Arapça dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olmasının yanı sıra öğrenilmesi en zor diller arasında da yer alır. Çok sayıda kelime içermesi, dil bilgisi kurallarının derinliği, alışık olduğumuz Latin alfabesinden farklı olması ve bazı sesleri çıkarmadaki güçlükler bu dili zorlaştıran etmenlerdendir.

Yine kendi içlerinde zor diller olarak kabul edilen Almanca, İspanyolca veya Fransızca öğrenmekten bu kadar korkmazken neden Arapça dili bizlere hep zor gibi gelir?

Arapça öğrenmeye ilk başladığınızda kelimelerin derinliğini ve kuralların fazlalığını gördüğünüzde küçük çaplı bir şok geçirmeniz olasıdır.

İlk defa bu dille haşır neşir oluyorsanız biraz gözünüz korkabilir, ama hemen pes etmeyin.

Elbette zorlu bir süreç olacağını inkar etmiyoruz ancak Jacques Cœur'un (15. yüzyılda Ortadoğu halklarıyla müzakere eden ve ticari ilişkiler kuran ilk Fransız tüccar) dediği gibi, “cesur bir ruh için, hiçbir şey imkansız değildir."

Peki acaba Arapçayı öğrenmek ne kadar sürer? Birkaç ay mı? Yoksa bir yıldan fazla mı?

Sonradan öğrenenlerin akıcı bir şekilde Arapça konuşabilmesi mümkün mü? Bu dili öğrenirken karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Makalemizin devamında bu ve bunun gibi başka sorularınıza cevaplar bulabileceğinizi ümit ediyoruz. Arapça öğrenmenin zorlukları ve dili akıcı bir şekilde konuşmanın ne kadar süreceğine dair fikirlerimizi ve tavsiyelerimizi öğrenmek için sonuna dek okuyun!

kuran mavi
Arap alfabesi Latin alfabesinden tamamen farklıdır.|Kaynak: Unsplash
En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yeni Başlayanlar için Arapça

Yabancı bir dil öğrenmek herkes için zordur. Evrensel atasözününün de dediği gibi "Roma tek bir günde kurulmadı".

Arapça öğrenmeye karar verdiyseniz bu yolda harcayacağınız parayı, vereceğiniz emeği ve ayıracağınız vakti de hesaba katmış olmalısınız. Arapça çok geniş bir alanda konuşulduğu için birden fazla lehçesi vardır.

Arapçanın lehçelerini ülkelere göre değil köylere ve şehirlere göre sınıflandırmak gerekir. Örneğin, Kahire'de konuşulan lehçe ve İskenderiye'de konuşulan lehçe tamamen birbirinden farklıdır.

Peki Arapça öğrenmek gerçekten çok mu zor?

Bu sorunu cevabı; Arapça öğrenmek isteyen kişinin yaş aralığına, başka bir yabancı dil bilip bilmediğine, dillere olan ilgisine, çalışma azmine ve öğrenme kapasitesine göre değişiklik gösterir. Mesela daha önceden Fransızca veya Almanca gibi yabancı dil eğitimi almış öğrenciler için Arapça öğrenmek hiç yabancı dil bilmeyen birine göre  daha kolaydır.

Bunun sebebi Arapçanın diğer dillere olan dil bilgisi veya kelime yakınlığı değil, beynin o bölgesinin çalışır halde tutulması ve yeni bilgileri daha hızlı işleyebilmesindendir.

Küçük yaşlarda Arapça eğtimine başlayanlar alfabeyi hızlıca öğrenir, dilbilgisi kurallarının detaylarını konuşmanın içinde kendiliğinden öğrenir ve kelime dağarcığı da hızlıca genişler.

