Arapça, dünyada en çok konuşulan beşinci dildir. Buna ek olarak, dünyada Arapça'yı ana dili olarak konuşan yaklaşık 300 milyon insan vardır. Bu nedenle, Arapça öğrenmek birçok insan için oldukça avantajlı ve stratejik bir hamle olacaktır.

Bir yabancı dil öğrenmek her zaman size fayda sağlar, ancak öğrenilen dil Arapça gibi oldukça yaygın bir şekilde konuşan bir dilse, bunun sizin için daha faydalı olacağını söylemek mümkündür. İster Arapça konuşulan ülkelere seyahat ederken kendinizi ifade edebiliyor olmak isteyin, isterseniz de başvuracağınız iş için istenilen Arapça seviyesine ulaşmayı hedefliyor olun, bu dili öğrenmek sizin için her koşulda iyi olacaktır.

Bütün bunların yanı sıra, Arapça öğrenmek, zengin tarihi ve birçok topluma bilinmeyen katkılarla dolu büyüleyici bir kültürün kapısını size açacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tamamen turistik sebeplerden dolayı Arapça öğrenmeye karar vermiş de olabilirsiniz. Belki Mısır Piramitleri'ni veya Suudi Arabistan'daki kutsal İslam şehri Mekke'yi ziyaret etmek istiyorsunuzdur. Ya da belki sadece Marakeş'te birkaç gün geçirmek ve otantik Arap kültürünü deneyimlemek istiyorsunuz.

Arapça harf alfabe kuran
Arapça öğrenmek emek ve disiplin ister. Bu nedenle, öğretmeninizi seçerken oldukça özenli olmalı ve gelişiminizi yakından takip edecek bir öğretmeni seçmelisiniz. | Kaynak: Unsplash

Arapça öğrenme motivasyonunuz ne olursa olsun, bu dili öğrenmek çok çeşitli durumlarda işe yarayacaktır.

Peki bu dili öğrenmeye motive olduktan sonra atacağınız ilk adım nedir? Tabii ki Arapça'yı hızlı bir şekilde öğrenebilmek için ders almak.. Bu süreçte yapacağınız araştırmalar sizi birkaç farklı lehçeyle tanıştırabilir. Öğrenebileceğiniz farklı lehçenin yanı sıra Modern Standart Arapça (Edebi Arapça veya Klasik Arapça olarak da bilinir) olduğunu da göreceksiniz. Bu, ilk etapta kafanızı biraz karıştırabilir.

Ancak endişelenmeyin, küçük bir araştırmayla, Arapça'nın hangi formunu öğrenmek istediğinize karar vermeniz çok kolaydır. Buna karar verdikten sonra da dikkat etmeniz gereken şey işin mali yönüdür. Peki Arapça öğrenmek ne kadara mal olur?

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (21 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (37 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (21 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (37 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Derslerinin Maliyeti: Konum ve Öğretmene Göre Oranlar

Bire bir Arapça dersleri almak, belirli bir Arapça lehçesini öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Arap lehçeleri, Arap ülkeleri arasında farklılık gösterir ve bu nedenle Mısır Arapçası Fas Arapçasından farklıdır. Mısır, Lübnan, Suriye veya Orta Doğu veya Kuzey Afrika'nın herhangi bir ülkesinde konuşulan Arapça bu nedenle standart değildir. Arapça dersleri almak için anlaşacağınız bir öğretmen size kendi özel kalıplarını, ifadelerini ve fiillerinin yanı sıra farklı gramer yapıları ve Arap harfleri konusunda yardımcı olabilir.

Tabii ki bütçeniz, Arapça derslerini ne şekilde alacağınız konusunda oldukça etkili bir faktör olacaktır. Online kurs aracılığıyla mı yoksa özel bir öğretmen ile mi Arapça öğrenmek istediğinize karar vermeden önce, bütçenizi dikkate almanız gerekir. Kaç Arapça dersi alacağınız, sürdürebildiğiniz disipline ve nihai hedeflerinize bağlı olacaktır. Fiyat aralığı, şehir ve öğretmenlerin deneyimi gibi birtakım faktörlere bağlı olacaktır. Eğer şehrin merkezden uzak kesimlerinde yaşıyorsanız ve bir kursa gitme şansınız yoksa görüntülü arapça dersleri seçeneğini seçebilirsiniz.

Öğrenmek her zaman belirli bir bütçe gerektirir. Özellikle Arapça söz konusu olduğunda, bulunduğunuz yerde bu dilde eğitim veren insan sayısına göre fiyatlar artabilir ya da azalabilir. Ancak çoğunlukla, bazı Latin dillerine oranla daha az sayıda Arapça öğretmeni olduğunu söyleyebiliriz.

Bu göz önüne alındığında, Arapça öğretmenleri, pek çok insanın sahip olmadığı nadir bir dil becerisine sahip oldukları için daha fazla para talep edebilirler.

Şimdi sizin için, fiyatların nasıl ve neye göre değişebileceğinden bahsedeceğiz. Aynı zamanda size Arapça öğrenmek için daha ekonomik seçenekler sunmaya çalışacağız.

