Yeni bir dil öğrenmek çok uzun zamandır insanların kendilerine yeterli donanımı sağlamaları adına tercih ettikleri bir şeydir. Bununla birlikte, öğrenmesi oldukça popüler olan Fransızca, İspanyolca, Almanca ya da İtalyanca gibi dillerin yanı sıra, birçok insan artık Mandarin, Arapça ve Rusça gibi dilleri de öğrenmek için çabalıyor. Arapça öğrenmek isteyenler için değerlendirilebilecek en iyi yollardan bir tanesi de bir Arapça öğretmeninden bire bir özel dersler almaktır. Öğretmeninizle ilk dersinizden itibaren bir bağ kurabilir ve böylece dili öğrenirken sürekli arkanızda sizin ihtiyaçlarınıza göre hareket eden birinin durduğunu hissedebilirsiniz. Ancak bazen her şey planlandığı gibi gitmeyebilir. Şehrin merkezinden çok uzakta yaşıyorsanız ve bir kurs merkezine gitme şansınız yoksa görüntülü arapça dersleri alarak da verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz, dikkatiniz sık sık dağılabilir veya belki öğretmeninizi dinlerken ya da ezberlemek zorunda olduğunuz bazı noktaları ezberlerken zorluk yaşayabilirsiniz.

Yine de daha hızlı ilerleyebileceğinize dair inancınız tam olabilir. Şu konuda net olduğunuzu düşünüyoruz: Arapça konusunda ilerlemek istiyorsunuz ve Arapça derslerinden mümkün olan en fazla verimi almak istiyorsunuz. Bildiğiniz gibi, Arapça ders almak demek belirli bir bütçeyi bu özel eğitim için ayırmak demektir. Dahası, ortaya paradan daha fazla şey koyuyor olacaksınız: emeğiniz ve zamanınız. Hiç kimse zamanını boşa harcamak istemez.

Kitap okuyan kadın
Arapça, alfabesi Latin dillerine göre farklı olduğundan daha zor görünebilir. Ancak, düzenli olarak pratik yapmak ve Arapça kitap okumak size yardımcı olacaktır.| Kaynak: Pexels

Bu nedenle, öğrenmek istediğiniz Arapça lehçesini öğrenirken belirli düzeyde bir randıman almak istemeniz kadar doğal bir şey yoktur.

Bu alanda gelişiminizi desteklemek ve Arapça dersleri alırken bu dersleri daha etkili hale getirmek için yararlanabileceğiniz birtakım ipuçları vardır.

Superprof olarak bu yazımızda, Arapçayı etkili bir şekilde öğrenirken aynı zamanda bu işe kalbinizi ve ruhunuzu katabilmeniz için işinize yarayabilecek bazı tüyolardan bahsedeceğiz.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (21 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (21 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Kursları İçin Vücudunuzu Hazırlayın

Kendinizi bir dili başarılı bir şekilde öğrenmeye hazırlamak için başvurabileceğiniz birden fazla yöntem vardır.
Bedenini ve ruhunu öğreneceği dil için hazırlayan ve öğretmenini dinleyen bir öğrencinin, Arapça öğrenmek için gereken zihinsel çabanın % 50 ile 80' kadar bir kısmını hali hazırda yaptığı söylenmektedir. Unutmayın, dil öğrenmek başka bir şeye benzemez ve kendinizi bu sürece tamamen adamış olmanız mühimdir.

Dersler sırasında aktif olarak dinleme, öğrencinin bilgileri daha hızlı edinmesine imkan sağlar: bir öğrenci önceden aldığı notların üzerinden geçtiğinde ezberleme süreci hızlanır. Öğrenmeyi optimize etmek için, mümkün olan en iyi şekilde Arapça konuşmayı öğrenmeye motive olmanız önemlidir. Bu yüzden Arapça dersine girmeden önce vücudunuzun tamamen hazırlanmış olması gerekir. Özellikle de Arapça sınav hazırlığı yapıyorsanız.

