Bir dil öğrenmek her zaman çoğu zaman masraflı kabul edilebilir. Öğrendiğiniz dil ne olursa olsun o dili tam anlamıyla öğrenebilmek için belirli bir bütçe ayırmanın yanı sıra, disiplinli de olmanız gerekecektir. Sonuçta, hiç kimse parasını boşa harcamak istemez.
Maaşınızın bir kısmını Arapça dersleri alarak harcayacağınız ve boş zamanınızın büyük bir kısmını da bu dil öğrenme sürecine ayıracağınız için dil öğrenmeyi finansal ve kişisel bir yatırım olarak da kabul edebiliriz. Eğer bir kurs merkezine gidecek vaktiniz yoksa online arapça kursu seçeneklerine de başvurabilirsiniz.

Sonuç olarak, her öğrenci harcadığı para karşılığında aldığı özel derslerden hızlı ve önemli sonuçlar almayı umar.

Kulağa aynı gibi gelmese de aslında özel ders almaya karar veren ve bunun için belirli bir para harcayan kişiler, herhangi bir şey için ödeme yapıp bu yatırımdan tatmin edici bir getiri bekleyenlere benzer.

Arap alfabesini, bu alfabeyi okumayı ve yazmayı öğrenmek adına özel Arapça dersi almaya karar verirseniz, bu dersler için ne kadar ödeme yapacağınızı da merak etmeniz doğaldır.

Ancak öncelikle şunu belirtelim, sizinle paylaşabileceğimiz mucizevi bir tarif yok. Arapça öğrenmek de diğer dilbilimsel ve müzikal diğer disiplinler de olduğu gibi birkaç faktöre dayanır.

Motivasyon ve dile ayrılan zaman
Bu sürece ayrılan bütçe
Bilişsel beceriler

İyi bir Arapça seviyeye ulaşmak için kaç özel derse ihtiyacın olacağınız hakkında bir fikir sahibi olabilmeniz için size bazı ipuçları verelim...

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Öğrenmenin Nedenleri

Her şeyden önce, bu işe baş koymadan neden bir Arapça öğretmenine ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerek. Günümüzde Arapça öğrenmek için birçok neden vardır. Ve bu nedenler giderek artmaktadır. Arapça öğrenmeniz size kişisel, sosyal ve profesyonel seviyelerde birçok kapı açabilir. " Arapça konuşmak istiyorum!" demeniz için daha aklınıza bile gelmeyecek birçok sebep var...

Dünya haritası raptiye
Arapça dünyanın en çok konuşulan dillerinden bir tanesidir. Bu nedenle, Arapça konuşmayı bilmek size birçok kapı açacaktır. | Kaynak: Pexels

Öyleyse neden özel Arapça dersi almanız gerektiğine geçelim...

Çünkü Arapça konuşabilmeniz, Arapça konuşulan ülkelerin çoğunda İngilizce'ye ihtiyacınız kalmadan halkla sohbet etmeyi mümkün kılar.

Dünyanın en çok konuşulan beşinci dili ve yirmiden fazla ülkede resmi bir dil olan Arapça'yı konuşabilmeniz, size diplomasi, ticaret, turizm ve teknoloji alanlarında da birçok profesyonel fırsat sunar.

Arapça konuşmak aynı zamanda bu dilde Superprof aracılığıyla ders verebilmenizi ya da okullarda öğretmen olarak çalışabilmenizi sağlar.

En çok konuşulan Arap lehçesi olan Mısır Arapçası bilgisi, Arap dilini ve kültürünü anlamamıza yardımcı olur.

Modern standart Arapça öğrenmek, diğer lehçeler gibi, bilişsel yeteneklerinizi açığa çıkarır, alzheimer ve demansı büyük oranda önler.

Arapça'yı lisans düzeyinde öğrenebileceğiniz programlar da mevcuttur ve bu alanda diploma elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir kişinin dil becerilerini çocukluktan itibaren ilerletmesi, akademik performansı üzerinde de son derece olumlu bir etki sağlar.

