Matematik insanlık tarihinin başından beri var olan bir alan. Matematiğe olan ilgimiz; sayma, ölçme ve değerlendirme arzusuyla ortaya çıkar. Bu, tarih öncesi bulgularda olduğu gibi çağdaş yaşamda da açıkça görülüyor.

Temel toplama ve çıkarma, çarpma, bölme ve kesirler, her gün kullandığımız matematik becerileridir. Bu becerilerin olmazsa olmazı ise aritmetiktir.

Birçok öğrenci kalkülüs ve trigonometri gibi daha ileri seviyelerde zorlanırken bazıları da temel matematiği anlamakta güçlük çekebiliyor. İyi bir matematik temeli olmadan matematikte sağlıklı bir şekilde ilerlemek mümkün değildir. İleride başarı elde etmek için aritmetik gibi temel konuları iyi kavramanız gerekir.

Özel ders almak çok yararlı olacaktır. Ankara matematik öğretmeni Superprof ile birkaç tıklama ötenizde.

İster yeni şeyler öğrenmek istiyor olun, ister bilgilerinizi tazelemek; sizin için harika bir rehber hazırladık!

Kâğıt üzerinde matematik çözen öğrenci
Aritmetikte zorluk çekiyorsanız bir özel ders öğretmeniyle daha etkili çalışabilirsiniz. | Kaynak: Pexels
En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Aritmetiğin Tanımı

Matematik problemleri ve kavramları çok eski zamanlardan beri öğrencilerin zorluk çektiği bir konuyken aritmetik çok daha önce var olmuştur. Aritmetiği tanımlamanın biraz zor olmasının ana nedeni de budur. Aritmetik kelimesi, Yunanca sayı anlamına gelen "aritmos" kelimesinden türetilmiştir ve en temelde sayıların toplama, çarpma, çıkarma, bölme yoluyla hesaplanmasını içerir.

Bu kavramların en eski örnekleri Afrika'da  18.000'e kadar izlenirken yüzyıllar boyunca Mısır, Yunanistan ve Avrupa'da ünlü matematikçiler tarafından daha da geliştirildi. Bu uzun ve karmaşık tarih nedeniyle öğrenmeye disiplinin bazı temel yönleriyle başlamak iyi bir fikir olabilir.

Sayı Türleri

Bu kavramların bazıları ilkokul matematiğine aitmiş gibi görünse de bazıları lise matematik derslerinde, hatta üniversite düzeyinde matematik derslerinde de öğretilebilir. Çeşitli aritmetik ve cebirsel ifadelerde ve işlemlerde yer alan farklı sayıları anlamak; cebir, geometri ve kalkülüs gibi konularda başarılı olmanın anahtarıdır.

Doğal Sayılar

Doğal sayılar, 1, 2, 3, 4 gibi sayılabilen sayılar kümesidir. Ondalıkları veya negatifleri kapsamaz. Bazı kaynaklarda "0" da doğal sayı olarak kabul edilirken bazılarına edilmiyor.

Tam Sayılar

Bu sayı kümesi, tüm negatif sayıların da eklenmesiyle doğal ve tam sayıları içeriyor. Bu sayı kümesi  de ondalık sayıları veya kesirleri içermiyor.

Rasyonel sayılar

Rasyonel sayılar kümesi tüm tam sayıları, ondalık sayıları ve kesirleri içerir. Bununla birlikte bu sınıflandırma yalnızca, payda "0" olmadığında ve pay ve paydanın her ikisinin de tamsayı olduğu durumlarda her ondalık bir kesir olarak yazılabilirse geçerlidir.

İrrasyonel sayılar

Bu sayılar kümesi, rasyonel sayılar kümesinde bulunanlardan tamamen farklıdır. Yani iki tam sayının bir kesri olarak ifade edilemeyen sayılar kümesidir.

Örneğin Pi sayısı bir irrasyonel sayıdır.

Gerçek sayılar

Bu küme, tüm rasyonel ve irrasyonel sayıların kümesi olarak sınıflandırılır.

Beyaz tahta üstünde matematik işlemleri yapan çocuk
Doğrusal denklemlerden fonksiyonlara kadar matematiğin her yerinde aritmetiğin izi vardır. | Kaynak: Pexels

Aritmetiğin Temel Özellikleri

Bazı konuları kolayca anlayabiliyorken bazı konuları çok kolay olsalar da belli sebeplerden dolayı kavrayamıyor olabilirsiniz. Belki de aynı konuya başka bir kaynaktan çalışmak yardımcı olabilir.

Şimdi aritmetiğin en temel özelliklerinden bahsedelim.

