Tüm dünyada günden güne artan sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşama duyulan ilgi hızla yayılırken, yoga sağlıklı yaşamın ayrılmaz parçalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hali hazırda fiziksel sağlığa etkisi oldukça fazla olan yoganın zihinsel sağlığa da aynı şekilde etkileri günden güne daha çok konuşulmaya başlanmıştır. Dünyada çok az aktivite sizi hem bedensel hem de zihinsel olarak geliştirecek ve tümüyle dingin ve sağlıklı bir birey haline getirebilir. Bu aktivitelerden en çok tercih edileninin kesinlikle yoga olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ülkemizde giderek daha popüler hale gelmeye başlayan yoga, onu tercih etmek isteyenlere boyun eğmez bir iradeye sahip olmayı şart koşmaktadır. Birçok işte olduğu gibi çelik gibi bir irade koymadan zaten herhangi bir işte başarılı olmanız mümkün değildir. Bu yüzden yogada irade çok önemlidir ve sürekliliği sağlamak yoga yapmanın başlı başına ilk kuralıdır diyebiliriz.

Yoga dersleri Istanbul ve çevresinde gitgide popüler bir hale gelmiştir.

Yoga öğrenmenin size inanılmaz faydalar getirdiğini fark edeceksiniz. İster amatör ister deneyimli bir yogi olun, yoga yapmanın keyfini ve verdiği huzuru tattıktan sonra bir daha yogayı hayatınızın her döneminde yapmaya devam edeceksiniz. Ayrıca öğrenmek için yalnızca bir yoga matına ve bir bilgisayara sahip olmanız gerektiğini bildiğinizde inanın yoga öğrenmek size çok daha çekici gelecektir. Yoga öğrenebileceğiniz çok sayıda web site ve Youtube kanalı olduğunu ve bu kanallardan ve web sitelerinden yogayı tam anlamıyla öğrenebileceğinizi sizlere rahatlıkla söyleyebiliriz.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ücretsiz Yoga Dersleri

Yoga tam anlamıyla bedeninizin ve zihninizin birliği yakalamış halidir. Beden ve zihin tek bir olgu haline gelir. Hayattaki başarılı bireylerin tamamına yakını elde ettikleri başarılarını tamamen bu zihin ve vücut birliğine borçludur. Tek başına sağlıklı bir zihnin bedeninizdeki enerjiyle desteklenmediği bir hayat sizin için pek de verimli ve hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir hayat olmayacaktır ne yazık ki. Çünkü zihnin sınırları ve yapabilecekleri gerçekten inanılmaz olsa da yek bir vücutta birleşmediğinde bazı şeyler yarım kalacaktır. Yoga zihin ve beden birliğini sağlamada inanılmaz derecede etkili bir spordur. Yogaya sadece bir spor olarak değil hayat enerjinizi sağladığınız bir çeşit yakıt olarak da bakabilirsiniz. Şimdi size yoganın sağlayacağı bedensel ve zihinsel faydalardan bahsedelim. Bunlar;

 • Esneklik artışı sağlar.
 • Bir yoga seansı, önerilen günlük egzersiz miktarını içerir.
 • Daha fazla enerji sağlar.
 • Stres ve kaygıyla başa çıkabilme yetisi kazandırır.
 • Konsantrasyonu iyileştirme ve odaklanma sağlar.
 • Kendinize güveninizi geliştirir.

Tüm bu faydaları tek kuruş harcamadan kendinize sağlayabilirsiniz. Sadece ne yapmanız gerektiğini ve ne şekilde çalışmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Tüm bunları özel bir yoga eğitmeni tutmadan veya büyük spor salonlarına büyük ücretler ödeyerek grup derslerine katılmadan ücretsiz çevrimiçi videolar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Elbette düzenli olarak yapmadan yoganın tüm faydalarından yararlanamazsınız. Ara sıra yoga yapmak bile stresinizi bir nebze olsun hafifletmenize yardımcı olacaktır. Sadece bir yoga matı gerektiren oldukça basit bir aktivite olduğunu göreceksiniz.

Birlikte video izleyerek yoga öğrenen öğrenciler
Yoga hareketlerini internetten çeşitli video ve uygulamalar aracılığı ile ücretsiz öğrenebilseniz de Superprof gibi güvenilir bir yerden öncelikle vücudunuza zarar vermemek için profesyonel bir eğitmenden ders almanız şiddetle tavsiye olunur. | Unsplash

Yoga duruşlarını yapmak akıcı ve sakin bir şekilde hareket edebilmek için kesinlikle bir öz disipline ihtiyacınız olacak. Disiplin ve düzen yoga yapmanın olmazsa olmazlarındandır. Bir yoga aktivitesi temel olarak birkaç bölümle başlar. Bunlar;

 • Nefes egzersizleri
 • Açma-germe egzersizleri
 • Meditasyon ve konsantrasyon egzersizleri
 • Temel duruşlar

Yogayı en güzel yapan detaylardan birisi de onu dilediğiniz her yerde öğrenebiliyor olmanızdır. Bir yoga matı ve taşınabilir bir bilgisayar veya tabletinizle evinizde, evinize çok yakın olan sevdiğiniz bir parkta ve hatta bir sahilde kumların üzerinde yoga öğrenebilirsiniz.