Arapça Öğrenirken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Uykunuzu Aldığınıza Emin Olun

Aldığınız Arapça eğitimi ister özel ders ister bir kurs ortamında veriliyor olsun, dersten önceki gece iyi uyumanız gerekir. Uyku, odaklanmanıza çok yardımcı olur. İdeal uyku saatine sadık olmanız gerekir. Bundan daha az ya da daha çok uyumanız konsantrasyon seviyenizi düşürecektir.

Bol bol Su İçin

Yapışan birçok bilimsel araştırma, bol su içmenin bir kişinin yeni bilgileri öğrenme ve ezberleme yeteneği üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle yorgunluk ve baş ağrısı yaşamamanız için yeterli miktarda su tüketmeye dikkat edin. Gün içinde dehidre olmanız performansınızın düşmesine de yol açar.
Araştırmalar, bol su içen insanların yeterince su içmeyenlere göre daha etkili çalıştığını gösterir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Fiziksel olarak zinde olmak ve özel Arapça derslerinize yeterli ilgiyi gösterebilmek için düzgün beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenmek (meyveler, sebzeler, proteinler) yeni bir dil öğrenme sürecinizde size çok büyük bir yarar sağlar.

Nefes Egzersizleri Yapın

Sürekli kaygı yaşıyorsanız veya kendinize herhangi bir sebepten dolayı güvenmiyorsanız, egzersiz yapmak size mükemmel bir fayda sağlar. Vücudunuza yeterli oranda oksijen sağlamak için egzersizler yapmayı deneyin. Bu şekilde, Arapça öğretmeninizi dinlerken daha az enerji harcayacak ve muhtemelen ne söylediğini daha çabuk anlayacaksınız.

Meditasyon yapan kadın
Arapça derslerinizden önce vücudunuzu ve zihninizi hazırlamanız sizin için son derece faydalı olacaktır. | Kaynak: Pexels

Dikkat Dağınıklığı Yaratan Her Şeyi Ortadan Kaldırın

Odaklanmak, Arapça'yı daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu da doğal olarak, Arapça'da akıcı olmak için ihtiyacınız olan ders sayısını azalacak.Dikkatinizi yalnızca Arapça derslerine verebilmeniz için dikkatinizi dağıtma ihtimali olan her türlü şeyi ortadan kaldırın. Meditasyon teknikleri de deneyebileceğinizi unutmayın. Arapça dersinden sonra arkadaşlarınızla nerede buluşacağınızı düşünmek, ders esnasında verilen bilgiyi alma ve ezberleme beceriniz üzerinde olumsuz bir rol oynayacaktır.

Çok klişe olabilir, ancak Arapça öğrendiğiniz esnada TV'nizi, bilgisayarınızı ve cep telefonunuzu kapatın. Bu öğrenme sürecinden yararlanmak için en uygun öğrenme ortamını oluşturmak, başarı şansınızı artırmak için yapabileceğiniz en temel şeydir.

Arapça'yı, özellikle alfabeyi, Arapça yazmayı ve Arapça dilbilgisini öğrenmek ilk etapta oldukça zorlu görünebilir.Arap alfabesiyle okumak ve yazmak istiyorsanız, bu biraz zaman alacaktır. Örnek vermek be kıyaslama yapmak gerekirse, Arapça kelimeleri ve kelime öbeklerini öğrenmek Fransızcadan daha zordur çünkü Arapça, çoğu batı ülkesinde kullanılan Latinceden farklı bir alfabe kullanır.

Bu nedenle, hedefleriniz, doğru bir şekilde belirlemeniz önemlidir. Arapça okumayı, yazmayı ve konuşmayı öğrenmek için kurs sırasında notlar alın. Arapça konuşulan ülkelerdeki farklı lehçeler arasındaki farklılıklar Modern Standart Arapça ile karşılaştırıldığında işleri daha da zorlaştırmaktadır.

