Yoganın zihinsel ve fiziksel faydalarını keşfetmenin yollarını mı arıyorsunuz? Bu yazımızda özellikle yoganın muazzam bir aktivite olduğunu fark eden ve yoga öğrenmeye karar veren yogi ve yogini adaylarına nereden başlayabileceklerine dair faydalı bilgiler sunacağız. Yoga yapmaya karar vermenizin uzun vadeli zihinsel ve fiziksel faydalarını alacağınızdan kesinlikle şüpheniz olmasın. Dünyadaki hem zihinsel hem bedensel sağlığı aynı anda iyileştiren çok az aktivite vardır. Tüm bunların yanında sadece bir mat kullanarak hemen hemen her yerde yapılabilecek bir aktivite olması yogayı modern dünyada oldukça tercih edilesi bir aktivite kılıyor.

Yoganın faydalarını burada saymakla bitiremeyiz ancak belli başlı faydalarını sayacak olursak bunların başında; kas, eklem ve sinir sistemi sağlığınızı iyileştirici etki yaratması ve genel stres düzeyini azaltması olarak sıralayabiliriz. Bunun yanında bahsettiğimiz zihinsel faydalarını sıralayacak olursak yine bu konuya en iyi örnek konsantrasyonu artırıcı etkiye sahip oluşudur. Yoga yapmak odak problemi çeken bir ok insan için mucizevi sayılabilecek bir çözüm olabilir. Günlük hayatımızda dışardaki uyaranların etkisiyle düşüncelerimizi bir noktada toplamakta zorlanabilir bunun sonucunda odaklanma problemleri yaşayan bir birey haline dönüşebilir, bir noktada bu sosyal yaşantımızdan iş hayatımıza birçok noktada bizi zor bir durum içinde sıkışmış hale getirebilir. Tüm bunlardan kaçınmak için veya halihazırda bu problemlerle boğuşan bir bireyseniz yoga yapmak tam size göre bir aktivite olacaktır. Konsantrasyon gücünü artırdığı gibi verdiği zihinsel dinginlikle birlikte günlük yaşamınızdaki stres düzeyinizi kontrol altında tutabilecek, dışarıdan gelen sayısız uyaranla başa çıkma kapasiteniz artacaktır. 

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ebru
5
5 (9 yorum)
Ebru
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ebru
5
5 (9 yorum)
Ebru
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yeni Başlayanlar veya Deneyimli Kişiler için Çevrimiçi Yoga Dersleri

İster dinamik ister statik yoga yapıyor olun ister ayakta veya oturarak fark etmeksizin yoga yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlığınıza yaptığı katkıları görünce çok şaşıracaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz yoga yapmanın zihinsel ve fiziksel faydalarını maddeler halinde sıraladık. Bunlar:

 • Stresle mücadele etmenizde önemli bir rol oynar
 • Sakinleşmeyi öğrenmenizi sağlar
 • Konsantrasyonunuzu sağlamayı öğretir
 • Vücudunuzu ve zihninizi daha esnek kılmanızı sağlar
 • Hayata ve olaylara daha pozitif bakmanıza yardımcı olur

Yoga stres düzeyinizi önemli ölçüde azaltırken, yoga rutininizi meditasyon ve nefes egzersizleriyle desteklediğinizde hayatınızdan stresin tamamen çıktığını göreceksiniz. Çevrimiçi yoga dersleri alarak siz de hayatınıza yogayı hemen alabilir ve yoganın hayatınıza kazandıracağı etkileri kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Yoga yaptığınızda bunun basit bir hobiden daha fazlası olduğunu, bir yaşam tarzı olduğunu unutmayın. Yoga ve Ayurveda genellikle birbirinden ayrılamaz. Ayurveda, yogaya bağlı sistemdir. Vücudun kendi enerjisini kullanarak kendini iyileştirme inancıdır. Evde yoga yapmaya başlayacağınız zaman kendinizi fiziksel ve psikolojik olarak buna hazırlamanızı öneririz.

Kelebek oturuşuyla oturan kadın.
Son yıllarda sağlıklı yaşam trendi altında yoga uygulamaları ve videoları oldukça arttı. Yeni başlıyorsanız sizi motive edecek pek çok telefon ve bilgisayar uygulaması bulabilirsiniz. | Pixabay

Özellikle toplumda yoganın fiziksel olarak insanı yormayan bir aktivite olduğu kanısı hakim olsa da, yoga yapmak ciddi fiziksel direnç ve kapasite gerektirmektedir. Elbette başlangıç düzeyindeki kişiler için yogaya alıştırma egzersizleri hemen hemen herkesin yapabileceği düzeyde olacaktır. Ancak zaman geçtikçe ve yogada ilerledikçe bazı temel hareketlerin ve duruşların ciddi fiziksel güç ve denge gerektirdiğine şahit olacaksınız. Genellikle başlangıç düzeyindeki yogilere uygulanan temel yoga uygulamaları şu şekildedir:

 • Başlangıç için ısınma hareketleri
 • Gerinme hareketleri
 • Çeşitli Yoga Sekansları
 • Meditasyon

Başlangıç aşamasında olsanız bile bu uygulamaları düzenli olarak yaptıktan belirli bir süre sonra yoganın zihninize ve bedeninize yaptığı olumlu etkileri fazlasıyla hissedeceksiniz. Kimi durumda nefes nefese kalmak, sizin yogaya devam etme konusundaki motivasyonunuzu asla kırmamalı. En yaygın teknikler genellikle nefes alma teknikleridir. Örneğin, pranayama sadece nefes alarak enerji kazanmanıza yardımcı olabilir. Sanskritçe'de prana nefes, yama ise kontrol anlamına gelir. Çevrimiçi bir yoga öğretmeni, vücudun merkezi enerji kanalı olan omurga boyunca hareket eden Kundalini enerjisinde nasıl ustalaşacağınızı da öğretebilir. 

Hangi Çevrimiçi Yoga Videolarını İzlemelisiniz?

İnternetten erişebileceğiniz videolar genellikle yoga hakkında temel seviyede bilgi sahibi olmanıza ve Nidra veya Mantra gibi belirli bir tekniği geliştirmenize yardımcı olacaktır. Çevrimiçi videolarla hemen hemen bir eğitmenle öğrenebileceğiniz düzeyde yoga öğrenebilmenize imkan tanıyacak kadar video içeriği mevcuttur desek abartmış olmayız. Belki bir eğitmenle birlikteyken yogayı tam anlamıyla öğrenme süreniz online eğitim videolarıyla öğrenme sürenize göre çok daha kısa olacaktır ancak kendinize belirli bir zaman kıstası koymadıysanız bu çok büyük bir problem olmayacaktır. Bir eğitmenin yoga hakkında size verebileceği tüm bilgiler youtube gibi sosyal medya platformlarında mevcuttur. Tek yapmanız gereken şey kendinize yoga öğrenme konusunda gerekli motivasyon ve istek oluşturmak ve bu motivasyonu öğrenme süreciniz boyunca devam ettirmek olacaktır. Videoları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde izleyebilmenin rahatlığına vardığınızda siz de online olarak yoga öğrenmenin gayet mümkün olduğunu fark edeceksiniz. Başlarda yeteneksiz olduğunuzu düşünmeniz oldukça olasıdır. Bu noktada duruşları yapabilmek için acele etmemeniz, daha çok yoga hakkında temel bilgilere ve yoga felsefesini öğrenmeye odaklanmalısınız. Birçok insanın yaptığı en büyük hatalardan birisi de yoga ve yoga felsefesi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan bodoslama yoga duruşlarını yapmaya çalışmasıdır. Ayrıca vücudunuzun esneklik düzeyine göre de belli hareketleri ilk başta yapamıyor olmanız yogaya uygun olmayan bir vücut yapısına sahip olduğunuz anlamına da gelmemektedir. Hareketler zamanla vücudunuza bir esneklik kazandıracak ve orta seviyelere geldiğinizde tatmin edici bir esnekliğe ulaşacaksınız.

Çevrimiçi videoları 3 ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar:

 • Yoga öğretmenlerinin yoga eğitimleri verdiği YouTube kanalları
 • Özel yoga web sitelerinde ücretsiz videolar
 • Abonelikle erişebileceğiniz yoga videoları

Bu üç tip video içeriklerinden kendinize ve bütçenize en uygun olanları seçip yoga yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Online olarak yoga öğrenmenin birçok avantajı mevcuttur. Bir bilgisayar ve internet bağlantısıyla herhangi bir açık alanda, ormanda veya bir kumsalda bilgisayarınızı karşınıza alarak yoga öğrenebilirsiniz. Sizi grup dersleri bir odada 10 kişiyle aynı anda yoga eğitimi alma zorunluluğundan kurtaran bu yöntemle belirli bir seviyeye kadar yoga öğrenmeniz işten bile değildir. Elbette bu yöntemin birçok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da mevcuttur. Örneğin herhangi bir duruşu yanlış yaptığınızda sizi uyaracak birisinin etrafta olmaması bir dezavantajdır. Yanınızda sizinle birlikte olan bir eğitmen olması ve sizi herhangi bir hatanıza anında uyararak hatanızı düzeltmenizi sağlaması en tercih edilesi yöntem olmakla birlikte yoga öğrenmenin en verimli yoludur aynı zamanda. Tüm bunlar yoga öğrenmek için bir eğitmen eşliğinde çalışmanız anlamına da gelmiyor elbette. Aynı duruşu birkaç eğitmenden dinleyerek ve görerek, sadece video izleyerek de en doğru duruşu yakalayabilirsiniz.