Çevrimiçi Yoga Eğitimleri

Ücretsiz yoga sitelerinin ilk avantajı, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde yoga yapabilmenizdir. Evde yoga yaparak kendinize kazandırabileceğiniz özellikler şunlardır:

 • Gerginliği azaltın ve sırt ağrısını hafifletin
 • Omurganızı güçlendirin
 • Kaslarınızı çalıştırın
 • Esnekliğinizi geliştirin
 • Tüm vücudunuzu rahatlatın
 • Çevrenizdekilerle meditasyon yapın
 • Nefesinizi kontrol ederek bırakın

Yoga ayrıca günlük spor ihtiyacınızı da tamamen karşılayabilir. Kimsenin neler olduğunu bilmediği ve her seansta yeni öğrencilerin olduğu grup derslerinden sıkıldıysanız, günlük egzersizlerinizi yaparken hangi yoga videosunu izlemek istediğinizi seçebilirsiniz. Tabii ki sadece bir bilgisayara, tablete veya akıllı telefona ve bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Yoga videoları genellikle aşağıdaki gibi bir şey sunan bir yoga eğitmeni tarafından sunulur:

 • Bir dizi poz
 • Dinamik yoga
 • Çeşitli yoga egzersizleri
 • Nefes egzersizleri
 • Anne ve çocuk arasındaki bağı güçlendirmek için doğum öncesi veya doğum sonrası yoga.

Bazı kişiler, ideal eğitmenlerini çevrimiçi bulmaya karar vermeden önce gruplar halinde genel yoga dersleri alırlar. Bu, birçok insan için verimli yoga dersleri almada işe yarayabilir ve yoga egzersizlerinden daha fazla keyif alabilirler. Çünkü böylelikle birçok eğitmenden ders alma fırsatı bularak kendilerine en uygun yoga eğitmenini seçme şansı yakalamaktadırlar. Siz de bir yoga eğitmeni ile çalışmak istediğinizde çeşitli sitelerden eğitmenlere ücretsiz ilk ders talebinde bulunabilir ilk ders sonunda sizinle iletişimi en iyi sağlayabilen eğitmenle yoga derslerine devam edebilirsiniz. Bunun dışında karşınıza çıkan ilk yoga eğitmeni ile çalışmaya başladığınızda muhtemelen size uygun olmayan bir eğitmenle başlamış olacak ve yoga öğrenme sürecinizi erken noktalamak zorunda kalacaksınız. Bir süre sonra dersleri kaytarmaya başlayacaksınız çünkü derslere devam etmek için gerekli motivasyonu kendinizde bulamayacaksınız. Bu birçok yoga sever insanın sıklıkla yaptığı bir hatadır. Yogayı sürdürmek ve yogada sürekliliği sağlamak nispeten zordur ve eğitmeninizle olan iletişiminiz yogayı sürdürmenizde neredeyse birinci faktördür. İletişiminizin zayıf olduğu bir eğitmen size derslere devam etmek için gerekli motivasyonu veremeyecektir. Bu sebeple ayrı ayrı birçok yoga eğitmeninden dersler alarak kendinize en uygun eğitmeni bulmanız gerekmektedir. Zaten ilk dersleri hemen hemen tüm yoga eğitmenleri sizin söylemenize gerek kalmadan ücretsiz olarak vermektedir.

Biraz da yoga türlerinden bahsedelim. Yogaya başlamaya karar verdiniz ama ne çeşit bir yoga yapmak istediğiniz konusunda kafanız karışık olabilir. Tam burada Yogaya giriş dersleri, genel açıklamalar, belirli bir poza odaklanan dersler ve yoga yapmak için iyi uygulamalar ve tavsiyeler başlıkları altında yoga çeşitleri olduğunu göreceksiniz. Bir saat ile bir buçuk saat arasında süren tam bir yoga dersi istiyorsanız, ücretsiz özel yoga web sitelerine gidebilirsiniz. Bunlar normalde aşağıdakiler tarafından çalıştırılır:

 • Yerel yoga dernekleri
 • Tutkulu yogiler
 • Bilgilerini paylaşmak isteyen hevesli öğretmenler

En yaygın yoga pozu olan güneşi selamlamayı zaten biliyorsanız, çevrimiçi olarak sunulan farklı yoga çeşitleri ilginizi çekebilir:

 • Sıcak yoga
 • Raja yoga
 • Ev yogası
 • Hatha Yoga
 • Hint yogası

Herkese nasıl yoga yapılacağını gösteren videolar, pranayama teknikleri ve hatta bazı asanaların nasıl yapılacağına dair videolar vardır. Bu duruşlardan bazıları şunlardır:

