Arapça öğrenmeye karar mı verdiniz? O zaman şanslısınız çünkü yalnızca buna karar vermek bile bir şeyleri başardığınızı gösterir. Bir dili öğrenmeye karar vermek çok kolay değildir. Her ne kadar telaffuzu hoşumuza gittiği için öğrenmek istediğimiz çoğu dil olsa da, ciddi anlamda öğrenmeye karar vermek için önceden bir süre düşünmeniz gerekebilir.

Arapça öğrenmeniz için birçok neden olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bu nedenlerden biri, Arapça konuşulan bir ülkede çalışmak ya da ülkemizde Arapça bilmeniz şart olan bir işte çalışmaksa o zaman bu dili öğrenmekten daha fazlası gerekebilir. Çünkü, dildeki yeterliliğinizi Arapça dil sınavı ile kanıtlamanız istenebilir.

Bildiğiniz üzere, bu Sami dilini öğrenmek çok kolay bir şey değildir. Alfabesi bizimkinden çok farklıdır ve yalnızca bu bile ilk etapta biraz tedirgin hissetmenize yol açabilir. Ancak yeterince motive olmuş bir öğrenci için Arapça öğrenmek oldukça zevkli de olabilir.

Bununla birlikte, tüm öğrencilerin aynı bilişsel yatkınlıklara da sahip değildir. Bazıları Arap alfabesini çok hızlı öğrenip okuyup yazmaya hemen başlayabilecekken, diğerleri için yalnızca alfabeyi öğrenmek çok uzun zaman alabilir.

Arapça özel ders almanın avantajı, yalnızca sizin seviyenize göre ders verecek ve sizin gelişiminizi yakından takip edecek bir öğretmene sahip olmanızdır. Daha önce hiç Arapça eğitimi almadıysanız bu sizin için harika bir başlangıç olacaktır. Arapça eğitiminize başladıktan sonra bir noktada Arapça seviye tespit sınavlarına girmek istediğiniz takdirde de, gireceğiniz sınavın formatına hakim bir öğretmenle çalışmanız sizin yararınızadır.

Çalışan adam kalem kitap
Arapça çalışırken istikrarlı olmanız hedeflerinize ulaşmanızda büyük rol oynar. | Kaynak: Unsplash
En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Arapça Sınavlarına Hazırlık

Hazırlandığınız sınav Arapça uygulama sınavı ya da dil yeterlilik sınavı olabilir. Belki de, Arapça'yı hali hazırda biliyorsunuz ve belirli bir programda muaf olmak istiyorsunuz. Bu durumda da "Arapça muafiyet sınavı zor mu?" sorunuzu yanıtlayalım: hayır, değil! Yalnızca tekniğe ve sınav formatına hakim olmanız önemli!

Örneğin:

Kelime bilgisi

Dil bilgisi

Cloze Test

Cümleyi Tamamlama

Arapça Cümlenin Türkçe Karşılığını bulma

Türkçe Cümlenin Arapça Karşılığını Bulma

Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi bulma

Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma

Diyalog Tamamlama

Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

Arapça Eğitiminin Amaçları

Herhangi bir Arapça müfredatının amacı, öğrencilere Arap kültürünün ve dil bilgisini, dil öğreniminin tüm yeterliliklerinde ileri bir düzeye taşıyarak kazandırmaktır.

Yani, kişinin tamamen kendi başına dili konuşabilmesi ve anlayabilmesi hedef alınır, öğrencilerin de bu seviyeye gelebilmesi beklenir.

Arapça öğrenirken, öğrenciler Arapça konuşma becerilerini geliştirebilecekleri bir eğitim alırlar ve yazma becerilerini ise modern Arapça ile geliştirirler.

Sürekli derinleşerek gelişen bu sürece ek olarak, öğretmenler öğrencilerinin Arapça kelime hazinelerini zenginleştirerek kendilerini doğru ifade edebilmelerine katkıda bulunur. Bunu da hem Arapça yazma hem de Arapça konuşma alanlarında yaparlar.

İster Arapça özel ders alın isterseniz de bir dil okuluna ya da kursuna gidin, öğretmenler her zaman dört temel becerinizi geliştirebilmeniz için ellerinden geleni yapacaklardır.

Ürdün seyahat kapı
Arapça konuşulan bir ülkede dil okuluna katılmayı düşünebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Arapça öğrenme için genel olarak farklı fiilleri, sıfatları ve kelimeleri ve cümleleri kullanmayı kapsayan ve aynı zamanda yeterlilik ve akıcılığı artırmak için Arapça telaffuza da odaklanılan bir süreçtir diyebiliriz.

Arapça dersleri C1 seviyesine kadar gelebilirseniz bu kurun sonunda bazı kazanımlar edinmiş olacaksınız. Mesela:

Günlük yaşam ve toplum konularında Arapça diyalog ve iletişim kurabilmek
Televizyon, radyo, münazaralar, konuşmalar, filmler ve belgeselleri Arapça dinleyebilmek
Arapça okumak ve yazmak: modern Arap edebiyatı, basın, standart Arapça söylemler ve bazı Arapça lehçelerinden paragraflar
Herhangi bir yazılı veya sözlü belgeyi anlamak, açıklamak ve sentezleyebilmek
Metni yorumlama, yeniden yazma ve yeniden ifade etme yeteneği
Açık ve öz bir argüman oluşturabilmek

Ek olarak, öğrencilere Arap dünyasının kültürü ve edebiyatı hakkında kapsamlı bir bilgi vermek amaçlanır. Dil ve kültür, öncelikle edebi ve felsefi unsurlar aracılığıyla yansıtılır.

