Her öğrenci hayatının belli dönemlerinde, hatta bazıları tüm dönemlerinde matematikte zorluk çekmiştir!

Matematik müfredatı ve kalabalık sınıflarda hızlı hızlı konular öğrenmek bazı öğrencilere zor gelebiliyor. Matematik adını duyunca bile gerilen öğrenciler, bu derse daha en başından ön yargı ile yaklaşıyor.

Eğer çocuğunuz veya kendiniz için bir matematik öğretmeni arıyor, aritmetik becerilerinizi bire bir özel matematik ders ile geliştirmek istiyorsanız bu makalemizle size yardımcı olmayı umuyoruz.

Masanın üstünde laptop defterler kitapların arasında başını masaya koyan kız
Matematik konuları bazı öğrenciler için boğucu olabiliyor. | Kaynak: Pexels
En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Aritmetiğin Tanımı Nedir?

Kalkülüs, trigonometri, cebir veya matematiğin temellerine çalışıyorsanız tüm konularda aritmetiğin de izleri olduğunu fark edeceksiniz. Aritmetik, sınıfın dışında da günlük hayatlarımızın ayrılmaz bir parçasıdır.

Artık hesaplama yapmayı daha ulaşılabilir kılan çeşitli uygulamalarımız ve yazılımlarımız olsa da, aritmetiğin ne olduğuna ve yüzyıllar boyunca nasıl geliştiğine dair bazı temel bilgileri araştırmak iyi bir fikir olabilir. Matematik derslerinde veya sınava hazırlık derslerinde de aritmetikle uğraşıyorsanız teorinin arkasındaki tarihin bir kısmını öğrenerek başlayabilirsiniz.

Aritmetik, binlerce yıldır var olan ve temel tanımı dört ana işlemi içeren bir matematik dalıdır: Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme. Bu temel işlemler yalnızca daha düşük seviyelerdeki matematik derslerinde işleniyormuş gibi görünse de aslında matematik disiplinlerinin çoğunun temelini oluşturuyorlar. Siz veya çocuğunuz matematik derslerinde zorlanıyorsanız veya ek matematik desteği almak istiyorsanız her düzeyde karşılaşacağınız en yaygın aritmetik konularından bazılarını burada bulabilirsiniz.

İlkokul Matematiği

Bu seviyedeki aritmetik; uzun bölme, toplama ve çıkarma gibi kavramları ve matematik problemlerini içerir. Bu yaşta aritmetik öğrenmek zor olabilir ancak daha ileri seviyedeki matematik kavramları için önemli bir temel oluşturur.

Ortaokul Matematiği

Bu seviyede kavramlar genellikle cebirseldir ve polinom ve lineer denklemler, karmaşık sayılar, karekökler, denklemler ve eşitsizlikler gibi konuları içerir.

Lise Matematiği

Lise düzeyinde aritmetik; trigonometrik kavramlar, üsler, cebirsel ifadeler, matrisler, rasyonel ifadeler, denklem sistemleri ve daha pek çok şeyle ilgili olabilir.

Üniversite Matematiği

Üniversite matematiğinde logaritmalarda, algoritmalarda, konik kesitlerde, ikinci dereceden denklemlerde ve daha fazlasında kullanılan aritmetikle karşılaşacaksınız. Bu seviyedeki matematik dersleri genel olarak cebir, istatistik, lineer cebir ve diferansiyel denklemlerdir.

Masada bilgisayar karşısında bir şeyler yazan kadın
Online derslerle aritmetik öğrenmek artık çok daha kolay! | Kaynak: Pexels

Özel Aritmetik Öğretmeni

Çocuğunuz matematiğin hangi seviyesinde zorlanıyor olursa olsun, bir özel ders öğretmeniyle çalışmak çok daha faydalı olabilir.

Superprof'ta İstanbul'daki matematik özel ders öğretmenlerinin saatlik ücreti ortalama 67 TL. Ankara ve İzmir'de ise 61 TL.

Bu ücretler şehirden şehre, mahalleden mahalleye, öğretmenden öğretmene ve sizin seviyenize göre değişiklik gösterebiliyor. 74.000'i aşkın öğretmen arasından size göre birini mutlaka bulacaksınız!

Özel matematik öğretmeniniz size kendinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda bireysel rehberlik sağlayabilir. Hangi konuda daha çok pratiğe ihtiyacınız olduğunu hemen saptayabilir ve zayıf yönlerinizi güçlendirmek için elinden geleni yapar.