Arapça Derslerinin Konuma Göre Değişen Fiyatları

Arapça kurs fiyatları ve saatlik özel ders ücreti birçok değişkene bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Arapça öğrenmek Superprof farkıyla Türkiye genelinde ortalama yalnızca 53 TL'ye denk geliyor. Tabii ki, bu saatlik ortalama ücret yaşadığınız şehre bağlı olarak daha yüksek ya da daha düşük olabilir.

Örneğin, İstanbul'da Arapça dersleri almak isteyen birisi Adana'da ders almak isteyen birisiyle aynı ücreti ödemeyecektir.Genel olarak bakıldığında, özel ders fiyatları büyük şehirlerde daha yüksek olacaktır çünkü orada yaşam maliyeti başka yerlere göre daha yüksektir. Ders verilecek yere ulaşmak da aynı şekilde daha masraflıdır. Her alanda olduğu gibi bu alanda da, şehrin getirdiği maliyet öğretmen tarafından hesaba katılır. Çok uzakta yaşayan iyi bir öğretmenden Arapça dersleri almak isterseniz Arapça öğrenmek size daha pahalıya patlayacaktır çünkü dersleri almanız için uzun bir yol gitmek zorunda kalacaklar.

Kitap rahat ortam battaniye
Arapça alfabeyi öğrendikten sonra okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmek adına bol bol pratik yapmanız gerekir. | Kaynak: Unsplash

Bu nedenle, özel öğretmeninizi coğrafi konumunuza göre seçmeniz önemlidir. Ancak, bu tek kriter de değildir. Seçilen Arapça öğretmeninin profili de son derece önemlidir.

Ders Türüne Bağlı Olarak Arapça Dersleri İçin Farklı Ders Ücretleri

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak doğru seçeneği seçmek için, kullanabileceğiniz tüm sınıf türlerini ve çevrimiçi kaynakları bilmek önemlidir.

Evde özel dersler alabilirsiniz:

Bire bir özel dersler almak, size ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir eğitim almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda, öğretmeninizin bütün ilgisi sizin üzerinizde olacağından dersleriniz oldukça verimli geçer.
Bu, Arapça telaffuza odaklanarak alfabeyi, Arapça yazıyı, Arapça dilbilgisini, Arapça fiilleri, cümlenin yapısını detaylarıyla öğrenip aynı zamanda Arapça konuşma pratiği yapmak için harika bir fırsattır. Bu özel ders biçimi, seviyeniz ne olursa olsun değerlendirebileceğiniz bir seçenektir. İster Arapça'ya yeni başlıyor olun, ister hali hazırda Almanca biliyor olun, özel ders aracılığıyla Arapça öğrenmek sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır.

Yoğun dersler ve kurslar:

Seviyenizi geliştirmek veya yaklaşan bazı Arapça sınavlarını geçmek istiyorsanız yoğun kurslar alabilirsiniz. Bu yoğunluk, evde alacağınız eğitimle veya bir dil okulundaki yoğun Arapça derslerinde elde edilebilir. Arapça öğrenmeye yeni başlayan biriyseniz, bu hızlı bir şekilde Arapça öğrenmek için iyi bir fırsattır. Arap kültürünün yanı sıra Arapça kelimelerin okunması ve yazılması hakkında bilgi edineceksiniz.

Bir dil okulunda özel ders:

Arapça'da sağlam bir temele sahip olmak için tercih edebileceğiniz en ideal seçeneklerden bir tanesi de özel bir dil okulunda özel kurslar almaktır. Bu, alanında uzman öğretmenler ile Arapça'yı etkili bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Arap alfabesinin 28 harfini, Arapça grameri ve Arapça yazmayı öğrenmenin yanı sıra, interaktif dersler sayesinde Arapça konuşurken kendinizi daha rahat hissetmeniz de mümkündür.

Apple bilgisayar online eğitim
Superprof aracılığıyla online olarak Arapça dersleri almaya başlayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Ücretsiz çevrimiçi kurslar:

Uygun bir ücret karşılığında Arapça öğrenmek istiyorsanız, çevrimiçi ücretsiz Arapça dersleri sunan bir web sitesi bulmayı deneyebilirsiniz. Bu tarz siteler birçok konuda size hitap edebilir. Örneğin:

  • Arapça seviyenizi öğrenmek veya ilerletmek
  • Telaffuzunuzu geliştirmek,
  • Arapça okuma becerilerinizi geliştirmek
  • Arapça yazma becerilerinizi geliştirmek
  • Arapça dilbilgisi

Arapça özel ders almaya karar verdiyseniz, Superprof birçok alanda olduğu gibi Arapça için de donanımlı eğitmen kadrosuyla yanınızdadır. Tek yapmanız gereken sitemizi ziyaret edip ders almak istediğiniz alana Arapça yazmak ve sonrasında yaşadığınız şehri seçmek! Arapça özel ders ücretleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok faktöre bağlı olarak değişse de, Superprof aracılığıyla eğitim vermekte olan birçok öğretmenimiz ilk dersi ücretsiz olarak sunar. Siz de bu fırsatı, öğretmeni daha iyi tanımak adına kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, özel Arapça dersi almaya karar vermenizi sağlayan ana faktörlerden bahsedebilir ve birlikte nasıl bir yol izleyeceğinizi kararlaştırabilirsiniz.

 

 

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!