Öğrencilerin Arapça dil seviyelerini geliştirmek ve okuma zevki aşılamak için edebiyata dair birçok eser de çalışılır.

Emin olmanız gereken bir şey var, Arapça her ne kadar öğrenilmesi zor bir dil olarak görülse de, siz öğrendikçe daha ödüllendirici hale gelecektir. En iyi sonuçları almanız için Arapça derslerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızın da farkında olmanız gerekir.

Arapça sınavları için faydalı olabilecek konular:

Gezi Edebiyatı ve Romanlarında Batı:

Tarih boyunca Arap dünyası ile Batı arasındaki ilişkilerin evrimi üzerine vurgu yapılır. Bu konu, Arap dünyasının tüm tarihsel, politik, ekonomik ve sosyal temsillerinin incelemesini size sunar.

Naguib Mahfouz'un Çalışmasıyla Gerçekçilik

1988 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Naguib Mahfouz 1911 yılında Kahire'de doğan , Mısırlı bir yazardır. 20. yüzyılın büyük bir kısmında gerçekçi akımın yükselmesine büyük katkıda bulunmuştur.

20. Yüzyılda Tiyatro Metni

Tawfiq al-Hakim, Saad Allah Wannous ve Abd al-Karim Bourshid gibi yazarların oyunları incelenmektedir. Bu, öğrencilerin modern Arapça ve bazı Arap lehçelerindeki farkları öğrenmeleri için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Otobiyografi

Otobiyografi, 20. yüzyıldan beri Arap-Müslüman kültüründe yaygın olarak kullanılan bir türdür.

Arapça Yazmayı Öğrenmenin Önemi

Arapça yeterlilik sınavlarının bir kısmında, Arapça yazma becerileriniz de önemli bir rol oynar.

Öncelikle, özel Arapça derslerinizde metodoloji üzerinde çalışın.
İyi tasarlanmış bir metinde kısa bir giriş, iki bölümden oluşan açık bir plan, örneklerle açıklanmış homojen bir içerik, her argüman için ayrı ayrı paragraflar ve son olarak bir veya iki kesin cümle bulunmalıdır.

Kafanızda Türkçe düşünmeden doğrudan Arapça yazmaya alışın, aksi takdirde zamanınızı yönetmede ve sınav kağıdınızı zamanında teslim etmede sorun yaşamanız çok olasıdır.

Revizyonlarınızda size yardımcı olması için öğretmeninizden dijital kaynaklarını isteyin: çevrimiçi Arapça kurs materyalleri düşündüğünüzden daha yararlı kaynaklardır.

Dijital bilgisayar yazma
Dijital materyaller çoğu zaman dil öğreniminde çok yardımcıdır. | Kaynak: Unsplash

Arapça sınavınız ne seviyede olursa olsun, muhakkak önceki dönem ya da senenin sınav sorularını bulabileceksinizdir. Örneğin, YDT için Arapça sorularını merak ediyorsunuz, web sitesine bakabilirsiniz. Aynı şekilde, YDS Arapça'sı hakkında kafa karışıklığınız varsa, yine eskiden sorulmuş sorulara bakabilirsiniz. YDS Çıkmış Sorular sayfası size ihtiyacınız olan bilgileri sağlayacaktır.

Bununla birlikte, bu sınavlara önceden girmiş kişilerle konuşmanız da sizin için avantajlı olacaktır. Herkesin size bir şey kazandıracağını unutmayın.

Konu konuşma becerilerine geldiğinde, kendinizi biraz utangaç hissetmeniz normaldir. Ancak, öğrendiğiniz dil ne olursa olsun konuşma becerilerinizi ilerletebilmek için dil banyosu / daldırma yöntemini kullanmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Pandemi sonrasında, Arapça konuşulan birçok ülkeden herhangi birine dil okuluna gitmeyi de düşünebilirsiniz. Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Fas ve Lübnan gibi birçok ülke size seviyenizi ilerletmeniz ve Arap dili ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için bir fırsat sunacaktır...

Ancak, konuşulan Arapça lehçelerin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini unutmayın. Örnek vermek gerekirse, Fas Arapçası, Lübnan Arapçası, Irak ve Mısır Arapçası birbirinden farklıdır. Bu, hangi Arap ülkesinde bulunduğunuza bağlı olarak kelimeleri telaffuz etme biçiminin ve bazı dilbilgisi yapılarının değişeceği anlamına da gelir.

Özel Arapça Derslerinizden Maksimum Verimi Alın

Arapça öğretmeninizi seçerken, muhakkak daha önce hazırlandığınız sınava yönelik bir ders verip vermediğini sorun. Bu tarz bir öğretmen, sınavda kullanılan formata ve soru şekline hakim olacaktır. Aynı zamanda, elinde daha önceki senelere ait sınav sorularını kapsayan materyalleri de olacağından, sizin araştırmanıza gerek kalmaz.

Özel öğretmeniniz, yalnızca sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir ders verecektir. Yani, sınavda sorulan soru şekillerinden belirli bir tanesi sizde kafa karışıklığına neden oluyorsa öğretmeniniz bunu fark edecek ve bu soru tarzıyla ilgili bol bol alıştırma yapmanızı sağlayacaktır. Bunun için önceden Arapça deneme sınavı da yapabilir. Arapça özel ders fiyatları için tıklayın.

Superprof aracılığıyla Arapça dersleri almak istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilir ve Arapça dersleri veren öğretmenlerimizin profillerini ziyaret edebilirsiniz.

Başarılar!

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!