Fen ve matematik ders birçok insanın en çok zorlandığı dersler. İlkokuldan liseye ve hatta üniversiteye kadar birçok öğrenci bu dersleri anlamada güçlük çekiyor. Ancak matematik her zaman hayatımızda oldu ve olmaya da devam edecek. Yani bu dersten kaçış yok!

Aritmetik, matematiğin en temel konularından olduğundan iyi bir aritmetik temeli aynı zamanda iyi bir matematik temeli anlamına geliyor. İleride hayallerinizdeki kariyere sahip olmak için iyi bir üniversite kazanmada da matematik çok önemli bir rol oynayacak. Bu nedenle sağlam bir temel oluşturmanız çok önemli.

Matematikle ilgili bir bölüm seçmeyecek olsanız bile sınavda yapacağınız matematik neti puanınızı büyük ölçüde etkileyecek. Bu nedenle daha en başlardan matematik ile ilgili sorunlarınızı gidererek başarınızı sağlama almalısınız.

Aritmetik ve matematik, sadece akademik kariyer için gerekli değildir. Günlük hayatımızın her yerinde fark etmeden bu kavramları sık sık kullanıyoruz. Bu nedenle bu gibi kavramlarda elde edeceğiniz beceriler, günlük hayatınızda farklı alanlarda da size yardımcı olacaktır.

Günümüzde internet sayesinde kendimizi aritmetikte geliştirmemiz artık çok daha kolay! Bu makalemizde internet ile modüler aritmetik kuralları öğrenmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kitaplıkta çeşitli renkli kitaplar
Bazen bir konuyu anlamaya çalışırken tarihini öğrenmek yardımcı olabiliyor. | Kaynak: Pexels
En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Aritmetik Temeli

İster çocuğunuz ilköğretim matematik dersleri alıyor olsun, ister siz üniversite düzeyinde ya da lise matematiği ile uğraşıyor olun; aritmetik tüm matematik düzeylerinde gerekli olan bir beceridir. Bununla birlikte yıllar boyunca birçok insan bu önemli becerinin tam olarak ne anlama geldiğini unutuyor. Bu nedenle aritmetiğin aslında ne olduğunu anladıktan sonra matematik yardımı aramaya başlamak mantıklı bir karar olabilir.

Aritmetik, Afrika'da MÖ 18.000 gibi çok öncesine kadar izleri görülebilen bir matematik dalıdır. Aritmetik, ilk ortaya çıktığından bu yana, ticaret ve endüstri ile ilgili gerçek dünyadaki matematik kavramlarını kolaylaştırmada kilit bir rol oynamıştır. Aritmetiğin dünyanın en karmaşık problemlerinin birçoğunun çözümündeki etkisini kesinlikle inkâr edemeyiz. Bununla birlikte bu konunun tanımı oldukça basit!

Aritmetik aynı zamanda sayıların dört ana işlemle hesaplanmasını sağlayan matematik dalıdır: Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme. Bu işlemler; temel sayıları, eşitsizlikleri ve ikinci dereceden denklemleri çözmeden cebirsel ifadeler, rasyonel ifadeler, konik kesitler, matematiksel logaritmalar ve daha fazlasını içeren daha karmaşık matematik konularına kadar her şeyi kapsar.

Aritmetik içeren temel matematik problemlerinin birçok örneği olsa da temel matematik seviyesinde bulabileceğiniz çoğu problem, üç aritmetik özelliğini içeren denklemler veya kelime problemleri oluyor. Bu özellikler şunlardır:

 • Dağılma Özelliği
 • Birleşme Özelliği
 • Değişme Özelliği

Bu özelliklerin genel kuralı, bazı istisnalar olsa da, genellikle toplama ve çarpma için geçerli olmalarıdır, çıkarma ve bölme işlemleri için değil. Bu temel özellikler, ikinci dereceden denklemlerin ve denklem sistemlerinin çözümünde oldukça faydalıdır.

Masanın üstünde makas cetvel kâğıtlar laptop
Matematik, birçok öğrencinin zorlandığı ve korktuğu bir ders. Ancak doğru kaynaklarla herkes başarılı olabilir! | Kaynak: Pexels

Bir Aritmetik Öğretmeni Bulma

Çocuğunuz veya siz matematiğin hangi seviyesinde zorlanıyor olursanız olun, bir özel ders öğretmeniyle çalışmak çok daha faydalı olabilir.

Superprof'ta İstanbul'daki matematik özel ders öğretmenlerinin saatlik ücreti ortalama 67 TL. Ankara ve İzmir'de ise 61 TL.

Bu ücretler şehirden şehre, mahalleden mahalleye, öğretmenden öğretmene ve sizin seviyenize göre değişiklik gösterebiliyor. 74.000'i aşkın öğretmen arasından size göre birini mutlaka bulacaksınız!