Değişme Özelliği

Hem çarpma hem de toplama için geçerli olan bu özellik özünde şunu belirtir:

a + b = b + a

Ve

ab = ba

Bu özelliği şu şekilde yüzdelerle genişletebiliriz:

b'nin %a'sı = a'nın %b'si

Birleşme Özelliği

Bu özellik de hem çarpma hem de toplama için geçerlidir:

(a + b) + c = a + (b + c)

Ve

(axb) x c = a x(bxc)

Dağılma Özelliği

Bu özellik şunları belirtir:

a x (b + c) = a x b + a x c

Değişme ve birleşme özellikleri çıkarma ve bölmede uygulanamazken dağılma özelliği bölmede uygulanamaz. Görünüşte basit olan bu matematik becerileri çok işinize yarayabilir veya aşağıdakiler gibi kavramları ve işlemleri anlamanıza yardımcı olabilir:

  • Üsler ve üslerin özellikleri
  • Denklem sistemi
  • Eşitsizlikler veya ikinci dereceden denklemler içeren kelime problemleri

Bu özellikler hâlâ kafanızı karıştırıyorsa online matematik oyunlarıyla pratik yapmaya ne dersiniz?

Veya Superprof'u kullanarak özel bir matematik öğretmeniyle istediğinizi öğrenebilirsiniz!

Kütüphanede ders çalışan laptoplu defterli insanlarinsanları
Evde matematik çalışırken dikkatinizi toplayamıyorsanız herkesin ders çalıştığı bir kütüphaneye gidip çalışmak sizi motive edebilir. | Kaynak: Pexels

Doğru Aritmetik Öğretmenini Bulun

Karmaşık polinomlardan trigonometrik fonksiyonlara kadar, matematik alanında akademik destek bulmak zor olabilir. Bu, ihtiyaçlarınız için mükemmel matematik öğretmenini nasıl bulacağınız konusunda yeterli ve detaylı bir rehber olmasa da size yardımcı olacağını umuyoruz.

Özel Ders Öğretmeniyle Matematik Dersleri

Aritmetik genellikle ilkokul düzeyinde öğretilir. Ancak matematik derslerindeki veya aritmetik içeren kavramlarla alakalı sorunlar, ileri matematik ders konularına kadar devam edebilir. Özel bir matematik öğretmeninin sizin için doğru olup olmadığına karar verirken atmanız gereken ilk adım, sizin veya çocuğunuzun hangi aritmetik alanlarında zorlandığını belirlemektir.

Örneğin ilkokul düzeyinde dersler arıyorsanız yalnızca matematik dersi verme konusunda deneyimli değil, aynı zamanda çocuklarla anlaşabilen bir öğretmen bulmanız gerekecek.

Superprof'a göre özel matematik öğretmeni tutmanın en temel sebepleri şöyle:

  1. Öğrenci, bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış öğretim yöntemlerinden yararlanır: İlk dersten önce, özel ders öğretmeni öğrencinin güçlü ve zayıf noktalarını değerlendirecektir. Daha sonra bu değerlendirmelere göre öğrenciye özel bir çalışmaya planı hazırlayarak onu usta bir matematikçiye dönüştürecektir. Örneğin dört işlemde zorlanıyorsa öğretmen onu çalışmaya teşvik edecek özel çalışmalar hazırlayacaktır. Böylece öğrenci bire bir dersten en iyi şekilde yararlanacaktır.
  2. Çocukların dünyayı daha iyi anlamasına yardımcı olur: Aritmetik, kesirler ve ondalık sayılar gibi matematik kavramlarını anlamaya çalışmak, problem çözme becerilerini geliştirir. Ayrıca yaşadığımız dünyayı kavramalarına ve yeni bir bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olur.
  3. Kariyer: İyi bir matematik temeline sahip olmak, bu alandaki bir kariyerin önünü açabilir. Hatta gelişmiş aritmetik işlem becerisi, farklı alanlarda da işinize yarayacaktır.
  4. Dikkat dağılmadan öğrenme: Bire bir özel ders, öğrencinin özel ders öğretmenini pür dikkat dinlemesini sağlar. Öğrenci aritmetik, trigonometri, geometri veya cebir öğrenirken dikkatini dağıtacak sınıf arkadaşları olmaz!
  5. Nasıl öğreneceğini öğrenme: Modüler aritmetik kuralları nedir ve nasıl öğrenilir en temel sorulardan biridir. Öğrenci, özel ders öğretmeniyle belirlediği bireysel öğrenme stratejilerini derslerin dışında da kullanabilir. Yani eğer öğrenci okulda matematikte başarısız olursa bununla nasıl başa çıkabileceğini bilecektir. Bu da hayatın her alanında kolaylık sağlar.

Online Matematik Kaynakları

Eğer aritmetik ve geometrik problemlerde zorlanıyorsanız veya sınava hazırlanırken yardıma ihtiyacınız varsa online temel matematik kaynaklarına bakmak en iyi çözümlerden biri olabilir. Khan Academy, Matematik Kafe, Matematik Online gibi sitelerden matematiğin istediğiniz konusuna çalışabilirsiniz. Ayrıca YouTube'da da size büyük ölçüde yardımcı olabilecek milyonlarca video olduğunu unutmayın!

Online kaynaklarla aritmetik pratiği yapmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden biri, hoşunuza giden bir online matematik oyunu bulmaktır. Matematik oyunları oynamak özellikle sağlıklı rekabeti seven çocuklar için faydalı olsa da yetişkinlerin de bazı becerilerini tazelemeleri için oldukça pratik bir yoldur.

Anlayacağınız, aritmetik öğrenmek için önünüzde bir sürü seçenek var. Hemen bugün size en uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi uygulayarak çalışmalara başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.