Arapça, farklı lehçelerden ve yazılı biçimlerinden oluşan büyüleyici bir dildir. Bunun yanı sıra, Arapça dünyada en fazla konuşulan 5. dil olma özelliğini de taşımaktadır.

Yalnızca birtakım temel Arapça kelimeler ve ifadeler kullanarak bile anadili Arapça olan biriyle iletişim kurabileceğiniz seviyeye gelmeniz, herhangi bir Arap ülkesini iş ya da seyahat sebebiyle ziyaret etmek durumunda kaldığınızda sizin için oldukça avantajlı olacaktır.

Yani, Sami dil ailesi üyelerinden biri olan Arapça'yı öğrenmeniz, hangi yaşta olursanız olun sizin için iyi bir yatırım olacaktır. Aynı zamanda, dil öğrenmenin getirdiği ve kendinizi birçok konuda zenginleşmiş hissedeceğiniz bir sürecin de kapısını aralayacaksınız.

Arapça kursları, ya da seviyenizi yükseltmek için alacağınız özel dersler, dil okulları veya yaz okulları boş zamanlarınızda değerlendirebileceğiniz ve maddi anlamda birtakım fedakarlıklar yapmak durumunda kalacağınız seçeneklerdir.

Arapça öğrenmek için motivasyonunuzun ne olduğuna arar vermeniz daha iyi bir seçim yapmanızı sağlar. Belki Arap dili ve kültürü size hitap ediyordur. Ya da Kuran'ın dili ve İslam inancı hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsunuz. Veya Arapça sınavlarına hazırlanıyor da olabilirsiniz...

Öğrenci bilgisayar çalışmak
Ne kadar süre Arapça dersi almanız gerektiği tamamen size bağlıdır. | Kaynak: Pexels

Sebep ve motivasyonunuz ne olursa olsun, alfabeyi ve Arapça okumayı ve yazmayı öğrenmeniz gerekecek. Ardından, akıcılığınızı ve yeterliliğinizi artırmak için Arapça dilbilgisi ve kelime bilgisine hakim olmanız Arapça lehçeleri arasındaki farkı anlamanız adına büyük bir rol oynayacaktır.

Bu yeterliliğe sahip olmak için de ders almanız sizin için en iyi yoldur!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (16 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (9 yorum)
Nejla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yunus
5
5 (9 yorum)
Yunus
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nursin
5
5 (27 yorum)
Nursin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (16 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (9 yorum)
Nejla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yunus
5
5 (9 yorum)
Yunus
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nursin
5
5 (27 yorum)
Nursin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz>

Özel Arapça Dersi İçin Ortalama Fiyat ve Önemli Unsurlar

Evde zaman geçirmemizin bizim ve diğer insanların sağlığı açısından oldukça mühim olduğu şu günlerde, yeni bir hobi edinmek ya da uzun süredir hayalini kurduğumuz bir aktiviteye başlamak için daha iyi bir zaman olamazdı! Online olarak Arapça dersleri almayı düşünebilirsiniz Peki bu size ne kadara mal olacak?

Öğretmeninizi bulmak için yaptığınız araştırmada, özel Arapça derslerinin ortalama fiyatlarını bilmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Elbette, bir saatlik ortalama ücretin çeşitli unsurlara bağlı olarak değişebileceği ve çeşitlenebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela:

 • Lokasyon
 • Öğretmenin nitelikleri
 • Eğitim seviyesi
 • İstenilen ders türü

Konum

Superprof için Arapça ders saati ücreti ortalama 52 TL'dir. Ancak, İngilizce ya da Matematik branşlarında eğitim vermekte olan öğretmen sayısının aksine, Arapça öğretmeni sayısı daha azdır. Bu da saatlik ücretini etkileyebilir. Bununla birlikte, hangi şehirden ders almak istediğiniz de önemlidir. Örneğin, İstanbul için Arapça ders saati ücreti 56 TL iken, Adana için 51 TL'dir. Bu anlamda, genel olarak büyük şehirlerde Arapça dersi almanın daha maliyetli olduğu çıkarımında bulunabiliriz.

Arapça Öğretmenin Deneyimi

Bir saatlik dersin ücretini etkileyen bir diğer faktör de, öğretmenin seviyesi ve deneyimidir öğretmenin seviyesine ve dolayısıyla deneyimlerine göre değişir. Bu da oldukça mantıklı!