  • Günümüzde Arapça, Orta Doğu'nun büyük medeniyetlerinin mirasını temsil etmektedir.
  • Arapça konuşmayı bilmek, tarihi anlamaya ve daha geniş bir kültüre hakim olmanızı sağlar.
  • Medeniyetlerin kesişme noktasında (Avrupa, Asya, Afrika) Arapça konuşmak stratejik bir donanım olarak görülebilir.
  • Arapça konuşmanız iletişim becerilerinizi ilerlettiğiniz takdirde ülkenizdeki yeni göçmenlerin topluma entegre olmalarına yardımcı olabilir.
  • Arapça, tarih boyunca büyük çapta felsefi, bilimsel ve edebi hareketlerin kaynağıdır.

Bu nedenle, Arap dilini öğrenmenin birçok nedeni vardır. Aynı zamanda, Arapça'yı öğrenebileceğiniz birçok farklı yol da vardır.
Dil okullarında, özel derslerde, çevrimiçi Arapça derslerinde, anadili Arapça olan bir ülkede zaman geçirerek vs...

Şimdi Arapça konuşabilmek için kaç ders almanız gerektiği sorusuna dönebiliriz...

Arapça Öğrenmek Ne Kadar Sürer ?

Bu soruya verilecek yanıt öğrenciden öğrenciye değişecektir. İyi Arapça konuşmayı öğrenmek için gereken derslerin sayısını tahmin etmek zordur. Bilindiği üzere konu dil öğrenmek olduğunda hepimiz eşit derecede etkili değiliz.

Bazıları için bir veya iki yıllık kurslar yeterli olurken, diğerleri için bu süre üç veya dört yıla kadar sürebilir. Yani, "kolay Arapça öğrenmek istiyorum" diyenlerdenseniz, bunun birçok değişkene bağlı olarak mümkün olup olmayacağını göreceksiniz.

Ders alan küçük çocuk
Küçük yaşlardan itibaren dil öğrenmek süreci çok daha verimli bir hale getirecektir. | Kaynak: Pexels

Her şey, Arapça derslerine başlama yaşınıza, sahip olduğunuz becerilerinize, motivasyonunuza ve derslerinden ne alıp almadığınıza bağlıdır: düzenli olarak çalışıp çalışmadığınız, Arapça konuşulan bir ülkede pratik yapıp yapmadığınız da bunlara dahildir.

Alınacak Ders Sayısı Her Kişinin Bilişsel Yeteneklerine Göre Değişir

Herkes gibi siz de Arapça derslerinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsunuz. Ancak bazı öğrenciler anaokulunun ilk günlerinden itibaren diğerlerinden daha hızlı öğrenirler. Hepimiz aynı bilişsel yatkınlıklara sahip olmadığımız için, iyi seviyede Arapça konuşmayı öğrenmek için bazı insanların diğerlerinden daha fazla derse ihtiyacı olacaktır.

Arapça'ya bir şekilde giriş yapmak istiyorsanız, Arapça kursunuz için haftada bir saat sadece telaffuz, fonetik ve bazı Arapça kelimeleri öğrenmek için gerekli olan minimum süredir. Bu, öğrenme sürecinden tam olarak yararlanmak ve bu süreyi optiğe etmek isteyen herkes için minimumdur. Arap lehçesi çok karmaşıktır ve alışma süreciniz buna bağlı olarak uzun olabilir. Önce Arap alfabesini, telaffuzu öğrenecek ve sonrasında Arapça okumayı ve yazmayı çözeceksiniz.

Öğrenci Arapça dilbilgisi öğrenmek zorunda kalacak. Son olarak, özümsenen Arapça kelimeler, Arapça okunuşunu anlamak için kullanılacaktır. Hazırlanılan herhangi bir Arapça sınavı ya da Arapça iş görüşmeleri söz konusuysa, bunun için daha spesifik ve yoğun bir eğitim almanız gerekecektir.

