Yoga, genel kanının aksine yalnızca bedenen yapılan bir aktivite olmamakla birlikte ruhani öğeleri içerisinde barındıran fiziki ve zihinsel iyileşmeyi hedefleyen ve nefes alma odaklı bir egzersiz biçimidir. Hayatlarımızdaki insan ruhunun bir numaralı düşmanı olan stresi azaltmanın ve çok daha dingin bir zihne sahip olmanın yollarından birisidir. Çok eski bir Asya geleneği olan yoga, yine sanılanın aksine kasları güçlendirmede, solunum sistemini iyileştirmede ve uykuyu düzenlemede oldukça etkili bir aktivitedir. Yoga bir disiplinden daha fazlasıdır, bir meslektir hatta bir yaşam biçimidir diyebiliriz. Yoganın öğretilme biçimleri zaman geçtikçe çağın şartlarına bağlı olarak değişiyor. 

Günümüzde, çevrimiçi olarak eğitim almanın yaygınlaşmasıyla yoga da, online olarak eğitimi alınabilecek bir pozisyona geçmiştir. Yakınlardaki çevrimiçi yoga dersleri seanslarının keyfini çıkarmak için tek ihtiyacınız olan bir internet bağlantısı ve bir bilgisayar, tablet veya bir akıllı telefon. Online eğitimler aynı zamanda yoga eğitmenleri arasında rekabet yarattığından yoga öğrenme maliyetleri çevrimiçi ortamda piyasa koşullarından daha azdır. Bu yüzden bir yoga eğitmeni ile çalışma imkanınızın bulunmaması asla yoga öğrenememeniz anlamına gelmemektedir.

Gün batımına karşı yoga
Yoganın ruhani ve doğa ile bütünleşen kısmını anladıkça ona hayranlık duyacaksınız. | unsplash
En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çevrimiçi Yoga Videoları

Bildiğiniz gibi, yoga sadece bir poz verme durumundan daha fazlasıdır. Sırasıyla "kontrol" ve "nefes" anlamına gelen Sanskritçe "yama" ve "pana" kelimelerinden gelen  duruşlar ve pranayama gibi eski teknikler gibi öğrenmeniz gereken tüm kelimeler var.

Çevrimiçi bir yoga kursu birçok farklı şekil ve boyutta olabilir, bunlar:

Yeni başlayanlar için yoga dersleri, orta veya ileri seviye yoga kursları, kombine yoga ve meditasyon kurslarıdır. Eğer belirli bir derecede yoga dersleri aldıysanız orta ve ileri yoga kursları sizin için daha uygun olacaktır.

Bir yoga seansının amacı, genellikle zen olarak adlandırılan farkındalığı elde etmek için bedenle zihnin bağlantı kurmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, yoganın bundan çok daha fazla getirisi vardır. Bunlar:

 • Stresle mücadele yöntemlerini öğrenmek
 • Sakinleşmeyi öğrenmek
 • Konsantrasyonunuza hakim olmak
 • Vücudunuzu daha esnek ve duygulara açık hale getirmek

Sadece bu alışkanlıklardan birkaçını geliştirmek bile size günlük yaşamınızdaki hayat kalitenizin artmasında oldukça yardımcı olacaktır. Yoga yapmayı video izleyerek öğrenmek oldukça kolaydır. Duruşlar ve diğer detaylar için istediğiniz kadar izleyebilir, duruşunuzu oturtana kadar videoları baştan sarabilirsiniz. Ayrıca aşağıdakiler gibi tüm klasik yoga duruşlarını ve pozisyonlarını da öğrenebilirsiniz:

 • Balık Duruşu
 • Nakasana
 • Naukasana
 • Lotus pozisyonu

Bunlara ek olarak, özel videolar da vardır. Bu videolar aşağıdaki gibi tekniklere odaklanır:

Yoga matında nefes egzersizi yapan kadın
Yoganın nefese verdiği önem stresten duygu durumuna kadar pek çok sorunun çözümü olabilir. | unsplash

 

 • Pranayama nefes egzersizleri
 • Mantra, ihtiyaçlarınızın ve enerjinizin zihinsel haritaları
 • Gevşemeye odaklanan Nidra
 • Enerjiyi omurganız boyunca aktaran Yoga Kundalini.