Tabi ileri yaşlarda da Arapça öğrenmek mümkün. Ama öncelikle Arapça hakkındaki önyargılarınızı ve olumsuz düşüncelerinizi bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Arapça dünyada en çok konuşulan 5.dildir ve 23 ülkenin de resmi dilidir. Bu nedenle Arapça öğrenmek kariyer hayatınızda büyük değişikliklere kapı aralayabilir ve hatta yükselmenizi bile sağlayabilir.

Genellikle alfabesi ve yazım kuralları sebebiyle Kuran dili olan Arapçayı öğrenmek imkansız gibi gelir bizlere.

Arapça bir Sami dilidir, yani dilin konuşulan versiyonunun üç ünsüze kadar izlenebilen ortak bir köke sahip olduğu üçlü bir dil yapısı vardır. Sadece birkaç sesli harf ve birçok ünsüz harf ile kelime oluşturulabilen Arap dili İngilizceden, Almanca, Fransızca veya İspanyolca'dan oldukça farklıdır.

Arap dilinin telaffuzu bolca boğaz jimnastiği gerektirir, bu nedenle dili öğrenmek isteyen öğrenciler konfor alanlarından çıkmayı baştan göze alamalı. Arapça konuşmayı öğrenmek, çoğu zaman bubi tuzağına düşmüş bir yerden çıkış yolunu bulmaya çalışmak gibi hissettirebilir.

Bunun yanı sıra, günlük konuşmalarımızda ne kadar çok Arapça kelime kullandığımızı bileseniz şaşırırsınız.

Arapça dersleri alırken karşılaştığınız bazı kelimeler size çok tanıdık gelecek.

Arapça öğrenim sürecini kolaylaşıtracak birkaç tavsiye:

 • Karşılaşacağınız zorlukların farkında olun.
 • Önyargılarınızı bir kenara bırakın.
 • Türkçede olmayan farklı sesleri doğru telaffuz etmeye çalışın
 • 28 harfin her birinin 4 stiliyle (başlangıç, orta, son ve tek  başına kullanımı) Arap alfabesini iyice öğrenin. Bunların ezbere öğrenilmesi gerekir ve yeni başlayanların bu bilgileri zihninde oturtması oldukça önemlidir.
 • Hangi Arapça lehçesi öğrenmek istediğinize karar verin. Konuşma dilindeki Arapça lehçelerini öğrenmek çetrefilli bir iştir çünkü Arap dünyasında her bölgede farklı lehçe konuşulur ve her lehçenin kendine has dilsel özellikleri vardır. Bu durum yeni öğrenenlerin kafasını karıştırabilir. Bu nedenle, aslında en iyisi tüm Arap ülkeleri için standartlaştırılmış Fasih Arapça yani Modern Standart Arapçayı öğrenmektir.
 • Arapça yazım kurallarını öğrenin ve sağdan sola okuma egzersizleri yapın. Dilimizde Latin alfabesi kullanıldığından bu yeni yazma ve okuma stili başlangıçta zorlayabilir.

Arapçayı akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız ya da sadece dil hakkında temel bilgi sahibi olmak istiyorsanız Arapça öğrenmeye başlamanın tam zamanı. Sözel becerilerinizi geliştirmek için ana dili Arapça olan kişilerle konuşmaya özen gösterin ve ücretsiz Arapça öğrenmenize yardımcı olacak kitaplara, sözlüklere, çevrimiçi Arapça derslerine ve uygulamalara göz atın. Yaşadığınız şehirdeki Arapça dil kurslarını araştırarak işe başlayabilirsiniz.

Arapça öğrenmek uzun bir süreç gerektirir, ancak eğer azimli ve kararlı olursanız hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Arapça öğreniminizi kolaylaştıracak bazı yollar vardır, peki Arapçayı hızlı bir şekilde öğrenmek mümkün mü?

farklı ırklardan insanlar
Üniversitede Arapça okuyarak geleceğinizi garantiye alın. |Kaynak:Pexels

Ne kadar Zamanda Arapça Öğrenilir

Açıkçası bu işin sihirli bir formülü yok. Motivasyona ve dil öğrenimine verilen öneme göre öğrenme hızı değişecektir.

