya gerçekten de şu an oldukça gelişmiş ve renkli bir ülke olarak görülse de pek çok trajik anları atlatmış bir ülkedir. Bunların en başında II.Dünya Savaşı'nda iki kentine birden atılan atom bombası ve sonrasında bu bombanın radyasyonunun bitki örtüsü, doğmamış nesiller üstündeki etkileri ile yüzleşmek zorunda kalmış buna ilaveten oldukça riskli bir yerde yanardağ aktivitesi üstünde bulunan adada bulunması nedeniyle sık sık yıkıcı depremler, tsunamiler deneyimlemek zorunda kalmıştır. Tüm bu faciaları olabilecek en iyi şekilde atlatmıştır ki ülkemizdeki herhangi bir depremde yıllardır Japonya örneği verildiğini hatırlıyor olmalıyız. Gerçekten de Japonya her gün 4-5 büyüklüğünde pek çok depremi deneyimleyen, bunun üstüne okyanustan tsunami dalgaları alabilen bir ülke olmasına rağmen yüksek mühendislik ürünü gökdelenleri ile 50 katlı binalar, oyun hamuru ve salıncak gibi esneyip yaylanarak asla çatlamamakta ve yıkılmamaktalar.

Genellikle İngilizce bilgileri ve konuşmaları da bir hayli kısıtlı olan bu Japon halkı ile iyi bir iletişim ve diyalog içinde olmak gibi bir arzunuz varsa muhakkak Japonca öğrenmeniz gerekir. Neyse ki Türkçe, şaşırtıcı derecede Japoncaya benzer ve Ankara'da da Japonca öğrenebileceğiniz pek çok yer bulunur.

En iyi Japonca öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (35 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (2 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Beril
5
5 (1 yorum)
Beril
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hümeyra
Hümeyra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Buse
Buse
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Oğuz
Oğuz
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (35 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (2 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Beril
5
5 (1 yorum)
Beril
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hümeyra
Hümeyra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Buse
Buse
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Oğuz
Oğuz
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz>

Japonya'nın İlginç Kültürü

Geyşalar

Geyşaları muhakkak hepimiz duymuştur. Pek tabii Türkiye'deki ünü biraz farklıdır. Genellikle söz dinleyen, kocasının her isteğini yerine getiren, ayaklarını yıkayan kadınlar için bu tarz benzetmeler yapılabilse de aslında gerçeklik bundan oldukça uzaktır. Geyşalık, Japon toplumunca saygı görülen ve kadınların kendi istekleri ile olmak için çok küçük yaşlardan itibaren eğitildiği bir unvan. En temel hattıyla incelendiğinde geyşalık elbette yine kulağa cinsiyetçi gelebilir ancak şu unutulmamalıdır; Japon kültürü de bir doğu kültürü. Kültürel olarak Japon toplumunda bir Alman ya da İskandinav toplumunda olan kadar cinsiyet eşitliği bekleyemiyoruz. Japonya'da klasik olarak kadınların çalışmaması, ev-alışveriş işleri ile ilgilenmesi, çok konuşmaması, kibar olması ve ılımlı olması takdir edilir. Elbette ki bunlar geleneksel düşünceler ve yazılı kurallar değil. Yoksa şu an Japonya'da çalışan pek çok kadın bulunmakta.

Sahnede geyşalar
Japon kültüründe geyşalar saygı gören sanatçılardır. | Unsplash

Geyşalar geleneksel olarak kimono giyen ve yüzlerinden boyunlarına ve enselerine kadar oldukça beyaz bir boyayla boyayan kadın sanatçılar olarak tanımlanabilirler. Bu beyaza boyamanın iki nedeni vardır; birincisi Japon toplumunda beyaz tenin oldukça sevilmesi, ikincisi ise Geyşalar görünen kısımlarını özellikle beyaza boyuyorlar ki direkt olarak tenleri gözükmüyor ve bu karşı tarafta bir gizem ve ilgi uyandırıyor. Ensede ufak bir alan boyanmamış olarak kalıyor. Aslında bu biraz dansözlerin peçe takmasına benzetilebilir. Yüzünün tümü görünmeyen ve yalnızca saçlarını ve dansını gösteren bir kadının gizemine benzer bir gizem uyandırmakta. Bunun haricinde geyşaların genel kültürünün oldukça yüksek olması gerekir. Müşterileri genellikle önemli şirketlerden adamlar olmaktadır ve onlarla gündem ve ilgi alanları hakkında zekice konuşabilmesi gerekir. Bununla birlikte geyşaların birden fazla yeteneğe sahip olması beklenir. Özellikle şarkı söylemek, enstrüman çalmak ve dans edebilmek gibi ek yeteneklerinin yüksek olması gereklidir.