Yoga binlerce duruş ve egzersizden oluştuğu için bunlar sadece aklınızda yogaya ve yoga duruşlarına dair bir fikir oluşmasını sağlamak için verdiğimiz birkaç örnekten birisidir. Ücretsiz çevrimiçi yoga derslerini nerede arayacağınızı bilmiyorsanız tam da burada size destek olabileceğimiz önerilerimiz var. Şimdi sizlere çevrimiçi olarak yoga eğitimi alabileceğiniz platformları sıralayacağımız bölüme geldik. 

En İyi Ücretsiz Yoga Web Siteleri

Yoga giderek daha popüler hale geliyor ve hatta bazı işyerlerindeki çalışanlar arasındaki bağları güçlendirmek için çalışanlarını grup derslerinde yoga yapmaya teşvik eden yöneticiler bile bulunmakta. Elbette ülkemizde bu durumun pek yaygın olduğunu söyleyemeyiz ancak burada anlatılmak istenen yoganın bir egzersiz biçiminden çok daha fazlası olup, insan ilişkilerini tamir edebilen ve güçlendirebilen yapıda bir spor aktivitesi olmasıdır.

Yoga yapmaya başlamak istiyorsanız, başlamak için bir veya birkaç iyi yoga web sitesi bulmanız yeterlidir. Doğru yoga sitesini bularak, zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz için başlı başına yararlı olan bu sporu hayatınızın uzun dönemlerinde devam ettirmek isteyeceksiniz. Bunu devam ettirmenizi sağlayacak motivasyonları aşağıda sıraladık:

 • Artan esneklik
 • Güçlü konsantrasyon
 • Kendine güven
 • Dik ve doğru duruş
 • Güçlü bir dolunum sistemi
 • Güçlü bir bağışıklık sistemi

Artık yoga kurslarını çevrimiçi olarak, TV'de, bilgisayarınızda, tabletinizde veya akıllı telefonunuzda bulabilirsiniz. Temel olarak yoga öğretmeninizi bilgisayarınızla veya akıllı telefonunuzla istediğiniz her yere götürebileceksiniz. Şimdi tüm bunlara ulaşabileceğiniz birkaç web sitesi örneği verelim.

1-Strala at Home

2- PsycheTruth

3- Yoga with Adriene

4- Yoga Journal

5- Yoga Online

Bu platformlarda genellikle ücretsiz videolar vardır, ancak bazılarında sizden videolara erişebilmeniz için abonelik almanızı isteyebilirler. Bu nedenle YouTube videolarına daha erişilebilir ve ücretsizdirler. Youtube birçok alanda öğrenmenin en iyi sosyal medya platformu olduğu gibi yoga öğrenme konusunda da oldukça iyi bir platformdur. Tüm seviyelerde yoga eğitmenlerinin tavsiyelerini ve derslerini bulabileceğiniz Youtube’da kendi seviyenize en uygun kanalları takip ederek yoga öğrenmenin hazzına ulaşabilirsiniz.

Kaslarınızı güçlendirmek için daha yoğun yoga egzersizlerine geçmeden önce yeni başlayanlar için geleneksel yoga eğitimi videolarıyla başlayabilirsiniz.

Yalnıza Youtube gibi klasik video platformalarının da ötesinde bu dijital çağda hemen her konuda bize yardımcı olabilecek uygulamalar da var. Bunlardan en değerlilerinden ve tamamen ücretsiz olup üstüne herhangi bir reklam da almayan uygulamalardan biri Nike Training Club. Bu uygulamada yoga da dahil olmak üzere pek çok spor dersini Türkçe dil desteğiyle alabilirsiniz. İşin daha da güzel tarafı size özel program sizin geri dönüşünüz ile şekillendirilmekte. Yani o derste çok zorlandığınızı kaydederseniz sonraki videolarınız daha düşük zorlukta gelmeye başlıyor.