Üstelik bir matematik özel ders öğretmeni, aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulmanıza yardımcı olacaktır. Superprof üzerinden bir özel matematik öğretmeni bulabilir, matematik derslerinize daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Matematik derslerinizi istediğiniz sıklıkta ve istediğiniz saatte alabilirsiniz. Superprof'taki matematik öğretmenlerinden online dersler de alabilir, dilediğiniz yerde matematik eğitiminize devam edebilirsiniz.

Superprof'ta öğretmenlerimizin çoğu ilk dersi ücretsiz veriyor. Böylece öğretmene herhangi bir ücret ödemeden önce dersi denemiş oluyorsunuz ve öğretmen hakkında bir fikir sahibi oluyorsunuz.

Dilerseniz sadece belli bir konu için özel ders alabilir, dilerseniz de bir dönem boyunca ek yardım almaya devam edebilirsiniz.

Her öğretmenin profilinde aldığı eğitimleri, tecrübelerini, ders verdiği seviyeleri ve ders ücretini görebilirsiniz. Eğer uzun bir süre özel ders almayı düşünüyorsanız tercih etmeyi düşündüğünüz öğretmene toplu ders indirimi yapıp yapmadığını sorabilirsiniz!

Online Kaynaklarla Aritmetik Çalışmak

Günümüzde internet sayesinde her şey çok daha kolay!

Online matematik çalışmanın birçok avantajı var:

 • İstediğiniz zaman matematik testleri çözebilirsiniz
 • İstediğiniz yerde konu tekrarı yapabilirsiniz
 • Bir özel ders öğretmeninden online matematik dersleri alabilirsiniz

Bir öğretmene ayıracak bütçeniz yoksa veya sadece kendi kendinize çalışmak istiyorsanız planlı ve programlı olmalısınız. Matematikte kendinizi geliştirmeye çalışırken şu becerileriniz üstünde de çalışmanız gerekecek:

 • Doğru anda doğru teoriyi uygulama
 • Mantık yürütme
 • Matematik egzersizleriyle hafıza geliştirme
 • Rasyonel düşünme

Kendi kendinize matematik çalışmanın bir başka avantajı da ilkokul ve ortaokuldan daha ileri düzeyde matematiğe kadar her seviyede matematik konularına çalışabilecek olmanız. Böylece kendi hızınızı kendiniz belirleyebilir ve seviyenizi aşan derslerle vakit kaybetmezsiniz.

Aritmetiği kendi kendinize öğrenerek iyi bir matematik temeli oluşturabilir, ileride daha az sıkıntı çekebilirsiniz!

Masada ders çalışırken bir şeyler yazan kız
Aritmetik öğrenmek için online matematik kaynaklarından faydalanabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Oyunlarla Matematiğinizi Geliştirin

Aritmetik öğrenirken sadece soru çözerek pratik yapmanız yetmez. Hafızanızı ve akıl yürütme becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Böylece bu becerilerinizi matematik problemlerini çözerken kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

 • Nitelikli bir matematik öğretmeninden yardım isteyin
 • Tekrar yapmak için not kâğıtları hazırlayın ve yüksek sesle tekrar yaparak çalışın
 • İlerlemenize yardımcı olacak matematik alıştırmaları bulun
 • Matematik oyunları oynayın!

Mesela evinizde satranç olmasa bile kendiniz evdeki küçük malzemelerle bir oyun yaratabilir, beyin jimnastiği yapabilirsiniz!

Her öğrenci farklıdır. Bazıları daha geleneksel çalışma tekniklerini tercih ederken diğerleri daha eğlenceli öğrenme teknikleriyle büyük adımlar atarak ilerleyebiliyor. Hangisini tercih edeceğiniz ise kendinize olan güveninize veya öğrenme tarzınıza bağlıdır. Tercihiniz ne olursa olsun eğlenerek öğrenirseniz aritmetikte her zaman daha iyi olacaksınız!

İnternetteki alışveriş sitelerinde matematik kutu oyunları da bulabilirsiniz. Böylece ailece eğlenirken çocuğunuzun matematik becerilerini geliştirmesine yardımcı olursunuz.

Hem çocuklar hem de yetişkinler arasında popüler olan çok sayıda online matematik oyunu var. Ondalık sayılardan üslü sayılara kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenebileceğiniz interaktif oyunlar bulabilirsiniz. İnternet sınırsız seçeneklerle dolu!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (3 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.