Özel Derslerin Sıklığı Motivasyonunuza Göre Değişir

Piyano veya gitar derslerine benzer şekilde, Arapça dersleri almak da kendiniz için yapabileceğiniz bir yatırımdır ve önemli bir iş yükü gerektirir. Arapça dersler almaya başladıktan sonra, seanslar arasında çalışmak ve kendinizi motive etmek için teknikler vardır. Şimdi sizinle bu tekniklerden bazılarını paylaşacağız.

Ders almaya başladığınız zamandan tatillere kadar hafta boyunca özel derslerinizi düzenli olarak gözden geçirmeniz önemlidir.
Öğretmen tarafından verilen alıştırmaları ders esnasında yapmak yerine dersten önce yapmanız ve sonrasında ne soracağınızı düşünmeniz önemlidir.

Arapça gibi bir dili öğrenmek sizin için her şeyden önce bir zevk olmalıdır.

Bu süreci bir zahmet olarak değerlendiriyorsanız , kısa süreliğine sahi olsa biraz durmalısınız çünkü bu şekilde derslerden bir verim alamazsınız. Zamanınızı ve paranızı en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için Arapça öğrenmeyi gerçekten istemelisiniz.
Yani sizin motive olmanız çok önemlidir, bununla birlikte iyi bir Arapça öğretmeni de bulmanız gerekir.

Arapça Nasıl Daha Hızlı Öğrenilir: Öğretmen Önemli Bir Faktördür

Bir Mısırlı ya da Faslı gibi konuşmak için iyi düzeyde Arapça öğrenmenizi sağlayacak gerekli dil dersi sayısı, kendinizi ne oranda geliştirebildiğinize bağlıdır.

Sonuç olarak, bu sahip olduğunuz öğretmenin de önemli rol oynadığı bir konudur. Anadili Arapça olan bir öğretmen, kendi ülkesinde uygulandığı gibi size modern standart Arapça öğretebilecektir. En büyük verimi telaffuz konusunda almak istiyorsanız, anadili Arapça olan bir öğretmenle çalışmak sizin için bir zaman tasarrufu olacaktır.

Motivasyon çalışma masası
Arapça öğrenirken motive olmanız çok önemlidir. | Kaynak: Pexels

Ayrıca, Arapça eğitmeninizin kullandığı yöntem ve pedagoji, öğrenme hızınızı ve seviyenizi büyük ölçüde etkileyecektir.

Arapça derslerinin saatlik ortalama ücreti de öğretmeninizin deneyimine bağlıdır.

İyi bir Arapça öğretmeni, öğrencilerinin beklentilerini karşılayan ve bilgisini en doğru şekilde aktarmayı, açıklamayı ve öğretmeyi seven biridir.

Özel ders, öğretmenin tüm bir gruba değil, öğrencisine baktığı ayrıcalıklı bir eğitim türü olduğundan, öğrencisinin ihtiyaçlarına özen göstermesi de son derece önemlidir.

Ders esnasında öğretmeninizle Arapça sohbet etmenizi öneririz. Bu, sözlü ifade seviyenizi önemli ölçüde artıracaktır.

"Arapça öğrenmek zor mu?" sorusuna net olarak bir cevap veremeyiz. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi, Arapça öğrenme sürecini nasıl yönettiğinizi etkileyecek birçok faktör vardır. Ancak, yeteri kadar motive olduktan sonra iyi bir öğretmenle de çalışıyorsanız Arapça konuşmak sizin için artık imkansız olmaktan çıkar.

Arapça öğrenmekten gerçekten zevk aldığınız takdirde yapamayacağınız hiçbir şey yok demektir!

Bu süreçte de Superprof donanımlı Arapça öğretmenleriyle her zaman yanınızda...

İyi şanslar diliyoruz...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!