Artık Tokyo'da hiç geyşa bulunmamaktadır. Normal olarak geyşalar küçük yaşlardan itibaren farklı bir eğitim alırlar ve Japonya'da ilk ve orta öğretim zorunlu olduğu için artık bu şekilde bir geyşalık kurumu bulunmamaktadır. Günümüzde geyşalık eğitimi en erken 15 yaşında başlayabildiği için geleneksellikten uzaklaşmış, batılılaşma ve sanayileşme ile birlikte de oldukça azalmıştır.

Hiç şüphe yok ki geyşalar, gizemli görünüşleri ve narin yetenekleri ile özellikle batı dünyasında hep ilgi çekmişler ve pek çok roman, film gibi popüler kültür öğelerine konu olmuşlardır. İlk akla gelen eser muhtemelen "Bir Geyşanın Anıları" olacaktır.

Ankara'da Japonca Dersleri

Ankara Üniversitesi TÖMER Kursu

Ankara Üniversitesi'nin meşhur TÖMER kurslarıyla pek çok yabancı dil eğitimi almak mümkün. Öğretmenler geleneksel olarak Ankara Üniversitesi mezunu işinde profesyonel dil öğretmenlerinden oluşuyor. Türkiye'nin bilinen en ciddi, programa sadık dil eğitimi veren kurumlarından biri olarak bilinir TÖMER. Japonca kursları haftada 9 saat ve aylık 36 saat olarak düzenlenmektedir. Normal şartlarda kurslar B2 düzeyine kadar devam etmektedir. Sonrası ileri Japonca seviyesine girmekte ve ileri Japonca dersleri olarak ayrı şekilde verilmektedir. TÖMER, Japonca kurslarında ders kitabı olarak Minna no Nihongo 1 ve 2 kitaplarını kullanmaktadır. Yüz yüze dersler 4 ila 10 kişilik sınıflarda işlenmekle online olarak yapılan dersler ise uygun müfredatla 4 kişiyle yapılmaktadır.

Türk Japon Vakfı Japonca Kursu

Özel Türk Japon Vakfı'nın sunduğu Japonca kurslarına 15 yaşın üstünde bütün bireyler katılabilir. Temel ve Orta seviye olmak üzere iki seviyede kurslar sunulmaktadır. Temel seviye kendi içinde 7 kurdan oluşur. Her bir kur ise 11 hafta sürmektedir ve her kur bitiminde kur atlama sınavı yapılarak öğrenciler sonraki kura katılmaya hak kazanır. Sınavı geçememesi durumunda önceki kuru tekrarlaması gerekir. Dersler haftada dört saat olarak işlenir. Orta seviye ise kendi içinde 6 kurdan oluşur. Orta seviye kurslar, temel seviyeyi tamamlayan öğrencilerin sayısına göre ve talep halinde açılmaktadır. Bazı durumlarda açılmama ihtimali de bulunmaktadır.

Türk Japon Vakfı'nda Japonca kurslarına ek olarak çeşitli kültürel sergiler, etkinlikler ve kurslar bulmanız da mümkün. Örneğin Japonya'nın kültürüne has kağıt katlama sanatı olan origami kurslarına da katılabilirsiniz. Ayrıca resim ve ipek boyama gibi sanatları da öğrenebilirsiniz.

Japon alfabesinden hiragana
Japonca'nın harflerini bir kenara koyarsak ana dili Türkçe olan birinin Japonca konuşabilmesi için çok kısa sürelerin yeterli olduğunu biliyor muydunuz? | Unsplash

Mengütaş Dil Eğitim Merkezi

Ankara'da Kızılay'da bulunan Özel Mengütaş Eğitim Merkezi'nde, Japonca dersini ana dili Japonca olan, Naofumi Ikida isimli öğretmen vermektedir.