Bir Arapça öğretmeninin en az 3 yıllık bir eğitim almış olması mühimdir. Aynı şekilde, bu alanda daha önce ne kadar öğrenciye ders verdiyse bu onu daha tecrübeli kılar. Doğal olarak da talep ettiği saatlik ücret artar.

Öğretilen Seviye

İlkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklar için başlangıç ​​derslerinin fiyatları, üniversite seviyelerindekinden daha düşük olacaktır. Bunun bir diğer nedeni de, Arapça dilbilgisi ve yazım kurallarına ek olarak, öğrencilerin lise ve üniversitede belirli bir metodoloji edinecek olmalıdır. Dolayısıyla daha yüksek seviyede eğitim vermesi beklenen öğretmenin, daha donanımlı olması beklenir.

Kurs Türleri

Son olarak, istenilen eğitim türüne bağlı olarak fiyatlar da değişmektedir. Türkiye'de özel ders pazarı, en ucuzundan en pahalısına kadar öğrenciler için mevcut olan kurs çeşitliliğinden de anlaşılacağı üzere çok geniştir:

 • Arapça konuşulan bir ülkede Arapça kursları
 • Online Arapça dersleri
 • Evde özel dersler
 • Arapça Yoğun Kurslar
 • Arapça dil kursu
 • Serbest öğretmenlerle kurslar
 • Bir okula destek ajansı ile kurslar

Bununla birlikte, bir saatlik Arapça ders saati ücreti, tercih edilen tek kriter olmamalıdır.

Size En Uygun Arapça Öğretmenini Nasıl Seçersiniz

İdeal bir Arapça öğretmeni bulup Arapça ders almak isteyen herkesin dikkate alması gereken bazı önemli faktörler vardır.

 • Seviyenizi ve tutkularınızı değerlendirin

Herhangi bir arayışa girmeden önce Arapça seviyeniz hakkında en iyi şekilde fikir sahibi olmaya çabalayın. Bu, hedef koymanıza ve bu hedefleri başarmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Neden bu dili öğrenmek istiyorsunuz? Ve beklentileriniz ne?

Orta seviyeleri mi hedefliyorsunuz yoksa bu dili akıcı bir şekilde konuşmak mı istiyorsunuz?

Bu alanda bir diploma ya da sertifika gibi dil yeterliliğinizi kanıtlayan bir döküman mı almak istiyorsunuz? Ya da iş görüşmelerinde başarısız olmamanızı sağlayacak kadar bir Arapça yeterliliği edinmek için yoğun kurslardan mı faydalanmak istiyorsunuz? Belki de yalnızca genel kültürünüzü ve dil becerilerinizi genişletmek istiyorsunuzdur.

Üzerinde düşünmeniz gereken diğer sorulara bakalım...

İslami bir eğitim mi almak istiyorsunuz? Ya da zaten temel Arapça bilginiz var mı? Arap alfabesini, gramerini ve kelime dağarcığını ne seviyede öğrenmek istiyorsunuz? Arapça yazıp okuyabilir misiniz?

Arapça seviyenizi ölçmek için değerlendirebileceğiniz birçok online test de vardır.

 • Bol bol karşılaştırma yapın: Öğretmenlerin deneyimlerinden, talep ettikleri ücretten, hangi konulara daha ilgili olduklarından bahsettikleri profil sayfaları vardır. Bu profil sayfalarını karşılaştırmaktan çekinmeyin. Mümkünse elinize bir kayıt kalem alıp bu karşılaştırmayı yazarak yapmanız sizin için daha kolay olacaktır.
 • Bütçenizi aşmayın
Para bütçe hesap makinesi
Arapça kursu araştırması yaparken bütçenizi de dikkate almalısınız. | Kaynak: Pexels
 • Hedefleriniz doğrultusunda en doğru eğitimi almaya bakın
 • Anadil seviyesinde bir Arapça beklentiniz varsa herhangi bir kurs ya da öğretmen sizin için yeterli olmayabilir. Bu durumda, Arapça konuşulan bir ülkenin dil ​​okulunda ya da anadili Arapça olan bir öğretmenle çok yoğun dersler almalısınız.