Dil öğreniminde basit üç kural vardır:

 • düzenli çalışın
 • pes etmeyin
 • seviyenize uygun eğitim araçlarından yararlanın.

Arapça konuşmayı, yazmayı ve okumayı öğrenmek için belirli bir saat verilemez. Bazısı 3 saatte bir konuyu anlarken diğerinin anlaması haftalar sürebilir. Kimseyle kendinizi kıyaslamayın ve yalnızca kendi öğrenim hızınıza odaklanın.

İngilizlerin İspanyolca, Almanca veya İtalyancayı hızlı öğrenebildiği gibi genelde Araplar da Türkçeyi hızlı bir şekilde öğrenirler. Ama ne yazık ki bunun tam tersi pek de geçerli değildir. Yine de ortak tarih, ortak din ve kullanılan ortak kelimeler Türklerin Arapça öğreniminde kolaylaştırıcı bir rol oynar.Hatta bugün kullandığımız kelimelerin neredeyse %40’ı Arapça kökenlidir.

Arapça gırtlak seslerinin hakim olduğu bir dil. Bu yüzden biz Türkler bu dili ya kendimizce bolca ü sesi kullanarak telaffuz ederiz, ya da abartılı bir şekilde “ayn sesiyle" telaffuz ederiz.

Arap dilinde bolca kural vardır ama bunlar, mantığa gayet uygundur ve öğrenilmesi eğlencelidir, sanıldığı gibi sıkıcı değildir. Türkçe konuşurken kullandığımız 6500 civarında Arapça kökenli kelime tespit edilmiştir. Bu da demek oluyor ki, kelimeleri çok hızlı öğrenebilirsiniz!

Ayrıca Arapça öğrenirken karşılaştığınız bazı kelimeler o kadar tanıdık gelecek ki dile daha da ısınmaya başlayacaksınız. Örneğin;

 • عَجَباً - Acaba
 • عَاجِل - Acil
 • عَايِلَة - Aile
 • أمَّا - Ama
 • جَسَارَة - Cesaret
 • أشْيا - Eşya
 • خَبَر - Haber
 • قَلْب - Kalp
 • زَمَان -Zaman
 • ظَرْف - Zarf

Arapça öğrenmenin yollarından biri de olabildiğince dile ve kültüre maruz kalmaktır. Duyduklarınızı taklit edin, devamlı tekrarlayın ve cümle içinde kullanmaya çalışın.

Birkaç haftalık bir kursa yazılarak yeni bir dil öğrenmeyi beklemeyin, çoğumuz o kadar zeki değiliz maalesef. Eğer sıfırdan başlıyorsanız en az bir yılınızı bu dile adamanız gerekir. Devamlı tekrar ve çalışmalarla pekiştirerek öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

bilgisayar kız başını tutuyor
Özel ders alarak Arapça öğrenmeyi hiç düşündünüz mü? |Kaynak:Pexels

Diğer bir yöntemde ise Arapça öğrencileri, temel kelimelerden ve fiillerden seçilen basit cümle kalıplarını ezberleyerek öğrenmeye çabalar.

Bu teknikle Arapça dersi veren öğretmenler öğrencilerine şunu tavsiye eder; ihtiyaç duyduğunuz kelimeleri ezberleyin çünkü bu her zaman daha kolaydır. Hayatınızda yaşamadığınız kelimeleri ezberlemeniz daha zor olur ve kullanmayacağınız kelimeleri ezberlemeniz size sadece yük gibi gelir.

