İlkokulda ve ortaokulda birçok öğrenci aritmetiği anlamada güçlük çekebiliyor. Bazı öğretmenler matematik derslerinde yeni kavramları öğretmede daha yaratıcı yaklaşımlara yönelirken bazen hem öğrenciler hem de yetişkinler biraz ek akademik desteğe ihtiyaç duyabiliyor.

Ankara matematik öğretmeni arıyorsanız Superprof ile birkaç tıklama ötenizde.

Neyse ki biz Superprof olarak aritmetik öğrenmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi kavramanıza yardımcı olabilecek bir rehber hazırladık. Matematik dalının tarihçesinden online matematik derslerini nasıl alabileceğinize kadar her şeyi öğrenebileceksiniz!

İki sıranın üstünde defterler kalemler karşısında beyaz tahta
Bir özel matematik öğretmeniyle adım adım ilerleme kaydedebilirsiniz. | Kaynak: Pexels
En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Aritmetik Nedir?

Aritmetik; toplama ve çıkarma gibi en temel şeyleri olduğu kadar konik kesitler, logaritmalar, rasyonel ifadeler ve rasyonel fonksiyonlar gibi daha karmaşık fikirleri de kullanmamıza yardımcı olduğu için matematiğin tüm seviyelerinde önemli bir araçtır. Peki, aritmetik ne demek ve dünyamızla neden alakalıdır?

Türkçeye Fransızcadan geçen aritmetik sözcüğü, Yunanca "sayı" anlamına gelen arithmos ve "sanat" anlamına gelen tekhnê kökünden gelir. Birebir anlamı sayma sanatıdır.

Başka bir deyişle, aritmetik sayıları saymakla ilgilidir ve dört temel işlemi içerir: Çarpma, bölme, çıkarma ve toplama. Aritmetiğin tüm matematik konuları için gerekli olmasının nedeni budur. Denklem sistemlerini, polinomları, ikinci dereceden denklemleri ve eşitsizlikleri kapsayan konularda aritmetik becerileri kullanmak gerekir.

İkinci dereceden fonksiyonlara çalışmaya başlamadan önce aritmetikte ne tür sayıları kullanabileceğinizi anlamalısınız:

 • Rasyonel sayılar: Bu sayı kümesi aşağıdakileri kapsar:
  • Tamsayılar
  • Doğal sayılar
 • İrrasyonel sayılar: İki tam sayının bir bölümü olarak ifade edilemeyen sayılardır.

Aritmetiğin ayrıca kolay hesap yapmaya yarayan ve hatta bazen hesap yapmak için gerekli olan üç temel özelliği vardır:

 • Değişme özelliği
 • Birleşme özelliği
 • Dağılma özelliği

Bu özelliklerin tümü, birkaç istisna dışında yalnızca çarpma ve toplama için geçerlidir. Gayet basit görünmeleri, bu yasaların en ileri matematikte bile mevcut olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir! O yüzden bu kavramları tam olarak anladığınızdan ve aklınızda tuttuğunuzdan emin olun.

Şimdiden kafanızın karıştığını hissediyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin. Matematik gibi derslerde çoğu öğrenci zorlanabiliyor. Tek başınıza bunun üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız en güzel çözüm bir özel matematik ders öğretmeni bulmak bulabilir.

Özel ders öğretmeninizle matematik aritmetik konusunda hızlıca ustaşalabilirsiniz!

En İyi Aritmetik Öğretmenini Bulmak

Doğru öğretmeni bulmak en temel matematik becerilerinde ustalaşmanıza yardımcı olabilir. Bir matematik öğretmeni bulmanın ilk adımı, hangi düzeyde öğretmene ihtiyacınız olacağını belirlemektir.

Şu seviyelerde dersler veren özel ders öğretmenleri bulabilirsiniz:

 • İlkokul matematiği
 • Lise matematiği
 • Üniversite matematiği
 • Sınava hazırlık

Yani ilköğretim düzeyinde matematik derslerinde yardıma ihtiyacınız varsa o düzeydeki sorularda ve kelime problemlerinde uzmanlaşmış bir öğretmen bulmanız gerekecek. Ders alacağınız seviyeyi belirlemek sadece iyi bir ders programı geliştirmek için değil, aynı zamanda özel derslere ödeyeceğiniz ücreti de etkileyeceği için çok önemlidir.

Masada cetvel renkli kâğıtlarla çalışan öğrenci
Düzenli ve disiplinli bir çalışma planıyla matematiğin korktuğunuz kadar zor olmadığını göreceksiniz! | Kaynak: Pexels

Superprof'ta bir matematik özel ders öğretmeni bulmanız çok kolay! Sistemde 75.000'den fazla matematik öğretmeni kayıtlı. Bu öğretmenlerin saatlik ders ücreti ise ortalama 62 TL.

Bu ücret belli faktörlere göre büyük ölçüde değişiklik gösterebiliyor. Ders almak istediğiniz seviye, yaşadığınız yer, öğretmenin aldığı eğitimler, sizin seviyeniz... Ücreti etkileyen daha birçok farklı unsur var.