 • Balık Duruşu
 • Bakasana
 • Naukasana
 • Lotus pozisyonu
 • Vakrasana

Geleneksel yoga dersleri, yoga ve meditasyonu kas güçlendirme egzersizleri, germe ve gevşeme ile birleştirir. Aynısı evde yoga yaparken de geçerlidir. Size aşağıdaki yoga türlerinden bir veya birkaçını öğretebilecek bir eğitmenden özel yoga dersleri alabilirsiniz:

 • Kundalini yogası
 • Iyengar yoga
 • Yoga Nidrası
 • Mantra yogası

Online Eğitmenler Bulabileceğiniz Platformlar

Her teknik, vücudun belirli bir bölümüne ve belirli bir enerjiye odaklanır. Bu yüzden zihniniz ve bedeniniz uyum içinde olmalı ve odaklanmanız gerekmektedir. Online olarak yoga dersleri hizmeti alabileceğiniz web siteleri, onlar için ödeme yapmanız gerekmeden önce bir haftalık ücretsiz dersler sunarlar. Superprof da çevrimiçi olarak yoga eğitmenleri bulabileceğiniz bir platformdur ve size en uygun olan yoga eğitmenlerini bulmanızda iyi bir seçenektir.

Yoga yapan kadın
Yoga videoları izlerken nefesinize ve vücudunuzdaki enerjiye önem vermeyi unutmayın. Yoga yalnızca bir dizi sıralı hareket değil bir hayat tarzı ve felsefedir. Beyninizi ve vücudunuzu birlikte çalışmaya ve konsantrasyona alıştırmalısınız. | Unsplash

Superprof'ta eğitmenlerin çoğu, siz ödemeye başlamadan önce genellikle ücretsiz bir deneme seansı veya deneme süresi sunar. Hangi niteliklere ve deneyime sahip olduklarını görmek için her bir öğretmenin profiline göz atabilirsiniz. Günün sonunda amacınız, özgüven kazanmanıza, sağlığınızı iyileştirmenize ve rahatlamanıza yardımcı olacak bir öğretmen bulmaksa Superprof bunun için eşsiz bir adres olacaktır.

En İyi 5 Çevrimiçi Yoga Kanalı

Yoga öğrenmek için bol videolu bir altyapı sunan ve harika yoga eğitmenlerini barındıran web siteler veya Youtube kanalları bulmak harika olacaktır. Yoga videoları söz konusu olduğunda, gidilecek yer YouTube'dur. Çünkü diğer sitelerde karşınıza çıkabilecek üye olma şartları veya 14 günlük ücretsiz deneyim sunduktan sonra size belirli bir ücret sunduktan sonra Premium hizmet vermeyi taahhüt eden web sitelerinden farklı olarak Youtube tamamen ücretsizdir. İşte en iyi 5 yoga YouTube kanalımız.

Tara Stiles

Tara Stiles'ın YouTube kanalında birçok harika yoga videosu var. Hızlı bir oturuma sığdırmak isteyen kişiler için yoğun programa sahip olan ve herkes için yaklaşık 30 dakika süren çok sayıda videonun yanı sıra daha kısa videoları da içeren bir kanal. Videoları yoganın hem fiziksel hem de ruhsal faydalarına odaklanıyor. Ayrıca ilgilenenler için doğum öncesi yoga ile ilgili uzman videolar da mevcut Tara Stiles kanalında.

Yoga with Tim

Tim Sensei'nin yeni başlayanlardan uzmanlara kadar uzanan sekans diye adlandırdığımız dizileri mevcut.  Yalnızca birkaç haftalık değil aylarca süren dizileri var, böylece ayın her günü farklı bir video izleyebilir ve farklı bir dizi yapabilirsiniz. Hedeflerinize göre Tim’in sayısız yoga videosundan herhangi bir videoyu seçebilirsiniz.

ManFlowYoga

Yoganın sadece kadınlar için olduğunu kim söyledi? Kesinlikle şu anda en popüler YouTube kanallarından birisi ManFlorYoga diyebiliriz. Spor salonlarında, sahilde ve hatta oturma odanızda yapabileceğiniz, yeni başlayanlardan uzmanlara kadar çok geniş skalada videolar bulacaksınız.

Ali Kamenova Interval Yoga

Ali Kamenova, çevrimiçi bulabileceğiniz daha dinamik yoga kanallarından biridir. Vinyasa ve interval yogayı birleştirdi ve sonuç olarak hızla gelişen ve yayılan hızlı bir yoga stili yaratmış oldu.  Ali Kamenova Interval Yoga farklı seviyelerde ve uzunluklarda videolar sunan çok çeşitli videolar barındıran harika bir yoga eğitim kanalıdır diyebiliriz.

Telefonda Youtube logosu
Burada sunduğumuz Yoga öğreten Youtube kanalları tüm dünya üstünde en popüler olanlardan. Elbette videoların dili İngilizce. Ancak Türkçe de pek çok video bulabilirsiniz. | Unsplash

Son olarak, YouTube kanallarına ek olarak, internetin yoga yapmayı öğrenmek için başka dijital kaynaklarla dolu olduğunu unutmayın. Yoganın bedeninize ve zihninize sağlayacağı faydalar için hiç vakit kaybetmeden harekete geçmek kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi olacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.