Baahçede mat üstünde yoga yapan grup
İnternet üstünden erişebileceğiniz her türlü video size yoganın temellerini ve uygulama kısmını öğretebilir. | Unsplash

Yoga eğitim içeriklerinin bulunduğu YouTube kanallarında başlangıç, orta seviye veya uzman seviyede ücretsiz yararlanabileceğiniz geleneksel yoga dersleri bulunur. Bunların avantajı yukarıda da belirttiğimiz gibi istediğiniz yer ve zamanda bu videoları izleyebilmenizdir. Bu yoga öğrenmek için pahalı grup derslerine kaydolmanıza ya da özel bir eğitmenden yoga dersleri almanıza gerek olmadığını gösteren harika bir ayrıntıdır. Örneğin Youtube’da Yoga with Adriene bu konuda bulabileceğiniz en iyi kanallardan biri. Yoga hakkında hemen hemen her türlü bilgiye ve tekniğe bu kanalı takip ederek ve video içeriklerini izleyerek ulaşabilirsiniz

  Videolar tamamen ücretsiz olmakla birlikte kas güçlendirme, ısınma, esnekliği artırma veya meditasyon gibi yönlere odaklanır. Bunları özel sitelerde veya yogilerin kendi sitelerinde ve bloglarında da bulabilirsiniz. Aynı şeyi Decathlon'un Domyos Coach online yoga dersleri gibi yapan büyük markalar da mevcuttur. Bazı sitelerdeki videolara bir abonelikle erişilebilir ve çoğunlukla uzun vadede yoga yapmak ve düzenli seanslar almak isteyenler içindir. Genel olarak, aylık veya yıllık abonelik için ödeme yapmadan önce ilk dersler genellikle ücretsizdir. Sırt ağrısını hafifletmenize, meditasyon yapmanıza ve bırakmanıza ve genel zihinsel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak videolar bulunmaktadır.

Online Yoga Dersleri ile Kendi Evinizde Yoga Seansı Yapın

Ücretsiz yoga videolarının en büyük avantajı, çok fazla para harcamadan farklı yoga stillerini kapsayan başlangıç seviyesindeki yoga derslerine başlayabilmenizdir. Sadece bir yoga matıyla yoga öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ancak yoga egzersizlerinize başlamadan önce kendinize hangi yoga hocasını sevdiğinizi sormalısınız. İster yüz yüze ister bir videoda olsun, yoga öğretmeniniz ruhsal rehberiniz olacaktır. Sağlığınızı iyileştirmenize, yoga ve çeşitli pozlar (asanalar) hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve ayrıca yoganızın daha etkili olduğundan emin olmak için yoga öğretmeninizle olan iletişiminizin derecesi çok önemlidir. Kendinize en uygun öğretmenleri güvenle bulabileceğiniz adreslerden birisi de Superproftur.

Karşılıklı ders yapan yoga öğretmeni ve öğrencisi
İnternetten pek çok kaynak bulup yoganın temelini öğrenebileceğiniz doğru olsa da hareketleri tam doğru şekilde vücudunuzda bir sakatlanmaya neden olmadan ve gerçek felsefesiyle birlikte öğrenmek için yüzyüze bir öğretmen ile çalışmanız en iyisi olacaktır. | Unsplash

Superprof ile evinize gelebilecek ve programınıza göre çalışabilecek öğretmenler bulabilirsiniz. Yakınınızda öğretmen bulamazsanız, Skype üzerinden yoga dersleri de alabilirsiniz. Bu dersler çok çeşitli türlerde olabilir. Bunlar:

 • Başlangıç sınıfları
 • Çocuklar için yoga dersleri
 • Özel yoga dersleri
 • Bire Bir Özel Eğitimler
 • Çevrimiçi sınıflar
 • Kişiselleştirilmiş eğitimler
 • Haftalık dersler
 • Meditasyon veya pilatesli dersler şeklindedir.

Superprofta tanışacağınız her bir yoga eğitmeninin deneyim ve niteliklerinin tam olarak ne olduğunu, iç huzuru yakalamanıza yardımcı olup olmadıklarını tam olarak anlayabilirsiniz. Çoğu eğitmenle yapacağınız ilk dersler ücretsiz olacaktır. Bu, durum potansiyel öğretmenlerinizin öğretim stilleri, uygunlukları, ne kadar ücret aldıkları vs hakkında soru sorabilmenize ve aynı zamanda onlarla ne kadar iyi anlaştığınızı görmenize olanak sağlayacaktır. Superprofta rahatlıkla birkaç öğretmenden ders alabilir, iletişiminizin ve karşılıklı aktarım kapasitenizin en fazla olduğu kişilerle çalışmaya başlayabilirsiniz. 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.