Yeni bir dil öğrenmenin size katacağı faydaları teker teker saymamıza gerek yok... Öğrendiğiniz dil ne olursa olsun, yalnızca bir dili değil bir kültürü ve insanları da öğrenmeye açılan kapıları aralıyorsunuz demektir. Arapça konuşmayı öğrenmek istiyorsanız, bu konuda disiplinli olmalı, gerektiği kadar dersi istikrarlı bir şekilde almalı ve her zaman motive kalmaya çalışmalısınız.

Arapça öğrenmek istemenizdeki ana neden ne? Arapça konuşulan bir ülkede yaşamayı planlıyor ve bundan önce ülkenin diline hakim olmak mı istiyorsunuz? Bu Sami dili ve kültürüyle ilgileniyorsunuz ve daha yakından tanımak mı istiyorsunuz?

Ana dili Türkçe olan birisi için, Arapça alfabe harflerden değil çizimlerden oluşur. Sağdan sola okuduğunu zaten duymuşsunuzdur, ama bilmeniz gereken daha çok şey var...

Arapça alfabe, Arapça dilbilgisi, telaffuz ... bunların hepsi size şu an için zor gelebilir...

Ancak emin olun, Arapça konuşmayı öğrenmek imkansız değildir. Yine de, bu süreçte Arapça dersleri almanız çok büyük bir önem taşır.

Bu dersler kelime dağarcığını, Arapça yazmayı, Arapça dilbilgisini ve okumayı öğrenmenize ve dil için olduğu kadar kültür içinde bir fikir sahibi olmanızı sağlar.

Oturma odası bilgisayar kız
Sizin için en doğru seçimi yapmak adına Superprof'taki Arapça öğretmenlerinin profillerini karşılaştırabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Arapça öğrenmek için birden fazla yol olduğunu unutmayın. Bu yollar içerisinde özel dersler almak son derece etkilidir. Arapça özel dersler almak aynı zamanda hızlı öğrenmenizi de sağlayacaktır.

İlk olarak, Arap dilinin iki ana dilbilimsel bileşene ayrıldığını bilmelisiniz: modern standart Arapça (okullarda en yaygın olanı) ve diyalektik Arapça.

Ayrıca alfabesinin yirmi sekiz harf içerdiğini de bilmelisiniz. Alfabesi bizimkinden farklı olduğundan, Arapça öğrenmek Almanca, Fransızca veya İspanyolca öğrenmek kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden düzenli olarak pratik yapmanız gerekecektir.

Yeni bir dil öğrenmek zaten başlı başına zor bir şeyken, bu dil Arapça'ysa dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar olduğunu da bilmelisiniz. Peki Arapça dersler almaya nihayet karar verdiyseniz, işinize yarayabilecek bazı ipuçlarından bahsedelim mi?

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (21 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (21 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Seviyenizi ve Hedeflerinizi Belirleyin

Hali hazırda zaten Arapça konuşuyorsanız ve yalnızca biriyle pratik yapmaya ihtiyacınız varsa, Arapça özel dersler almanıza çok da gerek olmayabilir. Fakat Arapça'yı düzgün bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, bir Arapça öğretmenine ihtiyacınız olacak.

Size Arapça konuşmayı öğretecek doğru öğretmeni bulmak için çok dikkatli olmanız gerekecek. Bununla birlikte, daha önce Arapça öğrendiyseniz, devam etmeden önce Arapça seviyeniz hakkında bir fikir sahibi olmanız gerekecektir.

Gereken ders sayısı kişiye göre değişecektir, ancak hedefleriniz ve ulaşmak istediğiniz Arapça seviyesi ne olursa olsun, özel dersleriniz için öğretmenin profili (bilgi seviyesi ve talep ettiği ücret vs.) aşağıdaki faktörlerden etkilecektir:

  • Ders alacak öğrencinin yaşı, yani dersi çocuğunuz alacaksa ders saati ücretinde değişiklik olabilir
  • Zaten kelime bilgisi veya alfabeyi okuma konusunda bazı temel bilgileriniz varsa
  • Orta seviye Arapçanız varsa
  • Arapça'yı daha derinlemesine öğrenmek isteyip istemediğiniz
  • Arapça konuşma becerilerini ön planda tutup tutmadığınız
  • Bir sınav için yoğun bir kurs programı talep edip etmediğiniz
  • Arapça kavramlarına ihtiyaç duyulan bir iş görüşmesi için ders almak isteyip istemediğiniz
  • Arapçanın resmi dil olduğu Kahire veya Beyrut gibi Arapça konuşulan bir şehirde yaşama planınızın olup olmadığı
Bozuk para birikim
Arapça özel ders almak için öğretmen arayışında olanların belirli bir bütçe de belirlemeleri gerekecektir.| Kaynak: Pexels

Ek olarak:

  • Arapça'yı akıcı bir şekilde konuşmak mı istiyorsunuz?
  • Kuran'ı ve İslam inancındaki rolünü anlamak mı istiyorsunuz?

Arapça öğrenmek adına ders almanız için onlarca sebep vardır. Ancak seviyenizi kişisel beklentilerinize göre hedeflemeniz gerektiğini de belirtelim.Okul çağındaki çocuklar için, çocuklara uyum sağlayabilecek bir öğretmene ihtiyacınız olacak.

Üniversite öğrencileri ve yetişkinler için her seviyede yetişkin kursları almak kesinlikle mümkündür, ancak Arapça seviyenizi tahmin etmek daha zor olabilir. Online arapça kursu da almanız mümkün.