Kelime dağarcığı sadece konuştuğunuz lehçeye göre değişmekle kalmaz, aynı zamanda cümle yapısı ve diğer gramer karmaşıklıkları da farklı olabilir. İfadeler de, telaffuz gibi sürekli bir değişiklik gösterecektir. Ancak hemen pes etmeyin! Çünkü bu, sizin için çok zenginleştirici bir deneyim olacaktır. Arapça, bu dili anadili olarak konuşan 300 milyon insanla dünyanın en çok konuşulan dilleri arasındadır. Mısır, Lübnan, Katar, Suriye ve Irak gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki pek çok Arap ülkesinde de resmi dil olmakla birlikte, bu yerlerin dışında da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Yeterince dikkatli ve bilinçli olduğunuz takdirde, çabalarınızın karşılığını alacaksınız. En kısa zamanda Arapça telaffuzunuzu ve Arapça yazma becerilerinizi geliştirmeniz imkansız değildir. Tabii ki, öğretmeninize güvenmeniz ve onun her zaman arkanızda olduğunu bilerek motive olmanız da işleri sizin için kolaylaştıracaktır.

Ne kadar istikrarlı ve disiplinli olursanız, o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Arapça Öğreniminiz Sırasında Öğretmeninize Soru Sormaktan Korkmayın

Yeni bir dil öğrenmek için açık fikirli ve kendinizden emin olmalısınız: yeni karşılaştığınız sözcükleri mutlaka araştırın, anlamadığınız herhangi bir durum varsa öğretmeninize sormaktan çekinmeyin. Ancak bu şekilde "Arapça öğreniyorum" diyebilmeniz mümkündür!

Çalışkan kız öğrenci
Arapça derslerinizden en üst seviyede verim alabilmeniz için derslere düzenli olarak katılım göstermeniz önemlidir.| Kaynak: Pexels

Özellikle yabancı dil öğretmenleri, öğrencilerini yargılamaktan her zaman kaçınır. Özellikle telaffuz konusunda dil öğrenen kişilerin ne kadar güvensiz olduğunu bilen öğretmenler, öğrencilerini motive edebilmek için her zaman çabalar. Bu nedenle, sorduğuna sorunun ne kadar mantıklı olduğu üzerinde düşünmeyin. İyi bir öğretmen için iyi ya da kötü soru yoktur.

Özellikle Arapça öğrenmeye yeni başlayanlar için, sorduğunuz her soru, zihninizde bazı temel bilgileri sağlamlaştıracak bir şeyi netleştirmeye yardımcı olur. Arapça kelime dağarcığıyla ilgili bir sorununuz, bir harfin telaffuzuyla ilgili bir kafa karışıklığınız veya bir kelimenin anlamıyla ilgili anlamadığınız bir nokta varsa, Arapça öğretmeniniz size mümkün olan en iyi cevabı vererek bu kafa karışıklıklarınızı giderecektir.

Superprof, Arapça öğrenmeniz için size yardımcı olacak öğretmeni çok hızlı bir şekilde bulmanızı sağlayabilir. Arapça'yı etkili ve hızlı bir şekilde öğrenmek için hiçbir soru göz ardı edilmemelidir. Arapça kursları alındığı sırada çoğu zaman, öğrenciler soru sormaktan korkarlar çünkü başkalarının tepkisinin ne olacağı konusunda endişeleri vardır. Sordukları soru karşısında bir sınıf arkadaşının kendisiyle dalga geçeceğini düşünebilir ve bu nedenle anlamadığı konuların üstünü örtebilirler. Özel derslerdeyse bu pek mümkün değildir! Bire bir alacağınız özel derslerde, öğretmeniniz ve sizden başka hiç kimse olmayacaktır. Dolayısıyla, aklınıza takılan herhangi bir konuda hemen öğretmeninize sorular sorabilir ve alacağınız cevapla konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!