Özel matematik öğretmeniniz size kendinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda bireysel rehberlik sağlayabilir. Hangi konuda daha çok pratiğe ihtiyacınız olduğunu hemen saptayabilir ve zayıf yönlerinizi güçlendirmek için elinden geleni yapar.

Üstelik bir matematik özel ders öğretmeni, aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulmanıza yardımcı olacaktır. Superprof üzerinden bir özel matematik öğretmeni bulabilir, matematik derslerinize daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Matematik derslerinizi istediğiniz sıklıkta ve istediğiniz saatte alabilirsiniz. Superprof'taki matematik öğretmenlerinden online dersler de alabilir, dilediğiniz yerde matematik eğitiminize devam edebilirsiniz.

Superprof'ta öğretmenlerimizin çoğu ilk dersi ücretsiz veriyor. Böylece öğretmene herhangi bir ücret ödemeden önce dersi denemiş oluyorsunuz ve öğretmen hakkında bir fikir sahibi oluyorsunuz.

Dilerseniz sadece belli bir konu için özel ders alabilir, dilerseniz de bir dönem boyunca ek yardım almaya devam edebilirsiniz.

Her öğretmenin profilinde aldığı eğitimleri, tecrübelerini, ders verdiği seviyeleri ve ders ücretini görebilirsiniz. Eğer uzun bir süre özel ders almayı düşünüyorsanız tercih etmeyi düşündüğünüz öğretmene toplu ders indirimi yapıp yapmadığını sorabilirsiniz!

Şimdi aklınızda bir fikir oluşması için Superprof'taki özel ders türlerinden bahsedelim.

Online Özel Dersler

Online özel dersleri gittikçe daha çok öğrenci tercih ediyor. Birçok öğretmen ve öğrenci, interaktif ve kolay ulaşabilir olduğundan bu yönteme yöneliyor.

Online derslerinize bilgisayar ve internet olan her yerde devam edebilir, aritmetik eğitiminize ara vermeden çalışabilirsiniz!

Yüz Yüze Dersler

Yüz yüze dersler ise en geleneksel seçenektir. Öğretmeniniz hemen yanınızda olacağından aklınızdaki sorulara cevap bulmanız daha rahat ve kolay olacaktır.

Bu derslerde dikkatinizi toplamanız çok daha kolay olur. Öğretmeninizle çalışırken tüm dikkatinizi ona vererek kendinizi matematiğe verebilirsiniz.

Grup Dersleri

Aritmetikte kendini geliştirmek isteyen birkaç arkadaşınızla grup dersleri alarak ders başına daha düşük bir ücret ödeyebilirsiniz. Üstelik bu arkadaşlarınızla bir çalışma grubu oluşturarak hep beraber karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Öğretmeninizden öğrendiğiniz şeylerin tekrarını daha sonra birlikte yapabilirsiniz.

Elinde tablet tutan beyaz tişörtlü adam
Online kaynaklarla aritmetik becerilerinizi her an her yerde geliştirebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Online Matematik Kaynakları

Günümüzde internete aritmetik eğitiminizi mükemmel hâle getirmek için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi bulabiliyorsunuz.

 • Etkileşimli özel dersler
 • Ücretsiz matematik oyunları
 • Taban aritmetiği konu anlatımı
 • Modüler aritmetik örnekleri
 • YGS modüler aritmetik konu anlatımı
 • Aritmetik öğrenmek için video dersler

Ve daha bunun gibi binlerce seçenek!

Aritmetik öğrenmek için size en çok yardımcı olabilecek sitelerden biri YouTube. Belli bir konuda bilgi almak, karşılaştığınız bir zorluğun üstesinden gelmek veya ilginç şeyler öğrenmek istiyorsanız YouTube harika bir yer. Aritmetik sorularının çözümlerini öğrenirken daha ileri seviyedeki matematik konularına çalışabilirsiniz.

YouTube'da iyi, kötü, yararlı, gereksiz, doğru, yanlış milyonlarca video var. Ama bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin! Yine de bir göz atmaya değer çünkü derslerinize ve öğrencinizi matematik çalışmaya teşvik edecek, inanılmaz derecede yararlı ve eğlenceli videolar bulacağınızdan eminiz.

Khan Academy, Matematik Kafe, Matematik Online, Matematiksel.org gibi sitelerle şunları yapabilirsiniz:

 • İstediğiniz zaman matematik testleri çözebilirsiniz
 • İstediğiniz yerde konu tekrarı yapabilirsiniz
 • Matematik oyunları oynayabilirsiniz
 • Okulda anlamadığınız konuları tekrar gözden geçirebilirsiniz

Bu nedenle amacınız ister birkaç video izlemek, ister bir konu üzerinde alıştırma yapmak, ister matematik oyunları oynamak olsun; internetteki web siteleri ile aritmetik bilginizi geliştirirken matematik becerileriniz üstünde de çalışabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.