Online Yoga Kurslarının Avantajları ve Dezavantajları

Elbette online yoga kurslarının da belirli dezavantajları olabilir. Yüz yüze eğitimler bazı noktaları yakalamanızda daha etkili olabilir ancak bu dezavantajlar çevrimiçi eğitimin avantajlarıyla yan yana getirildiğinde oldukça tolere edilebilir kalmaktadır.

Telefon ve klasik saat görünümünde bir akıllı saat
Yeni çıkan ve son zamanlarda oldukça popüler olan akıllı saatlerin çoğu yoga ve nefes aktivitelerinizi kaydetmekte ve hatta bazıları size özel programlar çıkarabilmekte. | unsplash

Burada asıl gerekli olan şey kendi başınıza yoga yapmaktan mutlu olabiliyor olmanızdır. Verandanızda, oturma odanızda veya odanızda sizinle yoga yapmak için arkadaşlarınızın bulunması motivasyonunuzu artırıcı yönde etki yaratacaktır. Bu, duruşunuzu düzeltecek, ne zaman daha fazlasını yapmanız gerektiğini size söyleyecek veya meditasyon yapmanıza yardımcı olacak bir rehbere sahip olduğunuz anlamına gelir. Çünkü kendinizi kolayca yaralayabileceğiniz yanlış yoga pozları yapabilir ve bunun ilk etapta farkında olmayabilirsiniz. Böyle bir durumda dışardan bakan bir göz size zamanında gereken uyarıyı yapabilir ve olası sakatlanmalara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Elbette burada yoga arkadaşınızın bir nebze yogayla haşır neşir olmuş olan birisi olması önemlidir. Bunun aksi bir durumda olası sakatlıkları deneyimleyeceğiniz durumlar da oluşabilir. 

Diğer sorun, tabletinize veya akıllı telefonunuza zarar verme korkusuyla doğada herhangi bir yerde yoga eğitim videoları izlemekten kaçınıyor olmanız olabilir. Ancak, bunun için doğru motivasyona sahipseniz, plajda veya herhangi bir açık alanda herhangi bir endişe duymadan her zaman bir video izleyebilirsiniz.

Bir başka problem ise, bir yoga stüdyosu etrafta dolaşan düzinelerce insanı barındırabilirken, odanıza veya her nerede yoga yapıyor iseniz yanınıza sadece birkaç kişiyi alabiliyor olmanızdır. Yeterli alan olmadığı veya odanız uygun şekilde döşenmediği için yapamayacağınız bazı duruşlar olabilir. Bu durumda, farklı bir alan aramanız gerekebilir.

Evde veya belirlediğiniz herhangi bir açık alanda yoga yapmanın son dezavantajı, videoların orada gerçek bir eğitmene sahip olmak kadar motive edici olmamasıdır. Sizi teşvik edecek kimse yokken, sadece durdura tıklamak veya o an eğitime yarın devam etmek istediğinizi belirleyen yalnızca siz olacağınız için vazgeçmek kolay olabilir. Ancak bir kez yoga öğrenmenin keyfine vardığınızda, hiçbir şey sizi durduramaz. Özellikle gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiniz kurslar bulduğunuzda, zamanla öğrendiğiniz stiller çoğaldıkça, yogadan kopamayacağınızı anlayacaksınız.