Arapça öğrenirken kullanabileceğiniz birçok farklı araç vardır:

 • YouTube videoları ve podcast'lar
 • Arapça filmler ve diziler
 • Arapça öğreten gramer kitapları
 • Online Arapça kursu veya özel ders
 • Arap ülkelerinde üniversite değişim programları
 • Arapça kursları
 • Arapça hikaye kitapları
 • Arapça şarkılar

Günümüz internet çağında aslında yeni bir dil öğrenmek eskiye göre çok daha kolay. Yukarda saydığımız tüm araçlardan yararlansanız kısa sürede şakır şakır Arapça konuşmanız kaçınılmaz hale gelir!

Arapça Dersleri Alın

Arapça öğrenmek istiyorsanız çok kısa süreli hayaller kurmayın. Birkaç ay içinde hemen konuşmaya başlayamayabilirsiniz yani. Sabırlı ve kararlı olun ki hedefinize ulaşabilesiniz.

Yeni bir dil öğrenmekten bahsedince ilk aklımıza dil kursları gelir, bu oldukça normal. Ancak kursların ders içerikleri, kalabalığı, ders saatleri veya ücretleri herkese uygun olmayabilir.

Siz de kendiniz uyan bir kurs bulamadıysanız özel ders almayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Özel dersleri illa tek başınıza alacaksınız diye bir kaide yok, grup dersleriyle hem arkadaşlarınızdan öğrenir hem de ücreti bölüşerek daha uygun bir fiyata istediğiniz dili öğrenebilirsiniz.

Arapça dersleri almaya başladığınızda

 • Arap alfabesindeki harflerin okunuşu, yerine göre üç farklı yazılışını öğrenirsiniz,
 • Basit Arapça kelimelerin yazımını öğrenirsiniz,
 • Temel gramer kurallarını öğrenirsiniz,
 • Arapça kelime bilgilerinizi artırırsınız,
 • Kendinizi Arapça dilinde sözlü bir şekilde ifade etmeye başlarsınız.

Eğer karşınıza yurtdışında okuma, çalışma veya dil kursu gibi bir fırsat çıkarsa sakın kaçırmayın. Arapçayı en kolay dilin konuşulduğu yerde öğrenirsiniz. Mısır, Fas veya Katar'daki Arapça öğrenme fırsatlarını araştırabilir ve bir yazınızı ayırarak yeni deneyimlere yelken açabilirsiniz.

Arapça öğrenmek için özel ders almayı düşünürseniz bu konuda hemen birkaç bilgi verelim. Öncelikle özel ders alacağınız mekana ve ders şekline karar vermelisiniz. Kendi evinizde mi, öğretmenin evinde mi, yoksa kafe tarzı bir yerde mi rahat edersiniz? Yüz yüze ders almak mı size uygun yoksa online dersleri mi tercih edersiniz? Tek başınıza mı daha iyi öğrenirsiniz yoksa sizin seviyenize yakın 3-4 arkadaşınızla beraber mi?

Bu soruları cevapladıktan sonra artık kendi bütçenize uygun bir öğretmen bulmanın zamanı gelir. Superprof'a girerek almak istediğiniz dersi ve yaşadığınız şehri seçin, kriterlere uygun öğretmenlerin profillerini gezerek özel ders öğretmeninize kendiniz karar verin!

Arapça öğreniminize hız katmak için ekstra bir şeyler yapmak isterseniz aşağıdaki şu sitelere göz atmanızda fayda var:

 • Youtube'da Arap alfabesini ve telaffuzlarını öğrenmek isteyenler için oldukça yararlı olabilecek birçok video bulunur.
 • Alif veya Arab Nemo gibi akıllı telefon uygulamaları
 • The Firdaous sitesi Arap dünyasına bir kapı aralar
 • Superprof, Arapça özel ders veren öğretmenler bulabileceğiniz güvenilir ve kaliteli bir platformdur.

Ortak tarihimiz, kültürümüz ve kelimelerimiz sayesinde Arapça öğrenmek her ne kadar meşakkatli de (evet bu da Arapça kökenli)  olsa hayata bakış açınıızı değiştirecek ve sizi yepyeni bir insan yapacak!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.