Grup derslerinde sınıflar en az 5 kişi ve en çok 12 kişiden oluşmaktadır. Seviyeniz belirlendikten sonra size özel öğrenme yolları denenir. Size özel metotlarla eğitim planlamanız amacınıza göre planlanır. Sınıflar, öğrenciyi sınıf ortamında aktif hale getirmek için dil eğitimini görsel ve işitsel olarak desteklemek amaçlı son teknoloji donanıma sahiptir. Öğrencinin öğrenim sürecine bireysel katılımını ve kendi öz değerlendirmesini  sağlamak amaçlı çeşitli metotlar sunulur. Kendi alanlarında uzman ve eğitimde ‘öz güveni gelişmiş bireyler’ yetiştirmeyi hedef edinmiş Japonca seviyesi ileri düzeyde Türk ve  anadili Japonca olan öğretmenler ile dersleriniz yapılır.

Japonca Dersi Alınabilecek Başka Yerler

Japonca kursu bulmak ve Japonca öğrenmek her zaman için kolay değil. Çünkü en çok tercih dilen ve yaygın diller arasında gözükmüyor. Ancak İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir ve Konya'daki seçeneklerinizi görmek için şehirlerin üstlerine tıklayabilirsiniz.Pek çoğumuz biliyor ki Türkiye'de liselerde çoğunlukla ikinci dil olarak İngilizce eğitimi verilmekte daha sonra ise Fransızca ve Almanca eğitim veren kolej ya da okullar bulunmakta. Ancak Japonca eğitim veren bir lise bilmeyiz. Aslında böyle bir lise bulunuyor; Ankara'da Türk Telekom Teknik ve Meslek Lisesi'nde Japonca ikinci dil olarak öğretilmektedir. Öyle ki bu okulda Japonya Büyükelçiliğinden gönderilmiş Japon öğretmenler de bulunmaktadır. Bu okulda Japonca öğretilmesinin temel nedeni okulun bir Japon işbirliği ile açılmış olması. Elektronik ve TV yayıncılık bölümleri bulunduğu için bazı teknik ekipmanlar Japonya sayesinde okula getirilmiş. Böyle bir lise Türkiye'de bir ilk durumundadır.

Japonca mangalar
Japonca öğrenirken manga ve animelerin önemini göz ardı etmemeliyiz. Animeler dinleme yeteneklerini, mangalar okuma yeteneklerini geliştirirler. | Unsplash

Eğer bir üniversiteye girmeyi düşünüyorsanız pek çok üniversitede Yabancı Diller Yüksek Okulunun verdiği seçmeli yabancı dil arasında Japonca olduğunu da eklemeliyiz. Özellikle Hacettepe Üniversitesi'nin çok zengin bir yabancı dil kadrosu var. Yalnızca Japonca değil, Korece, Çince, Rusça, Latince, Arapça gibi dil eğitimlerini de alabilirsiniz. Normalde size binlerce liraya mal olacak bu kurslar böyle üniversitelerde okuyorsanız tamamen bedavadır. Bu açıdan bunun değerini de bilmelisiniz. Üstelik YDYO'daki dil eğitmenleri çoğunlukla öğrettiği dilin milliyetindendir. Ayrıca Noryoku Shiken yani Japonca yeterlilik sınavı hem Ankara'da hem İstanbul'da yapıldığı için bu iki şehir Japonca imkanları açısından bir adım öndedir.

Bunun dışında tabii ki Japonca özel ders seçeneğiniz de var. Superprof bu konuda size faydalı olabilecek en önemli sitedir. Superprof'ta hem Japonca hem de diğer pek çok branşta özel öğretmen bulmanız mümkün. Üstelik bu öğretmenlerin pek çoğu ilk derslerini ücretsiz ders olarak vermektedir. Superprof'ta bir çok seçeneğiniz var ve bu seçenekleriniz pek çok yerden uygun fiyata!

Japonca öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Beste

.