Bir Eğitmen Eşliğinde Çevrimiçi Yoga Dersleri Alma

YouTube'da, özel web sitelerinde veya yogaya ilgi duyan kişilerin oluşturduğu web sitelerinde iyi, ücretsiz yoga videoları bulabilecek olsanız da, bir eğitmen eşliğinde yoga dersleri almak sizi kendi başına yoga öğrenmeye çalışan insanlardan birkaç adım öteye taşıyacaktır. Bir eğitmen eşliğinde yoga dersleri almanın avantajları çok fazladır. Online olarak aldığınız dersler sırasında duruşunuzun doğru veya yanlış olduğunu söyleyecek bir arkadaşınız yanınızda yoksa, o yanlış duruşu yoga yapıyorken benimsemiş olacak ve gelecekte olabilecek çeşitli eklem rahatsızlıklarına davetiye çıkarmış olacaksınız. Ancak bir eğitmen eşliğinde dersler alırken en küçük hatanızı dahi eğitmeniniz uyaracak ve sizde yanlış yerleşebilecek duruş bozukluklarını erkenden düzeltmiş olacaksınız. Yüz yüze veya anında reaksiyon alabileceğiniz bu tür yöntemler ile herhangi bir şey öğrenmek çok daha kolay ve verimlidir. Çünkü öğrenmeye çalıştığınız şeyle ilgili mutlaka yaygın olarak yapılan hataları yapacaksınız ve bunları erkenden size söyleyip sizi bu hatalarınızdan erken döndürebilecek bir eğitmen olması öğrendiğiniz her ne olursa olsun çok daha iyi bir şekilde öğreneceksiniz.

Eğitmeniniz size belirli yoga duruşlarını öğretmeye ek olarak, sizi plaj veya orman gibi kendinizi çok daha rahat ve huzurlu hissedeceğiniz yerlerde de dersler verebilir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey yalnızca bir bilgisayar ve internet olacaktır. Daha önce çekilmiş ve birçok kişiye hitap etmeye yönelik olarak hazırlanmış Youtube videolarında bir süre sonra motivasyon sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak karşınızda yalnızca sizinle ilgilenen ve size özel yoga eğitim dersleri veren bir eğitmen olduğunda motivasyonunuz her zamankinden çok daha yüksek olacaktır. Kendinize en uygun yoga eğitmenlerini bulabileceğiniz bazı platformlar mevcuttur. Bu platformlardan birisi de Superproftur.

Superprof'ta potansiyel eğitmeninizin yoga konusundaki özgeçmişini öğrenebilir, geçmiş eğitimlerine, sertifikalarına ve yoga konusundaki yetkinliklerine bakabilir, öğretmeninin sizin için doğru niteliklere sahip olup olmadığını bu sayede anlayabilirsiniz. Ayrıca size hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak çeşitli ve farklı paketler de sunabilirler. Bu paketlerden birkaçını örnek vermek gerekirse bazıları şunlardır:

 • Yogaya giriş dersleri
 • Yoga eğitimi
 • Dinamik yoga dersleri
 • Stres yönetimi sınıfları
 • Entegre yoga dersleri
 • Kişiye özel özel eğitimler
 • Rehberli rahatlama dersleri
 • Boynunuzu güçlendirmek için sınıflar
 • Sırt ağrısını tedavi etmeye yönelik sınıflar
 • Doğru nefes almayı veya konsantre olmayı öğrenmek için sınıflar

Kursun çeşidi hangisi olursa olsun, çoğu kurs benzer içeriklere sahiptir. Hemen hemen hepsinde ortak olarak bulunan hızlı bir güneşi selamlama, ısınma veya bir dizi duruştan sonra, kendinizi yoga matınızda iyi olduğu kadar kötü hissettiren birkaç esneme yaparken bulacaksınız. Motivasyonunuzu ateşlemek ve kendinize bir hediye isterseniz de artık çok moda olan akıllı saatler ve fitness bileklikleri yoga gibi aktiviteleri takip edebildiği gibi nefes egzersizleri yapmanıza da olanak sağlıyor. Kendinize gerek kurs içinde gerek kurs dışında bir motivasyon ve plan sağlamak için Apple Watch, Garmin gibi markaların saatlerini deneyebilirsiniz. 

Tabii ki, yoganın size göre olup olmadığını görmek istiyorsanız, çevrimiçi bir öğretmen tutmadan önce çevrimiçi birkaç video izlemek ve gösterilen duruş ve hareketleri kendinizce yapmaya çalışmak yogaya yatkınlığınızı anlamak açısından doğru bir yol olabilir. Sonunda yoga yapma konusunda ciddi olduğunuzu düşündüğünüzde, evde, bir yoga stüdyosunda veya spor salonunda yoga yapmanıza yardımcı olacak özel bir öğretmen eşliğinde yoga dersleri almak en doğru seçim olacaktır. Sağlıkla kalın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.