Seviyenizi az çok test edebilmeniz için size bu konuda yardımcı olacak çevrimiçi dil testleri mevcuttur. Bu siteler genellikle çevrimiçi Arapça öğrenme fırsatının yanı sıra seviye testlerini de sunar.

Bu testlerin sonucunda, hangi seviyenin ve hangi kurs türünün sizin için daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Ve tabii ki, Arapça dil dersleri de dersi veren öğrenmenin profiline bağlı olarak farklılık da gösterecektir.

Arapça Öğretmenlerinin Profillerini Karşılaştırın

Öğretmeniz, anadilinin Arapça olup olmamasından bağımsız şekilde farklı seviyelerde dersler verebilecektir. Arapça özel dersleri alacağınız kişi bir dil öğrencisi, sertifikalı bir öğretmen, bir dernek öğretmeni veya bir dil okulunda çalışan diplomalı bir öğretmen olabilir. Bunların hepsi Arapça dersleriniz üzerinde etkili olacaktır. Arapça öğretmeni sitesi üzerinde bir araştırma yapıyorsanız, öğretmenlerin profillerini inceleyerek deneyimleri hakkında fikir sahibi olmanızı öneririz.

Örneğin, Arapça bir sınava hazırlanıyorsanız muhtemelen bu sınavlarda ne tip sorular sorulduğu konusunda bilgili olan bir öğretmenin yardımına ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, Arapça'yı herhangi bir sınav hazırlığı kapsamında öğrenmiyorsanız, bir dil öğrencisi de size yardımcı olabilecektir.

Telaffuz, konuşma ve dinleme becerileri konusunda alabileceğiniz en iyi eğitimi almak ve konuşma becerilerinizi geliştirmek için anadili Arapça olan bir eğitmeni tercih edebilirsiniz.

İyi bir öğretmen derslerinizi seviyenize göre planlayacak ve ders esnasında karşınıza çıkacak her şeyi kişiselleştirecektir. Bu, dersin işleyişi, ders materyalleri ve takip edilecek program için de geçerlidir. Aynı zamanda, özel ders almanız öğretmeninizin sizi bireysel olarak takip edebilmesi için de oldukça iyi bir seçenektir.

Bu konuda, Superprof öğretmenlerimizden de yardım alabileceğinizi asla unutmayın. Superprof aracılığıyla ders vermekte olan birçok öğretmen, daha çok hangi seviyedeki öğrencilerle çalıştıklarını profillerinde belirtmişlerdir.

Modern Standart Arapça'dan Mısır Arapçası, Lübnan Arapçası, Suriye Arapçası, Fas Arapçası vb gibi farklı Arap lehçelerine kadar ne öğrenmek isterseniz isteyin, aradığınız öğretmeni bulmanız çok kolaydır.

Arapça Dersleriniz İçin En İdeal Öğretmeni Bulun

Neredeyse her alanda özel ders alabileceğiniz birçok öğretmen vardır. Son zamanlarda özel derse olan rağbetin artmasıyla mevcut olan seçenekler de artmıştır. Hal böyleyken, bir öğrenci olarak kendinizi kaybolmuş ve kararsız hissetmeniz de son derece normaldir.

Özel ders alan kız çocuğu
Sizin için en ideal öğretmeni bulduktan sonra Arapça öğrenmek çok daha zevkli bir hale gelecektir! | Kaynak: Pexels

Seçeceğiniz Arapça öğretmeni konusunda herhangi bir kafa karışıklığı yaşamamanız adına size bazı ipuçları vermek istedik. Aşağıda listeleyeceğimiz maddeleri göz önünde bulundurarak Arapça öğretmeninizi en doğru şekilde arayabilir ve bu sürecin sonunda da sizin için en ideal Arapça öğretmenini bulabilirsiniz.

Yeni başlayan biriyseniz çevrimiçi Arapça kurslarından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bu tarz kurslar aracılığıyla Arapça öğrenmek için zaten belirli bir seviyeye kadar gelmeyi beklemeniz sizin için daha doğru olacaktır. Nedenine gelirsek, çevrimiçi bir kursla Arapça öğrenmeye çalışırsanız bir yeni başlayan olarak zorluklarla karşılaşmanız daha olasıdır. Bunun nedeni de, ilk etapta gözünüze zor ve karmaşık gelebilecek konuları direkt olarak bir öğretmene soramayacak olmanızdır.

Peki seviyenize ve bütçenize en uygun öğretmeni bulabilmeniz için sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Her şeyden önce, iyi referanslara sahip ve ne yaptığını bilen bir öğretmenle derslere başlamanızı öneririz. Superprof ile Arapça dersleri veren öğretmenlerin neredeyse hepsi ilk dersi ücretsiz olarak vermektedirler. Dolayısıyla, bu imkanı öğretmeni ve metodolojisini daha yakından tanımak adına kullanabilirsiniz.

Anadili Arapça olan bir kişiyle özel derslerin avantajı, genellikle, normalde kullanacağınızdan daha fazla sayıda kelimeyi özümsemenize yardımcı olmalarıdır. Bu da kendinizi tamamen Arapça ile çevrelenmiş hissetmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda, bir kelimenin doğru telaffuzu konusunda da Arapça'yı anadili olarak konuşan bir öğretmen size doğru cevabı verecektir. Ancak, öğretmenin anadili Arapça olmasa bile derslerde Arapça konuşmak için zaman ayıracağından emin olabilirsiniz.

Arapça öğretmeni arayışınızda size şans diliyoruz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!