Bununla birlikte, Arapça dilinde yalnızca orta seviyeleri hedefliyorsanız sizin bu kadar yoğun bir programa ihtiyaç duymayacaksınız.

 • Arapça öğretmeninizden ne beklediğinizi bilin

Sizi ve öğretmeninizi bir araya getiren değerler nelerdir? Seviyenize adapte olabileceğine inandığınız ve size karşı sabırlı olabilecek bir öğretmen seçmeniz gerekir. Özel ders almak isteyenler bu bakımdan daha şanslıdır çünkü birlikte çalışacakları öğretmeni kendileri seçebilirler. Bu seçimi yaparken de öncesinde öğretmeni ve metodolojisini tanımalarını sağlayacak fırsatları olacaktır. Örneğin, Superprof'ta birçok öğretmen ilk dersi ücretsiz olarak sunarlar. Bu da demektir ki, hiç para harcamadan bir öğretmenle yolunuza devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Öğretmeninizle en etkili şekilde anlaşmanız ve konuşma becerilerinizi geliştirmeniz için kendinizi oldukça rahat hissetmeniz gerekecek. Bu konuda yalnızca sizin değil, öğretmeninizin de alması gereken bazı sorumluluklar ve takınması gereken bir tavır vardır.
Arapça kelime bilginizi, dil bilginizi ve telaffuzunuzu mükemmel hale getirmek için bulduğunuz öğretmenin iyi bir dinleyici olması çok büyük bir önem taşır. Size dili kendi yöntemleriyle öğretmeye çalışırlarsa ve bu sizin için işe yaramazsa, bu daha farklı bir öğretmene ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.
İyi bir öğretmenin sahip olması gereken bazı özellikler:

 • Tutarlı davranması
 • İlgili olması
 • Geleneksel bir hal almış metodolojileri geride bırakarak dersleri interaktif hale getirmesi
 • Ciddi  olduğu kadar "arkadaş canlısı" da olması
 • Arapça konusunda tutkulu olması
 • Bilgili olmasının yanı sıra sahip olduğu bu bilgiyi öğrencisine nasıl aktaracağını bilmesi
 • Öğrencinin kolayca anlayabilmesi için konuları basit örneklerle açıklayabilmesi
Öğretmen öğrenci özel ders
Arapça özel ders almaya karar verdiyseniz öğretmen seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. | Kaynak: Pexels

Bütün bu özelliklere sahip bir öğretmeni bulduğunuzda artık gönül rahatlığıyla Arapça öğrenmeye başlayabilirsiniz! Şanslısınız ki Superprof aracılığıyla eğitim vermekte olan birçok öğretmen yukarıda saydığımız niteliklere sahiptir. Ancak her şeyden önemlisi, sizin de öğretmeninize her koşulda güvenebilmeniz ve onun yanında kendinizi iyi hissetmenizdir. Her dilde olduğu gibi, Arapça dersi alırken de motivasyonunuzun sağlam olması çok kritiktir.

İyi Arapça Öğrenmek İçin Ne Kadar Özel Ders Almalısınız?

Daha önce de söylediğimiz gibi, Arapça konuşmayı öğrenmeniz için gereken Arapça derslerinin sıklığı size, öğretmeninize ve koyduğunuz hedeflere göre değişir.

Bununla birlikte, en ideal öğrenme için önemli olan, motivasyonu, zamanı, bütçeyi ve bilişsel becerilerinizi harekete geçirecek ortamın bir araya getirmektir. Sizin de bildiğiniz gibi, konu dil öğrenmek olduğunda hiçbir öğrenci birbiriyle aynı değildir.

Örneğin, hali hazırda İngilizce, Almanca, İspanyolca veya Portekizce konuşan bir öğrenci, muhtemelen ana dilinden başka bir dil bilmeyen bir öğrenciden daha hızlı öğrenecektir.

Arapça başlangıç dersleri genelde haftada minimum bir saattir.
Daha ileri hedefleriniz varsa ya da akademik anlamda Arapça'ya ihtiyaçaç duyuyorsanız muhtemelen haftada iki saat ders almanız gerekecektir.

Son olarak, yoğun kurslar, haftada beş ile on saat arasında alınabilir.

İyi şanslar!

 

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!