Özel derslerinizi dilediğiniz sıklıkta alabilir, istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Sadece matematiğin temellerini anlamak için veya özellikle anlamadığınız bir konuyu kavramak için bile birkaç matematik dersi alabilirsiniz. Bütün dönem ders almak zorunda değilsiniz!

Örneğin modüler aritmetik nedir diye merak ediyorsanız sadece bu konuda matematikten özel dersler alabilirsiniz!

Aritmetik Öğrenmek için Online Kaynaklar

Matematik derslerinde zorlanan birçok genç ve yetişkin var. Hatta bazen en yetenekli öğrenciler bile karmaşık matematik kavramlarını ve problemlerini kavramakta zorlanabiliyorlar. Belli konuları anlamanın en iyi yollarından biri özel dersler almak olsa da bu herkes için iyi bir çözüm olmayabiliyor.

Aritmetik öğrenmek için online kaynakların sizin en iyi seçenek olup olmadığını belirlemek şu üç nedene bağlıdır:

 • Ders almak için bütçeniz az mı? Hiç bütçeniz yok mu?
 • Kendi kendinize daha mı rahat öğreniyorsunuz?
 • Sadece birkaç matematik probleminde ara sıra yardıma mı ihtiyacınız oluyor?

Şansınıza matematik öğrenmek için ücretsiz erişebileceğiniz bir sürü online kaynak var. Online eğitimlerinizi hem sınıflara hem de konulara göre düzenlenmiş matematik web sitelerinden alabilirsiniz. İster ilköğretim matematiği, ister üniversite sınavları için olsun; evinizin rahatlığında matematikten akademik destek alabileceksiniz!

Khan Academy, Matematik Kafe, Matematik Online gibi sitelerden matematiğin istediğiniz konusuna çalışabilirsiniz. Ayrıca YouTube'da da size büyük ölçüde yardımcı olabilecek milyonlarca video olduğunu unutmayın!

Online kaynaklarla aritmetik pratiği yapmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden biri, hoşunuza giden bir online matematik oyunu bulmaktır. Matematik oyunları oynamak özellikle sağlıklı rekabeti seven çocuklar için faydalı olsa da yetişkinlerin de bazı becerilerini tazelemeleri için oldukça pratik bir yoldur.

Yetişkinlere yönelik birçok matematik oyunu; işlem yapma ve zihinsel matematik hızını artırmaya yardımcı olmaya odaklanır. Gerçek dünyadaki aritmetikle daha çok ilgileniyorsanız dinleyebileceğiniz birçok farklı podcast yayını da bulabilirsiniz. Bu podcast'lerin çoğu genelde ekonomi, politika ve kültürle alakalı konuların birleşiminden oluşuyor.

Yatağında ders çalışan gözlüklü sarı saçlı kız
Aritmetik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız online özel dersler alabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Yaygın Aritmetik Soruları ve Örnekleri

Artık aritmetiğin kökenlerinin ardındaki temel bilgileri ve ayrıca Türkiye'de online veya yüz yüze özel dersleri nasıl alabileceğinizi öğrendiğinize göre bazı alıştırmaları ve örnekleri tek başınıza denemeye hazırsınız. Bu, aritmetiğin cebirsel doğrusal denklemlerle, trigonometrik kavramlarla veya karekökler, üsler ve mutlak değer gibi kavramlarla nasıl ilgili olduğu konusunda detaylı bir rehber olmasa da size bu dalın neleri kapsadığına dair bir fikir verecektir.

Daha önce üç temel özellikten bahsetmiştik. Birçok denklemi ve eşitsizliği çözmek için dağılma özelliğini kullanabiliriz. Ortaokul ve lise düzeyinde bunun en yaygın örneği, cebirsel ifadelerde yapılan sadeleştirme işlemidir.

Dağılma özelliğiyle belli sayıların toplamını başka bir değerle çarparken parantez içindeki her bir değeri dışarıdaki değerle çarpabilir ve ardından toplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu bir denklemle açıklamak çok daha kolay olabilir:

a x (b + c) = a x b + a x c

Bu özellik, polinom fonksiyonlarından matrislere kadar tüm matematik konularında son derece önemlidir ve gerçek dünyada birçok alanda uygulanır. Bu özelliğin bir cebirsel ifadeyi sadeleştirmek için nasıl kullanılabileceğine dair bir örnek verelim.

4x + 3(x – 10)

Dağılma özelliğini kullandığımızda bu ifadeyi sadeleştirmek için 3'ü dağıtmamız gerektiğini görebiliriz:

4x + 3x – 30

Bir sonraki adım yine dağılma özelliğini ilgilendiriyor. Yukarıya baktığımızda bir sonraki adımın 4x ve 3x'i toplayıp 7x elde etmek olduğunu çoğumuz anlayabiliyoruz. Bunu tabii ki dağılma özelliği sayesinde yapabiliyoruz.

x(4+3), x dağıtılmadan önce 4x + 3x yazmanın başka bir yoludur

Şimdi öğrendiğimiz her şeyi birleştirirsek en son elimizde şöyle bir değer kalıyor:

7x – 30

Umarız bu rehber, aritmetik dalındaki hedeflerinize ulaşmanız için sizi doğru yola yönlendirmiştir. Online matematik siteleri, özel dersler, YouTube videoları ile elinizdeki fırsatları değerlendirerek başarıyı yakalayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.